Начинаещ Трейдър - въпроси

Какво е forex? Коя платформа? Кой брокер? Как се изчислява печалба и загуба? Задай въпросите си тук без да се притесняваш.
DnL
Регистриран: 04 юни 2014, 20:29

Начинаещ Трейдър - въпроси

Мнение от DnL » 04 юни 2014, 20:47

Здравейте,
сравнително начинаещ съм, даже бих казал доста. Търся си някой брокер при който спреда да е фиксиран и да не е голям, тъй като искам да търгувам за малко пипсове по 10-15 макс 20. Да е възможно влизането с малко пари например 100$ при тях (в смисъл депозита) и ако е възможно да е с paypal (не е задължително). Знаете ли някой такъв, който да е надежден и сигурен и да можете да ми препоръчате?
Другия ми въпрос е (понеже не ми е все още толкова много ясно) ако при 1:100 и имам 100$ сметка влизам с 0.1 лота това означава ли че 1 пип = 1$ ?

Благодаря предварително на всички отговорили!

Потребителски аватар
Gosho1991
Регистриран: 23 юни 2013, 02:37

Re: Начинаещ Трейдър - въпроси

Мнение от Gosho1991 » 04 юни 2014, 20:58

DnL написа:Здравейте,
сравнително начинаещ съм, даже бих казал доста. Търся си някой брокер при който спреда да е фиксиран и да не е голям, тъй като искам да търгувам за малко пипсове по 10-15 макс 20. Да е възможно влизането с малко пари например 100$ при тях (в смисъл депозита) и ако е възможно да е с paypal (не е задължително). Знаете ли някой такъв, който да е надежден и сигурен и да можете да ми препоръчате?
Другия ми въпрос е (понеже не ми е все още толкова много ясно) ако при 1:100 и имам 100$ сметка влизам с 0.1 лота това означава ли че 1 пип = 1$ ?

Здравей и добре дошъл в тежкия, и грозен свят на трейдърите! :grin: :grin:

Брокерите, които отговарят на твоите изисквания(без Пейпал), за които знам са Бенчмарк и Трейдър.бг
Спредовете и при 2-та брокера са доста ниски, таксите са едни и същи(говоря за суап), и имаш голям избор от инструменти.
На другия ти въпрос - да, 0.1 лот = 10 000 единици и 1 пип = 1$.

Късмет!
Never look down on anybody unless you are helping them up.

DnL

Мнение от DnL » 04 юни 2014, 21:06

Благодаря за бързия отговор!
А има ли някой при който първоначалния депозит да е много малък? Например под 100$ или пък някой, който ти дава начален стартов бонус? Не е задължително да е БГ.

Потребителски аватар
K_W
Регистриран: 04 авг 2013, 22:07
4 получени

Мнение от K_W » 04 юни 2014, 21:11

DnL написа:Здравейте,

Здравей и аз бих ти препоръчал Трейдър.бг Не съм сигурен дали работят с paypal но има няколко други удобни варианта за теглене и внасяне. Спредовете са средно ниво, но пък са коректни и надеждни което е най-важно. Про двойките са с по-нисък спред, но не е фиксиран, при тях минималното количество за отваряне на позиция е 10 000, при всички останали двойки 1000. Минималния им депозит за откриване на сметка е 200 лв

Потребителски аватар
Gosho1991

Мнение от Gosho1991 » 04 юни 2014, 21:12

DnL написа:Благодаря за бързия отговор!
А има ли някой при който първоначалния депозит да е много малък? Например под 100$ или пък някой, който ти дава начален стартов бонус? Не е задължително да е БГ.

Тези с бонусите са много, но аз лично не знам кои са читави.DeltaStock предлагат игра всеки месец където можеш да си спечелиш нормален начален капитал(като за новак) без да си вложил нищо.Просто трябва да си го спечелиш.
Колкото до малкия депозит - под 100$ няма да ти ги приемат в тези 2 брокера, които ти дадох.Колегите могат да кажат за някои брокери, които биха приели такъв депозит.Моята препоръка е да започнеш все пак с поне 100-150$ за да не се чувстваш сякаш си играеш на някакви стотинки, така според мен няма да усетиш какво всъщност е трейдинга.Това е лично мое мнение разбира се.

Късмет!

