FOREX - Трябва здрава психика

Защо да отделяме време и пари...
admin
Site Admin
Регистриран: 08 яну 2009, 11:49
6 получени
1 дадени

FOREX - Трябва здрава психика

Мнение от admin » 13 май 2009, 14:15

Трябва здрава психика

След като сте намерили време да се образовате, търгували сте на демо и сте спестили достатъчен капитал, е дошло време да се сборите с пазара. Вече трябва да сте научили механизма на търговията и методите за анализиране на пазара.

Но готови ли сте да рискувате трудно спечелените си пари?

Можете ли да се справите с напрежението (емоционално, психологическо и финансово) ако се случи да загубите?

Способни ли сте да контолирате вълнението след печеливша сделка?

Можете ли да се освободите от последната си сделка и напълно да се концентрирате върху следващата възможност?

Това, което отличава печелившите от губещите трейдъри е, че печелившите могат да се справят с напрежението и да контролират своите емоции.

Те осъзнават, че загубите са просто част от бизнеса. Тези, които имат достатъчно доверие в своите метод и система знаят, че drawdown-a е временен неуспех и скоро ще се възстановят.

Този последен критичен урок всъщност не може да бъде научен. За него са нужни време и опит. Трябва да преминете през хиляди различни сделки и пазарни условия преди да осъзнаете и да заживеете с тези разбирания. Ако не можете или не искате да направите това, тогава може би търговията не е за вас.

<<< Трябва капитал или просто кеш << >> Време, пари и психология – обобщение >>>

Aspartanida
Регистриран: 21 яну 2011, 14:09

Re: FOREX - Трябва здрава психика

Мнение от Aspartanida » 07 фев 2011, 21:32

Ще ми се да предизвикам дискусия не по въпроса с психиката, която трябва да е здрава 8-) без съмнение, а по въпроса с емоциите. Имам скромен опит и навсякъде чета, как изключването, потискането на емоциите и т.н. е задължителна предпоставка за успех на трейдъра. Само че ...
Със сигурност знам, че човек, поне докато е буден, не е в състояние да не мисли. Хората винаги мислим, дори и да не го съзнаваме. Струва ми се, че и с емоциите е така. Не разбирам от психоанализа, но подкрепям теорията, че мислите, чувствата и емоциите, които съзнанието отхвърля, продължават да съществуват в подсъзнанието, което означава, че за себе си мога да кажа: " Аз винаги съм под влияние на емоции, които съзнавам или не, които са подходящи или не. Не мога да ги изхвърля като носна кърпичка. "
Да предположим, че съм потискала емоциите си ден - два, седмица, месец, но в един момент те все ще излязат на повърхността и ще ми попречат да търгувам.
В такъв случай въпросът за мен е: " Как да търгувам заедно с емоциите си?"
Защото ми се иска да търгувам когато съм весела или тъжна, потисната или въодушевена. Не е ли по - лесно да вкарам наличието на различни емоции в търговската си система и да отделя доста време да се науча да ги отразявам печелившо в играта си , вместо да се мъча над непосилната задача да ги игнорирам?

nina7493
Регистриран: 27 яну 2011, 10:23

Мнение от nina7493 » 07 фев 2011, 22:00

Аз мисля, че не е възможно човек да не се радва на добрите си сделки и да се ядосва или пък депресира от загубите, трябва обаче да загърбваме емоциите в секундичките, когато решаваме да натиснем сел или бай, винаги съм мислила за момента в който някой ме попита, защо съм пуснала дадена сделка и защо точно в тази посока, да мога да му дам повече от една основателни причини и точно затова побеснявам всеки път, когато някой се хване да ме убеждава, че форекса е комар и колко добре ще е за мен да престана да се занимавам с него.

