Тестове - back, forward, real, demo and other greeks :))

Малко място, където да си споделям лиричните отклонения. Чисто практически постове по най-различни теми от търговията... ако ми се получат ;)
Потребителски аватар
phillips
Регистриран: 02 сеп 2010, 12:49

Re: тестове - back, forward, real, demo and other greeks :))

Мнение от phillips » 21 мар 2011, 20:41

чудни резултати... много съм напред, така че смело продължавам...

ето какво се случи през 2009 и 2010... пак фалити :shock:...
Прикачени файлове
mac2009.JPG
mac2009.JPG (99.21 KБ) Видяна 2830 пъти
mac2010.JPG
mac2010.JPG (93.2 KБ) Видяна 2830 пъти
pink martini every day keeps the doctor far away

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 21 мар 2011, 20:52

ок, време за равносметка... какво се оказа... намерих си стратегия на база история, но после тя спря да работи, после пак работеше, после пак спря да работи ?!?!... WTF?!... напомня ми за вица за бореца и мигача - работи, неработи... така няма да стане... връщам се в началото...

някъде четох, че стратегията трябва да се тества за по-дълъг период... точно това ми е грешката... аз я тествах само за 2003 и 2004... ще я тествам върху историята до 2006, т.е. 2 пъти повече исторически данни... значи ще имам двоен успех ;)...

vgc
Регистриран: 10 дек 2009, 10:18
36 получени
6 дадени

Мнение от vgc » 21 мар 2011, 23:32

Давай направо с финалната теза - кристално ясно е че резултатите от случайно подбраните мувинги ще бъдат случайни и като резултатност. Всъщност обещавам да не се обаждам повече по темата.
Форексът е полезен като ХОБИ

Потребителски аватар
John Last
Регистриран: 06 мар 2010, 15:42

Мнение от John Last » 21 мар 2011, 23:47

Мисля, че схващам какво прави Филипс, vgc, това не е точно за нас. Идеята е всеки сам да си направи изводите, а да не се дава наготово. Много добра идея.

Филипс, колкото за рапидмайнър тук има интересни разработки:

http://www.neuralmarkettrends.com/
Вездесъщият Джон Ласт от Отбора на гадателите (алхимик)

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 22 мар 2011, 15:19

vgc написа:...кристално ясно е че резултатите от случайно подбраните мувинги ще бъдат случайни и като резултатност...
@vgc
случайно подбрани мувинги?!... имаш предвид че съм взел произволна периодичност на МА или какво?!... случайни резултати?!... кой казва че резултатите са случайни?!... аз съм на мнение, че резултатите никак не са случайни и даже бих могъл да ги повтарям отново и отново ;)... може би не разбирам правилно какво ми казваш, за това моля за уточнение, ако имаш желание разбира се ;)...

@всички
пак да напомня какво направихме в първата фаза... взехме наличните исторически данни и тествахме кои МА (с определен диапазон периодичност) са донесли най-добър резултат... и с тях търгувахме на пазара... в резултатите няма нищо случайно... има отклонение от очакванията, но то също не е случайно... защо всичко това е така, ще поразсъждаваме по-късно...

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 22 мар 2011, 15:47

John Last написа:Мисля, че схващам какво прави Филипс, vgc, това не е точно за нас. Идеята е всеки сам да си направи изводите, а да не се дава наготово...
Джони, дискусията е отворена за всеки ;)... разбира се, на когото не му е интересно или се чувства по някакъв начин не на място, не е нужно да си губи времето с нея...

идеите на дискусиите в този подфорум, си направих труда да ги кажа в началото... съжалявам че е било напразно...

изобщо не е вярно, че искам всеки сам да си прави изводи и да не давам нищо наготово. точно обратното, идеята ми е "наготово" да изразя личното си мнение и позиция по проблемите в търговията... само че, Джони, аз си имам собствен стил на изразяване и специфичен начин на предоставяне на информация... така че, когато личното ми мнение по дадена тема, изглежда липсва в текста, макар че то винаги е там, вариантите са 2... или се пита, как да се разбира дадения текст, или се изчаква търпеливо, докато тезата стане ясна, с помощта на следващата информация ;)...