DnL

Мнение от DnL » 04 юни 2014, 21:17

Разбирам те и по принцип и аз смятам така, но сега идеята ми е да започна с някаква ниска сума и да влезна малко в ритъм с търговията с реални пари, тъй като до сега само с демо сметки съм търгувал, а усещането с реални пари ще е различно. Колкото само да свикна, пък след това вече ще е с по-големи суми. Благодаря ти все пак. :)

Потребителски аватар
lachezar
Регистриран: 10 дек 2013, 21:55

Мнение от lachezar » 04 юни 2014, 21:26

Ами понеже и аз съм начинаещ,та предлагам да си помогнем взаимно.За бонуса...ами това в профилати дето пише "Бонус:" и после някаква сума,на теб в момента е 1.5лв. Това е бонуса ти,който би получил в Трейдър.бг
Късмет и от мен
Аз знам,че нищо не знам,а другите и това не знаят!
-Сократ

Потребителски аватар
Gosho1991

Мнение от Gosho1991 » 04 юни 2014, 21:35

DnL написа:Разбирам те и по принцип и аз смятам така, но сега идеята ми е да започна с някаква ниска сума и да влезна малко в ритъм с търговията с реални пари, тъй като до сега само с демо сметки съм търгувал, а усещането с реални пари ще е различно. Колкото само да свикна, пък след това вече ще е с по-големи суми. Благодаря ти все пак. :)

Най-вероятно колегите няма да се съгласят с мен, но аз съм просто на мнение, че с много малко пари(реално под 100$ сметка си е доста, доста малка) няма как да усетиш търговията.Да, пак ще печелиш и губиш реални пари, но ще са твърде малко, няма да ти пука чак толкова много.Не, че със 150$ сметка разликата ще е огромна, но просто ще си над психологическото число 100(3 цифри).
Пак казвам - аз съм на това мнение.Ако аз сега започвах като новак най-вероятно щях да си сложа 500$ в сметката и щях да търгувам с минимума, но не колкото да усетя ритъма на търговията, а с реални цели - увеличаване на сметката до нива, на които мога да започна да изкарвам пари.Поставянето на високи цели според мен винаги е по-добрия вариант от поставянето на супер ниски цели, които ще достигнеш в 99% от случаите.

Нека и другите се изкажат за да не се окаже, че говоря някакви неща, които по-късно ще се окажат глупости за теб и да ме обвиняваш.

Пожелавам ти да успееш с борсата!

Потребителски аватар
lachezar

Мнение от lachezar » 04 юни 2014, 21:43

Ами ще се изкажа и аз относно какви пари са ти нужни на теб за реална първа сметка.Аз все още съм на демо,нямам годините.Но като ги направя предполагам че ще вкарам между 200-300$ в сметката + бонуса,който бих натрупал...Смятам че биха ми били напълно достатъчни да ме "отракат" и да вляза в ритъм,да усетя какво е да губиш истински пари и каво е усещането евентуално да печелиш пари.Мисля че стига да имаш възможност,много по-добре ще бъде да послушаш предложението на Гошо по-горе,към 500$.
-Сократ

Потребителски аватар
deampip
Регистриран: 10 юни 2013, 18:06

Мнение от deampip » 04 юни 2014, 21:53

Според мен, ако не си готов да депозираш цялата си месечна заплата, значи не си готов да депозираш каквито и да е пари.

Не разбирам за какво хората искат да търгуват, а не са готови да направят най-малкото усилие да се позаинтересоват от нещо по темата. Брокер се намира точно за 10 минути, има сума ти сайтове пълни с ревюта за най-различни брокери, но не си правиш труда да търсиш.

Предполагам не си си правил труда дори един план да си направиш, отностно това как ще търгуваш. Това е несериозно и то доста според мен, по-добре не си рискувай парите въобще, а си купи биричка. А ако пък искаш, може да си депозираш месечната заплата и да видим тогава, когато пръста започне да ти трепери преди да влезнеш в позиция какво ще направиш. Според мен дори няма да влезнеш в позиция и ще започнеш да тестваш различни неща на демо. Така лека по лека трябва да се изгражда трейдъра, няма смисъл да се хуква да се депозира малка сума пари, само и само да ги изгубиш. По-добре се учи лека полека на демо и междувременно спестявай за да започнеш да търгуваш със сериозна сметка.

