Търговия с bitcoin и други криптовалути

Търговия с Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Dash, Neo, Nem, Monero. Борси. Първични предлагания на койни - ICO. Как да си купя биткойн?
Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
111 получени
220 дадени
Контакти:

Re: Търговия с bitcoin и други криптовалути

Мнение от S.Zhelev » 08 дек 2017, 14:21

Аз се отказвам. Вместо да говорим за финанси и технологиии, разговорът пак премина в общи приказки. Щом не можеш да направиш разлика между най-обикновената измама и биткойн/блокчейн, просто няма за какво да си готоворим.

По същия начин имаше една тема за акции, в която преди няколко години ми обясняваха как Фейбук е просто един сайт с картинки като sladur или elmaz и съответно нищо не струва. Сега цената на акцията е 7 пъти нагоре.

Най-лесното е човек да свежда новото и непознатото до нещо банално. На някой индианец каквото и да му покажеш, то ще му прилича на голям камък.

bvg
Регистриран: 06 май 2014, 21:33
38 получени
8 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 08 дек 2017, 14:31

kompira написа:
08 дек 2017, 13:57
.........

В последните 2 години видно е, че все повече хора навлизат в света на криптовалутите, пък какво ще покаже бъдещето, ще видим.
Ще разкриеш ли малко опит около майнинга, конкретно ме интересува биткойна. Верификацията се награждава само чрез неизкопаните монети или продавача и купувача могат да платят по-висока комисионна на копачите за да им мине по-бързо трансакцията? Верификацията и самото копане едно и също нещо ли са или са различни неща?

Потребителски аватар
kompira
Регистриран: 09 юни 2010, 12:20
40 получени
4 дадени

Мнение от kompira » 08 дек 2017, 14:56

bvg написа:
08 дек 2017, 14:31
kompira написа:
08 дек 2017, 13:57
.........

В последните 2 години видно е, че все повече хора навлизат в света на криптовалутите, пък какво ще покаже бъдещето, ще видим.
Ще разкриеш ли малко опит около майнинга, конкретно ме интересува биткойна. Верификацията се награждава само чрез неизкопаните монети или продавача и купувача могат да платят по-висока комисионна на копачите за да им мине по-бързо трансакцията? Верификацията и самото копане едно и също нещо ли са или са различни неща?
За такива детайли не съм наясно и аз, да си призная не ги следя много нещата, просто си гледам заниманията ми да вървят гладко..
Знам само, че отдавна биткойна не може да се "копае" с леснодостъпен хардуер от кварталния магазин. Защото трудността по добиването му е в небесата. Рентабилно е да се добива само със специализирани машини с висока изчислителна мощ, които се проивзвеждат от няколко фирми по света, цените на които заповчат от 5-цифрени суми нагоре. (наскоро чух и че руснаците правели техни си разробитки в стари изоставени заводи...) Точно заради появата на такива машини се обезсмисли копането на биткойна с нормалните геймърски видеокарти (или друг комп. хардуер). Защото не могат да заработят и за тока, който са изхарчили. А това е така защото скоростта е една троха от общата (а новогенерираните койни за единица време е константа и не зависят от общата изчислителна мощ).

Но това не пречи със слаб хардуер да се копаят други алтернативни на биткойна валути, при които вече говорим за заработване над разходите за ток. И след това тези валути да се обърнат в биткойн или нещо друго.
Напирмер Ethereum валутата, като се появи не беше нищо особено - като всяка друга нова алтернативка. Копахме си я, цената се задържа дълго време 1-2$. А наскоро чукна 500$, догодина може да е х2. :smile: Екпиът, който стои зад нея е положил труд за нейното развитие, но и тези новини не следя какво що. :grin:

Накоро гледах по ТВ как журналисти попитаха шефа на БНБ какво му е мнението за биткойна. Не мога да цитирам точно, но по спомен отговори нещо от сорта "Изцяло спекулативен инструмент и нищо повече". Като се замисля, донякъде е така (все още), защото като ида в магазина не мога да си купя сирене с биткойн. Но пък това не ми пречи да правя онлайн разплащания с биткойн, стига отсрещната страна да го приема. А и за всяко ново нещо, докато се наложи и развие ще е нужно много време и вода да изтече. Преди години кой ти е вярвал, че цената на биткойна ще бъде такава днес, ама ей на факт.

