Pre-market trading- Възможно ли е?

Търговия с акции и CFD върху акции на европейски и американски публични компании
Xtrader
Регистриран: 07 фев 2014, 13:13
1 получени
1 дадени

Pre-market trading- Възможно ли е?

Мнение от Xtrader » 05 яну 2019, 13:07

Здравейте, въпроса е възможно ли е Pre-market trading, т.е. да извършиш сделка след като пазара е затворил и преди да е отворил. Следя различни трейдъри, уча се в момента. На въпроса ми на един от тях как така печели сделка с Gap още с отварянето на пазара като хваща разликата, получавам отговор: you can buy pre-market, if your broker allows for premarket trading. Така ако може някои опитен да сподели как стоят нещата и кой брокери го предлагат за да мога да практически пробвам тази възможност на демо. Plus500 казаха че не може и, че може да ползвам отложени поръчки, но нямам предвид това. Благодаря!

Потребителски аватар
goshko147
Регистриран: 17 юли 2011, 18:38
1 получени

Re: Pre-market trading- Възможно ли е?

Мнение от goshko147 » 08 яну 2019, 18:01

може viewtopic.php?f=77&t=1212&p=201396#p201396 прочети в темата , като си пусна ордера по телефона през банката хваща премаркет-а , използвай пощенска или аз сега съм при фибанк за брокер :)
Всеки мой лев ми е наемен работник , който работи 24 часа на денонощие и няма да му позволя да се измъкне.

vgc
Регистриран: 10 дек 2009, 10:18
35 получени
6 дадени

Мнение от vgc » 09 яну 2019, 23:33

goshko147 написа:
08 яну 2019, 18:01
... като си пусна ордера по телефона през банката хваща премаркет-а , използвай пощенска или аз сега съм при фибанк за брокер :)
Какви ползи за теб виждаш при използването на фибанк като посредник - т.е. какво в повече ти дават срещу поне пет кратно по-високите им такси ?
Форексът е полезен като ХОБИ

Потребителски аватар
goshko147
1 получени

Мнение от goshko147 » 10 яну 2019, 21:19

по голяма сигурност на капитала. ти кой брокер използваш?
Всеки мой лев ми е наемен работник , който работи 24 часа на денонощие и няма да му позволя да се измъкне.

Потребителски аватар
goshko147
1 получени

Мнение от goshko147 » 10 яну 2019, 21:20

vgc написа:
09 яну 2019, 23:33
goshko147 написа:
08 яну 2019, 18:01
... като си пусна ордера по телефона през банката хваща премаркет-а , използвай пощенска или аз сега съм при фибанк за брокер :)
Какви ползи за теб виждаш при използването на фибанк като посредник - т.е. какво в повече ти дават срещу поне пет кратно по-високите им такси ?

vgc
Регистриран: 10 дек 2009, 10:18
35 получени
6 дадени

Мнение от vgc » 10 яну 2019, 23:52

goshko147 написа:
10 яну 2019, 21:20
Елана и Еврофинанс.
Форексът е полезен като ХОБИ

emonik
Регистриран: 18 фев 2010, 21:24
29 получени
13 дадени

Мнение от emonik » 11 яну 2019, 08:49

Interactive Brokers , мисля че капитала ми е максимално защитен

Xtrader
1 получени
1 дадени

Мнение от Xtrader » 12 яну 2019, 19:54

Благодаря!

