FOREX - Корекции на Фибоначи

Числа на Фибоначи. Нива на Фибоначи - определяне и ползване.
admin
Site Admin
Регистриран: 08 яну 2009, 11:49
6 получени
1 дадени

FOREX - Корекции на Фибоначи

Мнение от admin » 09 май 2009, 23:06

Корекции на Фибоначи

Идеята е при възходящ тренд да се изчакаме пазарът да корегира до ниво на Фибоначи преди да удължим. Първо трябва да изберем значителен суинг, след което да начертаем корекциите на Фибоначи:
http://www.babypips.com/school/videos/f ... ement.html

Това е едночасова графика на USD/JPY. Определихме нивата на Фибоначи между дъното на 110.78 и върха на 112.27. Това са нивата 111.92 (0.236), 111.70 (0.382), 111.52 (0.500) и 111.35 (0.618). Сега очакванията са, че ако USD/JPY коригира от върха, ще намери подкрепа на едно от нивата на Фибоначи, защото трейдърите ще поставят ордери за покупка при тези нива.

Изображение

Нека сега да видим какво всъщност се е случило след върха. Пазарът е отстъпил под 0.236 нивото, пробождайки на следващия ден 0.382 нивото без да затваря под него. По-късно през деня пазарът е подновил възходящото си движение. Очевидно покупка на 0.382 нивото би била добра сделка.

Изображение

Сега нека погледнем как бихме използвали нивата на Фибоначи при низходящ тренд. Това е едночасова графика на EURUSD. Както можете да видите, намерихме връх на 1.3278 и дъно на 1.3169. Нивата на корекция бяха 1.3236 (0.618), 1.3224 (0.500), 1.3211 (0.382) и 1.3195 (0.236). Очакванията са, че ако последва корекция на низходящия тренд, тя ще се ограничи до някое от нивата на Фибоначи, защото трейдърите са поставили sell ордери на тези нива.

Изображение

Нека видим какво е последвало. Не е ли красиво! Пазарът се е опитал да направи рали, но то е било спряно на 0.5000 нивото. След това се вижда как пазарът е обърнал и низходящото движение е продължило. Щяхме да направим хубави пари, продавайки на 0.382 нивото.

Изображение

Ето друг пример. Това е часова графика на GBPUSD. Имаме връх на 1.7438 и дъно на 1.7336. Нивата на Фибоначи се намират на 1.7399 (0.618), 1.7387 (0.500), 1.7375 (0.382) и 1.7360 (0.236). Според графиката, пазарът изглежда сякаш се е опитал да пробие 0.500 нивото, но не е успял. Би ли било поставянето на sell limit на 0.500 нивото добра сделка?

Изображение

Ако бяхте поставили такъв ордер, щяхте да загубите доста пари. Погледнете какво се е случило. Изглежда с дъното е приключил целият низходящ тренд, тъй като пазарът е направил рали над определения от нас връх.

Изображение

От тези примери можете да видите, че пазарът обикновено намира поне временна подкрепа (при възходящ тренд) или съпротива (при низходящ тренд) на корекциите на Фибоначи. Очевидно е, че имаме няколко проблема за решаване. Няма начин да знаем кое ниво ще осигури подкрепа. Нивото 0.236 изглежда осигурява най-слабата подкрепа/съпротива, докато подкрепата/съпротивата при останалите нива е приблизително еднаква. Въпреки че горните графики показват, че пазарът най-често коригира само до 0.382 нивото, това не означава, че пазарът всеки път ще обръща на това ниво. Понякога цената ще достига до 0.500 преди да обърне, друг път до 0.618, а в трети случаи г-н Фибоначи може да бъде напълно игнориран.

Предизвикателство е и поставянето на стоповете. Вероятно е най-добре стоповете да се поставят под последната най-ниската точка (при възходящ тренд) или над последната най-висока точка (при низходящ тренд), но това води до поемането на относително висок риск в сравнение с очакваната печалба. Това се нарича reward-to-risk ratio. В следващите уроци ще намерите повече за money management-а и контрола на риска и за това как да избирате сделки, отговарящи на определени критерии в тези отношения.

