Европейски публични компании

Търговия с акции и CFD върху акции на европейски и американски публични компании
Trader90
Регистриран: 10 сеп 2014, 22:13
19 получени
7 дадени

Re: Европейски публични компании

Мнение от Trader90 » 18 яну 2017, 20:04

Данък 30% е за резиденти на САЩ, което включва такива със зелена карта, които са пребивавали в САЩ определен период(мисля че над 180 дни). Иначе данъкът може да е различен в зависимост от акцията от коя държава е. А данък печалба се плаща по местни изисквания, ако си резидент. Ти си търгувай по интерактив, но не значи трябва да плащаш 30% данък.

vgc
Регистриран: 10 дек 2009, 10:18
12 получени
1 дадени

Европейски публични компании

Мнение от vgc » 19 яну 2017, 17:14

До тук знаем:
1. Как да получим достъп до европейските борси
2. Каква ще е посоката през тази и евентуално следващата година за европейските акции.
3. Как да отсеем ненадеждните компании

Остава:
4. Да определим кога да купим една акция.
5. Кога да продадем притежавана от нас акция.

4. В примера който дадох за ISRA VISION AG за определяне момента на вход за мен са важни две стойности:
- Earning per share = 4.01 за миналата и 3.39 за поминалата година - взимам по-високото от двете, умножавам по 20 и получавам цена от 80.20 евро като подходящо ниво за покупка. Никога не бих си взел тази акция ако P/E коефициента е над 30 - т.е. за цена над 120.30 за мен в този случай би била спекулативна.
- Book value per share = 37.80 за 2016-та и 32.78 от 2015-та. Този показател е доста субективен за конкретна компания обаче никой не може да ме накара да платя повече от 3 пъти счетоводната стойност на нещо, независимо какви патенти и други чисто виртуални екстри притежава фирмата. Т.е. по този показател имам лимит от 3 * 37.80 = 113.50 евро като цена.

От двата показатели получихме съвсем грубо нивата 80.20, 113.50, 120.30. Аз понеже обичам да рисувам от картинката във вторият ми пост съм си харесал диапазона 82 - 88 евро за тази компания - т.е. тук някъде ще се сдобия с нейни акции, а докато чакам ще си намеря доста алтернативи.

По последната точка 5 - кога да продадем/забравим за една акция:
1. Ако видите 50% увеличение на цената в рамките на годината го вземете - по-всяка веоятност ще има корекция и ако искате може да възобновите позицията си по-късно или догодина.
2. Ако компанията получи оферта за изкупуване от по-голям конкурент - вземете си печалбата и забравете за нея.
3. АКО бъде нарушено 6-то правило от третият ми пост в тази тема - продайте дори и на загуба и забравете за тази компания.
4. Ако видите P/E над 35 или P/B над 4 си вземете печалбата.
5. В останалите случаи ще се превърнете от спекулант в инвеститор за съответната акция и евентуално ще разчитате за постъпление от някой и друг дивидент.

Общо взето това беше което исках да отметна и се надявам да е полезно четиво :smile: Ако някой иска нещо да пита ще се опитам да му отговоря, а ако не, то предлагам за напред в тази тема да обсъждаме EU корпорации и техните продукти, пък току виж хванем навреме някоя подобна изгряваща звезда :smile:
А защо не стават за покупка в момента който иска може да посмята: http://www.quotenet.com/balance-sheet/Pandora
Форексът е полезен като ХОБИ

aaangelll
Регистриран: 19 мар 2016, 08:30
5 получени
12 дадени

Мнение от aaangelll » 20 яну 2017, 13:23

vgc написа:До тук знаем:
1. Как да получим достъп до европейските борси
2. Каква ще е посоката през тази и евентуално следващата година за европейските акции.
3. Как да отсеем ненадеждните компании

Остава:
4. Да определим кога да купим една акция.
5. Кога да продадем притежавана от нас акция.

4. В примера който дадох за ISRA VISION AG за определяне момента на вход за мен са важни две стойности:
- Earning per share = 4.01 за миналата и 3.39 за поминалата година - взимам по-високото от двете, умножавам по 20 и получавам цена от 80.20 евро като подходящо ниво за покупка. Никога не бих си взел тази акция ако P/E коефициента е над 30 - т.е. за цена над 120.30 за мен в този случай би била спекулативна.
- Book value per share = 37.80 за 2016-та и 32.78 от 2015-та. Този показател е доста субективен за конкретна компания обаче никой не може да ме накара да платя повече от 3 пъти счетоводната стойност на нещо, независимо какви патенти и други чисто виртуални екстри притежава фирмата. Т.е. по този показател имам лимит от 3 * 37.80 = 113.50 евро като цена.