Но както и да е, щом искаш да изгубиш сума пари под 100$, давай!
Предпочитам фалирала банка пред рейнджов пазар.

DnL

Мнение от DnL » 04 юни 2014, 21:57

Мерси за ненужния хейт, но вече от 2 месеца търгувам на демо сметки и смятам, че имам изградена стратегия. А колкото до сумата - съжалявам, но нямам възможността да си депозирам цялата заплата за това нещо, затова искам да е някаква част от нея като за начало. А колкото до справката - не знаех, че не може да се посъветвам и да видя и тук какво ще ми споделят хората, нали уж заради това е ФОРУМ??
Личните си проблеми, моля, ги избивай някъде другаде. Общо взето с твоя коментар дори и милиграм не ми помогна и не отговори на въпросите, които съм задал.

Потребителски аватар
dabaw
Регистриран: 05 фев 2014, 00:13
2 дадени

Мнение от dabaw » 04 юни 2014, 22:24

Gosho1991 написа:
DnL написа:Разбирам те и по принцип и аз смятам така, но сега идеята ми е да започна с някаква ниска сума и да влезна малко в ритъм с търговията с реални пари, тъй като до сега само с демо сметки съм търгувал, а усещането с реални пари ще е различно. Колкото само да свикна, пък след това вече ще е с по-големи суми. Благодаря ти все пак. :)

Най-вероятно колегите няма да се съгласят с мен, но аз съм просто на мнение, че с много малко пари(реално под 100$ сметка си е доста, доста малка) няма как да усетиш търговията.Да, пак ще печелиш и губиш реални пари, но ще са твърде малко, няма да ти пука чак толкова много.Не, че със 150$ сметка разликата ще е огромна, но просто ще си над психологическото число 100(3 цифри).
Пак казвам - аз съм на това мнение.Ако аз сега започвах като новак най-вероятно щях да си сложа 500$ в сметката и щях да търгувам с минимума, но не колкото да усетя ритъма на търговията, а с реални цели - увеличаване на сметката до нива, на които мога да започна да изкарвам пари.Поставянето на високи цели според мен винаги е по-добрия вариант от поставянето на супер ниски цели, които ще достигнеш в 99% от случаите.

Нека и другите се изкажат за да не се окаже, че говоря някакви неща, които по-късно ще се окажат глупости за теб и да ме обвиняваш.

Пожелавам ти да успееш с борсата!
Съгласен съм с теб колега , въпреки че и аз се пиша начинаещ . Наистина трябва да сложиш сума , която ще те е страх да загубиш и преди да влезнеш в сделка , ще премисляш и пресмяташ доста пъти положението , а ако са 50$ , че те са нищо , кво ти пука дали ще ги хвърлиш на вятъра , но ако си си сложил заплатата от примерно 1000 лв , доста ще се замислиш . Но има и противоречие на това , защото според професионалистите , и повечето книги , 95 % в случаите начинаещия занулява първата сметка , и едно друго правило 90% от трейдърите са губещи с което аз не съм съгласен . И все пак добре е да започнеш с пазара с сума която можеш да си позволиш да изгубиш , и пак си противореча , а щом можеш да я изгубиш , не ти пука за нея . Затова човек сам най-добре трябва да прецени кое правило да хване , и не си мисли че за месец-два , година вече ще си милионер , надявам се знаеш повечето неща . А за брокер и аз бих ти препоръчал Trader.bg , тъй като аз съм при тях и съм доста доволен , всичко се изпълнява на секундата , няма забавяне , нисък спред , работят по платформата и нейното подобряване , изплащането на суми е супер коректно , минималният депозит е 200лв , 150 $ , 100 Евро . Нямат възможност за депозит през paypal , като дори и аз самия си мисля че е ненужно след като имаш банкова карта . Това е от мен , ако се бъркам някъде , моля да ме извините , и поправите грешките . :smile:

Потребителски аватар
K_W
4 получени

Мнение от K_W » 04 юни 2014, 22:36

deampip написа:Според мен, ако не си готов да депозираш цялата си месечна заплата, значи не си готов да депозираш каквито и да е пари.

Не разбирам за какво хората искат да търгуват, а не са готови да направят най-малкото усилие да се позаинтересоват от нещо по темата. Брокер се намира точно за 10 минути, има сума ти сайтове пълни с ревюта за най-различни брокери, но не си правиш труда да търсиш.

