За начинаещи

Какво е forex? Коя платформа? Кой брокер? Как се изчислява печалба и загуба? Задай въпросите си тук без да се притесняваш.
Потребителски аватар
StoneHeart
Регистриран: 05 авг 2009, 12:00
1 получени
1 дадени
Контакти:

За начинаещи

Мнение от StoneHeart » 31 авг 2009, 23:46

Тъй като в много от останалите раздели има доста информация, която може да се нарече образователна, или теоретична. Предлагам тук всеки, който иска да опише това, което прави тоест тук да има практическа информация. Така да се каже да споделяме своя опит.

admin
Site Admin
Регистриран: 08 яну 2009, 11:49
6 получени
1 дадени

Re: За начинаещи

Мнение от admin » 01 сеп 2009, 19:14

Аз съм се опитал да напиша ако не всичко, то поне голямата част от това което знам из целия форум.
Ако искаш започни ти с изводите, до които си стигнал откакто търгуваш валута.

Потребителски аватар
StoneHeart
1 получени
1 дадени
Контакти:

Мнение от StoneHeart » 01 сеп 2009, 23:04

Като начало бих искал да дам на начинаещите някой съвети :
1. Въпреки че ви дават Leverage=100:1 , а по някога и повче; НЕ ползвайте повече от 10:1 по една позиция. ЗАЩО ?! Ами защото : не се знае на къде ще тръгне пазара, И ако в едната посока това би било 90% печалба, в другата то би било 90% загуба. Как ви се струва ?!
А 10:1 leverage ( ако губите ) означава отклонение на текущата стойност на търгуваната валутна двойка около 10% в нежеланата посока (DRAWDOWN) - можете ли да си го позволите (аз мога). На практика за един ден рядко има повече от 1%. Така че - имате време да реагирате.
2. Може за сложите STOP-LOSS order : това си е чиста заблуда, която брокерите лансират, защото независимо дали печелите или губите от дадена позиция , брокера печели спреда. (NO-COMMENT !)
3. (1+2) ==> Ами какво да правим? Откривайте позиции, които напълно съответстват на вашата платежоспособност (EQUITY) !
Малко повече пояснения към последното :
Колко ще ви струва нереализираната загуга, наречена (DRAWDOWN) ?!
Пример :
+1000 USD/BGN ( купуваме 1000 долара ) по 1.40
Колко може да падне ? например 1.30
Това са си 100 BGN ( 100 лева ) . Не давам съвет, но го имайте впредвид.
Лошата новина е , че в момента по тази конкретно сделка, лихвата не е във ваша полза.

admin
Site Admin
6 получени
1 дадени

Мнение от admin » 02 сеп 2009, 11:34

StoneHeart, ако те разбирам правилно, препоръчваш да се търгува без стоп. В това няма лошо, стига все пак да имаш някаква стратегия за изход от позицията - например всички позиции да се закриват в края на деня или в края на седмицата. Всяка система без решение за изхода в крайна сметка води до фалит - проверил съм го от близка дистанция. А и няма никакъв смисъл да се влачат загуби със седмици и месеци.

cuneo
Регистриран: 22 авг 2009, 19:18

Мнение от cuneo » 15 сеп 2009, 09:53

Търгувам на FOREX пазара от 5 месеца на демо сметка ! Кеф ми даваше да гледам как сметката ми от 10 000лв. всеми месец завърша между 25-35 000лв. , а в действителност да не ми се налага да нося портмоне защото нямам пари. След 4 месец се позамислих, че ги искам тези пари, а нямаше как да ги направя тъй като нямах на разположение 10 000лв. От тогава почнах да губя много пари и точна сума е 9.750лв. в началото на всеки месец. И с още по голям КЕФ който ми носи увереност наблюдавам как с пари които мога да си ги позволя, правя чудеса :shock:

Та, съвета ми е след като се поопражните с пълната сума на демо сметката си, да започнете да търгувате и с демо пари които можете да си позволите. :idea:

Потребителски аватар
StoneHeart
1 получени
1 дадени
Контакти:

Мнение от StoneHeart » 16 сеп 2009, 23:14

admin написа:StoneHeart, ако те разбирам правилно, препоръчваш да се търгува без стоп. В това няма лошо, стига все пак да имаш някаква стратегия за изход от позицията - например всички позиции да се закриват в края на деня или в края на седмицата. Всяка система без решение за изхода в крайна сметка води до фалит - проверил съм го от близка дистанция. А и няма никакъв смисъл да се влачат загуби със седмици и месеци.
Правилно си ме разбрал ( за стопа).
А на въпроса - как се излиза от позиция...
ПЪРВО : Аз откриван само позиции на който лихвата е 0 или положителна за мен. Тоест - мога да чакам колкото искам - БЕЗ да плащам, а дори и да вземам по някоя стотинка за това.
ВТОРО : Откритата ми позиция, макар и обезценяваща се, все някога ще спре да се обезценява. Междувременно мога да продължа да ползвам дадената валутна двойка за нови сделки.
... пресен пример : Имах USD/JPY купени на 94.00 ( приблизително ), че може би и повече. Какво направих - продължих да купувам-продавам за малка разлика ( 0.10-0.20) .... доста пъти, и сега пак си имам онези USD/JPY непродадени, но вече ОБЕЗЦЕНЕНИ до около 91.00. А както знаете курса сега е горе-долу толкова.
Казано просто : Когато имаш ЛОША ПОЗИЦИЯ , печалбата ти от останалите сделки, за даден период трябва да покрива ОБЕЗЦЕНКАТА на лошата позиция. БЕЗ да закриваш лошата позиция.
ВАЖНО : Няма такова нещо като безкраен тренд.
Пазара рано или късно се обръща; по-точно първо спира.
Затова :
- Закриването на губеща позиция е = РЕАЛИЗИРАНА ЗАГУБА.
- Поддържането на незакрита (текущо) губеща позиция е = НЕРЕАЛИЗИРАНА ЗАГУБА.
( DRAWDOWN който трябва да се поеме от EQUITY )
В тази връзка, само като тема за размисъл - замислялили сте се защо от банките се изискава да имат "КАПИТАЛОВА АДЕКВАТНОСТ". И колко точно е минимума ? ( не е 1% <=> 100:1 lewerage; а много повече от 1%)
Последна промяна от StoneHeart на 17 сеп 2009, 23:21, променено общо 1 път.

admin
Site Admin
6 получени
1 дадени

Мнение от admin » 17 сеп 2009, 20:56

Ето тук една тема, в която можеш да видиш докъде водят подобни системи. Емо 80 страници описва борбата си с евро тренда от 1.17 до 1.60 (той се отказа около 1.45 ако не се лъжа). Струва му $20 000 и повече от година време нерви. Споменаваш дълги йени - точно дългите йени фалираха alex1001111 - друг трейдър, който се опита да приложи исторически тествана система с добавки срещу тренда. Имай едно наум, не за друго ти ги пиша тези неща.

Успех!

Потребителски аватар
StoneHeart
1 получени
1 дадени
Контакти:

Мнение от StoneHeart » 17 сеп 2009, 23:17

Предполагам не си ме разбрал.
ПЪРВО : Аз НЕ добавям към губеша позиция. Всяка една моя позиция мога да покрия , ако се отклони до известна крайна стойност от последните няколко месеца. ( В случая с USD/JPY курс 88.00 изобщо не ме притеснява )
ВТОРО : А през това време правя бързи сделки, за малка разлика на същата валутна двойка, като резултата от тази сделка НЕ се добавя в текущия резултат, а понеже вече имам открита позиция на тази двойка, се отразява в цената на губещата ( открита позиция ).
ТРЕТО : Примера който ми даваш - човека играе ту нагоре, ту надолу; тоест иска винаги да е на пазара. Аз играя само в едната посока, и влизам на позиция само под/над определена цена - често дори със поръчка ( например докато спя ). После , ако е приета само слагам къде искам да изляза. Така не се постига голям резултат, но позицията винаги се открива в единия край на диапозана на търговия, и има голяма вероятност да се закрие бързо , с печалба.

admin
Site Admin
6 получени
1 дадени

Мнение от admin » 18 сеп 2009, 15:05

StoneHeart написа: ВТОРО : А през това време правя бързи сделки, за малка разлика на същата валутна двойка, като резултата от тази сделка НЕ се добавя в текущия резултат, а понеже вече имам открита позиция на тази двойка, се отразява в цената на губещата ( открита позиция ).