От двата показатели получихме съвсем грубо нивата 80.20, 113.50, 120.30. Аз понеже обичам да рисувам от картинката във вторият ми пост съм си харесал диапазона 82 - 88 евро за тази компания - т.е. тук някъде ще се сдобия с нейни акции, а докато чакам ще си намеря доста алтернативи.

По последната точка 5 - кога да продадем/забравим за една акция:
1. Ако видите 50% увеличение на цената в рамките на годината го вземете - по-всяка веоятност ще има корекция и ако искате може да възобновите позицията си по-късно или догодина.
2. Ако компанията получи оферта за изкупуване от по-голям конкурент - вземете си печалбата и забравете за нея.
3. АКО бъде нарушено 6-то правило от третият ми пост в тази тема - продайте дори и на загуба и забравете за тази компания.
4. Ако видите P/E над 35 или P/B над 4 си вземете печалбата.
5. В останалите случаи ще се превърнете от спекулант в инвеститор за съответната акция и евентуално ще разчитате за постъпление от някой и друг дивидент.

Общо взето това беше което исках да отметна и се надявам да е полезно четиво :smile: Ако някой иска нещо да пита ще се опитам да му отговоря, а ако не, то предлагам за напред в тази тема да обсъждаме EU корпорации и техните продукти, пък току виж хванем навреме някоя подобна изгряваща звезда :smile:
А защо не стават за покупка в момента който иска може да посмята: http://www.quotenet.com/balance-sheet/Pandora
Много полезна тема. Как може да си запазваш полезните постове за четене и по-късно?

Потребителски аватар
K_W
Регистриран: 04 авг 2013, 22:07
4 получени

Мнение от K_W » 20 яну 2017, 16:06

С copy и paste в Word пробва ли? :grin:

Сори за спамчето, ама не се сдържах :grin:

aaangelll
5 получени
12 дадени

Мнение от aaangelll » 20 яну 2017, 18:26

K_W написа:С copy и paste в Word пробва ли? :grin:

Сори за спамчето, ама не се сдържах :grin:
Губи се функционалността в поста има препратки

vgc
12 получени
1 дадени

Мнение от vgc » 20 яну 2017, 21:53

Препратка към конкретно мнение може да вземеш като щракнеш на заглавието над съответният пост - примерно за твоят последен, надписа "Re: Европейски публични компании" сочи към http://forexforum.bg/viewtopic.php?f=50 ... 15#p187815 където p187815 е номера на постинга в съответната тема.