Потребителски аватар
p_dim
Регистриран: 12 фев 2013, 17:43
85 получени
75 дадени

Мнение от p_dim » 12 яну 2019, 23:44

Xtrader написа:
05 яну 2019, 13:07
Здравейте, въпроса е възможно ли е Pre-market trading, т.е. да извършиш сделка след като пазара е затворил и преди да е отворил. Следя различни трейдъри, уча се в момента. На въпроса ми на един от тях как така печели сделка с Gap още с отварянето на пазара като хваща разликата, получавам отговор: you can buy pre-market, if your broker allows for premarket trading. Така ако може някои опитен да сподели как стоят нещата и кой брокери го предлагат за да мога да практически пробвам тази възможност на демо. Plus500 казаха че не може и, че може да ползвам отложени поръчки, но нямам предвид това. Благодаря!
Да, примерно при InteractiveBrokers (Bulbrokers.bg, Karoll.bg) може да се пусне такава поръчка. Но после зависи от борсата, например на ARCA и ISLAND може, ама на NYSE или AMEX не могат да се пратят такива поръчки. Полето за чавката става неактивно ако ги избереш. Поръчката трябва да е тип Limit, т.е. чакаща поръчка. Забележи, че няма гаранция, че ще се изпълни. Ако е излязла някаква важна новина докато пазара е затворен, шанса да ти се изпълни на цената от последното затваряне на пазара зависи само от това колко от участниците на са разбрали за случката. Вероятно номера минава по-често от колкото съм си мислел, но досега не съм се пробвал да хвана гап по тоя начин и нищо не мога да кажа. Направих набързо и снимка на примерен ордер, разбира се не съм го пращал.
Прикачени файлове
Limit_order.png
Limit_order.png (288.57 KБ) Видяна 2209 пъти

Trader90
Регистриран: 10 сеп 2014, 22:13
26 получени
8 дадени

Мнение от Trader90 » 13 яну 2019, 21:48

Знаете ли скенер, който да не показва ratio към момента(12м), а аверидж за определен период(поне 5г.)?

Xtrader
1 получени
1 дадени

Мнение от Xtrader » 14 яну 2019, 13:35

p_dim много благодаря, точно това имах предвид, но да поясня, какво разбрах, защото платформата им Trader Workstation да си призная за сефте да се сблъсквам с платформа, която да ме препоти така :lol: .Досега само с форекс и МТ4 и други подобни ми е опита.
Та доколкото разбрах NYSE или AMEX не може, аз се интересувам от NASDAQ надявам се с тях да става.
За мен е нещо ново и ми е малко объркано- казваш чакаща поръчка, но в случая вместо да е необходимо движение, което да е задейства, просто директно отваря на последната цена и така изпреварва Гапа? Питам защото такова твърдение получавам този трейдър, печели от Гап със сделка преди да отвори пазара. Това ми е странно защото има акции с pre-market очакване с -15 -20% в следствие от новина преди да отвори пазара и естествено, че това ще стане с бомбастичен Гап, т.е излиза че ако успееш да отвориш позиция на последната цена на предния ден преди Гапа ще спечелиш със сигурност? Може да не разбирам нещо така че се извинявам и ще се радвам да бъда поправен.
Друго за изчакващите поръчки за мен е опасно преди отварянето на пазара, защото на пример при Trader.bg опулен останах когато видях как Гап прескочи ордера ми без цената да го докосва и въпреки това ми отвори позицията точно там където отвори Гапа , не знам дали при всички брокери е така да се активират стопове, таргети, изчакващи поръчки с първата цена от отварянето на Гапа.

