твърдо нье на интуицията... or the right rulez :)))

Малко място, където да си споделям лиричните отклонения. Чисто практически постове по най-различни теми от търговията... ако ми се получат ;)
Потребителски аватар
anonimen komardjia
Регистриран: 23 юли 2010, 17:25

Re: твърдо нье на интуицията... or the right rulez :)))

Мнение от anonimen komardjia » 08 яну 2012, 13:30

ДжеЗи,
интересно е това което си поставил. Хоризонталната и вертикална връзка на видовите възприятия. В случая ти ме подсети, че когато се опитваме да опишем един процес ние трябва да го направим схематично, защото думите са за писателите.
В движение, извеждам схемата по която аз възприемам околния свят – не е окончателна.

проблем → (цикъ мисъл ↔оглед) → дефиниране на белите полета → инт.допълване → мисъл → решение

дразнител → (цикъ мисъл ↔оглед) → решение по модел

Ако си говорим за форексо, аз задачата за себе си съм я превърнал в дразнител, а не в проблем който трябва да решавам ежедневно, защото форекса е среда с висока степен на неопределеност. Това не е човек, който ти се е нацупил насреща и ти да седнеш да се чудиш „абе този що тъй прави“ и връщайки се в мислите си назад да се сетиш. Тука колкото и да умуваш - ФАЙДА ЙОК. А когато събитията те връхлитат едно след друго, щото форексо не е виенски валс, а е шамански танц с ЧОВЕКОЯДЦИ, какъв вариант за реакция ми остава да ползвам освен рефлексна т.е. да орежа каквито и да е догадки, мисли, интерпретации, обединени в крилатата мисъл от инвестора „Седя и си мисля“. Първия модел не го долюбвам, защото каквото и да правиш взимаш решение без един важен компонент – колкото и да мислиш в задачата имаш едно НЕИЗВЕСТНО и то е съществено + още едно което му е производно. За да стигне до втората схема трябва да минеш през първата схема - сигурно в тази връзка, навремето, Филипс се обръща към Хепи с „Работя по проект изключващ причинете“ (прощавай по памет)... кво сигурно, като това е пътя за достигане на рефлексното взимане на решение ...... както и да е - общи приказки.

Задавам следната задача.
Намираме се на авто.писта и отиваме на пункта за залози. Там на дъската е написано следното:
Състезател 1. Нисък и червен автомобил
Състезател 2. дълъг и черен автомобил.

Какъв залог да направим? ...... как да изберем по-бързия, по признак който не характеризира скоростта. Можем ли да се изпробваме? ......... изключително интересна задача .... изключително интересна, интегрираща мисъл и догадки с голяма степен на неизвестност и несъпоставимост, но пък с нелоши изходни параметри, достатъчни поне за мен да хвърля някой леФ по единия от автомобилите ..... аре и за разкош да сложим и Състезател 3 – дълг и тънък. ..... и айде още един Състезател 4 - къс и дебел ........... ако има дами, то мола да не излизат извън условието на задачата и благоприличието!!!

ПП
удебелих "човекоядци", белким заинтригувам Фицката да прочете това което съм написа :lol: .... Фицка здравей :smile:
Последна промяна от anonimen komardjia на 08 яну 2012, 13:44, променено общо 1 път.

bestofthebest
Регистриран: 15 сеп 2010, 10:44

Мнение от bestofthebest » 08 яну 2012, 13:37

Happy68 написа:Ето какво излиза като определение на интуицията:

Интуиция – непосредственное постижение истины без предварительного логического рассуждения.
С.И. Ожегов
Словарь русского языка

Филипс, интересно ми е, защо пак я зачепка тази тема?