Mateev
Регистриран: 02 окт 2017, 10:04
52 получени
41 дадени

Мнение от Mateev » 08 дек 2017, 15:06

Добре де, някой може ли да ми каже в наше време колко лева струва изкопаването на един биткойн, ако човек си закупи най-модерната високопроизводителна и икономична от към ток копачка? Все пак в България е най-евтиния ток, и не мога да повярвам, че няма да ни излезе сметката. Освен това зимно време така или иначе се отоплявам на ток, така че вместо радиатори мога да си сложа копачки под прозорците.

Потребителски аватар
kompira
40 получени
4 дадени

Мнение от kompira » 08 дек 2017, 15:39

Mateev написа:
08 дек 2017, 15:06
Добре де, някой може ли да ми каже в наше време колко лева струва изкопаването на един биткойн, ако човек си закупи най-модерната високопроизводителна и икономична от към ток копачка? Все пак в България е най-евтиния ток, и не мога да повярвам, че няма да ни излезе сметката. Освен това зимно време така или иначе се отоплявам на ток, така че вместо радиатори мога да си сложа копачки под прозорците.
Ще започна да отговарям отзад напред. На предните страници дадох един линк към материал от "БТВ репортерите", в него загатнаха някои детайли:
viewtopic.php?f=79&t=1395&start=1460#p197298

Аз съм от дълги години в бранша, но просто като хоби, в малки размери. Миньорската общност на криптовалути в БГ не е никак малка, сравнена с други страни. Има не малко хора с цели ферми от по няколко стотин видеокарти, които накратко наричаме "китове".

Аз например се отоплявам в момента с един риг с 6 видеокарти, които заедно с останалия ми хардуер отделят към 900 W топлина постоянно. В малка стая това е достатъчно, в големи студове може да се добави и друго отоплително тяло, но пък може и втори риг да се сглоби и т.н.

Относно това колко лева ще струва добиването на биткойна - параметрите са променливи както цените и добивите на валутите. Към днешна дата една видеокарта вади около и малко над 2$ на ден (за 24 часа). Картата струва да речем 550 лева нова в магазина. Знаем цената на биткойна и от там може да се сметнем колко време ще е нужно да се изкара 1 биткойн. Един риг от 6 карти заедно с останалия хардуер отива към 4000 лева цена. Нужно е време докато се избие цената му и след това да се излезе на печалба, при това бъдещето е неизвестно. Историята помни и дълги сухи периоди от време, в които доходността е никаква - колктото да се плати тока. При една криза ще има масово разпродаване на карти и цените им ще се сринат. За сравнение тази пролет доходността беше феноменално виоска - 7$ на карта на ден. Поради това и цените на картите се вдигнаха двойно и то за стари/използвани карти едвам се намираха по пазарите. Та така.

Потребителски аватар
S.Zhelev
111 получени
220 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 08 дек 2017, 16:07

Mateev написа:
08 дек 2017, 15:06
Ще ти излезе сметката. Според мои приятели, които се занимават с това, в момента копачката се избива за около 6-9 месеца. Гледам, че и сметките на Компира с видеокартите са долу-горе същите. Не е лош бизнес.

За отопление обаче не стават, много са шумни.

Mateev
52 получени
41 дадени

Мнение от Mateev » 08 дек 2017, 16:23

А не става ли за добив процесора на самия компютър? Така или иначе имам под ръка 75 сървъра с над 1000 процесорни ядра, и всичките те работят денонощно само за да са ми в готовност, когато реша да пусна някакви тестове на някакви стратегии.

Ако знаете някаква програма, която работи с процесора на компютъра - кажете ми. Дори и да не му излиза сметката на тока, поне ще мога да си начеша крастата и да видя що за чудо е това.

Другият ми въпрос е за хардуерните копачки. Намерих в интернет нови копачки по цена 5000$ с консумация 1350W и производителност 14TH/s. Как по тези данни мога да изчисля колко биткойна ще добиват средномесечно?