П.П.
Джони, имам една специална молба към теб... виждам, че участваш активно в дискусиите и се стремиш да си полезен, за което много ти благодаря ;)... но ще бъде ли удобно да преустановиш поставянето на линкове към други сайтове, програми, инструменти и т.н.?
причината е че Желев беше така добър да ми предостави тази секция на форума, съответно с модераторски права... т.е. аз съм отговорен какво се публикува тук... аз нямам възможност да следя на всеки линк какво има и не мога да поема отговорност за съдържанието... т.е. ако даден линк нарушава правилата на Желев, вината ще е моя.... за това предложението ми към теб е следното: понеже гледам и ти имаш своя секция във форума, пускай директните линкове в нея, а ако се налага, тук пускай линкове към тях... не си длъжен да се съобразиш с молбата ми, но ще се радвам ако го направиш ;)...

Потребителски аватар
John Last
Регистриран: 06 мар 2010, 15:42

Мнение от John Last » 22 мар 2011, 16:18

Направо ги трий тези постове не държа на тях.
Вездесъщият Джон Ласт от Отбора на гадателите (алхимик)

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 22 мар 2011, 16:35

така, да се върнем на теста... следващата ми стъпка, както уточнихме е търсене на "по-добри" МА, върху историята до 2006... повече история, по-добри резултати :)...

повтарям същата процедура... т.е. зареждам данни от 2003 до 2006 и пускам оптимизатора при същите условия за МА, за да разбера коя комбинация от тях е най-печеливша... оказва се, че най-много пари в периода съм щял да спечеля с МА 30 и 120 за дългите позиции и МА 30 и 70 за късите... идеално, залагам ги, за да оптимизирам и броя лотове... лост 1:5 се оказва идеалният вариант...

да видим хипотетичните резултати... 40% от сделките са добри, и средната печалба е 1.55 пъти по-голяма от загубата... дроудауна е 55%, а годишната доходност 5.1%... нищо особено, но пък този път се надяваме резултатите да са по-стабилни, понеже повече история, и да печелим всяка година малко, но сигурно...

кривата на баланса не е особено приятна
Прикачени файлове
mac_bighistory.JPG
mac_bighistory.JPG (114.28 KБ) Видяна 2698 пъти

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 22 мар 2011, 16:39

John Last написа:Направо ги трий тези постове не държа на тях.
ее не мога, ти си ги писал, аз уважавам времето и труда ти ;)... ти сам можеш да си ги редактираш евентуално ;)...

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 22 мар 2011, 17:15

с новата по-добре оптимизирана стратегия започвам търговия в началото на 2007... понеже съм я тествал върху дълъг период от време, знам че тя ще е печеливша след дълъг период от време... за това направо й гласувам доверие за следващите поне 4 години...
Прикачени файлове
mac_bigwin.JPG
mac_bigwin.JPG (101.57 KБ) Видяна 2680 пъти

vgc
Регистриран: 10 дек 2009, 10:18
36 получени
6 дадени

Мнение от vgc » 22 мар 2011, 17:32

phillips написа: @vgc
случайно подбрани мувинги?!... имаш предвид че съм взел произволна периодичност на МА или какво?!... случайни резултати?!... кой казва че резултатите са случайни?!... аз съм на мнение, че резултатите никак не са случайни и даже бих могъл да ги повтарям отново и отново ;)... може би не разбирам правилно какво ми казваш, за това моля за уточнение, ако имаш желание разбира се ;)...
За да има дискусия трябва и теза, която до момента ми убягва и затова предпочитам до изясняването и повече да не се обаждам за да не звучи като "дърляне" :smile: А подбора на мувингите лично според мен е случаен, защото както показах за пояснение един ландшафт по темата вчера (опитах се да съм полезен) http://forexforum.bg/viewtopic.php?f=59 ... =20#p16216 , колкото и да го гледам не виждам зависимост в тренд следящият вариант на пресичането. Има обаче територия подходяща за контрене на движението при еврото и затова предложих "усложняване" на подбора с едно просто преименуване на мувингите.
Имам още два критерия поради които така направеният подбор на мувингите според мен само вкарва допълнителни условия за ентропия, а ако приемем че подборът на мувингите е случаен, то не виждам какво може да се търси след това в резултата от тяхното използване. Както и да е това си лично моята гледна точка и признавам че сгреших с включването си преди да разбера тезата на изложението.
Последна промяна от vgc на 22 мар 2011, 17:39, променено общо 1 път.
Форексът е полезен като ХОБИ

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 22 мар 2011, 17:39

:shock: уау, чудесни резултати... 39% добри сделки, печалба 1.8 пъти по-висока от загубата, дроудаун 34%, годишна доходност 32%...