Happy68
Регистриран: 09 юни 2009, 19:23

Мнение от Happy68 » 08 фев 2011, 22:04

Форексът/търговията са си чист бизнес. За да е успешен, трябва да се върши с "трезва глава". Затова, ако се чувстваш във властта на някаква емоция, не търгувай, нека отмине, да се успокоиш, и тогава наново. Пазарът винаги ще е тук и възможности за търговия винаги ще има.
Отделен е въпроса, кое поражда емоциите. Ако са следствие от неувереност в системата, това трябва да се поправи и тогава да се продължи с трейдинга. Ако са съвсем други причините, просто изчакай да отминат.
В старите книжки пише, че за да пристъпиш към действие, трябва да се чувстваш ЗДРАВ - и медицински, и душевно, и психично. От моя опит мога само да потвърдя написаното.

Успех.
Безплатен обяд няма!

E-Bat-Sedefcho
Регистриран: 20 ное 2009, 03:25

Мнение от E-Bat-Sedefcho » 08 фев 2011, 23:31

Happy68 написа: В старите книжки пише, че за да пристъпиш към действие, трябва да се чувстваш ЗДРАВ - и медицински, и душевно, и психично..........
Здраве ти желая :smile:

Точно това което съм подчертал в коя книга точно го срещна Happy68.
Питам понеже е пълно със абсолютно неверни неща из литературата която се тиражира из трейдинг средите.

Поздрави и успех !

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
157 получени
252 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 09 фев 2011, 10:56

Aspartanida написа:В такъв случай въпросът за мен е: " Как да търгувам заедно с емоциите си?"
Защото ми се иска да търгувам когато съм весела или тъжна, потисната или въодушевена. Не е ли по - лесно да вкарам наличието на различни емоции в търговската си система и да отделя доста време да се науча да ги отразявам печелившо в играта си , вместо да се мъча над непосилната задача да ги игнорирам?
Не знам дали можеш да отразиш печелившо емоциите в търговията си, но съм сигурен, че не емоциите не могат да бъдат избегнати. То всъщност не е и нужно.

Какво по-нормално да изпитваш някаква степен на отрицателна емоция след губеща сделка и обратното - да изпитваш положителна емоция след печеливша сделка.

nina7493
Регистриран: 27 яну 2011, 10:23

Мнение от nina7493 » 09 фев 2011, 11:29

Тук ще кажа само адмирации за Желев, мисли точно като мен, емоциите ни правят хора и аз за нищо на света не искам са съм лишена от тях

САПИ
Регистриран: 31 яну 2010, 11:02

Мнение от САПИ » 09 фев 2011, 14:02

Еми да зададем, няколко прости въпросчета?????За какво трябва психика...за демо не требе...и да профукаш банката, ще ти дадат нова 8-) 8-) 8-) ????
Значи да поговорим, за реална игра/хората, им викат бизнес/....Кой, колко пари е загубил, на колко пипса се е отказвал...до кога държиш позиция и тн

E-Bat-Sedefcho

Мнение от E-Bat-Sedefcho » 09 фев 2011, 17:06

Здрасти САПИ,

Кой колко е печелил и губил няма никакво значение за теб и мен ( примерно ).
Не е правилно да си мислим, че демо търговията няма влияние ( психологични фактори ), напротив има, и то доста голямо. Обикновенно ни вкарва в трети глух коловоз :grin:

Тук си пиша словоизлиянията http://www.si-cm.bg/phorum/viewtopic.php?f=26&t=67
Май заприличах на Петър Караиванов по отношение на "рекламата" :grin:
Ако трябва да съм сериозен има доста качествена информация и видео материали по темата.

Поздрави и наздраве !

П.С Желев много често ми се случва проблем с паролата........аз ли съм кухо парче или има и други с такива проблеми ?

Потребителски аватар
S.Zhelev
157 получени
252 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 09 фев 2011, 17:09

E-Bat-Sedefcho написа:П.С Желев много често ми се случва проблем с паролата........аз ли съм кухо парче или има и други с такива проблеми ?
Какъв е проблемът с паролата?
Досега е нямало никакви оплаквания.

