Помощ за изпит

Какво е forex? Коя платформа? Кой брокер? Как се изчислява печалба и загуба? Задай въпросите си тук без да се притесняваш.
goldrun
Регистриран: 09 фев 2014, 14:46
1 получени
4 дадени

Помощ за изпит

Мнение от goldrun » 14 ное 2017, 20:34

Здравейте колеги. Малко ми е неудобно, но става въпрос за мой приятел, който знае че се занимавам с форекс търговия и ме помоли за помощ и аз със голяма увереност обещах да помогна, но това което ми прати като въпрос (задача за решаване) ...... е мнооого далече от мен. Някой с икономическо образование дали би могъл да удари едно рамо?

vgc
Регистриран: 10 дек 2009, 10:18
12 получени
1 дадени

Re: Помощ за изпит

Мнение от vgc » 14 ное 2017, 22:02

goldrun написа:
14 ное 2017, 20:34
Някой с икономическо образование дали би могъл да удари едно рамо?
А защо трябва да е човек с икономическо образование - познания по финанси, лихви и сие не са ли достатъчни?
Форексът е полезен като ХОБИ

goldrun
1 получени
4 дадени

Мнение от goldrun » 15 ное 2017, 07:26

Предполагам, че биха били достатъчни.

bvg
Регистриран: 06 май 2014, 21:33
29 получени
5 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 15 ное 2017, 09:30

Постни, задачаат тук! Може някой да успее да ти помогне.

goldrun
1 получени
4 дадени

Мнение от goldrun » 15 ное 2017, 10:29

Не бих искал да се доизлагам и то публично. Който има интерес ще пратя задачата на ЛС. След като мине изпита ще постна задачата и отговотите тука и ще се посмеем заедно :grin:

vgc
12 получени
1 дадени

Мнение от vgc » 15 ное 2017, 11:16

Ако не ви помогнат насоките които ви дадох, тух в коментарите един учител си е дал мейл и телефон за помощ на варненлии: http://homework.pomagalo.com/preview/71 ... tovodstvo/

goldrun
1 получени
4 дадени

Мнение от goldrun » 15 ное 2017, 12:50

С насоките, които ми даде ще се справя без проблем. Интересно ми е мнението и на други съфорумци.

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
71 получени
167 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 15 ное 2017, 14:42

goldrun написа:
15 ное 2017, 12:50
С насоките, които ми даде ще се справя без проблем. Интересно ми е мнението и на други съфорумци.
Ако пуснеш задачата тук, ще се включа с мнение както аз, така и предполагам и други съфорумци. Ама чак на лично да си водим преписка не виждам защо е нуждно.

goldrun
1 получени
4 дадени

Мнение от goldrun » 15 ное 2017, 15:03

Банка разполага със следните валутни активи:
USD 1 500 000 CHF 2 000 000 EUR 3 700 000 GBP 2 400 000 JPY 800 000 000
Използвайте публикувани към определен ден котировки на българска банка и определете позицията на банката, кръстосан курс и на базата на нетната позиция предложете валутен арбитраж.

goldrun
1 получени
4 дадени

Мнение от goldrun » 17 ное 2017, 11:36

Такааа .... по насоки от vgc си превалутирах активите на банката по фиксинг на БНБ за 15.11.2017г. в левчета. Сметнах си и кросовете. По-нататък идеи за арбитраж?

bvg
Регистриран: 06 май 2014, 21:33
29 получени
5 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 17 ное 2017, 12:44

goldrun написа:
17 ное 2017, 11:36
Такааа .... по насоки от vgc си превалутирах активите на банката по фиксинг на БНБ за 15.11.2017г. в левчета. Сметнах си и кросовете. По-нататък идеи за арбитраж?
За мен е безмислено да се прави арбитраж на чужди средства. Само да следи дали има минималната изискуема ликвидност примерно 10%. Която може да варира в зависимост от моментния курс на всички валути. Т.е. всяка една банка предоставя несъществуващи пари назаем и ако няма ликвидонст взема въпросната валута назаем от друга банка при т.н. междубанкова лихва по-ниска от лихвата към клиенти разпределени във валутите отпуснати като заем. Само ако има риск една валута да се обезцени повече от лихвата си, има смисъл банката да я всеме на заем на 100% (или от клиенти или от други банки) и да я обърне във някаква валута с по-ниска обезценка. Във всички останали случаи ти получаваш лихви за нещо което нямаш.