Предполагам не си си правил труда дори един план да си направиш, отностно това как ще търгуваш. Това е несериозно и то доста според мен, по-добре не си рискувай парите въобще, а си купи биричка. А ако пък искаш, може да си депозираш месечната заплата и да видим тогава, когато пръста започне да ти трепери преди да влезнеш в позиция какво ще направиш. Според мен дори няма да влезнеш в позиция и ще започнеш да тестваш различни неща на демо. Така лека по лека трябва да се изгражда трейдъра, няма смисъл да се хуква да се депозира малка сума пари, само и само да ги изгубиш. По-добре се учи лека полека на демо и междувременно спестявай за да започнеш да търгуваш със сериозна сметка.

Но както и да е, щом искаш да изгубиш сума пари под 100$, давай!
Не мисля че си прав и наистина "хейтна" в повече. Само от демо файда няма, а и да хвърлиш голяма сума за първоначалния експириънс също. :smile:

Потребителски аватар
deampip
Регистриран: 10 юни 2013, 18:06

Мнение от deampip » 04 юни 2014, 22:36

Какъв хейт братле, ти един брокер не може да си намериш, за какво ми е да те хейтя. Какви лични проблеми, дори не те познавам. Давам ти съвети, ако не може да ги разбереш твой си проблем.

2 месеца търговия на демо нищо не е, щом само смяташ че имаш изградена стратегия, давай нали това ти казвам. Тъмън тия дни волатилноста е ниска, на рекордно ниски нива даже, дневния рейднж свит, ей още няколко милиона такива като теб, ще има на кой парите да се взимат.

Търгувай 6 месеца малко с ясни изразени правила. Виж си резултатите, сравни ги с бактеста който си направил. След това търгувай още едни 6 месеца, виж си пак резултатите, сравни ги с първите 6 месеца. Всичко това на демо разбира се. След това направи цялостен анализ, има ли нещо, което може да подобриш, удовлетворява ли се резултата. Какво е ратиото ти, колко е успеваемоста, каква ММ стратегия ще е най-подходяща? Какъв е драудауна, какъв е ин-трейд драудауна, пречи ли ти психологически, ако приемем че е с реални пари?

Колко пазара може да следиш, дали не можеш повече отколкото си мислиш, или пък да следиш много пазара ти действа негативно и разсейващо? Търпелив ли си да чакаш лимита, местиш ли стопа твърде скоро и т.н. Има още доста.

Данните от твойте 2 месеца търговия не означават почти нищо. Предолагам нямаш и бактест на стратегията, така че не означават абсулютно (така ли се пише?) нищо!

Ама давай, нещо под 100$ да загубиш ще те стегне, аз се опитах да ти ги спестя ама явно ти си решен. Ей тук ти препоръчвам да ги погледнеш http://www.forexfactory.com/brokers.php отстрани пише колко е минималния депозит, има доста, които нямат минимум дори.
Предпочитам фалирала банка пред рейнджов пазар.

Потребителски аватар
lachezar

Мнение от lachezar » 04 юни 2014, 22:53

Здравей,deampip.Съгласен съм с теб,по никакъв начин не искаш да обидиш новия ни колега.Да,аз също мисля че 2 месеца са нищо време,колкото да опознаеш какво значи "купуване"и какво "продаване".Няма значение,наистина се надявам за 2 месеца да е усвоил всичко и да е напълно готов за реална сметка.Няма смисъл от безсмислени спорове.
DnL-всеки различно мнение ще ти каже за това колко са ти нужни за първоначална сметка.Прецени ти,какво искаш да търгуваш,по колко и какви печалби чакаш.Моето мнение е че една сметка от 500$ ще е супер,но мнението ми е че трябва да отделиш още време в "разузнаването" на пазара.Трябва да си готов какви новини как влияят на цената,на различните инструменти и така...Късмет ти желая! :)
-Сократ

Потребителски аватар
kompira
Регистриран: 09 юни 2010, 12:20
29 получени
2 дадени

Мнение от kompira » 05 юни 2014, 00:11

Ами щом човека се чувства готов за реална сметка- нека опита. Дори и неуспеха ще му даде ценен опит/поука и ще светне лампата за бъдещото планиране... И аз навремето като преохождах в тази материя много "не чувах петлите", и се бях ентусиазирал... Забелязал съм, че в общия случай, начинаещия не обича да му се дават много менторски съвети, защото или си мисли, че ще открие топлата вода или просто не се доверява на 100% на тях, в което има логика де, ще има разнообразие от съвети/идеи, които е възможно да го объркат още повече. Няма лошо да се гмурне и види за какво става дума всъщност. Личния опит е най-добрия учител. Но ще трябва много време, обикновено със съветите от по-опитните се цели намаляване на това време по процеса на обучението.

