Видове FOREX търговия

Фундаментален и технически анализ. Line, bar & candlestick графики.
admin
Site Admin
Регистриран: 08 яну 2009, 11:49
3 получени
1 дадени

Видове FOREX търговия

Мнение от admin » 09 май 2009, 21:03

Видове FOREX търговия

Поздравления! Вие сте готови за първия ден в клас. Вече минахте през детската ясла, нали? Досега сте научили малко за историята на FOREX, как работи той, какво влияе върху цените, бля бля бля...

Знаем какво си мислите... ОТЕГЧИТЕЛНО! ПОКАЖЕТЕ МИ ВЕЧЕ КАК ДА ПРАВЯ ПАРИ!

Добре, не казвай нищо повече приятелю. Защото от тук започва твоете приключение като форекс трейдър...

Това е твоят последен шанс да се върнеш назад... Вземи червеното хапче и ние ще те върнем там където беше и ще забравиш всичко. Можеш да се върнеш към нормалния живот, работейки от 9 до 5 за някой другиго до края на живота си.

ИЛИ

Можеш да вземеш зеленото хапче (зелено за пари! Да!) И открий как можеш да правиш пари за себе на най-активния пазар в света, просто с акъл. Помни, че твоето обучение никога не завършва. Дори след като приключиш с уроците на Babypips.com трябва постоянно да преследваш колкото е възможно повече знания, за да можеш да станеш истински FOREX MASTER!

Два вида търговия

Има 2 основни вида анализ с които можете да подходите към форекс пазара.

1. Фундаментален анализ
2. Технически анализ

Винаги е имало спор за това кой анализ е по-добър, но казано честно, трябва да знаете по малко и от двата. Така че нека да разгледаме всеки един и след това да ги комбинираме.

Фундаментален анализ

Фундаменталният анализ е разглеждне на пазара през призмата на политически, социални и икономически сили, които влияят върху търсенето и предлагането. С други думи, трябва да видите чия икономика се справя добре и чия не става. Идеята зад този вид анализ е, че ако икономиката на една страна върви добре, нейната валута ще поскъпва. Това е така, тъй като колкото по-добре се развива една икономиката на една държава, толкова повече доверие в съответната валута имат останалите държави.

Например USD набира сили, понеже щатската икономика набира сили. Щом икономиката се подобрява, лихвените проценти се повишават за да бъде контролирана инфлацията и в резултат стойността на $ се повишава. Това е накратко представлява фундаменталния анализ.

В по-нататъшните уроци ще научите точно кои новини най-силно влияят на цената на валутата. Засега е достатъчно да знаете, че фундаменталният анализ е начин да анализираме валутата през силата на икономиката на съответната страна.

Технически анализ

Техническия анализ е наука за движението на цените. С една дума технически анализ = графики. Идеята е, че човек може да гледа движенията на цената в миналото и в зависимост от тях да определи къде ще отиде цената в бъдеще. Гледайки графиките можете да идентифицирате трендове и фигури, които да ви помогнат да откриете добри възможности за търговия.

Най-важното нещо, което някога ще научите в техническия анализ е тренда! Много хора казват, че „тренда е твой приятел” – „The trend is your friend”. Причината за това е, че е много по-вероятно да правите пари ако намерите тренд и търгувате в неговата посока. Техническия анализ може да ви помогне да откривате тези трендове в най-ранните им фази и така да си осигурите много печелевши сделки.

Сега знам, че си мислите „Мамка, тия пичове са умни. Те изпозват шантави думи като технически и фундаментален анализ... Никога няма да схвана тва!” Не се тревожете прекалено. След като приключите с тези уроци, вие ще бъдете точно толкова ... хммм... „умни?”... колкото нас.

И така, кой от двата анализа е по-добър?