aaangelll
5 получени
12 дадени

Мнение от aaangelll » 20 яну 2017, 22:00

Благодаря

Потребителски аватар
p_dim
Регистриран: 12 фев 2013, 17:43
13 получени
14 дадени

Мнение от p_dim » 22 яну 2017, 12:52

Здравей vgc, хубава тема и ще я наглеждам, друг е въпроса че съм на напълно противоположно мнение по повечето тези които си представил. Възможно най-кратко ще опитам да си изкажа личното мнение по въпроса:
vgc написа: - Темпото с което ЕЦБ помпа инфлация ще доведе/вече води, до европейско рали подобно на щатското - т.е. знаем посоката
Така, първо ЕЦБ никаква инфлация не помпа. Единственото което ЕЦБ прави е да поддържа на системи закъсалите банки в еврозоната, като сваля цената на която могат да се рефинансират чрез придърпване към себе си (изкупуване) на токсични активи. Ако не го правеше, последните отдавна да са колабирали, но няма никакъв реален кеш който да се влива в икономиките. Просто на банките се дава възможност да си решат проблемите с евтин кредитен ресурс, но това са пак кредити - нови дългове! Като страничен ефект от заниманието, ЕЦБ се надява да се получи повишение на реалната инфлация, което би трябвало да дойде от редовите плебеи, които да започнат да взимат отново евтини кредити, да се юрнат да пазаруват и т.н. и оттам ConsumerPriceIndex-а да почне да расте. Само че плебеите тоя път са се запънали като магаре на мост и не щат да взимат кредити и да задлъжняват пак защото яко се опариха. Та инфлацията, дори по прогнози на ЕЦБ в близките години се очаква да остане ниска та не можах да разбера на кое точно разчиташ.
Оттук нататък посоката не само че не я знаеш, ами ако изобщо нещо знаем, то хич не прилича да е тая която си мислиш. Имам чувството, че от всички пишман-анализатори си чел възможно най-калпавите. Сега "щастието" на германците се крепи на "нещастието" на други членове на еврозоната, но това хич няма как да продължава още дълго. Ще опитам да обясня: В механичния сбирток на богати и по-бедни държави в еврозоната, вече има прекалено силна поляризация във вид на кредитори и длъжници, т.е. силна неравнопоставеност на държави които споделят обща валута. На практика еврото се явява много слабо за Германия, (която се възползва максимално от това да са и конкурентни стоките по цял свят) и много силно за държавите от южната периферия като Италия и Испания, а за Гърция е направо катастрофално силно. Последните няма как да си девалвират валутите и да станат по-конкурентни и очевидно са в неизгодна позиция. Казано с други думи, ако Германия беше извън еврозоната, щеше да си има същите проблеми като Центр. Швейцарска Банка, да се чудят ден и нощ как да поевтинят дойче марката че да си продават стоките по света като сега, но сегашния рахат нямаше как да го има. Италианците вече се усетиха че са прецакани и ще видиш скоро кардинални промени в ЕС. На референдума в Италия, вота на електората с 60 към 40% беше "против Германия", това беше подтекста. Разбира се много анализатори нищо не разбраха от случката но е дълго тука да го обяснявам. Смисъла е че италианците се чувстват командвани от германците и това е което вече не могат вече да преглътнат. От тук нататък, началото на края започва като чуеш че са обявени предсрочните избори в Италия, нещо за което вече няма съмнение, служебния кабинет в момента просто трябва да ги подготви. Считай че евроскептиците от "Пет Звезди" ще спечелят със същото съотношение 60/40 и веднага ще обявят референдум за излизане на Италия от еврозоната, както са обещали. Аз лично не искам да съм притежател на европейски акции като дойде тоя момент, ама ти си знаеш 8-) А отдели ли се Италия, ще я последват и други, но при всички случаи рахата на германците приключва. Така, че проблемите в Европа едва сега ще започват, още втасват след подкваската и няма как да не е така, вече генетичните дефекти на евросъюза започват да се проявяват с пълна сила. Няма как много държави безгрижно да споделят обща валута, без да има поне единна данъчна ставка и единно минимално почасово заплащане във всяка от тях т.е. само "Съединени Европейски Щати" може да е работещата формула в случая, друг е въпроса че едва ли е възможна.
От друга страна - оттатък океана, нещата изглеждат по-розови. Тръмп вече обяви че силен долар не е желан за щатската икономика, което означава запазване на ниски лихви, което пък означава че акциите ще си останат най-доходоносния актив. А това в комбинация с планът му за наливане на трилиони реален кеш в инфраструктурни проекти отваря нови хоризонти за надуване на щатските индекси. На мене така ми изглеждат нещата :-?
vgc написа: 6. Това правило е изключително важно - компанията трябва да УВЕЛИЧАВА СВОЯТ ПЕРСОНАЛ - почне ли да оптимизира човешкият си ресурс може спокойно да я отпишете.
Не съм съгласен. Няма нищо ненормално всяка една компания да търси най-ефективния си модел на съществуване, а това често изисква кардинални промени. Например тия да ги отписваме ли? :smile:
Разбира се никак не е приятно да си от съкратените, но те интересите на акционера/инвеститора и работника няма как да не се разминават. По-добре от позицията на инвеститор да виждаш че някой мислят и търсят начин да се адаптират, отколкото да я карат със заровена глава в пясъка и да не искат да виждат какво се случва около тях.
Happy trading на всички!

vgc
12 получени
1 дадени

Мнение от vgc » 22 яну 2017, 17:07

Привет p_dim, радвам се че ще хвърляш по едно око на темата. Лично според мен Progress може да ги отсвириш - специално в София малкото им останали качествени кадри е въпрос на време да се преориентират примерно към Experian който е много по переспективен като работодател :smile:
Специално софтуерният бранш като индустрия си заслужава човек да му обърне внимание за не повече от двугодишен хоризонт, защото тук петилетката е цяла вечност ...
Ще дам една канадска и една европейска софтуерна компания, които според мен се движат добре като продуктово портфолио и човек ако реши може да им обърне внимание, особено пък сравнени с Progress Software Corp.
http://investors.opentext.com/stockquote.cfm
https://www.lectra.com/en/investors/sha ... nformation

п.п. И да се "сгруха" еврозоната, не мисля че това ще рефлектира върху самият ЕС - точно тогава би бил перфектният момент за покупка на европейски акции. Отделно повечето компании са си интернационални, включая и Лектра:
Lectra.png
Lectra.png (93.64 KБ) Видяна 1420 пъти