Това което може да се направи е следното:
На края на годината си правиш сметката, че по тези суми трябва да изплатиш за всяка една X лихви във съответните валути. Идеалния вариант е да обмениш левове и да купиш валутите необходими за плащане на лихвите предварително, които на свой ред можеш да дадеш на междубанков депозит или като кредит. Така си застрахован от покачване на една или повече от валутите.

Потребителски аватар
p_dim
Регистриран: 12 фев 2013, 17:43
13 получени
14 дадени

Мнение от p_dim » 17 ное 2017, 16:45

goldrun, ша напрайш арбитраж по банкови курсове 'га слънцето почне да изгрява от запад. Спредовете нормално са поне 100 пипа (1000 частични) при мейджърите. И кой с кого ще арбитрираш? За арбитраж, както и за секс, трябват поне двама, а ти се явяваш лампата дето им свети. Иначе на какъв арбитър (съдия) ще се правиш? А това, че си преизчислил наличния кеш валути в левчета, не значи че си определил позиция на банката. За да има банката позиция, трябва да е направен анализ кои валути може да се считат за подценени и кои надценени и да се пристъпи към превалутиране. За имаш позиция, трябва да имаш ОЧАКВАНИЯ. Иначе наличните активи които, имаш в джоба се наричат просто ПОРТФОЛИО. Неговата преизчислена стойност в левчета с времето се променя, което не значи че имаш ПОЗИЦИЯ, както и всеки турист във Варна, който има пари в различни валути в джоба, не значи че има позиция на валутния пазар.
Изобщо кое светило на икономическата мисъл е измислил тая тъпа задача? Не можаха ли с нещо дето повече има връзка с реалността да занимават студентите? После става: "Като знам какъв съм инженер, ме е страх да ида на доктор". :x

goldrun
1 получени
4 дадени

Мнение от goldrun » 17 ное 2017, 17:42

Оф 'ко да кажа незнам. Принципно поставена така задачата няма никакъв смисъл за мен. При фиксинг на БНБ нямаш движение на котировки, няма с какво да сравниш коя валута се обезценява. Най-много да провериш основен лихвен процент на централните банки и понеже си buy по всички валути да видиш дали си на + от лихвен диференциал и ако не си да се предложи редуциране на обемите по някои валути с цел да се излезе на +

vgc
12 получени
1 дадени

Мнение от vgc » 17 ное 2017, 18:06

goldrun написа:
17 ное 2017, 17:42
Оф 'ко да кажа незнам. Принципно поставена така задачата няма никакъв смисъл за мен. При фиксинг на БНБ нямаш движение на котировки, няма с какво да сравниш коя валута се обезценява. Най-много да провериш основен лихвен процент на централните банки и понеже си buy по всички валути да видиш дали си на + от лихвен диференциал и ако не си да се предложи редуциране на обемите по някои валути с цел да се излезе на +
Че е тъпо формулирана задачата ясно, защо обаче както ти писах не хванете фиксинга на БНБ към две изминали дати, виждате кой кроскурс е поскъпнал и предложението ви за ВРЕМЕВИ арбитраж е да превалутирате от едната в другата валута към първата дата и да си отчетете печалбата в левчета към втората дата. Едва ли някакъв друг вид арбитраж може да измислите с така поставената задача - http://www.referati.org/valuten-arbitra ... /21661/ref

Отговори

Върни се в “ВЪПРОСИ НА НАЧИНАЕЩИ”