Тестове - back, forward, real, demo and other greeks :))

Малко място, където да си споделям лиричните отклонения. Чисто практически постове по най-различни теми от търговията... ако ми се получат ;)
Потребителски аватар
phillips
Регистриран: 02 сеп 2010, 12:49

Re: тестове - back, forward, real, demo and other greeks :))

Мнение от phillips » 08 апр 2011, 14:08

принципно целта не е да пишем експерти, но можем да пробваме разбира се ;)...

не знам какво разбираш под качествена характеристика, но методи за определяне на възможно начало или край на тренд има от векове ;)

относно другите три точки... разпределението според мен е погрешно, макар и популярно ;)... избор на вход, ок, но с минимално значение, така че никаква самостоятелна точка...

подходящ вход и стоп?!... какво значи подходящ вход?!... качеството на един вход не е ясно априори... то идва след това... стоп... стопът е форма на изход, така че не мога да разбера защо непрекъснато се разделя от другите видове изходи :)...

стратегията за изход винаги идва преди входа ;)... след входа можеш да адаптираш тактиката... но самата стратегия е ясна преди входа ;)... ако не е, може да станеш жертва на собствената си "гениалност"... т.е. на противника :)...

така е, винаги когато загубата е по-малка от печалбата, крайният резултат е положителен... това е тайната в търговията :)... разбира се никой не иска да изглежда толкова елементарен, за това обличаме тази идея в най-различни сложни концепции :)))...

?! не съм сигурен че има такова нещо като идеална или неидеална зависимост ;)... математиката е точна наука... 60% от 100 е 60, не е по-малко 60 някой път или повече 60 друг път ;)...

та в този смисъл зависимости има, съществуват... съвсем отделен е въпросът, дали ще донесат пари на експлоататора си... именно тук обикновено се чупи връзката и проличава къде има стратегия и къде вуду :)...
pink martini every day keeps the doctor far away

ptj
Регистриран: 06 мар 2011, 09:30

Мнение от ptj » 10 апр 2011, 06:48

Не си ме разбрал докрай. Говорих за взимане на решение за влизане в позиция в реално време със стопове под 50 пипса, т.е. за стратегия на ловене на потенциални върхове и дъна. Преди 3-4 години VGC спретна един подобен мини експерт на основа дивергенциите на RSI(14). Макар и да не беше разбрал напълно идеите ми неговия резултат (успеваемостта на експерта) бе повече от обещаващ. Мислех да го преправя коренно, но уви - едно скапване на Уиндолса ми го затри безвъзратно. От тогава все се каня да седна да попиша, но не е толкова леснo след като не съм го правил повече от 5 години и то не на MQL. :o

П.П. Само да ми дойде музата... :wink:

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 13 апр 2011, 12:30

ptj написа:Не си ме разбрал докрай. Говорих за взимане на решение за влизане в позиция в реално време със стопове под 50 пипса, т.е. за стратегия на ловене на потенциални върхове и дъна...
да, продължавам да не разбирам какво точно ми казваш, но се опитвам поне ;)
стратегиите за ловене на потенциални върхове и дъна са си нещо обичайно... но не виждам това какво променя по отношение на предпоследния ми пост?!... всичко казано там важи и за този тип стратегии... даже най-вече за тях :grin:...