E-Bat-Sedefcho

Мнение от E-Bat-Sedefcho » 09 фев 2011, 17:11

S.Zhelev написа:
E-Bat-Sedefcho написа:П.С Желев много често ми се случва проблем с паролата........аз ли съм кухо парче или има и други с такива проблеми ?
Какъв е проблемът с паролата?
Досега е нямало никакви оплаквания.
Явно съм куха лейка, или браузъра се лиготи..................налага се да я ресетвам често.Почвам да си пиша паролите на лист като нормален човек :grin:

САПИ
Регистриран: 31 яну 2010, 11:02

Мнение от САПИ » 09 фев 2011, 17:58

E-Bat-Sedefcho написа:Здрасти САПИ,

Кой колко е печелил и губил няма никакво значение за теб и мен ( примерно ).
Не е правилно да си мислим, че демо търговията няма влияние ( психологични фактори ), напротив има, и то доста голямо. Обикновенно ни вкарва в трети глух коловоз :grin:

Тук си пиша словоизлиянията http://www.si-cm.bg/phorum/viewtopic.php?f=26&t=67
Май заприличах на Петър Караиванов по отношение на "рекламата" :grin:
Ако трябва да съм сериозен има доста качествена информация и видео материали по темата.

Поздрави и наздраве !

П.С Желев много често ми се случва проблем с паролата........аз ли съм кухо парче или има и други с такива проблеми ?
Поздравления E-Bat-Sedefcho ,четох първите два поста и съм на същото мнение, но просто не съм се задълбочавал, чак толкова много в тези аспекти...Успехи и НАЗДРАВЕ!!!!!
:grin: :smile:

Happy68
Регистриран: 09 юни 2009, 19:23

Мнение от Happy68 » 09 фев 2011, 19:50

E-Bat-Sedefcho написа:
Happy68 написа: В старите книжки пише, че за да пристъпиш към действие, трябва да се чувстваш ЗДРАВ - и медицински, и душевно, и психично..........
Здраве ти желая :smile:

Точно това което съм подчертал в коя книга точно го срещна Happy68.
Питам понеже е пълно със абсолютно неверни неща из литературата която се тиражира из трейдинг средите.

Поздрави и успех !
Благодаря за пожеланието, да ти се връща :)

Тази информация, за книжката, я бях споделила с теб още от времето на контакт през скайпа, ама си забравил :) Исках още като пишех поста да я кажа, но се оказа, "че бълкам двата щата" :) Или Ган, или Дау. Не е книжка, а записки. В стария компютър ги имах от "време оно", но за съжаление, компютъра нещо ми се прецака и нямам достъп до архива си с материалите. Като имам време, ще проверя, дали в някоя от пощите не съм ги запазила. Но това, което съм написала, е точно така - помня го, защото аз се опитвах да търгувам и в трите състояния (и ти това го знаеш), но не се получаваше и аз обвинявах себе си за грешките. Като си препрочетох старите книжлета, разбрах, че не е трябвало. :)

Предполагам, че въпросът ти беше с цел опониране, ам айде, от мен да мине :)

Поздрави
Безплатен обяд няма!

fromm
Регистриран: 31 окт 2010, 13:30

Мнение от fromm » 09 фев 2011, 20:21

E-Bat-Sedefcho написа:Поздрави и наздраве !
Aми и аз ще се закача за твоя пост,
    прочетох ти постовете във вашия форум и ПОЧТИ всичко което казваш е вярно.
      Тoва което не видях е конкретно мнение,предложение,позиция ,план или нещо от сорта. Разтягане на локуми.Разбрахме за познанията ти относно методът "силва" ,автогенния тренинг,няколко публикации на "тед" :smile: ,остана само модернотo НЛП(нервно лингвистично програмиране).Ако може да селектираш локумите и да дадеш нещо сносно на аудиторията ще е от полза.Пример:"не търгувайте" болни. :smile:,не търгувайте,ако не сте нахранени добре,защото мозъка ви използва много енергия :lol: ит .н.
        Хубаво е да кажеш и кога да се търгува,или дуализма е налице-търгувайте извън случаите когато не трябва да се търгува.Има много бягане по тъч линията,никаква конкретика.
          Това с провокирането на мисленето и т.н.,не го мислиш сериозно,нали?Сещаш се ,че половината ще разберат половината не.Ти само на едната половина ли искаш да помогнеш :wink:?Като добър самарянин,с много емпиричен опит ,предполагам че би подкрепил всички,освен ако нямаш користни цели :smile: .И кой ти каза ,(източника ти)че скалперите са най-печеливши.Ако ,95 % са губещи и 5% са печеливши,колко от тия 5% са скалпери :-?
            Джон ласт има много точни попадения относно психиката и сблъсъците на трейдърите с пазара.Там има и конкретика.(в другата тема).
              Пздрави!

