Европейски публични компании

Търговия с акции и CFD върху акции на европейски и американски публични компании
vgc
Регистриран: 10 дек 2009, 10:18
26 получени
5 дадени

Re: Европейски публични компании

Мнение от vgc » 02 май 2018, 21:26

vgc написа:
20 мар 2018, 16:21
След като вече видяхме една здравословна корекция на европейските пазари е време за пазаруване. Въпросната корекция може да прерасне и в доста по-сериозен спад като гледам какви са ги надробили американците и по тази причина е добре човек да се ориентира към медицината :smile:
Месец по-късно след медицинската преориентация :smile: се получи това:
Performance.png
Performance.png (65.22 KБ) Видяна 111 пъти
Силно се надявам ралито да продължи и този месец, още повече че през него една камара компании изплащат и дивиденти, след което смятам отново да намаля експозицията си в акции.
Форексът е полезен като ХОБИ

vgc
Регистриран: 10 дек 2009, 10:18
26 получени
5 дадени

Re: Европейски публични компании

Мнение от vgc » 18 юни 2018, 10:40

В една от другите теми за акции бях споменал за Bayer AG и идеята ми за средно-срочна инвестиция в тази компания.
Този месец компанията придоби една от най-мразените американски компании Монсанто: Злото 'Монсанто' изчезва?
Честно казано не ме вълнува особено самото придобиване, но за сметка на това Байер ми бяха в полезрението през последната една година и в момента компанията е на много добро според мен ценово ниво. Текущата цена на акцията е 99.82 евро.

Своевременно в края на май, компанията изплати дивидент от 2.80 евро на акция, който бе обложен с 26% данък и съответно нетният дивидент е в размер на около 2%. Приятната изненада бе придобиването на права за покупка на фиксирана цена от 81 евро за акция на нови 2 от всеки 23 притежавани текущо акции (т.е. имаме още едни около 1.5%-2% реална компенсация) : Bayer resolves capital increase with subscription rights to finance the acquisition of Monsanto
The new shares are to be offered to Bayer stockholders at a price of 81.00 euros per new share by way of indirect subscription rights. Stockholders can acquire 2 new shares for every 23 Bayer shares they hold.
Разчетът ми за тази позиция за следващите 5 години е:
---------------------------------------------------------------
+16% нетно от дивиденти (след платени 26% данък)
+78% капиталова печалба (освободена от данъци)
---------------------------------------------------------------
С други думи, ако видя цена на акцията от 178 евро през следващите 5 години ще затворя позицията си. Ако преди това цената слезе до 75 евро за акция то ще удвоя броя на акциите които притежавам и ще започне ново пет годишно броене :smile:

Ето текуща графика за пазарната оценка на корпорацията:
Изображение
Форексът е полезен като ХОБИ

Отговори

Върни се в “ТЪРГОВИЯ С АКЦИИ”