Потребителски аватар
kompira
40 получени
4 дадени

Мнение от kompira » 08 дек 2017, 16:42

Някои валути се копаха и с процесори, но като цяло не е много изгодно. Трябва да проверя последно какво беше модерно за процесори.

А ето един калкулатор за Биткойн, има и за други валути. Въвежда се само скоростта в полето Hashrate и евентуално консумацията в полето Power. След което показва каква е доходността към момента - на ден, не седмица и т.н.
http://www.mycryptobuddy.com/BitcoinMiningCalculator
В гугъл може да се намерят още калкулатори като се напише Bitcoin mining calculator, (ако е за друга валута се сменя името само).

Потребителски аватар
kompira
40 получени
4 дадени

Мнение от kompira » 08 дек 2017, 16:52

А ето това е портала за сметки за миньорите. Специално за ASIC копачки съм дал линк, каквито са тези дето копат биткойн. Биткойна е алгоритъм SHA-256
whattomine

Потребителски аватар
чичо Сашо
Регистриран: 21 ное 2017, 13:19
6 получени
6 дадени

Мнение от чичо Сашо » 08 дек 2017, 16:56

лично аз бих си купил БТС, ако някой продава от Вас :)
https://www.coinbase.com/join/5a041d18c0a05e011c86a2d4 - при регистрация печелиш 10$ бонус
https://www.binance.com/?ref=13987010 - регистрация.
Код "1ZCDJB" - 3% отстъпка в genesis-mining

Потребителски аватар
p_dim
Регистриран: 12 фев 2013, 17:43
38 получени
48 дадени

Мнение от p_dim » 08 дек 2017, 21:04

чичо Сашо написа:
08 дек 2017, 16:56
лично аз бих си купил БТС, ако някой продава от Вас :)
В портфейла ми на телефона (приложението Mycelium в GooglePlay магазина) има опция да видиш кой човек продава/купува в твоя град/район. При отворено приложение, на екрана горе-вдясно (където са трите точки) като чукнеш и ще я намериш тая опция. Гледаш някоя по-прясна оферта и пишеш на човека. Никога не съм я ползвал тая опция и не съм купувал от човек, просто знам че я има. Цената не я гледаш в офертата, то е ясно, че цените се менят и няма баламурници да ти продадат под пазарната цена. Само внимаваш като си определяш среща, да е на обществено място, та да не стане само да те набият и да ти вземат парите, които е ясно че носиш.

Потребителски аватар
p_dim
38 получени
48 дадени

Мнение от p_dim » 08 дек 2017, 22:53

А по повод дискусията по-нагоре, бих казал следното:

@Mateev,
"Частните пари" наистина могат да бъдат използвани, за да забогатеят създателите им. Но всичко зависи от това как и за какво са проектирани. Могат и да работят и съдействат за развитието на даден район, като пример за това е баварския киймгауер (който НЕ Е криптовалута!) и съществува много преди ние тука да сме чули за биткойн и т.н. Тъй като се приема като платежно средство само от местните производители, хората които го ползват, пазаруват само местни стоки, а не произведени в други региони на Германия или вносни. Така съдействат за развитието на Бавария, финтират еврото и на практика е начин да си направят "държава в държавата". Да допълня, че киймгауера си е с "вградена" отрицателна лихва, т.е. имаш интерес възможно по-бързо да ги похарчиш и да се отървеш от тях, като си купиш местни стоки/услуги. Их че са прости тия баварци 8-) Де да имаше толкова акъл и някой от наште "големци", та да пусне такива частни пари за райони да кажем като Северозападна БГ. В същност то и няма как да стане, защото според закона в Германия - БундестБанк НЯМА МОНОПОЛ върху парите и за това е възможно емитирането и на други пари освен официалните. В БГ нещата далеч не стоят така и веднага ще те окошарят, ако решиш да разработиш подобен проект с емитиране на пари. Та нищо лошо няма с частните пари, стига да са обществено-полезни. Обърни внимание от кога е статията. В момента вече има криптовалути, създадени с какви ли не цели. Някои са замислени изключително кадърно и зад тях прозира дълбоко познание по финансови науки. Обратно, пример за изключително калпаво сътворена валута е...еврото!