Aspartanida
              Регистриран: 21 яну 2011, 14:09

Мнение от Aspartanida » 09 фев 2011, 20:45

Благодаря на E-Bat-Sedefcho за повече от изчерпателната информация:smile: От утре - заради и чрез FOREX към здраве и дълголетие! :smile:

E-Bat-Sedefcho

Мнение от E-Bat-Sedefcho » 09 фев 2011, 23:42

fromm написа:Тoва което не видях е конкретно мнение,предложение,позиция ,план или нещо от сорта. Разтягане на локуми.Разбрахме за познанията ти относно методът "силва" ,автогенния тренинг,няколко публикации на "тед" :smile: ,остана само модернотo НЛП(нервно лингвистично програмиране).Ако може да селектираш локумите и да дадеш нещо сносно на аудиторията ще е от полза.Пример:"не търгувайте" болни. :smile:,не търгувайте,ако не сте нахранени добре,защото мозъка ви използва много енергия :lol: ит .н.
                Хубаво е да кажеш и кога да се търгува,или дуализма е налице-търгувайте извън случаите когато не трябва да се търгува.Има много бягане по тъч линията,никаква конкретика.
                  Това с провокирането на мисленето и т.н.,не го мислиш сериозно,нали?Сещаш се ,че половината ще разберат половината не.Ти само на едната половина ли искаш да помогнеш :wink:?Като добър самарянин,с много емпиричен опит ,предполагам че би подкрепил всички,освен ако нямаш користни цели :smile: .И кой ти каза ,(източника ти)че скалперите са най-печеливши.Ако ,95 % са губещи и 5% са печеливши,колко от тия 5% са скалпери :-?
                    Джон ласт има много точни попадения относно психиката и сблъсъците на трейдърите с пазара.Там има и конкретика.(в другата тема).
                      Пздрави!
                      Здраве желая !

Ако не си видял конкретно мнение ( насока ) значи вероятно не си чел внимателно.
                      За разтягането на локуми и провокациите ( абсолютно сериозно го мисля )............аз не съм човека който ще излезе и ще каже, че има готова рецепта ( за вас ) или алгоритъм 1-2-3-N.
                      Човек трябва да има дори бегла идея колко отговорно и опасно е това.
                      Не съм и както някои от колегите, които ще се появят по образователни програми или в книга и ще кажат, че ще ви научат да се владеете или да си подобрите рационалното мислене :) Ще се научите сами, като пресеете систематизирана информация през вашия си мироглед.
                      Може и да са локуми ( няма да споря ), но ми посочи кое е излишното.Също така ми посочи кое НЕ Е ВЯРНО, защото и аз мога да твърдя, че в случая не каза нищо, само разтягаш локуми.
                      Мое мнение е, че рядко се замисляме какви последствия може да има в написаното от нас по форуми и сайтове. Хубавото е, че написаното остава и може да се провери.

Следващото............няма никакво бягане по тъч линията, твърдя, че има точна конкретика в детайли.Или сега ще ми кажеш, че в областа на поведението си запознат със всички материали които съм сложил в темата ?
                      Ако е така, ще ми е драго да оформим една дискусия по въпроса :smile:
                      По въпроса за скалперите, върни се на написаното и виж това което съм сложил в скоби. Със въпроса си акцентирам върху факта, че един скалпер разполага със по-значима и детайлна статистика чрез която може да обследва система, зависимости и т.н. Говорейки за ръчна търговия това със бектестове НЕ СТАВА Досещаш се предполагам какво съм визирал.............