Потребителски аватар
p_dim
Регистриран: 12 фев 2013, 17:43
13 получени
14 дадени

Мнение от p_dim » 23 яну 2017, 02:04

:smile: За Progress по скоро те избъзиках, но благодарности за информацията. Ако наистина са тръгнали с трици маймуни да ловят, то преценката ти несъмнено ще е вярна. За Experian май не съм ги чувал, но ще разцъкам да ги разгледам , както и да е. Иначе тия OpenText много странно защо не пише на сайта им че са листнати и в Европа, пише само за NASDAQ и TSX (Торонто). Ето виж че си излизат и във Франкфурт, Мюнхен, Щутгарт и Берлин. (Пиши горе в ляво в търсачката `OPEN TEXT`, не е нужно да имаш трейдинг_акаунт и да си логнат за да си ровиш из акциите. Имаш всичко от цял свят включително и БГ акции). Иначе яка компания, акцията държи цена гледам. В момента е на едни и същи пари като Майкрософт :oops:
А Lectra-та ги знам, но нямам спомен да съм ги купувал.
Лека и доходна на всички!

vgc
12 получени
1 дадени

Мнение от vgc » 25 яну 2017, 13:44

I.png
I.png (82.07 KБ) Видяна 1326 пъти
Понеже днес швабският софтуер се пробва да избяга :smile: (не пожела да слезе под 90), то в полезрението ми попадна негов хардуерен братовчед: http://en.boerse-frankfurt.de/stock/Infineon-share - зоната за пазаруване е в диапазона 13-15.

vgc
12 получени
1 дадени

Мнение от vgc » 31 яну 2017, 10:29

Да продължа с развитието на темата за Infineon Technologies AG. Те извадиха много добър годишен резултат и респективно акциите им ще поскъпват в средносрочен план според мен. Т.е. ако някой иска да ги купува може да се пробва на момента (цена 17.00) с цел нещо малко под 20.00 чисто технически. Това е директна препратка към данните им включващи 2016-та: Financial Data 2012 – 2016

По него искам да коментирам няколко неща, които съм маркирал в червено:
Infineon.png
Infineon.png (212.04 KБ) Видяна 1196 пъти
- Първо, изключая 2013-та, продажбите на компанията се развиват добре. В доста популярен вид изтеклата година пък е обрисувана на страници 7,8 и 9 от това развлекателно четиво: Sustainability at Infineon
- Второ техният Gross Margin e почти до перфектното 40% и нагоре.
- Трето тяхната печалба расте в синхрон с продажбите им.
- Четвърто имат много добър Return on sales (ако беше над 15% щеше да е отличен)
- Пето добре балансиран е и поетият дълг и т.н.
- Шесто цената в момента на акцията е приемлива

Сега нещата които не ме привличат в тази компания - т.е. стават за спекулативна сделка в момента, но не и за дългосрочно притежание защото според мен ще повторят поне още веднъж 2013-та:
- Пробват се да отлагат плащането на данъци
- R&D разходите са двойно по-високи от приетото
- Цената на акцията е доста по-висока от счетоводната и стойност.

vgc
12 получени
1 дадени

Мнение от vgc » 31 яну 2017, 10:46

Акциите на компания която бих притежавал дългосрочно обаче е http://www.aex.nl/products/equities/NL0000009538-XAMS
Мисля че се измъкват вече от закъсването и стига да успеят да се справят с бизнеса си за "нека бъде светлина" ще имат и "светло" бъдеще: http://www.philips.com/static/qr/2016/q ... report.pdf
Какво мислите за тази холандска корпорация?

Марио Димитров
Регистриран: 10 авг 2010, 18:08
4 получени

Мнение от Марио Димитров » 31 яну 2017, 18:10

Технически поглед:
Диапазон от 22 - 26.5.
Този диапазон е тестван във времето с пробиви над и под но цената не иска да спада!
Последно има пробив над 26.5 и сега цената отново тества 26.5,само че отгоре надолу.Пробила е последната тренд линия(черната),но ако направи нещо като бара в елипсата,който съм начертал то ще има ново дъно,с което се слага край на низходящото движение(теста на 26.5) и ще търси нов връх.Ще има и нова тренд линия - червената.
Възможно е задържане в диапазона 26.5 - 28 ,където трябва да се следи по какъв начин ще бъде осъществен самия пробив! Ако е с гап на нисък обем ще е сигнал за нов връх(над последния такъв- със синя точка).
Картинката "Правила" за пояснение.