bvg написа:
08 дек 2017, 12:17
vgp написа:
08 дек 2017, 11:23
bvg написа:
08 дек 2017, 11:12
Влезе ли в някаква регулация си губи единственото предимство, а то е независимостта. Отделен е въпроса това дали е предимство или недостатък, но със сигурност това е едно от малкото неща което го отличава от традиционните пари, в които никой не вярва.
А в биткойн вярват повече хора, така ли? Ти би ли се съгласил да ти плащат заплатата в някакви си биткойни, вместо да ти напълнят джоба с реални парички :) Любопитство...не се заяждам.
В това в което вярвам аз, повечето хора не вярват. Ако имах право на избор не бих работил за пари, а компанията в която работя, да ми плаща наема/или ипотеката/, сметките, да ми даде служебна кола, да ми плаща горивото и ремонтите, винетки, храната дрехите, лекарства, фонд безработица, пенсионен фонд и т.н. разходите които се предполага, че сам със заплатата си трябва да ги покривам. Опасявам се обаче, че компанията ще изреве на умряло, защото и е по-изгодно да ти хвърли едни пари и да се оправяш ти както искаш. Много хора живеят в заблуда, че ако сега им стигат парите или има остават част от тях това е достатъчно. Така че за мен нито едните, нито другите имат някаква стойност.
...
@bvg,
Ти реално искаш да се върне положението от времето на Римската империя, когато според закона робовладелеца е бил длъжен да се грижи за робите си и да им осигурява неща като тия дето изреждаш (според оная епоха) и съответно нищо да не им плаща. Не, мерси! Предпочитам да се договоря какво трябва да свърша и да знам какво трябва да ми даде като пари. В момента, в който нещата се променят, стискаме си ръцете и си хващам пътя. Никой не искам да ме осиновява. А това, че на много хора не им стигат парите е само заради факта, че харчат повече от колкото могат да си позволят.

Потребителски аватар
p_dim
38 получени
48 дадени

Мнение от p_dim » 09 дек 2017, 12:46

Не съм написал, че биткойна не го считам за обществено полезен. Неговия алгоритъм предполага образуване на пирамида/балон в цената, а не се търси просто начин за прехвърляне на стойност от един субект на друг. Но той показа начина (платформата), по който могат да се създават други криптовалути, които спокойно могат да вършат и добра работа. Всичко зависи от това как е написан алгоритъма.
S.Zhelev написа:
08 дек 2017, 11:31
Накратко - влизаме в епоха на частни пари...
:good:

@S.Zhelev,
някъде беше написал, че не виждаш вариант биткойна да е измислен от самодеен програмист. Няма как да знам каква е истината, но на мене ми се струва напълно възможно. Прави впечатление, че създателя му първо добре е изучил опита от провала на e-gold, нещо което сме дискутирали в началото на тази тема. В смисъл видяхме как когато e-gold взеха да стават прекалено силни и да изместват традиционните пари, просто ги запечатаха за федерално разследване и ги удушиха. Алгоритъма на биткойна имитира скоростта на добив на златото от земята, като отчита и факта че е ограничен ресурс и ще се изчерпи. Затова и има лимит от 21 милиона биткойна, които могат да бъдат емитирани и после -край. Предполагам, че до две години, ще бъде изкопана и последната монета. Само, че както стана на въпрос преди няколко дена, това ограничено предлагане и липсата на кредитор от последна инстанция, който да "напечата" още биткойни - създава предпоставки за пирамидално нарастване на цената т.е. балонче. От финансова гледна точка, биткойна не лъха на добре обмислена валута, иначе щеше да има вградени механизми за еластично самонагаждане на броя емитирани койни според търсенето и предлагането. По-скоро алгоритъма е супер дървен. Мисълта ми е, че може други хора да са видели потенциал да изкарат хубави пари с тоя биткойн и да са започнали да го популяризират, а наистина да си е измислен от някой ентусиаст-програмист :-?

