Търговия с bitcoin и други криптовалути

Търговия с Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Dash, Neo, Nem, Monero. Борси. Първични предлагания на койни - ICO. Как да си купя биткойн?
Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
150 получени
250 дадени
Контакти:

Re: Търговия с bitcoin и други криптовалути

Мнение от S.Zhelev » 12 апр 2013, 15:25

vgc написа:п.п. Та в тази връзка една семпла математическа задачка - колко парички бяха задигнати от редовият български гражданин през БФБ-то. Смята се изключително лесно - просто се взема максималната капитализация на борсата от 2007-ма и се изважда минимума после.
Не съм съгласен. Търгува се само една часто от free float-a, друга просто си стои. Примерно имам 25 акции от масовата приватизации и те 2000 година са стрували 25 лв., 2007 са стрували 250 лв. и сега струват пак 25 лв, колко пари съм загубил? Да, пропуснал съм печалба, но загуба нямам.

Загубили са тези, които са купували акциите на 250 лв. На тази цена обаче имаме определен брой акции минали, не целият free float т.е. загубите на мирните граждани са много по-малки от промяната в капитализацията.

Същото е и с биткойн, които обаче дори след спада продължава да се търгува на нереално високи цени. И ако зад акциите все пак стои нещо (макар и неясно колко точно), за биткойна не стои абсолютно никакъв актив.

vgc
Регистриран: 10 дек 2009, 10:18
36 получени
6 дадени

Мнение от vgc » 12 апр 2013, 16:10

Може доста да поспорим по темата :smile: , но аз си държа на горната простичка формулка. Всима се максимума и минимума на пазарната капитализация и това са си съвсем реални пари които никъде не се изпаряват а са паркирани на подходящо място. Дали сумата е налична в момента или ще бъде заработена индиректно от бъдещи вземания е вече сложна задача за макроикономисти. Иначе лично твоите 25 лева за теб може и тогава и сега да са си пак 25 лева, но по трасето примерно приватизационният фонд който е разполагал с тях или още по-нагледно фирмата която ги е емитирала е имала възможност и много начини да ги осребри нищо че се водят на твое име, и то ако не на стойност 250 лева то поне на около 80-90 процента от тази стойност. Не случайно държавата в желанието си да прибере максимално от своето има мерак счетоводната отчетност да е по-възможност най-кратка. Та мисълта ми е че ако ти и да си на нулата гледайки едностранно може да се окаже че под формата на увеличени бъдещи данъци си на 25-250 = - 225 лева в по-дългосрочен план. Мисълта ми е че ако аз или ти сме пасивни с левчето което сме заработили, то давайки го на някой друг въобще не означава че то ще си стои само в неговият джоб кротко.

Почти аналогичен пример е и със спестяванията в банките. Ами ти си ги спестяваш парите, но малко след това някой друг вече ги е похарчил вместо теб своевременно. Никой не си мисли че трезорите на банките са като съкровищницата на Али Баба навремето и само се слага в тях. Те по-скоро приличат на място в което ти замъкваш количка с тухли спестявайки за вила примерно, а преди още да излезеш през вратата някой друг вече ги товари на път за към неговият си строеж. Имаш единствено уверението че като ти потрябват тухли започвайки собствен строеж ще са налични достатъчно за да си вземеш от поддържаната наличност.
Форексът е полезен като ХОБИ

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
150 получени
250 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 12 апр 2013, 16:40

vgc написа:Може доста да поспорим по темата :smile: , но аз си държа на горната простичка формулка. Всима се максимума и минимума на пазарната капитализация и това са си съвсем реални пари които никъде не се изпаряват а са паркирани на подходящо място.
Аз все пак не мога да разбера защо гледаш пазарната капитализация, а не реално изтъргуваните обеми.

Нека си представим, че съм купил една акция на 10 лв. от компания Х с 1000 акции. След това тия продавам на 100 лв. И накрая си я купувам обратно пак на 10 лв. Други сделки с акцията не са извършени.