zezo
Регистриран: 05 авг 2010, 10:09
1 дадени

Мнение от zezo » 02 май 2011, 15:43

phillips написа:ок, време за равносметка... какво се оказа... намерих си стратегия на база история, но после тя спря да работи, после пак работеше, после пак спря да работи ?!?!... WTF?!... напомня ми за вица за бореца и мигача - работи, неработи... така няма да стане... връщам се в началото...
Какви разлики в резултатите можем да очакваме от дадена стратегия в бъдеще?
phillips написа:очакването е нещо друго... обикновено е базирано на вероятности... и масовото схващане е че когато стратегията е била успешна в миналото, има някаква вероятност да е успешна и в бъдеще... колко висока е тази вероятност е именно вечния спор между математици, физици, кванти, аналитици, търговци и любители... но когато стратегията е базирана изцяло на някаква определена "зависимост", вероятността започва да клони към нула
Здрасти phillips, твоите постове в тази тема ме накараха да търся начин на накарам дадена стратегия работила в миналото(което е доказано с някаква програма) да работи и след оптимизационния период( в бъдещето), но нещо не ми се получава (резултатите са същите като тези които ти си показл до сега в темата). Направих хиляди опити и при почти всички изън оптимизационния период не мога да достигна даже и до малка част от резултатите, които съм постигнал по време на оптимизацията. На какво се дължи това? Започвам да мисля, че ако дадена стратегия с определени параметри е работила в миналото то е почти сигурно че няма да работи в бъдещето или поне аз не можах да намеря такава след поне 2000 опита на 7 – 8 стратегии. Как тогава можем да сме печеливши търговци използвайки автоматизирана търговия и можем ли вообще. То по принцип невъзможни неща няма но поне на мен не ми е ясно как можем да получим някаква разумна увереност, че сметката ни няма да се занули търгувайки с експерт по дадена зависимост? :-?

ptj
Регистриран: 06 мар 2011, 09:30

Мнение от ptj » 02 май 2011, 18:11

Макар и последния въпрос да е към Филипс ще добавя нещо относно работенето и неработенето на опредлена стратегия. Ако се замислим какво разбираме под работене, това вероятно е общия резултат т.е. разликата между печалбата и загубата за всички сделки спрямо общия им обем да е над някое фиксирано число. Може би съществено е този резултат да не се променя с течение на времето. Обратно - ако се окаже, че той е силно волатилен, вероятно стратегията ви не е оптимална и зависи от определена пазарна ситуация (дължина на подтрендовете, съотношение стоп/лимит, дълбочината и честотата на корекциите и други възможни фактори). Ако наистина има разлика в миналото и бъдещето е резонен въпроса какво точно отрязява вашата стратегия и какво е новото което и пречи да печели в настоящето.

Марио Димитров
Регистриран: 10 авг 2010, 18:08
5 получени
3 дадени

Мнение от Марио Димитров » 02 май 2011, 18:49

zezo,
Стратегията се изработва-намира се закономерност.
zezo написа:Започвам да мисля, че ако дадена стратегия с определени параметри е работила в миналото то е почти сигурно че няма да работи в бъдещето или поне аз не можах да намеря такава след поне 2000 опита на 7 – 8 стратегии.
Естествено че няма,какво беше там за реката :wink:
Пазара е динамичен,а ти искаш със статични показатели да я използваш постоянно?
Използваш модела,всичко останало се променя от цената.Отчиташ промяната и прилагаш.

Пробвай така-вход,противоположния сигнал е изход и обратен вход.
Настройка с тестера на 2-3 год период и проверка за следваща 1 година.
Така ще видиш кой е печелившия модел,каква е закономерността в този модел,как се проявява,как да я откриваш(идентифицираш)-ами след това мисля,че ще ти е лесно.
Дано съм ти бил полезен.
Има начин-ти си на ход.
Търгувайте това, което виждате на графиките

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 03 май 2011, 00:14

zezo написа:...твоите постове в тази тема ме накараха да търся начин на накарам дадена стратегия работила в миналото(което е доказано с някаква програма)...
оо провокирал съм изследователска дейност.. това ме ласкае :)...

първо да уточня нещо, което ми се струва че пропускаш... то не е само при теб, масово е ;)...
"стратегия работила в миналото, което е доказано с някаква програма" - такова чудо няма... т.е. тук няма доказателство... това че някаква програма, ти е показала че някаква стратегия с някакви параметри на някакъв пазар по някакво време е работила, т.е. е имала добър резултат, не е никакво доказателство и не го приемай като такова ;)... единственото доказателство че нещо е работило в миналото е извлечение от реална сметка ;)... това което показват програмите при бектестове е хипотеза... не доказателство... т.е. поставяш хипотезата, че това евентуално е работило тогава...

