Теория на вероятностите за НАЧИНАЕЩИ и НЕВЯРВАЩИ

Forex пазарите от гледна точка на Теорията на вероятностите

Модератор: Mateev

Mateev
Регистриран: 02 окт 2017, 10:04
24 получени
26 дадени

Теория на вероятностите за НАЧИНАЕЩИ и НЕВЯРВАЩИ

Мнение от Mateev » 03 окт 2017, 12:19

Едновременно отварям паралелно 2 нови теми с два еднакви първи постинга:

1. Теория на вероятностите за НАЧИНАЕЩИ и НЕВЯРВАЩИ
2. Теория на вероятностите за ПРОФЕСИОНАЛИСТИ

Първата тема е за трейдери, които разсъждават от позицията на ЕДНА ЕДИНСТВЕНА СДЕЛКА, опитвайки се да я ПРОГНОЗИРАТ и/или ПРОСЛЕДЯВАТ, както и опитвайки се да я СПАСЯВАТ с хеджиране или да правят някаква форма на ГРИД или МАРТИНГЕЙЛ с допълнителни сделки, базиращи се на параметрите на първата сделка, а не на логиката на движението на цените.

Тъй като всичките тези аспекти от търговията се отричат от Теорията на вероятностите като БЕЗПОЛЕЗНИ, то най-трудния момент от развитието на един трейдер е ДА СЕ ОТРЕЧЕ от тези практики, въпреки че емоционално е привързан към тях години наред. Именно поради това се създава първата тема, в която ще бъдат изложени стотици доводи защо това е така, и всеки един от тях ще бъде ДОКАЗАН, а след това и ще има дискусия по него за тези, които все още не са разбрали и/или повярвали.

Като цяло целта на тази първа тема е поне част от четящите я да повярват в силата на Теорията на вероятностите, след това да прочетат поне за нейните базови принципи и чак тогава те ще бъдат вече подготвени да участват в дискусиите по втората тема.

Целта на втората тема е да се направи СТРОГО ПРОФЕСИОНАЛНА ДИСКУСИЯ от тесен кръг хора, които вече са наясно от ползите от Теорията на вероятностите. В тази втората тема вече ще се описват конкретни концепции и конкретни методи КАК ДА СЕ РАЗРАБОТИ ПЕЧЕЛИВША СТРАТЕГИЯ за търговия по финансовите пазари. Тъй като по презумпция в тази втората тема ще се говори за АВТОМАТИЗИРАНИ СТРАТЕГИИ, то в нея ще споделям и различни написани от мене класове с код, спомагащ или разрешаващ някой от многобройните аспекти на автоматизираната търговия.

Ако някой читател се чуди коя от двете теми е за него, нека първо да си отговори на следните въпроси:
1. Има ли разработена стратегия с ПМО (Положително Математическо Очакване)?
2. Знае ли го какво е това ПМО като конкретно число?
3. Знае ли във всеки един момент от времето като число каква е конкретната вероятност на едно или друго негово действие?

Ако отговорът на всички въпроси е НЕ, то тогава за него е първата тема (за начинаещи и невярващи). Ако отговорът на поне един от въпросите е ДА, то тогава може да започне да чете втората тема, за да намери в нея отговор и на другите въпроси. По-рано няма никакъв смисъл да се чете в нея. Тоест втората тема е само за тези, които искат вместо ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ и НАДЕЖДИ в търговията да използват конкретни ЗНАНИЯ за една или друга вероятност и как с тази вероятност да се направи ПМО.

Mateev
24 получени
26 дадени

Re: Теория на вероятностите за НАЧИНАЕЩИ и НЕВЯРВАЩИ

Мнение от Mateev » 03 окт 2017, 13:23

Ще започна тази тема с моята трейдерска история, за да знаят все пак тези, които не ме познават, що за човек е този, който пише..... :)

Аз съм бизнесмен и целия си живот съм се занимавал с бизнес и с нищо друго. Имах невероятния късмет пазарната икономика да дойде в България точно тогава, когато завършвах първото си висше образование във ВМЕИ гр. Габрово. На другия ден след получаването на дипломата си се гмурнах надолу с главата в непознатото море, наречено БИЗНЕС и започнах да се уча да плувам, което между впрочем го правя и до ден днешен. Нещата с бизнеса потръгнаха и през годините понатрупах някой друг излишен лев до момента, до който започнах да се замислям дали не може да накарам парите да ми изкарват още пари. И тогава обърнах поглед към финансовите пазари. Това беше някъде през 2000-та година или дори малко по-рано.