Друг проблем е да бъдат определени точките, между които да се построят нивата на Фибоначи. Хората гледат на графиките по различен начин и имат различно мнение за това откъде докъде продължава едно движение. Липсва обективен критери и за съжаление понякога всичко се превърща в игра на отгатване.

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
158 получени
252 дадени
Контакти:

Re: FOREX - Корекции на Фибоначи

Мнение от S.Zhelev » 14 май 2009, 23:29

Попадал съм за изследвания, според които корекциите на Фибоначи действително отклоняват пазара от случайното движение. Това се случвало в по-малко от 1% от случаите. В останалите случаи пазарът се държал така, сякаш не е срещнал никаква подкрепа и съпротива и безгрижно продължавал движението си според теорията на вероятностите.

Всеки сам може да прецени дали може да изгради печеливша система върху толкова слаба зависимост, дори ако допуснем, че тя съществува. Подобна зависимост просто е твърде слаба за да избие спреда, камо ли да донесе печалби. Освен това, както е посочено в самия урок, никой не ни казва откъде докъде продължава движението, чиято корекция измерваме. Интересно ми е как изобщо са били проведени тези изследвания, след като няма ясна дефиниция какво точно се изследва.

cuneooo
Регистриран: 22 авг 2009, 19:20

Мнение от cuneooo » 26 авг 2009, 13:05

Здравей отново ! Опитвам се да използвам корекцията на фибоначи в моята демо сметка в trader.bg но нещо не се получава, незнам защо. Слагам графиката на 1ч. GBP/JPY, поставям фибоначи на най-долната и после на най горната и сянка но не излиза нищо като в описанието. Може ли да ми помогнеш ?

Потребителски аватар
StoneHeart
Регистриран: 05 авг 2009, 12:00
1 получени
1 дадени
Контакти:

Мнение от StoneHeart » 26 авг 2009, 19:00

Това с Фибоначи е творение на Висшата матеметика и Теотията на вероятностите.
Казано просто : може би, но с определена доза вероятност, и то ако ...
Абе като в оня виц ... ...а дано, ама надали :)

ivan92
Регистриран: 12 юни 2011, 21:37

Мнение от ivan92 » 09 юли 2011, 15:03

S.Zhelev написа:Попадал съм за изследвания, според които корекциите на Фибоначи действително отклоняват пазара от случайното движение. Това се случвало в по-малко от 1% от случаите. В останалите случаи пазарът се държал така, сякаш не е срещнал никаква подкрепа и съпротива и безгрижно продължавал движението си според теорията на вероятностите.

Всеки сам може да прецени дали може да изгради печеливша система върху толкова слаба зависимост, дори ако допуснем, че тя съществува. Подобна зависимост просто е твърде слаба за да избие спреда, камо ли да донесе печалби. Освен това, както е посочено в самия урок, никой не ни казва откъде докъде продължава движението, чиято корекция измерваме. Интересно ми е как изобщо са били проведени тези изследвания, след като няма ясна дефиниция какво точно се изследва.
Мале пич грешиш толкова тотално че направи си смешен мога да ти кажа че аз ползвам Фибоначи ВИНАГИ и ВИНАГИ ми е помагал и ми е показвал подрепка и сапротива ... не ме карай сега да ти пращам снимки .

Потребителски аватар
pulio
Регистриран: 25 ное 2010, 15:34

Мнение от pulio » 09 юли 2011, 15:17

Мале пич грешиш толкова тотално че направи си смешен мога да ти кажа че аз ползвам Фибоначи ВИНАГИ и ВИНАГИ ми е помагал и ми е показвал подрепка и сапротива ... не ме карай сега да ти пращам снимки .[/quote]

Бе пич когато Желев е бил на пазара ти си ходил... :shock: Айде след една година пак ще си говорим... за фибоначи и ....