Бестофдъбест: ной-накрая някой да се изкаже подобаващо :smile:
:oops: :oops: Благодаря , Хепи , казано от теб звучи наистина подобаващо :)
макар,че тя темата е отворена за безкраен спам :grin:
less is more need vs want

Потребителски аватар
phillips
Регистриран: 02 сеп 2010, 12:49

Мнение от phillips » 08 яну 2012, 13:41

katilarium написа:Хехе,почваш да поддаваш и при по-засилен натиск мога да те пречупя в мисленето си...
:grin: къде точно подадох... щото до сега не виждам промяна в мненията си...

катилариум, да ме пречупиш в мисленето... WTF?!... можеш ли да пречупиш вода?...
аз съм търговец и за мен не е никакъв проблем да си сменя мнението, при промяна на течението... така че моля, заповядай, аргументирай се защо трябва да си променя мнението и готово ;)...
pink martini every day keeps the doctor far away

bestofthebest

Мнение от bestofthebest » 08 яну 2012, 13:53

="anonimen komardjia"
Състезател 1. Нисък и червен автомобил
Състезател 2. дълъг и черен автомобил.

Какъв залог да направим? ...... как да изберем по-бързия, по признак който не характеризира скоростта. Можем ли да се изпробваме? ......... изключително интересна задача .... изключително интересна, интегрираща мисъл и догадки с голяма степен на неизвестност и несъпоставимост, но пък с нелоши изходни параметри, достатъчни поне за мен да хвърля някой леФ по единия от автомобилите ..... аре и за разкош да сложим и Състезател 3 – дълг и тънък. ..... и айде още един Състезател 4 - къс и дебел ........... ако има дами, то мола да не излизат извън условието на задачата и благоприличието!!!
мен ме заинтригува с липсата на Състезател 5. Дълъг и дебел ....иначе няма да ти е пълно условието на задачката :-? :-?
Последна промяна от bestofthebest на 08 яну 2012, 13:56, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 08 яну 2012, 13:53

така е сакс, системата ни за обучение със сигурност не е най-доброто, на което сме способни...
от друга страна, в други общества дават повече свобода на развитие и стимулират и други части от мозъчната ни дейност... обаче крайният ефект не бих искал да кажа че е тотално различен...

така че човек винаги сам е отговорен за собственото си развитие... но пък и това е най-трудното в живота... за това съществуват класици като парето... единственото което по-напредналите в дадена област могат да направят е да споделят идеи... черната работа си остава индивидуална...

е, поне докато не измислим компютъра, който ще е в състояние да обучи мозъка на всичко необходимо... тогава светът ще е тотално друг, да? :)... до тогава почивката се отменя...

Потребителски аватар
fickata
Регистриран: 26 мар 2011, 20:28

Мнение от fickata » 08 яну 2012, 13:54

Комърджи, в примера който си дал, какъвто и залог да направиш, ще бъде нищо повече от душевна чикия, предизвикана от желанието ни за късметлийски или не до там забавления :grin: Не знам дали си скачал с парашут, но при това упражнение е много важно да знаеш, какво има в торбата на гърба ти и как е поставено вътре :wink: :grin:
Най-голямото престъпление е да се признаеш за виновен, за престъпление, което не си извършил.

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 08 яну 2012, 13:56

JaY_Z написа:...защо трябва да е или/или като може да е и/и 8-)
изобщо не си смешен джей... точно това е, че не трябва да е или/или... много по-лесно е когато е и/и... само дето преди да стане лесно, се иска малко усилие :grin:

Потребителски аватар
anonimen komardjia

Мнение от anonimen komardjia » 08 яну 2012, 14:06

Добре Фицка, към условието за залог добавям:
1. червен и нисък, добавям → конче.
2. дълъг и черен, добавям → многоместен с шофьор в костюм и шапка
3. дълъг и тънък добавям → нитро
4. къс и дебел добавям → полша

Колежке към вашия „дълъг и дебел“ освен да добавя → твърд :-? ... друго не се сещам освен ако не имате предвид лимузина Хамър. :grin:

Потребителски аватар
phillips

Мнение от phillips » 08 яну 2012, 14:10

anonimen komardjia написа:...като това е пътя за достигане на рефлексното взимане на решение...
анонимен, ти го наричаш рефлексно, аз го наричам интуитивно... въпрос на терминология...
така или иначе крайният резултат е един и същ... процесът не е задължително да бъде осъзнат (aka логически)... щом не е осъзнат, много хора го смятат за гадателен, мистичен, несигурен, и бързо го отричат...