Само така мисля,което не означава че е правилно :smile:

Поздрави

ПС:Графиките от този сайт(има повече инструменти за чертане):
http://www.euroinvestor.com/exchanges/e ... hart#tid=1
Прикачени файлове
дъно и връх.png
дъно и връх.png (77.24 KБ) Видяна 1148 пъти
Last Top and Bottom.png
Last Top and Bottom.png (77.75 KБ) Видяна 1148 пъти
Правила.png
Правила.png (19.46 KБ) Видяна 1148 пъти
Търгувайте това, което виждате на графиките

vgc
12 получени
1 дадени

Мнение от vgc » 31 яну 2017, 20:15

Марио Димитров написа: Само така мисля,което не означава че е правилно :smile:
Привет и благодаря за анализа - винаги е добре човек да види и друга гледна точка :smile:

Ето техническата ми цел от 20.00 за Инфинеон, поне 18.20 мисля че ще се получи. В момента имаме обратен тест на пробива и нивото е добро за вход:
Infineon.png
Infineon.png (155.35 KБ) Видяна 1115 пъти
Поздрави :hi:

Марио Димитров
Регистриран: 10 авг 2010, 18:08
4 получени

Мнение от Марио Димитров » 01 фев 2017, 10:24

Здравей,
Според рисковете от "сътресения" за двете фирми(които разглеждаш),които са позиционирани в различни сегменти,аз бих избрал Филипса и приложил ТА за по-добър вход.
Това го определям,без да съм използвал анализа,който си описал в предните си постове.Без да прилагам ТА.

Флата,който наблюдавах на графиката на "Филипса",ми говори следното:
Тази фирма е намерила своята ниша.
Стабилизирала се е.
По твоите критерии(описани в предните ти постове),може да се намери подсказката за нейното бъдещо развитие.
Марио Димитров написа: Само така мисля,което не означава че е правилно :smile:
Поздрави
Търгувайте това, което виждате на графиките

vgc
12 получени
1 дадени

Мнение от vgc » 03 фев 2017, 11:37

Следващият вторник ще излязат данните за последното тримесечие на ето тези юнаци: AMS AG Който иска може да се пробва с техните акции: http://www.quotenet.com/balance-sheet/ams
Те са ми и един от фаворитите за малко по-дългосрочно задържане, защото имат добро портфолио от сензори, а без тях няма как да се правят:
Изображение

Цената за тях в момента е 33.90 франка, иначе са австрийци:
Изображение

Миналата година здраво пазаруваха, така че след отчета не очаквам да има еуфория, но пък са си акция с чудесна переспектива:
http://www.wikiwand.com/en/Ams_AG

Комунде
Регистриран: 20 окт 2016, 17:03

Мнение от Комунде » 03 фев 2017, 16:14

Ето техническата ми цел от 20.00 за Инфинеон
Инфиниън. Така го зоват коментаторите.

vgc
12 получени
1 дадени

Мнение от vgc » 03 фев 2017, 17:31

Комунде написа:
Ето техническата ми цел от 20.00 за Инфинеон
Инфиниън. Така го зоват коментаторите.
Благодаря за забележката, но Инфинеон са швабска компания и тяхното име не е инфиниън, както мойто пък не е айвън:
Die Infineon Technologies AG ist ein weltweit führender Anbieter von Halbleiterlösungen, die das Leben einfacher, sicherer und umweltfreundlicher machen.
След като следиш коментаторите, коя е твоята приоритетна европейска компания и защо?

Комунде
Регистриран: 20 окт 2016, 17:03

Мнение от Комунде » 03 фев 2017, 17:52

Прав си според правилата на четене. Аз имах предвид англо-говорящи телевизии. Когато говорят за тази компания я наричат "Инфиниън". Доколко лексикално е правилно не споря. Те си наричат и френския индекс "как къраунт", което звучи смешно и много наподобява ъкаунт. Французите ще паднат ако чуят как им произнасят цифрата 40.

Не се занимавам с акции. Няма да съм ти полезен.

Интересно е обаче, че двама атакувате масирано. Ти, европейските индекси от презупцията, че има да наваксват в ралито и при положение, че ЕЦБ още печата пари и Уорън Бъфет, който си купил американски акции за 12 милиарда долара след изборите за президент нищо че неговия фаворит била Клинтън. Заложил покрай Тръмп на растеж и не се притеснява, че вече няма печатане на пари зад океана. Тоест ако приемем, че Бъфет е що-годе добър в тези неща не е нужно да залагаш на причинно-следствени връзки "оня го направи, значи сега и тоя". Може пък пак оня да го направи, тоест американските акции повече да растат.
Не знам, нямам мнение. Пожелавам ти обаче да спечелиш.

По-горе правилно са ти отбелязали, че ЕЦБ не помпа инфлацията и добре са обяснили какво точно прави.

Отговори

Върни се в “ТЪРГОВИЯ С АКЦИИ”