emonik
Регистриран: 18 фев 2010, 21:24
30 получени
14 дадени

Мнение от emonik » 09 юли 2011, 15:26

ivan92 даи своите примери защото така думите ти звучат кухо.
Поздрави Емил

Antony
Регистриран: 03 дек 2010, 16:52

Мнение от Antony » 09 юли 2011, 18:25

мале пич, `92 сте големи (т.е. прости) пичуве! :o

Потребителски аватар
Georgi
Регистриран: 23 яну 2011, 13:39

Мнение от Georgi » 10 юли 2011, 21:28

Много е трудно да се търси някаква зависимост по Фибоначи.
https://www.vbox7.com/play:6b41b3f4
Особено във финансовия свят. Може би се опитваме да нагодим Фибоначи към пазара? Може би има зависимост, ....... но дали е задължителна? За мен по-голяма роля играят нивата завършващи на 00, и на 50!! Просто там големите играчи си поставят отложените ордери.
Инак филмчето е интересно.

pri6aleca
Регистриран: 30 май 2011, 22:46

Мнение от pri6aleca » 11 юли 2011, 00:06

желев е много прав,ние влизаме в пазара при неизгодно положение на нас ни трябва силна и добре работеща зависимост за да избием спреда и да излезем на пе4алба,а тези 4исла на фибона4и по-скоро биха ни помогнали в някоя мартингел стратегия,която ще пе4ели постояно и в един момент ще загуби вси4ко
но това е само мое мнение

ptj
Регистриран: 06 мар 2011, 09:30

Мнение от ptj » 11 юли 2011, 18:50

StoneHeart написа:Това с Фибоначи е творение на Висшата матеметика и Теотията на вероятностите.
Казано просто : може би, но с определена доза вероятност, и то ако ...
Абе като в оня виц ... ...а дано, ама надали :)
Прав си донякъде. Аз доста отдавна съм споделял един неоспорим факт, но явно много малко хора имат нужното образование за да го разберат. "Ако питате някой специалист по теория на числата за редицата на Фибоначи, един от фактите който може да ви каже за нея е, че тя е естествена база от ред 3." Преведено на по-прост език това означава, че всяко естествено число може да се представи поне по един начин като сума на 3 числа на Фибоначи. Иначе казано това е еквивалентно на факта, че с вълновата теория на Елиот и откат на корекциите съпоставим с числата на Фибоначи, може да се опише всяко хаотично (не задължително пазарно) движение от произволна графика. Нещо повече използвайки идеята на теорията на Елиот може да съставите аналогична вълнова теория за коя да е друга редица, представляваща естествена база от ред 3 (те са безброй много).

П.П. Горното показва, че вълновата теория дава абсолютно хаотични предположения за бъдещето. 8-)

baza12
Регистриран: 23 фев 2011, 12:56

Мнение от baza12 » 11 юли 2011, 19:10

Georgi написа:Много е трудно да се търси някаква зависимост по Фибоначи.
https://www.vbox7.com/play:6b41b3f4
Особено във финансовия свят. Може би се опитваме да нагодим Фибоначи към пазара? Може би има зависимост, ....... но дали е задължителна? За мен по-голяма роля играят нивата завършващи на 00, и на 50!! Просто там големите играчи си поставят отложените ордери.
Инак филмчето е интересно.

Ако трябва да говорим за корекцията на фибоначи моето мнение да си кажа е да определи обръщането на пазара , това ще рече че нива 00 и 50 както е написал колегата са един вид маловажни.До колкото съм запознат се разполага по големината на тренда.Това означава че избираме най-горната точка при нисходящ тренд и съответно най-високата при възходящ.Най-ниската или най-високата ,или от където тръгва тренда е 100%.Правим анализ къде трябва да очакваме подкрепа и съпротива , или ако гледаме дадена графика важните нива са 61.8;38.2 и 23.6
или те са получени по следния начин:

61.8 процента: Това ниво е изчислено чрез делене на дадено число от редицата на Фибоначи на следващото го по-голямо число (например 55/89=61.8%)

38.2 процента: Това ниво е изчислено чрез делене на дадено число от редицата на Фибоначи на второто по-голямо число, което следва (например 34/89=38.2%)

23.6 процента: Това ниво е изчислено чрез делене на дадено число от редицата на Фибоначи на третото по-голямо число, което следва (например 21/89=23.6%)

50 процента: Това ниво се определя чрез намирането на средната между корекциите от 61.8% и 38.2% [(61.8% + 38.2%) / 2 = 50%]

76.4 процента: Това ниво се определя чрез прибавяне разликата между 38.2% и 23.6% (38.2% - 23.6% = 14.6%) към корекцията от 61.8% (61.8% + 14.6% = 76.4%)

100 процента: Това ниво показва къде е започнал предишният тренд
http://www.bgtrader.benchmark.bg/trade_basics28.html

или ако трябва да гоним 0-та то или не е разположена правилно графиката , или гоним нищо, или казано накратко- чакаме тренда да се обърне и чакаме да продължи корекцията в своета посока , което са две притиворечиви твърдения.