По какъв начин се отразява загубата от втората позиция е чисто технически въпрос. От това, което казваш, мога да преположа, че търгуваш с Делтасток. Ако ползваш метатрейдър брокер, загубата от новата позиция е се отразява самостоятелно, а не като част от загубата на първата открита позиция. Откриването на нова позиция в същата посока в същата валутна двойка за мен е добавка.
Ползваният термин обаче е без значение - въпросът е какво правиш, когато валутната двойка се отклони повече от предвиденото?

cuneo

Мнение от cuneo » 19 сеп 2009, 16:43

Какво ви е мнението за боркера Trader.bg ?

admin
Site Admin
6 получени
1 дадени

Мнение от admin » 21 сеп 2009, 00:48

Прилични са, но спредът им е малко широк.

cuneo

Мнение от cuneo » 22 сеп 2009, 18:38

Вярно ! Но за сметка на това платформата им е по опростена в сравнвние с Бенчмарк. Забелязах, че и котировките на trader.bg сe различават с по 2-3 пипса от другите брокери. Според теб това нормално ли е ?

admin
Site Admin
6 получени
1 дадени

Мнение от admin » 23 сеп 2009, 13:58

Бенчмарк са с Метатрейдър - не мисля, че платформата е сложна. Напротив, мисля че е толкова удобна за търговя, че предразполага към хиперактивност. Също така не смятам, че малко по-простата платформа може да компенсира разликата в спреда - практически спредът представлява 99% от разходите на трейдъра и определено (заедно със скоростта на изпълнението) е критерий N1 при избор на брокер.

Относно котировките на трейдър.бг - сравни ги с тези на Булброкерс ;)

Разлика между котировките на различните брокери винаги има, тъй като пазарът е децентрализиран и всеки брокер сам си осигурява източник на котировки. Иначе разликата с 2-3 пипса дори може да ти донесе добри печалби, ако съумееш да се възползваш от нея.

cuneo

Мнение от cuneo » 28 сеп 2009, 12:43

Булброкер и Трейдър бг са с едни и същи котировки.

Инсталирах МетаТрейдър и със сигурност имам нужда от уроци... някакви прдложения ? И нещо не мога да намеря инструмента Crude Oil !

admin
Site Admin
6 получени
1 дадени

Мнение от admin » 02 окт 2009, 12:08

Ето тук ръководство за платформата.

Тук има видео уроци за основните функции

Метатрейдъра на кой брокер си инсталирал - не всички предлагат търговия с петрол.

cuneo

Мнение от cuneo » 05 окт 2009, 20:57

На Варчев ! Разгледах инфото което ми прати, Супер е ! :) Само не разбрах, как да продам част от котировката без да си развалям позицията.., иначе всичко останало е 6 точки.

Потребителски аватар
StoneHeart
1 получени
1 дадени
Контакти:

Мнение от StoneHeart » 05 окт 2009, 22:50

В MetaTrader НЕ МОЖЕ да се прави частични закриване на позиция, както може би си свикнал в TRADER.BG . Там всякя позиция се открива и закрива сама за себе си, макар да са на един и същ инструмент ( валутна двойка ), между тях се смята че няма нищо общо.

admin
Site Admin
6 получени
1 дадени

Мнение от admin » 07 окт 2009, 04:11

Метатрейдър позволява както частично закриване на позиции, така и затварянето с насрещна позиция.

За да се затвори частично една позиция, трябва да цъкнеш 2 пъти върху нея, след което в полето "Обем" да въведеш каква част от позицията искаш да закриеш. Ако позицията ти е 1 лот и искаш да закриеш 0.5 лота, пише 0.5 в полето и след това натискаш жълтия бутон "Затвори"

Можеш също така да затваряш насрещни позици в един и същ инструмент. Ако имаш 1 лот късо евро, хеджирано с 1 лот дълго евро, можеш да ги затвориш като цъкнеш 2 пъти върху някоя от позициите и след това избереш "Затвори" в полето "Тип". След това избираш насрещната позиция и натискаж жълтия бутон "Затвори". Печалбата от това е, че ще ти върнат единия спред. Възможно е и частично насрещно затваряне на позиции.

cuneo

Мнение от cuneo » 17 окт 2009, 16:29

Ясно ! Пипнах ги вече нещата нищо, че съм на загуба, но научих повече подробнпости за търгуването с валута. Според теб как ти се струва идеята да се отварят две срещу положни позиции в различни акаунти и като видиш коя е на загуба да речем 20лв. просто да сложиш противоположна поръчка и да запазиш тази загуба докато не се вързне в другата посока. А втория акоунт да го оставиш отворен и на печелившо ?

Потребителски аватар
StoneHeart
1 получени
1 дадени
Контакти:

Мнение от StoneHeart » 17 окт 2009, 18:52

Лично аз предпочитам следното :
Залагаш на +EUR/-USD -> очакваш повишение на EUR.
... но, междувременно залагаш и на +USD/-JPY или +USD/-CHF ( третеа валута) -> тук очакваш повишение на USD.
Като на всички сделки слагаш Take_Profit около 20 pips над Enter.
На практика остава известен риск от падане на EUR, но той далеч не е като да си на само една открита позиция.

Отговори

Върни се в “ВЪПРОСИ НА НАЧИНАЕЩИ”