защо е хипотеза, но не и доказателство?... защото няма реално участие на пазара, съответно няма реално отражение върху него...
т.е. представи си го така: седиш си една вечер вкъщи и гледаш "стани богат"... и знаеш всички отговори... и от тази случка да си извлечеш доказателството, че ще спечелиш голямата награда в шоуто :grin:... хипотеза да, доказателство никога ;)...

Марио Димитров
5 получени
3 дадени

Мнение от Марио Димитров » 03 май 2011, 00:22

phillips написа:т.е. представи си го така: седиш си една вечер вкъщи и гледаш "стани богат"... и знаеш всички отговори... и от тази случка да си извлечеш доказателството, че ще спечелиш голямата награда в шоуто :grin:... хипотеза да, доказателство никога ;)...
чакам резултата на един тест и да си лягам ,бира и бадемки
та за една интуитивна търговия....седиш си и знаеш всички отговори ..аз защото не ги знам,ама система,к`во да пра`иш :wink:

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 03 май 2011, 00:45

zezo написа:...нещо не ми се получава (резултатите са същите като тези които ти си показл до сега в темата). Направих хиляди опити и при почти всички изън оптимизационния период не мога да достигна даже и до малка част от резултатите, които съм постигнал по време на оптимизацията. На какво се дължи това?...
сега да видим на какво се дължи липсата на резултати след оптимизацията :)... не съм наясно какво точно си правил в детайли, за това ще ти отговоря по-генерално... когато оптимизираш една стратегия да работи при точно определени пазарни условия, напълно логично е тя да не работи в различни условия... това си задал на стратегията ;)...

т.е. ако си видял че в даден период при долар/йена най-добри резултати имаш с МА(5), то същите резултати ще имаш когато този период се повтори... сега, не искам да навлизам в дискусии кога ще се повтори, но нека приемем, че историята се повтаря... това си е абсолютен факт, нали така... следователно и твоите резултати ще се повторят... някога в бъдещето ;)...

проблемът от една страна е че твоите цели като време са твърде кратки, и ти не успяваш да изчакаш повторението на резултатите... нищо лошо в това... кой може да чака 200 години да се повтори същият период например?... надявам се аз :)...

от друга страна стои въпросът, ако дочакаш повторението, това ще е достатъчно ли за добър краен резултат, и какво изобщо означава краен резултат тогава, след като времето е безкрайно? :)...

т.е. намирайки работеща стратегия в миналото не е достатъчно... защото не си определил нито периода, нито каква част е този период от по-голямата картинка... например представи си, че имаш период от 300 години на пазара, в който историята се повтаря и нещата се случват регулярно... обаче твоята стратегия работи само в точно определени 4 години от всеки цикъл от 30 години... и ти не си определил в кои точно 4 години и къде в рамките на цикъла... мога да усложня още много хипотезата, надявам се че до тук ме разбираш ;)...

нямаш много варианти... един е да вложиш всички усилия да определиш кога работи, защо, това кога и това защо кога са в сила, за колко време, и каква част е това време от по-голямото време и каква е вероятността за повторение на това време в рамките на твоето време... някои работят по този проблем цял живот...

друг вариант е да си представиш пазара, както всичко в природата, като цикличност от събития, т.е. историята се повтаря, но всеки път с леки разлики... тогава ще се наложи да се отделиш от свръхоптимизацията и да сложиш по-широка рамка... т.е. не да разчиташ само на МА(5), а да видиш дали 5 не може да се замени от по-универсално число, което няма да работи толкова ефективно в твоя минал период, но има шанс да работи по-малко ефективно по-често... т.е. крайният резултат да е пак сравнително добър... какво беше краен резултат?...

някакъв друг вариант е да погледнеш на пазара като място, където единственото постоянно нещо е промяната... там е трудно, тежко и студено в началото и ако не си готов не бързай с този вариант...