В момента се опитвам да следя 3 валутни двойки с Фибоначи и мога да кажа че резултатите , които ми дава са точни.

vgc
Регистриран: 10 дек 2009, 10:18
40 получени
6 дадени

Мнение от vgc » 12 юли 2011, 15:18

Лично за мен 0, 50 и 100% не са фибо нива - те май повече подхождат за последователите на Ган. Въпросът обаче ми е друг - според вас кое е вярното фибо-ниво 76.4 или 78.6?
Подсказката е че редицата на Фибоначи в същината си е геометрична прогресия с множител 0.618 - следователно според мен събирането и изваждането не са и много присъщи като действия - т.е. може да делим, умножаваме и степенуваме само. Другото нещо е че на фибо-нивата може да се гледа като стръв за риболов - ако цената не им обръща внимание е все едно на тесто костур да хващаш :smile: или перифразирано ако разполагаме само с една стръв (фибота) то отиваме на лов за друга риба (друга двойка/финансов инструмент), ако на текущото място тестото не е на почит.
В тази връзка някой вижда ли в момента двойка, която интрадей се движи/съобразява с фибота?
Форексът е полезен като ХОБИ

Потребителски аватар
soros
Регистриран: 14 ное 2010, 14:24

Мнение от soros » 12 юли 2011, 16:16

vgc написа:... Въпросът обаче ми е друг - според вас кое е вярното фибо-ниво 76.4 или 78.6?
И двете са вярни. Публикувам линк, който преди време го постна godim.
В него се виждат ясно.

http://en.wikipedia.org/wiki/Fibonacci_retracement
Авторът не препоръчва извършването на спекулативни действия, в съответствие с прогнозите направени в тази публикация и не носи отговорност.

Потребителски аватар
godim
Регистриран: 23 юли 2010, 10:57

Мнение от godim » 12 юли 2011, 16:43

Добре, че помниш. Ето една табличка, която всеки може да си направи, с отношенията на числата от реда на Фибоначи.
TABLICA_03.png
TABLICA_03.png (27.48 KБ) Видяна 9890 пъти
Успехи!

Потребителски аватар
John Last
Регистриран: 06 мар 2010, 15:42

Мнение от John Last » 12 юли 2011, 18:45

0.618 и 0.382, всичко останало води до разни линийки, до които все нещо ще опре.
Вездесъщият Джон Ласт от Отбора на гадателите (алхимик)

Потребителски аватар
Georgi

Мнение от Georgi » 24 юли 2012, 15:45

ИзображениеНа интересен индикатор попаднах. И още го проучвам. За сега още не мога да включа защо винаги започва от някой пин бар!!

Потребителски аватар
Georgi

Мнение от Georgi » 24 юли 2012, 15:53

ИзображениеА бялата линия дето съм пуснал е по-меродавна като подкрепа или съпротива. И се разминава с нивата на индикатора!!
Още един индикатор за кошчето! :evil:

pluto1
Регистриран: 16 авг 2011, 15:41

Мнение от pluto1 » 24 юли 2012, 16:52

Георги , обясни ми как да ти кача един индикатор , които би те заинтригувал.

Потребителски аватар
Georgi

Мнение от Georgi » 24 юли 2012, 17:57

pluto1 написа:Георги , обясни ми как да ти кача един индикатор , които би те заинтригувал.
Кажи за какво става въпрос. Да не би случайно да го имам.
Качи го като файл. Или ако не е много обемист, може и като текст. Или ми дай линк към источника.

Отговори

Върни се в “Нива на Фибоначи”