Какво се получава?

Купувайки акцията на 10 лв., давам 10 000 лв. пазарна капитализация на компанията Х. Продавайки я на 100 лв, правя пазарната капитализация 100 000 лв. Купувайки я обратно на 10 лв, отново свалям пазарната капитализация на 10 000 лв.

Компанията е загубила 90 000 лв. от капитализацията си, ти си загубил 90 лв.

vgc
Регистриран: 10 дек 2009, 10:18
36 получени
6 дадени

Мнение от vgc » 12 апр 2013, 17:31

Ами пазарната капитализация е нещо което много лесно се наблюдава. Освен това ако съм финансов мениджър в компания с 10к капитализация и съм осигурил оборотни или ДМА средства за поне 20к да кажем, то ако през следващите месеци фирмата е с десетократно по-висока капитализация и ако своевременно не осигуря примерно поне петорно повече налични средства за текуща дейност то просто вече няма да бъда финансов мениджър, а искам-неискам ще си търся нова работа :smile:
Както и да е икономиката не ми е от най-силните страни. Момчев ако иска може да се пробва да сметне по-точно каква сума измъкнаха навън и какъв по-малък залък остана за местните играчи покрай родното спукване на БФБ-то - аз си го смятам на куп през пазарната капитализация защото не мога по друг начин :smile:
Или ако някой се наеме може да прецени срещу 2-та виртуални капитализационни милиарда формирали биткоин-балона, колко реални пари са изръсени под формата на комисионни, реклами, изхарчен ток, закупен хардуер и реално дадени на хакерите през банков превод средства, щото bitcoin си беше и продължава да си бъде разплащателно средство между най-надарените софтуерно но и с лек криминален уклон специалисти, към които в случая се присламчиха и други заинтересовани прослойки. От друга страна въпросните два милиарда са просто смешна сума защото според проучване на McAfee приходите за киберпрестъпността са 750 млрд. евро годишно
Форексът е полезен като ХОБИ

Потребителски аватар
saxmovies
Регистриран: 27 юни 2012, 18:59
1 получени

Мнение от saxmovies » 12 апр 2013, 21:06

Точно това, което каза Желев ме притеснява, че нищо реално не стои зад bitcoin... :-?, т.е. в даден момент това просто може да изчезне така, както е било създадено...
"Разликата между пророка и анализатора е тази, че когато вторият сгреши, той винаги плаща за своята грешка." Р. Манинг

Потребителски аватар
kompira
Регистриран: 09 юни 2010, 12:20
48 получени
6 дадени

Мнение от kompira » 12 апр 2013, 22:48

saxmovies написа:Точно това, което каза Желев ме притеснява, че нищо реално не стои зад bitcoin... :-?, т.е. в даден момент това просто може да изчезне така, както е било създадено...
Напълно възможно е това да се случи, аз не бих складирал гърне с биткойн жълтици, защото някой слънчев ден може да се окаже, че със съдържанието на гърнето не може да си купиш нищо.

През 2011-та видяхме как от 30$ се срина на 2$, болшинството нарекоха този момент краят на биткойните (и с право), защото се спря "производството" и никой нямаше интерес. След година и нещо видяхме как достигна 200 евро парчето и пак срив. Някои, провъзгласили се за специалисти, прогнозират 1000$ до края на годината, но аз съм малко скептично настроен към такова твърдение, факт е обаче, че сега масово се купуват койни. В другия форум една тълпа хора се чуди как най-тънко да вкарат пари в борсите, че да закупят монети. Аз винаги съм бил пас по този въпрос, каквото изкарам го обръщам в реална валута и съм спокоен че вероятността тази валута да изфиряса утре е много много по-малка. Докато не мога да си купя с биткойни кило ябълки от магазина, не бих складирал такава бомба. Ако валутата е стабилна, биха се навили магазините на тази идея, но при това положение, кой ще си заложи бизнеса на карта. Едрите тъмни субекти манипулират масата и си гласят курса както им е кеф...

