Търговия с акции

Търговия с акции и CFD върху акции на европейски и американски публични компании
Потребителски аватар
goshko147
Регистриран: 17 юли 2011, 18:38

Търговия с акции

Мнение от goshko147 » 15 май 2012, 16:03

Извинявам се предварително , но няма такава тема която да обсъждаме търговията с акции. Моля темата да бъде преместена на правилното място , ако има такъв раздел.. понеже не видях. Има ли някой като мен да търгува акции , било то в България или в чужбина? :-?
В момента портфела ми включва акции на:
пежо - ситроен
тф1
:|
Всеки мой лев ми е наемен работник , който работи 24 часа на денонощие и няма да му позволя да се измъкне.

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
132 получени
239 дадени
Контакти:

Re: търговия с акции

Мнение от S.Zhelev » 15 май 2012, 23:30

ОК си е темата.

Тези акции дългосрочно ли ги държиш?

Потребителски аватар
momchev
Регистриран: 22 юли 2010, 11:26
8 получени

Re: Търговия с акции

Мнение от momchev » 15 май 2012, 23:40

Az tyrguvam s akcii. V posledno vreme obshto vzeto valutite gi poizostavih dosta.

Kakvo te interesuva :-?

emonik
Регистриран: 18 фев 2010, 21:24
20 получени
8 дадени

Мнение от emonik » 16 май 2012, 10:25

От една седмица и аз се преорентирах към търговия с акции на NYSE.Търгувам в Бенч Марк.Там комисионата е два цента при покупка и два цента при продажба.Кои друг предлага търговия с акции и какви са комисионите.Момчев би ли споделил как подбираш кои акции да търгуваш .
Поздрави Емил

Потребителски аватар
momchev
8 получени

Мнение от momchev » 16 май 2012, 13:51

Ами аз не ги трейдвам интрадей, а с хоризонт 3-6 месеца. Имам си определен фундамент, който гледам, но ако трейдваш за разлика 50-60 цента в цената това едва ли ще те засяга ?

Потребителски аватар
goshko147

Мнение от goshko147 » 16 май 2012, 21:49

Като закупя акциите ги държа дългосрочно. Съхраняват се в банка депозитар. Предимно инвестирам , рядко спекулирам. Сметката ми е в евро към пощенска банка и търгувам акции главно в еврозоната , т.е. затова съм си я направил в евро. А за други пазари се превалутира. Вие кои акции имате в портфейла си. Ако може да ми дадете електронна литература или да ми препоръчате някоя др. книга по тази тема. В момента някои добри акции поевтиняха и в комбинация с добри тримесечни отчети е време да се купят.
Всеки мой лев ми е наемен работник , който работи 24 часа на денонощие и няма да му позволя да се измъкне.

Потребителски аватар
goshko147

Мнение от goshko147 » 16 май 2012, 21:58

emonik написа:От една седмица и аз се преорентирах към търговия с акции на NYSE.Търгувам в Бенч Марк.Там комисионата е два цента при покупка и два цента при продажба.Кои друг предлага търговия с акции и какви са комисионите.Момчев би ли споделил как подбираш кои акции да търгуваш .
Поздрави Емил
Батка имаш минимална комисионна.. http://www.trader.benchmark.bg/Условия- ... ия_39.html ..на сбора от акции! :-?

eXtreme
Регистриран: 18 май 2012, 03:03

Мнение от eXtreme » 18 май 2012, 03:13

Много интересни неща научих в този форум, би било добре ако вече няма да направите една статия за понятията/жаргоните, които се използват в тази сфера!
Мен главно ме влече търговията с акции и опции върху акции.Но съм съвсем начинаещ.Има ли какво да прочета било то във форума или литература (в ел. формат) по въпроса?
И един конкретен въпрос, искам да купя акции на Samsung примерно, защото мисля, че ще се вдигнат след скорошния спад, как и къде може да стане това?Гледам конкретно за Samsung имат няколко вида индекси или там както се води SSNLF.PK, SSUN.DE, BC94.L, SSU.DE това ли се гледа въобще уж всички тези означения са на Samsung Electronics Co. Ltd, но са с различни стойности, тоест различна цена за акция.На някого ако му се занимава да ми обясни би било чудесно!

Потребителски аватар
momchev
8 получени

Мнение от momchev » 18 май 2012, 11:00

extreme - повечет азиатски компании имат ADR-и и са листнати на повече от една борса

Ето ти дефиницята:

Introduced to the financial markets in 1927, an American depositary receipt (ADR) is a stock that trades in the United States but represents a specified number of shares in a foreign corporation. ADRs are bought and sold on American markets just like regular stocks, and are issued/sponsored in the U.S. by a bank or brokerage.

Потребителски аватар
momchev
8 получени

Мнение от momchev » 18 май 2012, 11:20

Днеска петъчно имам малко повече време и викам да попишем в тази хубава нова тема :)

В момента пазарите дисконтират евентуално излизане на Гърция от еврозоната. Изчисленията за разходите от едно такова евентуално събитие се изчисляват между 500 млрд и 1 трлн.