ок, готов съм за бъдещите битки с пазара... печалбите ми са дори по-високи от очакваното, всичко е цветя и рози... отивам да изпия едно мартини и да помисля какво пропускам :grin:

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 22 мар 2011, 18:05

vgc написа:За да има дискусия трябва и теза, която до момента ми убягва и затова предпочитам до изясняването и повече да не се обаждам за да не звучи като "дърляне" :smile: А подбора на мувингите лично според мен е случаен, защото както показах за пояснение един ландшафт по темата вчера (опитах се да съм полезен) http://forexforum.bg/viewtopic.php?f=59 ... =20#p16216 , колкото и да го гледам не виждам зависимост в тренд следящият вариант на пресичането. Има обаче територия подходяща за контрене на движението при еврото и затова предложих "усложняване" на подбора с едно просто преименуване на мувингите.
Имам още два критерия поради които така направеният подбор на мувингите според мен само вкарва допълнителни условия за ентропия, а ако приемем че подборът на мувингите е случаен, то не виждам какво може да се търси след това в резултата от тяхното използване. Както и да е това си лично моята гледна точка и признавам че сгреших с включването си преди да разбера тезата на изложението.
vgc, няма да се дърляме, нали сме приятели ;)...

аз ти разбрах идеално ландшафта... само че и ти ме разбери мен... тук тестваме точно определена стратегия, варирайки определени нейни параметри...
ти си напред с материята и предполагам искаш да дискутираме нещата по най-сложния начин... само че има колеги, които са в началото... а и когато нещо се дискутира, аз винаги предпочитам най-простия вариант, като термини и начин на излагане на информацията... защото тогава най-лесно се виждат важните неща...

тезата ще се появи и в букви ;)... но дори и сега, ако се вдигне поглед от техническите неща (периоди на МА, проценти, валути), мисля личи за какво става дума...

П.П.
по-късно в темата ще имаме място и време да покажем как се търсят зависимости, как се оценяват, дали са устойчиви, носят ли пари и пр.... ти и Джони можете да ми помогнете много с показване на конкретни неща... само че нека първо създадем основното знание за нещата, техническите подробности така или иначе са второстепенни...

zezo
Регистриран: 05 авг 2010, 10:09

Мнение от zezo » 26 мар 2011, 00:25

phillips написа:по-късно в темата ще имаме място и време да покажем как се търсят зависимости, как се оценяват, дали са устойчиви, носят ли пари и пр.... ...
Това ще бъде изключително интересно ще чакам с нетърпение развитето по темата, имам няколко въпросчета на които все още не съм намерил отговор: Как можем да сме сигурни че стратегия, която е базирана на някаква зависимост и която е печелила в миналото ще печели и в бъдеше? Какви разлики в резултатите можем да очакваме от дадена стратегия в бъдеще? Според теб възможно ли е да се печели от стратегия отваряща само дълги или само къси позиции?
Поздравления за интересната тема.

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 26 мар 2011, 12:57

zezo написа:... имам няколко въпросчета на които все още не съм намерил отговор: Как можем да сме сигурни че стратегия, която е базирана на някаква зависимост и която е печелила в миналото ще печели и в бъдеше? Какви разлики в резултатите можем да очакваме от дадена стратегия в бъдеще? Според теб възможно ли е да се печели от стратегия отваряща само дълги или само къси позиции?...
именно за това са тестовете... търсим отговори на тези въпроси ;)... но понеже питаш конкретно, няма за кога да чакаме :))))...

за 1-вия: никак... не можем да сме сигурни... това със сигурността е проблем за много търговци и за мен е непонятно, защо упорито се тъпче в тази насока... нищо в този живот не е сигурно... какво остава за някаква "зависимост" на пазара... да ти припомня култова реплика на Клинт Ийстууд - "ако искаш гаранция, си купи тостер"...