Даааа, въпрос за 1 милион долара. През вашето развитие като форекс трейдър ще намерите силни адвокати както на фундаменталния, така и на техническия анализ. От една страна ще бъдат тези, които твърдят, че фундамента движи пазара и че фигурите на графиките са просто съвпадение. От другата страна ще бъдат тези, които техниката е тази, на която трейдърите обръщат внимание и понеже те и обръщат внимание, фигурите на графиката могат да са от полза при прогнозирането на бъдещите движения на цената.

Не се оставяйте да бъдете заблудени от тези едностранчиви екстремисти. Единият вид анализ не е по-добър от другия...

За да станете истински Forex Master ще е необходимо да ползвате ефективно и двата вида анализ. Не ми вярвате? Нека ви дам един пример как фокусирането изключително върху единия вид анализ може да се превърне в бедствие.

• Нека приемем, че гледате графиките и откривате добра възможност за търговия. Развънувани сте, мислейки за парите, който ще падат паднат от небето. Казвате си: „Човече, никога не съм виждал по-добра възможност за търговия. Обичам ги тия графики!”
• Влизате в позиция с голяма мазна усмивка на лицето (от тези, които оголват всичките ви зъби)
• Но внезапно пазара прави 30 пипа в ОБРАТНАТА ПОСОКА! Знаете ли, че имаше намаление на лихвения процент на вашата валута и сега всички търгуват в обратната посока?
• Вашата голяма мазна усмивка се превръща в сериозна мутра и започвате да гледате ядосано във вашите графики. Хвърляте компютъра си на земята и се захващате да го потрошите. Току що загубихте една шапка пари и строшихте компютъра си. И това само защото напълно пренебрегнахте техническия анализ.

(Това не е по истинска история. Това не ми се е случвало. Никога не съм бил толкова наивен. Аз винаги съм умен трейдър... Мисля, че схванахте сарказма)

Ок, ок, историята беше малко драматизирана, но схванахте идеята.

Трябва винаги да държите сметка за двата вида анализ за да постигнете опитимални финансови резултати.

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
142 получени
246 дадени
Контакти:

Re: Видове FOREX търговия

Мнение от S.Zhelev » 14 май 2009, 18:33

Забаравете за фундаменталния анализ. Той е непосилен за индивидуален трейдър. Прогнозирането на една икономика е задача, с която целият персонал на съответната банка се занимава постоянно. Персоналът на ФЕД примерно е приблизително 2 000 човека, притежаващи необходимата квалификация и снабдявани постоянно с неимоверно количество възможно най-качествена информация. Информацията се обработва от сложни иконометрични модели, само разбирането на които предполага образование в някой от топ университетите в света. Това е само ФЕД. За да получите цялата картинка, добавете останалите централни банки, mutual и hedge фондове, банки, застрахователи, корпорации и т.н. Допускате ли, че стоейки пред компа вкъщи можете да се конкурирате с тези институции?

Ето защо повечето хора се обръщат към техническия анализ. Той не изисква специална квалификация, а цялата необходима информация се съдържа в графиките. Тъй като почти всички уроци от курса се отнасят до техническия анализ, тук няма да коментирам детайлно, а само най-концептуално.

Техническият анализ, такъв какъвто е представен в останалите уроци, не работи. Все едно е дали вземате решенията си за търговия възоснова на трендлинии или хвърляйки монета. Но за 5-те години откакто се занимавам с форекс, съм забелязал нещо интересно. Постоянно по форумите се появяват нови и нови системи за търговия. Интересното е, че една част от тях действително показват добри резултати. За известно време. Най-често 3-4 месеца. През това време си струва системата от технически индикатори да бъде следвана. При първите признаци на слабост системата трябва да бъде изоставена.

danielfx
Регистриран: 26 юни 2013, 13:14

Мнение от danielfx » 22 юли 2013, 17:35

S.Zhelev написа:Забаравете за фундаменталния анализ. Той е непосилен за индивидуален трейдър. Прогнозирането на една икономика е задача, с която целият персонал на съответната банка се занимава постоянно. Персоналът на ФЕД примерно е приблизително 2 000 човека, притежаващи необходимата квалификация и снабдявани постоянно с неимоверно количество възможно най-качествена информация. Информацията се обработва от сложни иконометрични модели, само разбирането на които предполага образование в някой от топ университетите в света. Това е само ФЕД. За да получите цялата картинка, добавете останалите централни банки, mutual и hedge фондове, банки, застрахователи, корпорации и т.н. Допускате ли, че стоейки пред компа вкъщи можете да се конкурирате с тези институции?