Потребителски аватар
p_dim
85 получени
75 дадени

Мнение от p_dim » 15 яну 2019, 00:54

@Xtrader
Така, значи това което ти се е случило на Трейдър.бг може да ти се случи при всеки друг брокер и зависи от типа на ордера който си поставил. Ако ползваме терминологията на Метатрейдъра (от Метакуотс) и си поставил ордер BUY_STOP, той ще се задейства когато пазарна цена (ASK) мине през ордера от долу на горе. Ако цената го прескочи от долу нагоре с гап, ще се изпълни след гапа на първата възможна цена над твоя ордер. Това е така, защото този тип ордери не се поставят в OrderBook-a (или Дълбочината на Пазара - Level2, както му викат още), ами се пазят в специален регистър при брокера ти и никой друг не ги знае и вижда. Това е така, защото просто няма как да се поставят в OrderBook-a. Това са поръчки, които са в готовност да купят на цена по-лоша от пазарната в момента и ако се поставят директно в L2, ще се изпълнят моментално. Представи си, че в горния случай с TESLA най-добрата цена на продавачите е $347, а ти сложиш поръчка, че си готов да купуваш по-скъпо на $350. Ами поръчката веднага ще се изпълни на $347 т.е. на по-добрата за тебе цена. Ти обаче не искаш това да се случва, защото да кажем чакаш потвърждение, че цената е намерила подкрепа и като започне реверса и тогава да се включиш. На практика BUY_STOP това е МаркетОрдер, който брокера ще изпълни при достигане/подминаване на зададената цена от долу на горе и както казах, не се поставят в L2 ами се пазят в отделен регистър. Затова ще изядеш голямо слипване, ако цената ти прескочи ордера с гап, просто МаркетОрдера ще се изпълни на първата възможна цена, равна или над твоята поръчка. Същата работа е и с StopLoss ако си задал към позициите. Пак се пази в отделен регистър при брокера и по същия начин може да изядеш голямо слипване когато се задейства. Просто няма как да се постави в L2, защото това значи веднага да се изпълни. При позиция BUY, стопа е равносилен на поръчка SELL на цена по-лоша от пазарната и веднага ще ти дадат да продадеш на по-високата пазарна цена т.е. ще се задейства ако се бодне в L2. С TakeProfit е по-сложно, защото по принцип няма пречки да се сложи в L2, но това се прави само ако брокера ти изнася поръчките директно на борсата, FX_pool-a или агрегатора.

За примера от горния пост, цената $347 съм я задал произволно, като се водя по това че на нивата от последното затваряне вероятно има още продавачи, които още не са си изтеглили (анулирали) чакащите поръчки в L2. Ако се очаква гап нагоре, реално е по-добре да се зададе цена $349 или $350 за по-голяма вероятност да нацелим някой продавач още не разбрал за важната новина. Има ли продавачи на цена равна или по-ниска от цената на която си готов да купиш, чакащата поръчка BUY_LIMIT ще се изпълни веднага (стига да е достатъчен насрещния обем на продавачите), на най-добрата налична цена стига да има продавачи. Ако всички участници-продавачи са разбрали за новината, те ще пуснат заявки за преместване или анулиране на поръчките им в L2 по същия начин както и ти ще пуснеш заявка за покупка. Тука е тънкия момент, че не се знае борсите как процедират, дали с отварянето на пре-сесията дават предимство на заявките за премахване/местене на съществуващите поръчки или всички заявки се нареждат на опашка по реда на постъпването. Последното ще значи, че ако си изпреварил някой продавач, поръчката ти ще се изпълни а той няма да може да си махне/премести неговата поръчка. Не знам какво се случва на практика. Всички борси си имат техни си правила, на някои по време на пре-сесията не е възможно да се сключват сделки, а участниците могат само да заемат позиции с чакащи поръчки в OrderBook-a и всеки се равнява по другите докато не се оформят най-добрите цени Ask и Bid, после всички чакат началото на редовната търговия. Ако фундамента се е променил докато пазара е бил затворен, то логично новите оформени цени да са далече от последното затваряне т.е. пазара да отвори с гап. На други борси от лакомия да вземат възможно повече комисионни, сделки са разрешени дори и в пре-сесията и тука вече не знам някой ползва ли предимство, както вече казах.
Точно на NASDAQ май не можеше сделки в пре-сесията, ама това не те бърка. Просто ордера най-добре да се пусне с Дестинация: SMART. Това означава, че брокера ще прослуша автоматично всички борси и ще го изпълни където и ако е възможно. Ако знаеш такива сайтове дето казват такива пре-маркет очаквания, дай ги да ги видим. Да се следят новини е голяма досада, ама ако някъде има на готово съвети от разни гурута, може да направя някоя проба за спорта.
А за платформата на IB, всички сме си късали нервите, въобще не си първия :grin: Първо трябва да разучиш как да я конфигурираш да показва графи и колони които те интересуват и да си я подредиш, иначе не става на работа.