и най-лесният вариант е разбира се да си чакаш повторението на периода... но си приготви пари ;)...

Потребителски аватар
John Last
Регистриран: 06 мар 2010, 15:42

Мнение от John Last » 03 май 2011, 00:46

Според Джон Уанг е много трудно, човек сам да си прави система почвайки от нулата. Според него това е равносилно на човек сам да си направи кола почвайки от нулата (не е съвсем така но е ясно сравнение).

Когато му се погледне неговата система, наистина си показва на дейли графика, от една година насам доста интересни резултати на Еврото. С това, което имаме като еквивален на метатрейдър се получава почти същото. На дневна графика на индекси, и на метали резултатите са много добри.

Тоест тези инструменти правят движения, които могат да се характеризират като моно вълни с особен прайс екшън. Докато ги има по този начин системата ще продължи да работи така добре.

При една механична система е много важно как ще си подбереш оптимизационния и тестовия период. Ако ценовото движение има еднакви характеристики ще се получи. Но ако оптмизираш и тесваш върху разнородни характеристики се получава манджа с грозде.

Това ми напомня на: Подобно се разтваря в подобно. (Йонс Берцелиус)

Тоест пак стигаме до принципа на неопределеността.
Колкото по оптимизирана е дадена система къд дадени пазарни условия толкова по вероятно е условията да се променят.

И обратно, когато имаме малко данни от новите условия, но е по - вероятно те да продължат за бъдеще.

Според един квант, и това ми се стори странно на пръв поглед е че честото оптимизиране дава по - устойчиви резултати. Вингаги съм си мислел, че трябва много голяма история за да се получи устойчив резултат. Но явно не е така и зависи как си дефинираш понятието устойчивост.

Във всичко това има голяма доза и изкуство, как ще подбереш оптимизационните методи, а за това прайс екшъна и фракталната геометрия помагат.

Слагам шотове от системата на Уанг. От една година го наблюдавам, имам подобни шотове мисля от миналия април на този форум, и наистина това е така. Не е да е оптимизирано сега това са форуард резултати. Още повече някои ще останат изненадани, че има аналог на тази система базиран на мувинги и осцилатор и се получава същия резултат.
Прикачени файлове
djia.png
djia.png (166.93 KБ) Видяна 2249 пъти
euro.png
euro.png (178.71 KБ) Видяна 2255 пъти
Вездесъщият Джон Ласт от Отбора на гадателите (алхимик)

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 03 май 2011, 01:07

zezo написа:...Започвам да мисля, че ако дадена стратегия с определени параметри е работила в миналото то е почти сигурно че няма да работи в бъдещето или поне аз не можах да намеря такава след поне 2000 опита на 7 – 8 стратегии. Как тогава можем да сме печеливши търговци използвайки автоматизирана търговия и можем ли вообще. То по принцип невъзможни неща няма но поне на мен не ми е ясно как можем да получим някаква разумна увереност, че сметката ни няма да се занули търгувайки с експерт по дадена зависимост? :-?
:).. ако е работила в миналото, почти съгурно е че ще работи и в бъдещето... проблемът цецо е това бъдеще кога точно в бъдещето ще е :)...

ама и ти си голям оптимист... 2000 опита... хората тестват с години :)... сега да те светна как го правят истиснките кванти ;)... взимаш един пазар, слагаш го в една програма и я пускаш да търси всички възможни зависимости, от тях да ти направи стратегия и да ти каже и резултатите от тази стратегия ;)... а не да се хабиш ти да ги мислиш стратегиите... по-натам в темата ще направим и такова упражнение ;)...

можем да сме печеливши търговци използвайки автоматизирана търговия ;)... ударението е върху "използвайки"...
т.е. не можем, ако си представяме автоматизираната търговия като: пускам си робота, отивам да живея в маями, и си тегля месечно заработката от банкомата...
но можем ако използваме автоматизация на определени процеси от търговията... например ако автоматизираме влизане и/или излизане от пазара... водене на статистика... индикиране на определени състояния на пазара, търговеца, брокера... определяне на мм-параметри или риск-профил... търсене на "грешни" цени и т.н. и т.н....