Потребителски аватар
saxmovies
1 получени

Мнение от saxmovies » 13 апр 2013, 13:42

Днес попаднах на една интересна информация относно bitcoin и най-много ме впечатли, че това е валута свободна от правителствен контрол :lol: ...веднъж и политиците да нямат контрол върху нещо... :grin:
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5684231
"Разликата между пророка и анализатора е тази, че когато вторият сгреши, той винаги плаща за своята грешка." Р. Манинг

Потребителски аватар
тъпото копеле
Регистриран: 10 фев 2011, 09:55
27 получени
3 дадени

Мнение от тъпото копеле » 13 апр 2013, 14:34

На тоя монетен "пазар" цената нищо не значи, нито пък маркет кап-а (той по принцип е понятие за медиите), целият ордер бук на бидовете от сегашното 117 до $50 е за 100К биткойна, т.е 10 млн долара, един такъв маркет ордер сел и цената отива далеч под 50. Даже и това не е ориентир защото "борсата" им не изисква наличност на средства за поставяне на ордер, което прави ордер бука кух, стоят цени и обеми без да ги имат и като дойде момент за изпълнение цената само ще прескача тия оферти. Вчера сделки за 500 койна вдигнаха от 66 до 90 - 40% за няколко минути.
Пълна пародия. Може някой от рибарите да успява да лови риба в тая мътна вода, че и арбитражни условия има между различните подове, но главно лапат "борсата" и другите "трансферни" посредници.

detonator
Регистриран: 24 юли 2011, 09:31
1 получени
Контакти:

Мнение от detonator » 13 апр 2013, 19:45

На борсата на която аз търгувам при поставяне на ордер ми взима наличноста от акаунта.

detonator
1 получени
Контакти:

Мнение от detonator » 14 апр 2013, 13:34

тъпото копеле написа:На тоя монетен "пазар" цената нищо не значи, нито пък маркет кап-а (той по принцип е понятие за медиите), целият ордер бук на бидовете от сегашното 117 до $50 е за 100К биткойна, т.е 10 млн долара, един такъв маркет ордер сел и цената отива далеч под 50. Даже и това не е ориентир защото "борсата" им не изисква наличност на средства за поставяне на ордер, което прави ордер бука кух, стоят цени и обеми без да ги имат и като дойде момент за изпълнение цената само ще прескача тия оферти. Вчера сделки за 500 койна вдигнаха от 66 до 90 - 40% за няколко минути.
Пълна пародия. Може някой от рибарите да успява да лови риба в тая мътна вода, че и арбитражни условия има между различните подове, но главно лапат "борсата" и другите "трансферни" посредници.
Ами като е толкоз далавера и биткойн е балон да ги бяха посрещнали тези 500 биткойна със селл ордери.Нали така се движи пазара.Всеки има право да участва и да влияе на курса.Аз например съм продал по високо и съм готов да подкрепя валутата на по късен етап при евентуален спад-ей така за каузата,защото ми харесва.Имам некви стинки и няма да ме заболи да ги загубя.В крайна сметка в последните няколко години се наблюдава разрастване на популярноста на криптовалутите-разрастване като пазари и инвестиции.Не говоря конкретно за цената.Цената я решава пазара.А колкото до посредниците би ли ми казал къде посредниците не взимат пари?Ти ако си вложил маса пари в оборудване или в разработване на софтуер,купил си домейн и плащаш за хостинг и поддръжка,после какво трябва да предложиш услугата безплатно ли? :idea: Естествено,че ще лапат.Аз даже държа да лапат повече и да реинвестират в подобряване качеството на услугата.