Xtrader
1 получени
1 дадени

Мнение от Xtrader » 15 яну 2019, 19:59

Благодаря, прочетох отговора два пъти, сега смятам да повторя :grin: . Стратегията или метода представлява следене на фундамента за деня. Търси се резултат от последното тримесечие и новина за компанията излезли преди отварянето на пазара в същия ден. Тук вече имаш престава истерията накъде ще тръгне първите максимум 10 минути след започването на сесията. Дотолкова разбрах с лошия си английски. Проблема е че естествено в повечето случай отваря с Гап и до там. Аз все още ровя за брокер които предлага pre-market цена на акция като оставя настрана за сега IB. За съжаления повечето "готино" изглеждащи такива са Американски и са си само за тях. Впрочем такова нещо да купиш преди пазара не съм виждал, аз съм много начинаещ на стоковия пазар. Ако не е грешно ще споделя въпросния гуру. Има профил в youtube под името Zed Monopoly. Ако няма premarket търговия не виждам как ще се правят така пари, броя добри попадения падат в пъти защото цената директно е скочила. Днес така от 6 акции сгреших само за една. 1 към 6 добре, но 5 от тях отвориха с Гап. Отложените поръчки явно отпадат.

Потребителски аватар
p_dim
85 получени
75 дадени

Мнение от p_dim » 15 яну 2019, 23:20

В такъв случай не е нужно да чакаш пре-маркета. Директно опитваш да купиш нещо от вторичния пазар преди да отворят борсите. Ползваш горната чавка "Allow this order to be filled outside of regular trading hours". Т.е. позволяваш поръчката да се изпълни извън редовните часове за търговия, което ще рече да се купи от вторичния пазар, който не затваря подобно на форекса но няма много избор на акции и количества, пък и комисионните са по-дебели. Няма от къде другаде да купиш. Пускаш пак Limit поръчка и ако някъде има предлагане, може да си сигурен че IB ще ти я изпълнят. Безсмислено е да търсиш други брокери, никой не предлага нещо дето IB не го могат. Разбира се пак няма гаранция, че ще се изпълни поръчката, но това е съвсем нормално ако няма предлагане. Просто преценяваш на каква най-лоша цена можеш да си позволиш да купиш и я пускаш. Ако има някъде продавач който продава по-евтино, автоматично ще те изпълнят на по-добрата цена. Market поръчка не е възможна, защото това означава да купиш на каквато и да е цена и полето на чавката не е активно за да те предпазят от камикадзе-влизане на незнайна цена.

Xtrader
1 получени
1 дадени

Мнение от Xtrader » 17 яну 2019, 19:23

Започвам да разучвам платформата Trader Workstation на IB. Да вметна едно заключение от pre-market търговията. Този брокер в които пробвах има около 30 акции на които предлага premarket. И за късмет вчера
Bank of America имаха доклад за последното тримесечие на 2018г. Та, графиката се движи, преди отварянето на пазара, влезнах след положителния импулс които отговаря на добрите новини, цената продължи на горе и след отварянето на пазара и нещата се случиха. На друга графика ще следва Gap с малко движение нагоре, a после е непредсказуемо кога ще има точно pullback и колко може да продължи. Не виждам полза. Друг плюс- предполагам вероятността от Gap на premarket-та e минимална, т.е слагането на отложена поръчка е по- малко рисковано(та самия premarket е причината за Gap). Смятам, че това което ми трябва е брокер с възможност за premarket trading с активна графика преди отварянето на пазара. Това май не е никак невъзможно, страшно много акции, които следа в Yahoo Finance в един момент отключват pre-market стойност на акцията. Това също е добре ако брокера не ти дава такава информация веднага да си свериш часовника пазара да ли ще отвори с Gap и на каква стойност ще е.