Помня първия път, когато се сблъсках с FOREX търговията. Това се случи с фирмата ЕЛАНА, на която бях дал 200 000 лева на доверително управление и покрай ходенето до офиса им ги помолих да ми покажат дилинговата си зала. Въведоха ме в една стая, в която имаше 5-6 компютъра със стоящи хора пред тях. На екраните имаше някаква операционна система тип DOS (черен екран в текстови режим), и през тях с текстова команда дилъра запитваше за цена някакъв провайдер и в текстови формат до няколко секунди получаваше отговор. Казваше цената по телефона на този клиент, който им беше позвънил, и клиента казваше дали купува или продава. Следваше чукване на екрана на някаква друга команда, изчакване няколко секунди и след това отказ или потвърждение на клиента по телефона. Такава беше търговията по него време - ТЕЛЕФОННА ТЪРГОВИЯ, при която за всяка една сделка се губеха по 30-40 секунди, че дори и повече. Въпреки това тя ме заплени, и тогава реших да посветя живота си на нея.

Мина се известно време. Започнаха да се появяват първите платформи за търговия, като тогава обикновено всеки един брокер си беше наел програмисти и сам си пишеше софтуера. Едни от първите брокери още по онова време бяха Елана, ДелтаСток, Традер.bg и Варчев. Пробвал съм да търгувам при ДелтаСток с тяхната тогавашна платформа, която беше много дървена, но повече ми харесваше платформата FX-Mini, която въпреки че беше текстова, а не графична, беше на светлинни години по-добра.

И ...... и след това в интернет се появи платформата MetaQuotes 3, която в следващите версии прерастна в MetaTrader 4. Тази платформа беше революционна не само като потребителски интерфейс, но и като възможност човек сами да си напише Експерт за АВТОМАТИЗИРАНА ТЪРГОВИЯ. По него време вече бях навъртял няколко години ръчна търговия и бях осъзнал, че така няма да го бъде. И докато си мечтаех за някакъв автоматизиран софтуер за търговия и хоппа - появява се платформа, която предлага безплатно точно моите мечти.

Mateev
24 получени
26 дадени

Мнение от Mateev » 03 окт 2017, 13:41

По това време (някъде към 2005-та година, от бизнеса си вече бяхме натрупали много пари, и вече бяхме навлязли в етапа на НЕРАЗУМНИТЕ ИНВЕСТИЦИИ. Бяхме наотворили стотици фирми за какво ли не в поне 30 различни държави на света. Голяма част от тях фалираха поради недостатъчен контрол, но това е друга история. Важното е че тогава аз реших да създам софтуерна фирма, която да се занимава именно с разработката на автоматизирани стратегии. За нула време назначих на работа 20 програмиста и започнахме да пишем камари от код на Borland Delphi 7 (обектно-ориентиран Pascal).

Точно по това време взех и решението да закупя от MetaQuotes платформата за търговия MetaTrader 4, но не за да ставам брокер, а защото в тази платформа имаше готово написани като код над 80% от нещата, които ние тепърва трябваше да ги пишем. Другата причина беше, че исках да надникна и от другата страна на бариерата, за да видя срещу кого търгуваме и какви са неговите потенциални възможности (става въпрос за брокерите). Та речено-сторено. Купухме платформата, което ни струваше 30 000 USD, и отделно от това поддръжката струваше да не ви излъжа - мисля че беше 2400 USD на месец. Повече от година го притежавах този брокер преди най-накрая да реша наистина да стана Финансова къща с 200 000 лв. капитал и наистина да започна да предлагам брокерски услуги на Българския пазар. Чак впоследствие КФН ни задължи да си вдигнем капитала на 1.5 милиона лева, но в началото бяха достатъчни и само 200 000.

И тъй като бях първия брокер в страната, предлагащ MetaTrader 4 платформата, много бързо наbрах клиенти и мисля че за по-малко от година станах БРОКЕР НОМЕР 1 в България. Просто платформата беше страхотна, клиентите я знаеха и предпочитаха, и другите брокери се усетиха със golqmo закъснение за този факт. Нещо повече - в договора ми с MetaQuotes имаше предоставен ексклюзивитет за някакъв период от време за региона на България, така че дори и други български брокери да са им звънили, от MetaQuotes са им отказвали продажба.

