Европейски публични компании

Търговия с акции и CFD върху акции на европейски и американски публични компании
vgc
Регистриран: 10 дек 2009, 10:18
32 получени
6 дадени

Re: Европейски публични компании

Мнение от vgc » 17 авг 2018, 15:00

emonik написа:
17 авг 2018, 13:49
Защо трябва да се ограничават само с Европа , възможностите са навсякъде . Според мен в САЩ даже са повече .
В Европа за инвестиралите в европейски компании през лицензирана европейска борса, няма данък печалба върху разликата между цената на придобиване и цената на продажба на акцията. За щатите 30% от спечеленото са данъци, които на теория, ако брокера помогне за W-8BEN декларация човек би трябвало да може да ги намали до родните 10%. Доста скоро обаче ще увеличат и директните данъци у нас - например вече започнаха с индиректните - всяка година увеличават с по един процент задължителните осигуровки.

В табличката която показах за жълтият вариант 70% от портфолиото на финала са капиталов доход, а при зеленият цифрата е над 90% - лично аз не желая да подаря една трета от тази сума на което и да е правителство, само защото осигурителният ни закон е все още от времето на соца, където думата капитал беше табу. За щастие някои директиви на ЕС влизат със силата на закон директно и у нас, както е в случая с европейските борси.

п.п. Понеже малко се отклоних от темата, но все пак ето един много добър анализ за текущото състояние на системата: Как да се осигурява българинът за пенсия?

Ето и три цитата от статията:
Световният икономически форум преди две години излезе с изследване, според което, пенсионната „адска машина“ цъка неумолимо: през 2050 дефицитът на шест от най-големите икономики (САЩ, Китай, Индия, Холандия, Канада, Япония) щял да бъде 400 трилиона долара, т.е. четири пъти повече от цялата днешна световна икономика.
За баба ми и дядо ми все още беше очевидно, че трябва да инвестираш в децата си, които ще те гледат на старини. След това се появи всемогъщата държава – у нас комунистическа, в Европа - социална. Тя обещаваше ...
Българската средна класа, която няма достатъчно пари и умения, за да играе по борсите, е в ужас от това, че няма опора, за която да се хване. Купува жилища като най-сигурна инвестиция, но вече няколко пъти този пазар се срива ...
п.п.п. Преди две години когато се насочих сериозно към акциите, основната ми движеща мотивация беше задаващата се инфлация. Ако някой се чуди защо щатските и европейските индекси ударно растат то да попита ФЕД и ЕЦБ защо решиха, че искат да се пробват този път с модерно "печатене" на пари, вместо да разчистят полето от труповете на отдавна безжизнени вече компании, като просто затворят кранчето на търговските банки ...
Форексът е полезен като ХОБИ

emonik
Регистриран: 18 фев 2010, 21:24
18 получени
8 дадени

Мнение от emonik » 17 авг 2018, 16:36

Данък дивидент в САЩ е тридесет процента и го взимат при изплащане на такъв . Данък печалба го плащам в България и той е десет процента .

vgc
32 получени
6 дадени

Мнение от vgc » 17 авг 2018, 17:08

emonik написа:
17 авг 2018, 16:36
Данък дивидент в САЩ е тридесет процента и го взимат при изплащане на такъв . Данък печалба го плащам в България и той е десет процента .
Супер за 10-те процента. В Европа данък дивидент си се удържа също при изплащане, но е различен за различните държави в които данъчно е регистрирана съответната компания: Испания 19%, Норвегия 25%, Германия 26%, Италия 26%, Дания 27%. Данък печалба за европейските граждани използващи европейски акции - няма.

vgc
32 получени
6 дадени

Мнение от vgc » 24 авг 2018, 13:58

vgc написа:
07 авг 2018, 11:33
Днес след подрязването на очакваните резултати, цената на Pandora A-S е с 20% надолу. Подробности ще има в отчета за полугодието излизащ в четвъртък: https://investor.pandoragroup.com/financial-calendar
Чисто спекулативно аз ще се опитам да взема тези 20% наобратно от запълването на гапа...
Тази сделка я приключих днес, защото не ми харесва темпа с който расте цената и защото като гледам какви бисери ги ръсят американците начело с Тръмп, то предпочитам да си поразтоваря сметката преди средата на септември:
Изображение

Акцията беше купена на кръглата цена от 350 DKK и продадена днес отново на кръгла стойност от 390 DKK. При двете транзакции беше платена минимално допустимата такса от два пъти по 29 крони, което обаче е изключително изгодно поради факта, че компанията е датска :smile: Тези дни пък беше платен и втори за годината дивидент от по 9 крони за притежавана акция, които според датското законодателство бяха обложени с 27% данък. Нетният резултат е малко над 12% - е не всичко се развива както му се иска на човек, но както споменах не веднъж, при акциите е лесно - спекулираш и като се издъниш ставаш инвеститор - просто за да не се задръсти спекуланта с "инвестиционни" сделки и да му свършат свободнияте авоари е добре да не набутва всичко в една или две "сигурни" според него сделки.

А за хората които нямат време за спекулации, ето три варианта за портфолио: https://www.npr.org/2015/10/17/43699364 ... 5109230810 - най ми харесва простичката формула на Джак Богъл - на колкото си години, то толкова процента държиш в държавни облигации, а останалото в акции :smile:

п.п. Относно американските бисери - ето един, където за тях социалистическа и социална държава означват едно и също нещо :grin:
Everyone in Denmark is working for the government: Trish Regan и отговора на датчаните :smile: Something is rotten at Fox News

Изображение

Отговори

Върни се в “ТЪРГОВИЯ С АКЦИИ”