По въпроса с началния депозит на първата реална сметка, и тук мисля че важи правилото ".... колкото може да си позволиш да загубиш". За едни хора 100$ са сериозни пари, за други 1000$ нищо не са. Моят съвет е да се започва с малка сума, все пак може да се търгува с микро лотове, ако пък сумата е още по-малка - има центови сметки. По-нагоре се спомена, че многото пари те карат да ги цениш и да ти пука за тях. Моето мнение е, че самата сума не трябва да те товари с никаквко притеснение за смата нея заради размера и, защото това те отклонява от заданието на "играта". Тоест дали ще са 100$ или 10к$, ти трябва да се научиш да си следваш стратегията със съответния ММ. Започне ли много да ти пука за самите цифри - идват ядовете. Знам, това последното чувство е доста трудно да се овладее. Или с други думи, трябва да цениш парите и да ги управляваш по еднакъв начин, независимо от сумата. И пак да се върнем към правилото, гласящо че влагаш толкова колкото можеш да си позволиш да изгубиш, без да ти повлияе това негативно на живота. И самата сума просто няма никакво значение, значение има как ще ги управляваш, имаш ли план, проверен ли е той/ надежден ли е, и в този ред на мисли съм съгласен с deampip. Ако не си готов, резултатът ще е ясен, без значение размера на началния депозит.

Потребителски аватар
K_W
4 получени

Мнение от K_W » 05 юни 2014, 08:50

kompira написа:Ами щом човека се чувства готов за реална сметка- нека опита. Дори и неуспеха ще му даде ценен опит/поука и ще светне лампата за бъдещото планиране... И аз навремето като преохождах в тази материя много "не чувах петлите", и се бях ентусиазирал... Забелязал съм, че в общия случай, начинаещия не обича да му се дават много менторски съвети, защото или си мисли, че ще открие топлата вода или просто не се доверява на 100% на тях, в което има логика де, ще има разнообразие от съвети/идеи, които е възможно да го объркат още повече. Няма лошо да се гмурне и види за какво става дума всъщност. Личния опит е най-добрия учител. Но ще трябва много време, обикновено със съветите от по-опитните се цели намаляване на това време по процеса на обучението.

По въпроса с началния депозит на първата реална сметка, и тук мисля че важи правилото ".... колкото може да си позволиш да загубиш". За едни хора 100$ са сериозни пари, за други 1000$ нищо не са. Моят съвет е да се започва с малка сума, все пак може да се търгува с микро лотове, ако пък сумата е още по-малка - има центови сметки. По-нагоре се спомена, че многото пари те карат да ги цениш и да ти пука за тях. Моето мнение е, че самата сума не трябва да те товари с никаквко притеснение за смата нея заради размера и, защото това те отклонява от заданието на "играта". Тоест дали ще са 100$ или 10к$, ти трябва да се научиш да си следваш стратегията със съответния ММ. Започне ли много да ти пука за самите цифри - идват ядовете. Знам, това последното чувство е доста трудно да се овладее. Или с други думи, трябва да цениш парите и да ги управляваш по еднакъв начин, независимо от сумата. И пак да се върнем към правилото, гласящо че влагаш толкова колкото можеш да си позволиш да изгубиш, без да ти повлияе това негативно на живота. И самата сума просто няма никакво значение, значение има как ще ги управляваш, имаш ли план, проверен ли е той/ надежден ли е, и в този ред на мисли съм съгласен с deampip. Ако не си готов, резултатът ще е ясен, без значение размера на началния депозит.
:hi: :good: Браво Компир, много добре го написа, съгласен съм с всичко. ТЪрговията с реални пари е достатъчно стресираща за да разбута дисциплината на всеки начинаещ, дори и сумите да са малки.