pitfx
Регистриран: 06 ное 2013, 09:04
2 получени
2 дадени

Мнение от pitfx » 18 яну 2019, 17:47

Търговия на премаркет е изключително опасна и същевременно доста рискова търговия, още повече по време на сезона на корпоративните отчети, какъвто имаме в момента.
Преди да се впуснеш в дълбокото, прочети и отдели доста време да разбереш как функционира пазара, ще си спестиш много главоболия.
Не случайно проп фирмите не разрешават премаркет търговия на своите трейдъри.
Ето ти графика с премаркет, в случая platformata e thinkorswim - брокера TD Ameritrade.
Виж при CFD акции, там всичко е възможно......:)))))))

Извинявай ако съм те засегнал с нещо в коментара ми. Поздрави и успех :wink:
Screenshot_322.jpg
Screenshot_322.jpg (231.56 KБ) Видяна 1950 пъти
Stop loss is your friend

Потребителски аватар
p_dim
85 получени
75 дадени

Мнение от p_dim » 18 яну 2019, 20:15

@pitfx
Пит, къде се загуби бре? Бяхме решили вече, че си купил някое екзотично островче и си се оттеглил от пазарната суета :oops: 8-)
Относно коментара ти, позволи да не се съглася с тебе. Търговията извън редовните часове на основната борса където е листната акцията с нищо не се различава от редовната сесия. освен по слабата ликвидност (оттам високи спредове) и много по-ниски обеми на офертите. С нищо не е опасна, ако ползваш Лимит ордери. Най-лошото което може да стане е да не се изпълнят или да се изпълнят само частично. Не е възможно да се изпълнят на по-лоша цена, но може да се изпълнят на по-добра ако се появи такава както вече обяснявах. Ако в момента на подаването на Лимит ордера вече е налична по-добра цена от желаната, то се изпълнява веднага като Маркет ордер защото се опитваш да навреш BUY ордер в редиците на продавачите. Например в Метатрейдъра, такъв ордер не е възможен, няма да ти позволи да пуснеш BUY_LIMIT на цена по-висока от пазарната. При IB може и не те спират. Най-много да се изпълни веднага, както казах. Ако реагираш бързо след като излезе добрата новината докато основната борса е затворена и пуснеш веднага един Лимит, може и да успееш да се включиш. За скъсяване при лоши новини трябва да се ползва CFD-то или първо да вземеш акциите под наем за да ги продадеш. Просто отиграване на новини, нищо страшно не виждам.

@Xtrader
Нещата не са точно така както си ги представяш, шанса да влезеш навреме го има само защото пазара на акции е доста бавен и тромав. След излизане на новината, цените много бързо може да се променят дори на вторичния пазар и пак да не успееш да се включиш. Ако е изненада, шанса е по-голям, тъй като не всички следят новините постоянно. На практика ставаш един News Trader. Понеже каза, че сега разучаваш платформата на IB, ти давам пример как да изкараш на яве нещата които ти трябват за да не се луташ:
Първо в основната таблица, където си правиш списък на финансовите инструменти които те интересуват, в най-лявото поле като напишеш 'bank of america' или 'BAC' ако вече им знаеш Символа, ще ти излезе меню кой точно инструмент да избереш от акции, фючърси, CFD и т.н. Избираш на NYSE -> BAC(SMART) за да се гледат и всички други борси, дори когато NYSE затвори. След като го приеме и целия ред се попълни с цени и т.н, даваш десен клик върху BAC и ще ти излезе дълго меню за всичко което можеш да правиш с инструмента. Менюто може да не е пълно и да трябва да го разгънеш за да се покаже всичко. Избираш `Financial Instrument` -> Description и обръщаш внимание коя е основната борса и работното време. Виждаш, че освен редовното работно време от 9:30 до !6:00 (EST = НюЙорк-ско време), може да се търгува и през останалото написано време т.е. има и други борси където става алъш-вериш. При някои акции е възможно вторичния пазар въобще да не затваря пазара, или да е съвсем за кратко.

Description.png
Description.png (52.74 KБ) Видяна 1935 пъти

От същото меню с десния клик можеш да отвориш графика `Charts` -> New Chart. Налага се обаче после да промениш настройките на графиката за да се покажат барчетата от извън редовната сесия.