търгувайки с експерт по дадена зависимост, особено на ритейл ниво, е съвсем прозаичен подход към липсата на увереност :)... увереност че няма да се занули сметката може да има само при трезва оценка на реалността, изкъсо контролиране на експертите, платформата и брокера, и солиден риск-мениджмънт... и то увереност че няма да се достигне нулата в акаунта, не че няма да се фалира... надявам се разбираш тънката разлика :)...

само че такава увереност не ти върши никаква работа според мен... това което ти върши работа е увереност в собствените възможности да се справиш с пазара, каквото и да ти поднесе, независимо дали с експерт или без... а това идва много трудно... най-малкото защото автоматизирането е после, не сега ;)...

E-Bat-Sedefcho
Регистриран: 20 ное 2009, 03:25

Мнение от E-Bat-Sedefcho » 03 май 2011, 01:21

zezo няколко много важни неща.

- зависимоста се обследва при мин. 100 сделки
- зависимоста дава мин. вектор от х пипса
- зависимоста дава максимален вектор от х пипса
- зависимост за търси ( обследва ) без стоп и лимит
- зависимост се прилага само и единствено със симетрични сделки.
- при следващите 100 сделки ако зависимоста почне да "издиша" имаш ясна индикация, за наложителна промяна или в ММ, или в "подобрение на зависимоста.
- за нуждите на търговията трябва да имаш мин. 90 % доверителен интервал, препоръчително 95 %
- "зависимости" които "дават: повече от 15-20 пипса не ти вършат работа

И още ама ще изчакаш да ударя един сън, че съм скапан от днес. За 3-ти път от 2004-та година овъртрейдвам :grin:

phillips, що не спиш по нощите :)

Поздрави !

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 03 май 2011, 01:24

Марио Димитров написа:...та за една интуитивна търговия....седиш си и знаеш всички отговори ..аз защото не ги знам,ама система,к`во да пра`иш :wink:
Марио, не знам какво точно ми казваш :)... разбрах че не ме разбираш, ок, мога да живея с това ;)...

примерът със "стани богат" няма интуиция... знаеш отговорите, и поради този факт си правиш грешното заключение... няма интуиция ;)...

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 03 май 2011, 01:31

E-Bat-Sedefcho написа:...phillips, що не спиш по нощите :)...
ми щото са ми връчили няколко антибиотика да наливам на едни пъпеши и трябва да си държа отворени очите с нещо...
какво по-добро от четене на оригиналности по форума :lol:...

Марио Димитров
5 получени
3 дадени

Мнение от Марио Димитров » 03 май 2011, 08:57

phillips написа:защо е хипотеза, но не и доказателство?...
Да,ти не разбираш.
Когато влизаш интуитивно имаш хипотеза,че ще спечелиш,но не и доказателство.
Когато влизаш по система,независимо какъв е изхода на самата сделка,ти имаш доказателство,че ще спечелиш. :wink:

vgc
Регистриран: 10 дек 2009, 10:18
36 получени
6 дадени

Мнение от vgc » 03 май 2011, 12:49

А според мен е изключително лесно човек да си измисли системка. В тази тема има представители на минимум 5 различни подхода и вариации за оценка на пазарно състояние и ако има ентусиасти и от другите фракции можем да поработим и видим какво и как ще изкарат различните техники от следните мисли на един трейдър новобранец (аз ще съм представител на MQL-феновете).