Потребителски аватар
kompira
40 получени
4 дадени

Мнение от kompira » 09 дек 2017, 13:37

p_dim написа:
09 дек 2017, 12:46
... Алгоритъма на биткойна имитира скоростта на добив на златото от земята, като отчита и факта че е ограничен ресурс и ще се изчерпи. Затова и има лимит от 21 милиона биткойна, които могат да бъдат емитирани и после -край. Предполагам, че до две години, ще бъде изкопана и последната монета.
Трудно е да се изчисли точната дата на изкопаване на последния биткойн, но на теория се очаква това да стане някъде около 2140 -та година. :wink: (ако дотогава не се е сгромолясало всичко)
Вероятно това число звучи шокиращо за мнозина, но ще поясня за какво става дума.

На всеки 210000 блока (приблзително през 4 години) наградата на блок пада наполовина. За справка, когато започнах да го копая през 2011-та наградата на блок беше 50 BTC, а сега е 12.5 BTC. По-назад споменах, че изкопаните монети са константа за единица време, но трябваше да уточня, че конкретно за биткойна това важи за броя изкопани блокове, а те с времето олекват така да се каже (като размер на биткойните в тях). С други думи, напред през годините добиването на биткойни ще намалява и съответно се очаква да става все по-ценен.

Възможно е цялата концепция да се окаже с балонна структура и поведение, но от мен да знаете - сегашните $18к, които достигна е само началото! До една година (до края на 2018-та) цената му ще е $50к минимум. Ако не стане така, ще си сменя ника на "repata" :grin: :crazy:

И нещо много важно да кажа сега: Тези мои прогнози (очаквания) не бива да са причина за каквито и да било необмислени инвестиции от ваша страна. Винаги има риск да се спука балона или нещо друго да се случи, бъдещето е неясно. Така де, после да не ме проклинате мен, ако стане някой фал. То и аз ако съм 100% сигурен в моите прогнози, ей Богу ще вложа и последният си лев, ще продам имущество и т.н., но като не съм 100% сигурен го карам умната - със средства, които ако ги загубя няма да ми се промени живота с нищо.

Потребителски аватар
S.Zhelev
111 получени
220 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 09 дек 2017, 15:13

Гледам пак да купя биткойн през някоя борса като тества подкрепата около $14300, но май ще почна да го цъкам през eToro, без левъридж. Просто да купувам по малко и да държа. Иначе цените, които ми дават борсите, са 5-10% над пазарната.

Mateev
52 получени
41 дадени

Мнение от Mateev » 09 дек 2017, 17:24

От проучванията си през последните 2-3 дена открих и още нещо, за което може би не сте се досещали. Към днешна дата в света има закупена/инсталирана около 15 000 000 ТH/s изчислителна мощност, 90% която се използва предимно за търсене на хешове по биткойна. Тази мощност обаче много лесно може да се пренасочи да търси хешове по всяка една криптовалута, която е базирана на SHA-256. Такива са над 60% от всички криптовалути.

Следователно ако цената на биткойна падне и в един момент от време стане неизгодно неговото копане, веднага тази можност ще се пренасочи да копае по следващата по изгодност валута след биткойна. Тоест оттърване няма - винаги от сега нататък все ще има някаква криптовалута, която да е на върха на славата си, и която хората ще си счупват краката да купуват и въобще да търгуват по нея.

Към днешна дата вече са се оформили около 10-20 криптовалути, прехвърлянето на средства между които е много лесно да се направи в многото на брой борси, които предлагат тази услуга. Аз от любопитство започнах да копая снощи, но не биткойн, а Монеро. Просто ефективноста от неговото копане към днешна дата е най-висока. За една нощ от 3-4 компютъра спечелих 2 евра, а преди малко включих да копаят още 20 сървъра. Утре по това време по прогнози ще имам изкопани Монеро койни на стойност около 25 евра, и веднага ще направя експеримента да ги преобразувам в биткойни и след това в долари. И ако тази врътка мине, то тогава според мене ще може да се каже, че системата с копане на криптовалути е стабилна, и ще остане такава дори и ако биткойна му се срине цената.