така наречените зависимости на пазара идват и си отиват... те са като като дъжда от ясно небе, като земетресенията... японците построиха десетки АЕЦ на ръба между две тектонни плочи... статистиката им казваше че начинанието е сигурно и хората вложиха пари в това знание... днес вече е ясно какъв е резултатът от сделката им... всички се надяваме стоп лоса да им е възможно по-близо...

2-рия: очакването е нещо друго... обикновено е базирано на вероятности... и масовото схващане е че когато стратегията е била успешна в миналото, има някаква вероятност да е успешна и в бъдеще... колко висока е тази вероятност е именно вечния спор между математици, физици, кванти, аналитици, търговци и любители... но когато стратегията е базирана изцяло на някаква определена "зависимост", вероятността започва да клони към нула... т.е. виж отговор 1...

3-тия: да, абсолютно... и препоръчвам на всеки търговец именно такава стратегия... или поне до момента, в който успее да си докаже, че е печеливш, търгувайки накъдето си поиска ;)... препоръката ми е за стиловете, които се стараят да реагират на пазара... за стиловете, експлоатиращи определени "зависимости", посоката така или иначе е без значение... според тях :)...

Потребителски аватар
me4a_kryv
Регистриран: 02 авг 2010, 16:41
6 получени
11 дадени

Мнение от me4a_kryv » 27 мар 2011, 09:56

Теглите си форекс тестер + кеигена например от тук:
...

Теглите дата от саита на forex tester
Като сте готови със цялата задача, започвате ръчни тестове и за броени часове ще имате поне ясна предства защо неработят системите със ясно указани правила (да не говорим за експертите).
След няколко дневно ръчно цъкане (и десетки години дата тренировки) би трябвало вече с единия крак да сте стъпали на твърда земя.
Вече сте готови за реал :wink:
Когато разумът се намеси интуицията отлита.

Потребителски аватар
me4a_kryv
Регистриран: 02 авг 2010, 16:41
6 получени
11 дадени

Мнение от me4a_kryv » 27 мар 2011, 10:04

Оп май пиша на погрешно място :x без да искам ша ма прощаваш филипс не съм много нясно с тоя форум :-?
Когато разумът се намеси интуицията отлита.

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 28 мар 2011, 13:38

да, определено беше на грешното място, но те изредактирах, така че всичко е наред :)))))))) пусни си го в правилната тема ;)...

а иначе, системите с ясно указани правила работят ;)... даже е по-трудно да печелиш без ясни правила...

само дето понятията "система" и "правила" обикновено носят различен смисъл за начинаещия и професионалиста... единият си въобразява, че те засягат само входа в сделка, докато другият е наясно, че касаят начина на работа изобщо...

ама кой съм аз, че да обяснявам кое какво е :grin:

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 28 мар 2011, 13:52

phillips написа:...отивам да изпия едно мартини и да помисля какво пропускам :grin:
пропускам лихвите, много ясно :grin:... на този пазар лихвата е основният фактор :)))...

на темата по същество...
нищо не пропускам, резултатите са си били такива за периода (за лихвата уточних)... само че положителният резултат не трябва да подвежда... по-скоро трябва да влезем в детайл и да разгледаме по-подробно статистиката...

ще се върна на това в началото на другата седмица, че сега ме чакат пътувания малко...

ptj
Регистриран: 06 мар 2011, 09:30

Мнение от ptj » 02 апр 2011, 11:30

Няколко идеи:

1. Безсмислено е да пишем експерт ако нямаме някаква качествена характеристика за възможно начало или край на тренд.

2. Избор на входни точки - възможни върхове или дъна. Критерии.

3. Подходящ вход и стоп.

4. След евентуален успешен вход (оцелял стоп) стратегия за изход - фиксиран брой пипсове или зависимост подобна на тези за вход.

Казано по друг начин:
Ако средната продължителност на трендовете за 4Н е 400 пипса, при по-малко от 8 грешни входа с 30 пипсов стоп и фиксиран лимит от 300 пипса, ще имате повече от добри шансове за печалба. :wink:

П.П. Зависимости наистина съществуват, но те не са идеални (колкото са по-малки са фреймовете толкова повече са изключенията).

Отговори

Върни се в “Phillips”