Предложението ми е за работа над следните разсъждения в следствие на първи сблъсък с финансовите пазари :wink:
- Има там някакви червено-зелено-жълто-оранжеви нюзове, които май че оказват влияние на пазара и определят май и посоката му на движение в последствие. Има и някакъв календар за тях, ама кой да ти гледа календари, а и сигурно възникват и нерегулярни събития (ей го на вчера тюлените гръмнаха някакъв терорист) :-?
- Един познат с малко повечко опит ми каза, че познат на негов познат знаел от достоверен източник, че по време на силен шок не можело да се търгува :-?
- Следователно ще направим следното пък каквото излезе - излезе :oops:
1. Намираме очеизбоден ценови шок върху графиката или май се казваше пила, игла или дупка или някакво друго шивашко приспособление - ще трябва заради спорта да почета още малко в нета :|
2. Изчакваме леко успокоение за да можем да влезем в позиция без да ми се мотат из краката разни брокери и маркет мейкъри (туй животно пък какво е и къде го бях чел като понятие).
3. Решавам дали преди да тръгна на кино да открия позиция или не (май че можеше да купя или продам какво точно не си спомням, но май няма съществено значение - важното е оборот да се цъка или пък има - ще трябва май да пална поне един Ексел - по добре е от химическият молив на дядо)
4. Слагам някакви стоп и цел (вчера научих откъде и как това се прави в платформата - този термин го запомних покрай новите обувки на гаджето).
5. Отивам на кино, а ако няма филм просто ще пия бира с приятели.

Та ако искате да поработим публично и успоредно по горният кейс, а ако ли пък не - наздраве :smile:
Форексът е полезен като ХОБИ

Потребителски аватар
greedforsuccess
Регистриран: 22 юли 2010, 11:48

Мнение от greedforsuccess » 03 май 2011, 13:29

vgc написа:Та ако искате да поработим публично и успоредно по горният кейс, а ако ли пък не - наздраве
Аз предлагам направо над бирите да поработим и да не се занимаваме с глупости :grin:
The illusion has become real, and the more real it becomes, the more desperately they want it. Capitalism at it's finest.

Марио Димитров
5 получени
3 дадени

Мнение от Марио Димитров » 03 май 2011, 17:32

zezo,
Така например си намираш елементарни параметри.
Прикачени файлове
gbp34.gif
gbp34.gif (16.44 KБ) Видяна 2147 пъти

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 03 май 2011, 22:01

Марио Димитров написа:
phillips написа:защо е хипотеза, но не и доказателство?...
Да,ти не разбираш.
Когато влизаш интуитивно имаш хипотеза,че ще спечелиш,но не и доказателство.
Когато влизаш по система,независимо какъв е изхода на самата сделка,ти имаш доказателство,че ще спечелиш. :wink:
:grin: :grin:
Марио, дай да оставиме дискусията... отказваш да четеш внимателно, ок, твоя воля... нека не си губим времето взаимно предлагам ;)...

аз когато влизам интуитивно в сделка, и не само интуитивно а всякак, нямам никакви хипотези ;)... не съди за мен по себе си или по досегашен твой опит с други колеги ;)...
и продължаваш да противопоставяш понятията "интуитивно" и "система"... прочети внимателно какво пиша... няма противопоставяне ;)...
когато влизам интуитивно по система какво?... предаваш ли се :grin:... има го написано по-горе ;)...

оо, когато ти влизаш по система имаш доказателство че ще спечелиш?! :grin:... разбирам... би ли ни го показал доказателството :grin:... всички сделки ли са ти печеливши?... 100%?... нито една губеща?... ако имаш губеща, тогава какво стана с доказателството? :grin:...

но както казах... всичко е вече написано... не ме разбираш, за мен не е проблем ;)... отвори сетивата, тогава може да стигнем донякъде ;)...

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 03 май 2011, 22:07

vgc написа:...ако има ентусиасти и от другите фракции можем да поработим и видим какво и как ще изкарат различните техники от следните мисли на един трейдър новобранец...
ок, какво точно означава "да поработим"?... какво се очаква от това начинание?... да споделим разсъжденията си върху разсъжденията на новобранеца или да съставим стратегия по неговите разсъждения или какво точно?...

Отговори

Върни се в “Phillips”