Експеримента, които провеждам, е следния:
1. Копане на възможно най-ефективната в момента криптовалута. За вчера това беше Монеро.
2. Създаване на портфейл точно за тази валута и синхронизиране с нейната блокчейин верига.
3. Преквърляне на Монеро койни от пула, в който копая, към личния ми Монеро портфейл.
4. Преобразуване на Monero в Биткойн посредством услугите на някоя от криптоборсите. Това включва изпращане на пари от Monero портфейла и получаване на такива в Биткойн портфейла.
5. Експеримент с продажбата на Биткойн и получаване на пари например в PayPal или Skril сметка.
6. Теглене на парите от банкомат и купуване на уиски и мезе.
7. Изпиване на уискито и изяждане на мезето.

Любопитно ми е при изминаването на целия този път колко време ще ми отнеме, какви проблеми ще възикнат, какви комисионни ще ми приберат на едно или друго място, и най-накрая дали всичката тази какафония си струва да се прави в по-големи мащаби с цел бизнес.

ПС: Освен тези експерименти вече взех решение да си купя едно устройство AntMiner S9 13.5TH/s, за да си поекспериментирам с него и да видя какви статистики ще получа при директното копаене на биткойни. Има ги в България на изгодни цени, така че още в понеделник ще си заявя и във вторник ще го включа да работи. В сряда вече ще имам някакви статистически данни, по които да сметна дали е изгодно да се прави Биткойн ферма или не.

Потребителски аватар
p_dim
38 получени
48 дадени

Мнение от p_dim » 09 дек 2017, 18:13

Благодарности за споделеното! Чакаме да кажеш още като събереш впечатления.

jssj
Регистриран: 08 юни 2011, 20:07
94 получени
15 дадени
Контакти:

Мнение от jssj » 09 дек 2017, 18:47

http://www.forexjssj.com
"Ваша жизнь на 10% зависит от того, что с вами происходит, и на 90% от того, как вы реагируете на эти события."

jssj
Регистриран: 08 юни 2011, 20:07
94 получени
15 дадени
Контакти:

Мнение от jssj » 09 дек 2017, 20:13

24312672_890642211100368_2412131086618315350_n.jpg
24312672_890642211100368_2412131086618315350_n.jpg (53.82 KБ) Видяна 618 пъти
http://www.forexjssj.com
"Ваша жизнь на 10% зависит от того, что с вами происходит, и на 90% от того, как вы реагируете на эти события."

Потребителски аватар
S.Zhelev
111 получени
220 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 09 дек 2017, 20:46

Mateev написа:
09 дек 2017, 17:24
Утре по това време по прогнози ще имам изкопани Монеро койни на стойност около 25 евра, и веднага ще направя експеримента да ги преобразувам в биткойни и след това в долари. И ако тази врътка мине, то тогава според мене ще може да се каже, че системата с копане на криптовалути е стабилна, и ще остане такава дори и ако биткойна му се срине цената.
Системата си е стабилна и врътката ще стане, нали затова са борсите.
Mateev написа:
09 дек 2017, 17:24
Експеримента, които провеждам, е следния:
1. Копане на възможно най-ефективната в момента криптовалута. За вчера това беше Монеро.
2. Създаване на портфейл точно за тази валута и синхронизиране с нейната блокчейин верига.
3. Преквърляне на Монеро койни от пула, в който копая, към личния ми Монеро портфейл.
4. Преобразуване на Monero в Биткойн посредством услугите на някоя от криптоборсите. Това включва изпращане на пари от Monero портфейла и получаване на такива в Биткойн портфейла.
5. Експеримент с продажбата на Биткойн и получаване на пари например в PayPal или Skril сметка.
6. Теглене на парите от банкомат и купуване на уиски и мезе.
7. Изпиване на уискито и изяждане на мезето.
С пейпал или скрил ще е по-трудно да намериш борси, които работят. Най-лесното решение е банков акаунт.

Наздраве ;)

Отговори

Върни се в “BITCOIN И ДРУГИ КРИПТОВАЛУТИ”