Ето защо повечето хора се обръщат към техническия анализ. Той не изисква специална квалификация, а цялата необходима информация се съдържа в графиките. Тъй като почти всички уроци от курса се отнасят до техническия анализ, тук няма да коментирам детайлно, а само най-концептуално.

Техническият анализ, такъв какъвто е представен в останалите уроци, не работи. Все едно е дали вземате решенията си за търговия възоснова на трендлинии или хвърляйки монета. Но за 5-те години откакто се занимавам с форекс, съм забелязал нещо интересно. Постоянно по форумите се появяват нови и нови системи за търговия. Интересното е, че една част от тях действително показват добри резултати. За известно време. Най-често 3-4 месеца. През това време си струва системата от технически индикатори да бъде следвана. При първите признаци на слабост системата трябва да бъде изоставена.
След като така както е описан в сайтове и книги не работи,откъде бихме могли да си намерим да го прочетем от правилен източник.

Naysmith
Регистриран: 30 юни 2011, 12:20

Мнение от Naysmith » 22 юли 2013, 20:50

danielfx написа:След като така както е описан в сайтове и книги не работи,откъде бихме могли да си намерим да го прочетем от правилен източник.
Проблемът не е в описанието или източника. Проблемът е в начина на приложение. И най-базовите техники са достатъчни за печеливша търговия, стига да си в състояние да прецениш кога и колко да ги прилагаш.

Novaka76
Регистриран: 25 сеп 2012, 16:40

Мнение от Novaka76 » 23 юли 2013, 05:41

Naysmith написа:
danielfx написа:След като така както е описан в сайтове и книги не работи,откъде бихме могли да си намерим да го прочетем от правилен източник.
Проблемът не е в описанието или източника. Проблемът е в начина на приложение. И най-базовите техники са достатъчни за печеливша търговия, стига да си в състояние да прецениш кога и колко да ги прилагаш.
6++
Мнението ми не бива да се счита като препоръка за отваряне на сделки, а демонстрация на възможността да се печели стабилно от FOREX маркета.

danielfx
Регистриран: 26 юни 2013, 13:14

Мнение от danielfx » 23 юли 2013, 13:40

Какво трябва да означава това начина на приложение,правилното чертане на фигурите?

Naysmith
Регистриран: 30 юни 2011, 12:20

Мнение от Naysmith » 23 юли 2013, 20:34

Не. Стига да не сменяш стила на чертане постоянно, както и да ги чертаеш линиите, практически ще вършат една и съща работа. Начинът на приложение означава онова, което съм написал - да знаеш кога е подходящо да се приложи дадена техника и кога да спреш да я прилагаш. Най-големият проблем на ТА е, че хората са склонни да третират всичко като сигнал за сделка.

svetto
Регистриран: 04 фев 2014, 22:38

Мнение от svetto » 01 мар 2014, 18:32

S.Zhelev написа:...Постоянно по форумите се появяват нови и нови системи за търговия. Интересното е, че една част от тях действително показват добри резултати. За известно време...
Би ли дал пример за такива форуми? И реално след колко време решаваш, че системата е работеща и си заслужава да се търгува по нея?

Потребителски аватар
deampip
Регистриран: 10 юни 2013, 18:06

Мнение от deampip » 02 мар 2014, 22:35

S.Zhelev написа:Забаравете за фундаменталния анализ. Т
Техническият анализ, такъв какъвто е представен в останалите уроци, не работи. Все едно е дали вземате решенията си за търговия възоснова на трендлинии или хвърляйки монета.