Chart_BAC.png
Chart_BAC.png (214.86 KБ) Видяна 1935 пъти

ChartParameters.png
ChartParameters.png (126.54 KБ) Видяна 1935 пъти

Трябва да сложиш чавка където съм оградил, защото по подразбиране не е сложена.
На графиката виждаш колко инертен е пазара и наистина има шанс да се включиш някой път, щом имаш нерви да следиш новини и си достатъчно бърз. Трябва обаче да си сигурен как ще се изтълкува новината, за да няма изненади. При някои новини пък пазара просто не реагира, може да се окаже че вече е отиграна и отразена в цената. При изпращане на ордера, не забравяй да разрешиш изпълнението извън редовната сесия с чавката дето съм показал в предишния пост (първата). На основната борса пре-сесията трае от 10 минути до половин час да кажем, в зависимост от борсата и служи само участниците да заемат позиции в OrderBook-а, като те вече знаят какво се е случило на вторичния пазар. Както вече казах на някои борси сделки не са разрешени по време на пре-сесията и служи само за постигане на консенсус за цената преди започване на редовната търговия. Дано съм помогнал, толкова знам.

Xtrader
1 получени
1 дадени

Мнение от Xtrader » 18 яну 2019, 22:08

pitfx Благодаря, няма за какво да съм засегнат, даже съм ви благодарен, че си правите труда. Аз съм съвсем на ясно, че не съм особено наясно :grin: -с вътрешните пазарни процеси. Но трябва да изпробвам тази визия та поне да мирясам. Аз предполагам, че говоря за CFD :grin: , като се има предвид, че влизам бързо за интервал 5- 30м и гоня и къси позиции, което трябва да става бързо и на момента, и затова се надявам premarket търговията при IB да се отнася за CFD върху акции. Може да ме поправите ако греша. Относно TD Ameritrade те не са ли само за граждани на US?

p_dim благодаря, определено ми спести много работа :smile: . Направих всичко стъпка по стъпка. Та сега въпроси.

Exchange -> SMART, добре, но ако търгувам CFD и избера BAC, излиза графика с абревиатура BAC CFD. Добре, на малкия прозорец с графиката, която излиза автоматично след като се кликне на акцията, в Chart Parameters не ми дава възможност да сложа чавка на "Show data outside of regular trading hours". Ако е само BAC, може да го направя, на BAC CFD- не. Впрочем на дясно копче New Chart като отворя акцията дори на CFD има графика преди пазара, но пак не мога да сложа или да махна отметката. Явно настройката просто се е запазила- т.е означавали, че не мога да търгувам преди пазара CFD върху акция в IB? Не е ли по- добре да е договор за разлика, защото ще се изпъни поръчката веднага без значение дали има ликвидност? Греша ли?

Вторият ми въпрос е имали такса за пред- пазарните часове на всяка поръчка? Видях брокер, които има но други пък нямат.

И последния, които ще забия :grin: е направо със снимка:
Untitled.jpg
Untitled.jpg (433.02 KБ) Видяна 1922 пъти
На валутни двойки няма проблем, но на акции цената е замръзнала с някакви въпросителни?