След това дойде момента от време, в който Иво Прокопиев ми предложи да му продам брокера по цена, на която не можах да устоя. И му продадохме брокера в момент от време, в когато беше на върха на славата си. Ако това го разглеждаме като трейдерска сделка, успях да затворя позицията си по цената High на бара .... :)

Mateev
24 получени
26 дадени

Мнение от Mateev » 03 окт 2017, 13:50

След това с парите от брокера направих Соларна фирма за проектиране и построяване на слънчеви електроцентрали, след това Пчеларска фирма, която също стана номер 1 в страната и така до ден днешен. Пчеларската ми фирма обаче ми даде шанс през зимните месеци да съм свободен от други задължения, и така да мога да се концентрирам по разработката и развитието на моята лична концепция за търговия, която ако се замисля, вече е на възраст 15-16 години. Не през цялото време съм работил по нея, защото по принцип съм претоварен с ангажименти по няколкото фирми, които притежавам и които управлявам. Всяко едно свободно време обаче съм го отделял на тази концепция, и така ще е до края на живота ми.

Сега искам да изпреваря събитията и да отговоря на най-глупавия въпрос, който неизаменно ми го задават по другите форуми - какво съм постигнал в този живот, след като се опитвам да давам акъл на другите хора. Отговорът е следния, като го пиша по най-скромния възможен начин:

Да, аз съм милионер. Не си знам броя на фирмите, колите и имотите и всичко това е постигнато по ЧЕСТЕН и ПОЧТЕН начин със ЗАКОННО ПЛАТЕНИ ДАНЪЦИ. Отдавна съм си надхвърлил на масрафа, и всичко това го правя вече за СОБСТВЕНО УДОВОЛСТВИЕ. Мога да си го позволя ..... С молба повече да не ми го задавате този въпрос.

Сега от позицията на изминалите години, като направя анализ за успехите и неуспехите (имал съм и много такива), мога да ви кажа, че според мене най-много са ми помагали не 3-те висши образования, а една малка част от цялото познание, наречена Теория на вероятностите. Идея си нямате колко весдесъща е тя и как се меси по най-невероятен начин във всички аспекти от нашия живот.

vgc
Регистриран: 10 дек 2009, 10:18
12 получени
1 дадени

Мнение от vgc » 03 окт 2017, 23:02

Mateev написа:
03 окт 2017, 14:01
Ангел е един от хората, заради които избягах от форума на инстата. Ако и тука администратора го оставя безнаказано да ръси простотии, спам и обиди във всяка една тема, нещата за мене приключват с този форум преди още да за започнали.
Здравей,
Мисля, че S.Zhelev може да те направи администратор на двете теми и респективно ти да определяш правилата в тях. Просто му пусни едно лично съобщение защото не мисля, че следи всичко което се пише във форума. Иначе винаги съм бил фен на автоматизираният трейдинг и ще следя дискусията с интерес.

Поздрави.
Форексът е полезен като ХОБИ

Mateev
24 получени
26 дадени

Мнение от Mateev » 04 окт 2017, 07:21

Ако Желев го направи това, ще съм му безкрайно благодарен, но не знам дали софтуера на форума има техническа възможност за това.

admin
Site Admin
Регистриран: 08 яну 2009, 11:49
1 получени
1 дадени

Мнение от admin » 04 окт 2017, 10:18

Mateev написа:
04 окт 2017, 07:21
Ако Желев го направи това, ще съм му безкрайно благодарен, но не знам дали софтуера на форума има техническа възможност за това.
Има възможност, аз ти писах на лични, но сигурно не си го видял. Направих ти раздел и преместих тази тема и темата за професионалисти там. Вече можеш да си ги модерираш както намериш за добре. По същия начин ще можеш да модерираш и всяка тема следващата тема, която създадеш в раздела viewforum.php?f=78

Марио Димитров
Регистриран: 10 авг 2010, 18:08
4 получени

Мнение от Марио Димитров » 04 окт 2017, 10:23

Здравей Матеев,
Ще следя с интерес написаното и ако има какво да взема,ще си го присвоя :wink:

Поздрави
Търгувайте това, което виждате на графиките

Mateev
24 получени
26 дадени

Мнение от Mateev » 04 окт 2017, 11:40

admin написа:
04 окт 2017, 10:18
Mateev написа:
04 окт 2017, 07:21
Има възможност, аз ти писах на лични, но сигурно не си го видял. Направих ти раздел и преместих тази тема и темата за професионалисти там. Вече можеш да си ги модерираш както намериш за добре. По същия начин ще можеш да модерираш и всяка тема следващата тема, която създадеш в раздела viewforum.php?f=78
Не го бях видял. Благодаря ти.
Сега вече спокойно ще мога да пиша, като предварително ще копирам тука най-важното от темите, които се опитвах да водя в другите форуми.

Потребителски аватар
B-52
Регистриран: 30 юли 2012, 13:12
2 получени

Мнение от B-52 » 09 окт 2017, 21:53

Теория на вероятнистите и Вариационна статистика ги учих в далечната 1994...
[b]Всекиму своето!!![/b]

Отговори

Върни се в “Mateev”