Надявам се това да не ти е мнението за целия технически анализ, а само върху тренд линиите, които аз също съм забелязал, че не работят. Но има други аспекти от техническия анализ, които показват доста добри резултати при мен вече години наред.

Надявам се осъзнаваш, че твойте коментари влиаят изключително много на начинаещите във форума, не е хубаво да ги подвеждаш така.

Това, което различава успешната система от неуспешната (в повечето случаи) е управлението на капитала, а това как да управлявате капитала зависи от резултатите, които имате по време на демо търговия например или бактест. Ама ся не ми се пишат 10000 страници как да го правите, четите малко по нета.

Другото разбира се дали имаш дициплината и необходимия емоционален баланс, за да може да спазваш дадена система.
Предпочитам фалирала банка пред рейнджов пазар.

Потребителски аватар
K_W
Регистриран: 04 авг 2013, 22:07
5 получени

Мнение от K_W » 02 мар 2014, 22:54

deampip написа:
S.Zhelev написа:Забаравете за фундаменталния анализ. Т
Техническият анализ, такъв какъвто е представен в останалите уроци, не работи. Все едно е дали вземате решенията си за търговия възоснова на трендлинии или хвърляйки монета.

Надявам се това да не ти е мнението за целия технически анализ, а само върху тренд линиите, които аз също съм забелязал, че не работят. Но има други аспекти от техническия анализ, които показват доста добри резултати при мен вече години наред.

Надявам се осъзнаваш, че твойте коментари влиаят изключително много на начинаещите във форума, не е хубаво да ги подвеждаш така.

Това, което различава успешната система от неуспешната (в повечето случаи) е управлението на капитала, а това как да управлявате капитала зависи от резултатите, които имате по време на демо търговия например или бактест. Ама ся не ми се пишат 10000 страници как да го правите, четите малко по нета.

Другото разбира се дали имаш дициплината и необходимия емоционален баланс, за да може да спазваш дадена система.
И двамата сте прави , но на 50% :grin:
Хубаво е всеки, начинаещ и опитен да знае и да проумее, че трейдинга не е точна наука и не може да се очакват резултати като в точна наука. Истината е че ТА, ФА, ези/тура(в по-малка степен :grin: ) всичко работи, но до степен да ти даде така наречения еdge(предимство) няма сигурно и няма трейдър с 100% печеливши сделки. Ключа е в ММ и психология, останалото е само за да ти осигури успеваемост малко над 50%. Deampip има много хубав подпис.

Потребителски аватар
bokogega
Регистриран: 24 окт 2010, 19:28
2 получени

Мнение от bokogega » 02 мар 2014, 23:31

deampip написа:

Надявам се това да не ти е мнението за целия технически анализ, а само върху тренд линиите, които аз също съм забелязал, че не работят.
При теб ако не работят не означава,че изобщо не работят.Вярно,че за скалпери тренд линията няма да им свърши работа.С това трябваше да започнеш,"аз скалпирам и тренд линията не ми върши работа".
"Една от привилегиите на богатия е,че може да си позволи да бъде глупав по дълго време,отколкото бедния"

antdim
Регистриран: 28 юни 2012, 01:22

Мнение от antdim » 09 мар 2014, 12:46

Тренд линията работи до време,все някога ще бъде пробита и тренда се сменя.Няма как да върви само в една посока.

Потребителски аватар
DTB
Регистриран: 25 юни 2012, 10:59

Мнение от DTB » 11 мар 2014, 14:36

antdim написа:Тренд линията работи до време,все някога ще бъде пробита и тренда се сменя.Няма как да върви само в една посока.
за мен трендлинията е най силна на третото докосване от цената от там нататък става уязвима и идва момент в който става невалидна

Отговори

Върни се в “FOREX - графики и начини за търговия”