Потребителски аватар
mirofx
Регистриран: 24 авг 2012, 11:01

Мнение от mirofx » 17 апр 2013, 17:42

Скоро научих за съществуването на тва чудо и доста ме заинтригува,поразрових се и сега прочетох,че вече има доста милионери от биткоин
http://www.investor.bg/novini/261/a/zap ... te,149563/

Stefanov
Регистриран: 11 ное 2012, 13:21

Мнение от Stefanov » 18 апр 2013, 10:28

Прекалено хаотично му е движението

Потребителски аватар
saxmovies
1 получени

Мнение от saxmovies » 18 апр 2013, 19:39

mirofx написа:Скоро научих за съществуването на тва чудо и доста ме заинтригува,поразрових се и сега прочетох,че вече има доста милионери от биткоин
http://www.investor.bg/novini/261/a/zap ... te,149563/

То от всяко нещо човек може да стане милионер, но тук според мен проблема е, че не подлежи на прогнозиране...аз така и не разбрах от какво се влияе тази виртуална валута... :-?

detonator
1 получени
Контакти:

Мнение от detonator » 19 апр 2013, 11:48

saxmovies написа:
То от всяко нещо човек може да стане милионер, но тук според мен проблема е, че не подлежи на прогнозиране...аз така и не разбрах от какво се влияе тази виртуална валута... :-?
То затова толкова хора изпищяха масово на форекс пазара навремто.Затънаха в кредити и загубиха по няколко хапартамента.Защото толкова лесно се прогнозира.
Между другото през изминалата нощ и сутринта биткойна направи 12 часово рали от 90 до 137.

Stefanov

Мнение от Stefanov » 19 апр 2013, 15:53

И как се очаква да се прогнозира такова рали?

Потребителски аватар
kompira
Регистриран: 09 юни 2010, 12:20
48 получени
6 дадени

Мнение от kompira » 19 апр 2013, 16:46

Stefanov написа:И как се очаква да се прогнозира такова рали?
Ми не може да се прогнозира точния момент, просто дългосрочния тренд е ясен - нагоре и само нагоре. 8-) Кога ще стигне пак 200-250$ и до колко ще издигне този път зависи от самите нас, надлъгвайки се един друг. Нормално е да има сривове, а и са много полезни тези падения, продиктувани от паниката сред миньорите... Аз ако имах излишни пари за инвестиране (от които не ми зависи съществуването и ако ги загубя няма да е фатално), щях да понакупя прилично количество биткойни и лайткойни, но като нямам - събирам жълтите стоинки, изкарани с видеокартата. Вече смених тактиката и не продавам всичко изкопано на текущата цена. Грехота си е тези стотинки, изкарани с къртовски труд, да ги давам за без пари, ще събирам и ще чакам по-слънчеви дни, пък каквото сабя покаже.

Потребителски аватар
saxmovies
1 получени

Мнение от saxmovies » 19 апр 2013, 17:21

Ами явно няма как това да се случи, а по-скоро цената се определя от търсенето и предлагането...вчера попаднах на една луда информация:
"Канадец продава имот за биткойни" :lol:
http://www.investor.bg/po-sveta/453/a/k ... ni,149864/

detonator
1 получени
Контакти:

Мнение от detonator » 19 апр 2013, 20:16

За по опитен трйдър не е проблем.Аз се включих ама излезнах много рано.
Ето един удобен инструмент ---> http://bitcoin.clarkmoody.com/ 8-)

Stefanov

Мнение от Stefanov » 19 апр 2013, 20:22

Мисля ,че трябва доста дебела сметка за това нещо :)

detonator
1 получени
Контакти:

Мнение от detonator » 19 апр 2013, 20:31

Stefanov написа:Мисля ,че трябва доста дебела сметка за това нещо :)
Абсолютно не препоръчвам дебела сметка!Все пак да не забравяме,че това е високорисков инструмент.Биткойна може да се дели до няколко нули след десетичната запетая.Загледай обемите.
Последна промяна от detonator на 19 апр 2013, 20:35, променено общо 1 път.

Отговори

Върни се в “BITCOIN И ДРУГИ КРИПТОВАЛУТИ”