За метода "Силва " никъде не съм говорил, както и за НЛП.
                      Знаеш ли кое ми прави впечатление от известно време от както съм прописал по форуми ( от 2007-ма ).Всички искат смляна, подложена на тепсия рецепта...............е, така не става, не работи...........няма никакъв ефект.
                      Ако не си съгласен, потърси литература по темата как се борави със информация и ще се убедиш ;)
                      И последните две неща, факта, че някой колега ( както цитираш в случая John Last ) е споделил информация която на някой му е полезна, само може да ме радва и.............целите поради които съм писал до сега по форуми са абсолютно безкористни ( като изключим гъделичкането на егото :) ).

Това е от мен, и както казва Жоро Бекъма : Дооообре, аййй наздраве !

П.С Happy68, не те опонирам, съгласен съм. Забравил съм за този разговор.

Поздрави и успехи на всички !

Потребителски аватар
                      John Last
                      Регистриран: 06 мар 2010, 15:42

Мнение от John Last » 10 фев 2011, 10:43

Мое мнение е, че рядко се замисляме какви последствия може да има в написаното от нас по форуми и сайтове. Хубавото е, че написаното остава и може да се провери.
                      Абсолютно, отговорността е огромна. Аз дали вече се замислям дали мога да я поема. Например постовете в ТСД вече имат около 20 000 посещения за месец и нещо, това прави почече от тиража за книга в бг. Ами ако това са пълни глупости.

Ами ако това за фракталите не е вярно и са пълни глупости? Какво става колко ли хора лично ще съм объркал?

Особено рисково е частичното разбиране. Например аз си прилагам нещата при абсолютно стриктен мъни мениджмънт със семкаджийски лотове. Някой прочете нещата види на бек тест графиката 15 успешни сделки и се хвърли с 4 истински лота, като парите от ъкаунта са от ипотеката на къщата му.

Какво става като се преебе а това става постоянно, само стриктния конрол на риска позволява кораба да не потъне.

Друг си мисли, като види система показваща добри сигнали и вече това е универсалната система, която показва всичко. Ами не всяка система си има силни и слаби страни и работи само при определени условия.

Просто отговорността е голяма и аз вече сериозно се замислям дали съм в състояние да я поема въобще.
                      Вездесъщият Джон Ласт от Отбора на гадателите (алхимик)

Потребителски аватар
                      S.Zhelev
                      157 получени
                      252 дадени
                      Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 10 фев 2011, 10:55

John Last написа:Особено рисково е частичното разбиране. Например аз си прилагам нещата при абсолютно стриктен мъни мениджмънт със семкаджийски лотове. Някой прочете нещата види на бек тест графиката 15 успешни сделки и се хвърли с 4 истински лота, като парите от ъкаунта са от ипотеката на къщата му.
                      Първо поздрави за интереса, който си предизвикал в ТСД форума.

Ще си позволя обаче да не се съглася с горенаписаното. Всеки има глава на раменете си и следва да поеме отговорност за действията си. Не можем да виним търговците на запалки за палежите.

Svetlin
                      Регистриран: 22 юли 2010, 18:16
                      Контакти:

Мнение от Svetlin » 10 фев 2011, 13:46

John Last написа:Например постовете в ТСД вече имат около 20 000 посещения за месец и нещо, това прави почече от тиража за книга в бг. Ами ако това са пълни глупости.
                      Това е повече от тиража на всички книги за форекс, издадени в БГ.

Потребителски аватар
                      John Last
                      Регистриран: 06 мар 2010, 15:42

Мнение от John Last » 13 фев 2011, 23:02

Една изключително интересна статия за психиката и пазара
                      http://online.wsj.com/article/0,,SB1121 ... 19,00.html

Много неща съм чел но това ме разкърти.
                      Вездесъщият Джон Ласт от Отбора на гадателите (алхимик)

Отговори

Върни се в “Как да забогатеем мързелувайки”