Потребителски аватар
StoneHeart
Регистриран: 05 авг 2009, 12:00
1 получени
1 дадени
Контакти:

Мнение от StoneHeart » 05 юни 2014, 13:25

Това че си имал демо-сметка е добре,
но предполагам тя не е била 100 долара, а доста по-голяма.
За да усетиш колко малко са 100 долара, открий си центова сметка,
и депозирай един долар ( 100.00 цента ).
В баланса си ще виждаш голями числа, но въщност са малки суми.
И ако не загубиш тези 100 цента , едва тогава
може да мислиш за реална сметка от 100 долара.

А.Георгиев
Регистриран: 08 юни 2014, 16:08

Мнение от А.Георгиев » 08 юни 2014, 16:43

Здравейте, виждам че имате вече отворена тема за зарибени нови шаранчета като мен :grin: та в тази връзка има няколко въпроса които ме вълнуват и на които ще бъда благодарен, ако някой от по-напредналите ми окаже съпорт. Значи към момента все още съм в обучителен режим, изкарах едно обучение близо около месец - предимно технически анализ и индикатори, към един брокер чието име няма да споменавам. Приключвам с книгата "Приложен Форекс" на Светлин Минев.Разиграл съм няколко демо-та при различни брокери,като последното по-отговорно с начална сума, тази с която смятам да започна. Регистрирах се и за един бонус от 100 лева за нови играчи в Еврофинанс, та вече съм и с реална сметка. Но вече назрява в мен идеята да си отворя реална сметка с малко по-сериозна сума от 500 евро да кажем, тъй като виждам че повечето от вас са занулили първата си сметка, да кажем че вече съм ги прежалил :grin: Та въпросите ми се следните:
1. Какъв стил на търговия ще е по-удачен като за начинаещ- скалпиране или търговия на по-големи таймфреймове.
2.Кой брокер бихте ми препоръчали за съответния вид търговия.
3.Одобрявате ли или не търговията със злато и съответните доводи.
4.Други полезни съвети и трудности с които сте се сбълсвали през първите си дни.
Благодаря предварително :smile:

Потребителски аватар
K_W
4 получени

Мнение от K_W » 08 юни 2014, 20:50

А.Георгиев написа:Здравейте, виждам че имате вече отворена тема за зарибени нови шаранчета като мен :grin: та в тази връзка има няколко въпроса които ме вълнуват и на които ще бъда благодарен, ако някой от по-напредналите ми окаже съпорт. Значи към момента все още съм в обучителен режим, изкарах едно обучение близо около месец - предимно технически анализ и индикатори, към един брокер чието име няма да споменавам. Приключвам с книгата "Приложен Форекс" на Светлин Минев.Разиграл съм няколко демо-та при различни брокери,като последното по-отговорно с начална сума, тази с която смятам да започна. Регистрирах се и за един бонус от 100 лева за нови играчи в Еврофинанс, та вече съм и с реална сметка. Но вече назрява в мен идеята да си отворя реална сметка с малко по-сериозна сума от 500 евро да кажем, тъй като виждам че повечето от вас са занулили първата си сметка, да кажем че вече съм ги прежалил :grin: Та въпросите ми се следните:
1. Какъв стил на търговия ще е по-удачен като за начинаещ- скалпиране или търговия на по-големи таймфреймове.
2.Кой брокер бихте ми препоръчали за съответния вид търговия.
3.Одобрявате ли или не търговията със злато и съответните доводи.
4.Други полезни съвети и трудности с които сте се сбълсвали през първите си дни.
Благодаря предварително :smile:
1. По-добре по-големи фреймове и суингтрейдинг, най-много дейтрейдинг, скалпа е най-труден и шанса ти за успех е най-малък
2. Трейдър бг, Саксо банк, Актив трейдс
3.Не, всички начинаещи скачат там и аз включително започнах там. Златото е трудно предвидимо, силно манипулирано, движенията са големи и сметките заминават бързо.
4. Започни с минимален депозит, потъргувай го 2-3 месеца и ако не си занулил, чак тогава мисли за по- големи суми. Предизвикателствата са основно страх и алчнос

Отговори

Върни се в “ВЪПРОСИ НА НАЧИНАЕЩИ”