Сравняват Гърция с Лемън Брадърс и последвалите събития. Какви са разликите според мен. Започвам с положителните:

За разлика от 2007/2008 повечет големи компании (blue chips) са фрашкани с кеш и net debt/equity е на исторически ниски нива.
За Гърция се говори от години и това заедно с програми като LTRO спомогна да се налее доста свеж кеш в банките, създадоха се помощни фондове и т.н.
Относно пазара в USA - през 2008 при S&P 1468 сме имали earnings 82.54, което ни дава P/E около 18. В момента при S&P 1300 имаме earnings 100-102 , което ни дава earnings 13. Исторически погледнато това е една доста ниска стойност.
Този спад, който всички очаквахме е фактически определенято на нужната риск премия, при която институционалните ще са готови отново да влязат на пазара след като са си вдигнали дивидент ийлдовете достатъчно и са сметнали, че дискаунта е достатъчно голям за да покрие и надмине риск премията произлизаща от неяснотата около растежа в Азия, проблемите в Европа и т.н.

Това са с 2 думи положителните неща, които човек може да вземе в предвид ако мисли да купува акции в USA.

Сега отрицателните - реално разходите от евентуално напускане на гърците не могат да бъдат изчислени толкова лесно, защото загубите ще са в голямата си степен идеалогически. В икономиката се наблюдава понякога "предимството на това да си втори на ход" т.е. да имаш възможността да прегледаш негативите и позитивите от дадено действие, извършено от някой друг преди ти да го направиш. Така се пестят много разходи ( загуби ) и е много по-лесно да се прецени ефекта. Какво визирам - ами например Португалия и Испания.

Ако гърциите излязат сега ще има ужасни сътресения за икономиката им. Ще се сблъскат различни ефекти - инфлация срещу по-слаба валута и по-висока конкурентноспособност, разходите им за поемане на нов дълг ще скочат още повече, но пък вече ще имат собствена монетарна и независима напълно фискална политика. Ако след година/две теглят чертата и се окаже, че са спечелили от този си ход, а нещата в Португалия и Испания продължават да са същите като нищо ще ги последват. Точно за това Меркел и всички останали толкова много настояват Гърция да остане в еврозоната - не защото е толкова важна като процент от БВП или е толкова голям пазар.

За сега е това :) Ако стане дискусия може да понапиша и някой неща за sensitivity анализ и кои коефиценти е гот да се следят. Имам и история на секторите по континенти, които са топ перформъри.

eXtreme

Мнение от eXtreme » 18 май 2012, 13:30

Естествено всички е свързано до известна степен, но пък евентуалното излизана на Гърция от еврозоната едва ли ще се отрази осезаемо върху акциите на компании в САЩ и Азия.Компании като Intel, Google, Facebook, Samsung, Nokia и прочие.Така си мисля де.Ето примерно - "HP се готви да съкрати 25 хил. служители" не е ли достатъчно условие да смятаме, че ще има спад в акциите им?

emonik
Регистриран: 18 фев 2010, 21:24
20 получени
8 дадени

Мнение от emonik » 18 май 2012, 14:16

Не мога да дискутирам нещо което не разбирам но с удоволствие ще чета и ограмотявам.Разчитам изцяло на технически анализ.

Потребителски аватар
momchev
8 получени

Мнение от momchev » 18 май 2012, 14:17

Тези 25 000 са им от съпорт центровете - като тези в бизнес парка тук :grin:

Аз в момента разглеждам Индонезия на макро ниво и съм харесал вече и 4-5 компании. Като тръгна да купувам ще пиша по-подробно защо и как съм определил входовете за да си споделяме някаква логика :wink:

Потребителски аватар
goshko147

Мнение от goshko147 » 18 май 2012, 16:22

Момчев през къде и как търгуваш акции? :smile:

Потребителски аватар
John Last
Регистриран: 06 мар 2010, 15:42

Мнение от John Last » 19 май 2012, 19:42

И сега никой не каза какво мисли за фейсбук.
Вездесъщият Джон Ласт от Отбора на гадателите (алхимик)

Потребителски аватар
druster
Регистриран: 14 авг 2011, 20:13
2 получени

Мнение от druster » 19 май 2012, 20:16

John Last написа:И сега никой не каза какво мисли за фейсбук.
Има вероятност да им падне цената ама зависи от някои неща.
Information is the most dangerous weapon of all the world.

Потребителски аватар
John Last
Регистриран: 06 мар 2010, 15:42

Мнение от John Last » 19 май 2012, 21:41

Говори се, че в такива случаи, цената рязко се качва, след това рязко и коригира.

Мен ме е шубе да купя акции точно сега, като пазара коригира. Малкия дявол много добре избра момента на IPO - то.
Вездесъщият Джон Ласт от Отбора на гадателите (алхимик)

eXtreme

Мнение от eXtreme » 20 май 2012, 02:53

John Last написа:И сега никой не каза какво мисли за фейсбук.
Според мен става - за краткосрочна инвестиция, очаквам да се покачи цената, но в дългосрочен план смятам, че ще се сринат.Ако се купува сега е може би най-подходящия момент.

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
132 получени
239 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 21 май 2012, 17:14

Днес просто размазват Facebook. Акцията губи 10% в момента, дори в един момент е била около на -12%.

През уикенда говорих с няколко приятеля, които се занимават с търговия на акции и всички бяха единодушно, че IPO е минало при нереално висока цена. Изглежда ще се окажат прави.

Потребителски аватар
goshko147

Мнение от goshko147 » 21 май 2012, 21:48

goshko147 написа:Момчев през къде и как търгуваш акции? :smile:

Отговори

Върни се в “ТЪРГОВИЯ С АКЦИИ”