Потребителски аватар
p_dim
85 получени
75 дадени

Мнение от p_dim » 19 яну 2019, 00:11

Точно така, грешката е вярна :grin: Със CFD-та не ти дават да правиш такива магарии каквито искаш иначе веднага щях да те насоча към тях. Да, удобството на CFD-то е че можеш да влизаш и късо и да печелиш също и от спадовете в цената, не само от покачването. Другото удобство е, че не е нужно да имаш от съответната валута в портфейла за да купиш акция от разните държави. Например ако искаш да купиш реални акции от Норвегия, но в акаунта имаш само долари - платформата няма да ти позволи. Ще ти каже, че първо трябва да обмениш кеш от долари в норвежки крони с поръчка в USD.NOK, ще ти вземат $4 комисионна и после след като си видиш в портфолиото че имаш и норвежки крони, вече ще ти дадат да си купиш акциите. Ако ги купиш като CFD, не е нужно да обменяш долари за крони и ще си спестиш тази комисионна. Просто ще ти блокират долари за марджин изискване около 3 пъти по-малко от колкото струва акцията т.е. ти дават ливъридж почти 1 : 3, помня че го смятах 1 : 2,78 за читавите акции. За краткосрочни спекулации е много удобно, за дългосрочно държане - не, защото плащаш лихва (суап). CFD-то е дериват и освен че си купил/продал въздух, подлежи и на олихвяване за разлика от реалните акции. За твое нещастие CFD-та можеш да ползваш само в часовете на редовните сесии. Това, че на графиката виждаш и барчетата от вторичния пазар е без значение, можеш само да ги гледаш :grin:
За таксата нямам спомен да са ми искали пари за извън-редовните часове, не би трябвало да има. Пускал съм Лимит-и извън редовното работно време, но отдавна беше и нямам спомен нещо да са ми казали, че не съм платил за достъп и т.н. Но нещата се менят, не го приемай за сигурен отговор. Относно "въпросителните" на графиката - така се отбелязват местата на бъдещите барчета които не се знае дали ще се появят. Ако няма активност за даден бар, той се отбелязва като "празен" с тирета. Така виждаш кога е минало време без нищо да се случва на пазара и помага на анализа. Не е замръзнала графиката, ако искаш да гледаш Ask/Bid, даваш десен клик върху графиката и избираш Quotes Details, та ще ти се появи отделно прозорче което може да си го местиш. Не казвам, че не е втрисаща простотия :x .
Прикачени файлове
QuotesDetails.png
QuotesDetails.png (25.75 KБ) Видяна 1908 пъти

pitfx
Регистриран: 06 ное 2013, 09:04
2 получени
2 дадени

Мнение от pitfx » 19 яну 2019, 09:36

p_dim написа:
18 яну 2019, 20:15
@pitfx
Пит, къде се загуби бре? Бяхме решили вече, че си купил някое екзотично островче и си се оттеглил от пазарната суета :oops: 8-)
Относно коментара ти, позволи да не се съглася с тебе. Търговията извън редовните часове на основната борса където е листната акцията с нищо не се различава от редовната сесия. освен по слабата ликвидност (оттам високи спредове) и много по-ниски обеми на офертите. С нищо не е опасна, ако ползваш Лимит ордери. Най-лошото което може да стане е да не се изпълнят или да се изпълнят само частично. Не е възможно да се изпълнят на по-лоша цена, но може да се изпълнят на по-добра ако се появи такава както вече обяснявах. Ако в момента на подаването на Лимит ордера вече е налична по-добра цена от желаната, то се изпълнява веднага като Маркет ордер защото се опитваш да навреш BUY ордер в редиците на продавачите. Например в Метатрейдъра, такъв ордер не е възможен, няма да ти позволи да пуснеш BUY_LIMIT на цена по-висока от пазарната. При IB може и не те спират. Най-много да се изпълни веднага, както казах. Ако реагираш бързо след като излезе добрата новината докато основната борса е затворена и пуснеш веднага един Лимит, може и да успееш да се включиш. За скъсяване при лоши новини трябва да се ползва CFD-то или първо да вземеш акциите под наем за да ги продадеш. Просто отиграване на новини, нищо страшно не виждам.

@p_dim тук съм :smile: и не съм на пускал това поприще - пазара :wink: , в което съм вече 16-та година :smile:
Доста добре си описал нещата, за разлика от мен (пестелив съм на писане :smile: ). Адмирации - винаги си бил изчерпателен :good:
Не исках да се впускам в подробности, ти си ги дал :smile: .
Като допълнение: позитивният фундамент не винаги води до покачване на пазара - основно това имах предвид, да не се заблуждава. Това някои го знаем, но колегата предполагам не, затова му казах да проучи по-обстойно, наред със самото му функциониране.

Това, което съм подчертал в твоето обяснение е от изключителна важност.

Поздрави :wink:
Stop loss is your friend

Отговори

Върни се в “ТЪРГОВИЯ С АКЦИИ”