за това и аз като теб все питам: кое точно е сигурното в търговията?... техниката ли, логиката ли, анализа ли, кое?...

и ако нито едно тези не е, защо отричаме нещо, което също "изглежда" несигурно... че не го познаваме е ок, но защо трябва да го отричаме преди да сме доказали че то пречи?!...
аз смятам че отричането в масовия случай идва от непознаване и неразбиране... да отричаш непознатото сигурно дава усещане за комфорт, но за съжаление не води до развитие...

bestofthebest

Мнение от bestofthebest » 08 яну 2012, 14:15

anonimen komardjia написа:Добре Фицка, към условието за залог добавям:

Колежке към вашия „дълъг и дебел“ освен да добавя → твърд :-? ... друго не се сещам освен ако не имате предвид лимузина Хамър. :grin:
и не само, и не само ,колега :grin:

bestofthebest

Re:

Мнение от bestofthebest » 08 яну 2012, 14:19

phillips написа:
anonimen komardjia написа:...като това е пътя за достигане на рефлексното взимане на решение...
анонимен, ти го наричаш рефлексно, аз го наричам интуитивно... въпрос на терминология...

така или иначе крайният резултат е един и същ... процесът не е задължително да бъде осъзнат (aka логически)... щом не е осъзнат, много хора го смятат за гадателен,... .
въпрос на точната терминология :!: , и на това да знаеш,кога точно да си "като вода",и кога като нещо друго :smile: :wink:

Потребителски аватар
fickata

Мнение от fickata » 08 яну 2012, 14:27

anonimen komardjia написа:Добре Фицка, към условието за залог добавям:

При така поставената задача имам по-добра възможност за анализ :grin:
1. червен,нисък,конче - при автомобилите се свързва с определена марка, която се е доказала във времето и това определено би явеличило шансовете ми за успех, АКО шофьорът продължава да се държи адекватно и в екстремна ситуация :wink:
2. дълъг, черен, многоместен, с шофьор в костюм и шапка - тук имаме професионален водач, но с машина непригодена за надпревара :(
3. дълъг, тънък, нитро - липсва му аеродинамика и спирам да мисля за шофьора :grin:
4. къс,дебел,полша - :-? :-? :-? заслужаващ фнимание,но предстои проучване :grin:
Така че изборът ми за момента пада на първия, но ще изчакам да видя кой ще се мушне вътре :grin: :grin: :grin:
Най-голямото престъпление е да се признаеш за виновен, за престъпление, което не си извършил.

Потребителски аватар
saxsten
Регистриран: 04 апр 2010, 23:16
12 получени
6 дадени

Мнение от saxsten » 08 яну 2012, 21:01

fickata написа:Аз ше ти ги подредя според моето виждане, актуално за пазара :wink: :grin:
техника ( знания )
интуиция
хардуер
:grin:
Да ама забрави нещо
техника ( знания )
интуиция
хардуер
...хал-хабер....
:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
Форекса е оръжие за масово поразяване

Потребителски аватар
saxsten
12 получени
6 дадени

Re:

Мнение от saxsten » 08 яну 2012, 21:28

phillips написа:
Happy68 написа:...Филипс, интересно ми е, защо пак я зачепка тази тема?...

П.П. спомняш ли си преди години като се видяхме за първи път, говорехме нещо за поводите за влизане в сделка... и аз споделих че работя върху проект, който да ми отмени "поводите"... успях хепи, и съм много доволен от себе си ;)... разбира се развитието продължава, но имам още един скалп в колана си...
Хм,
Това е ,мноого , мнооого интересно.
:( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
Не забравяй че мога да чета между редовете
:twisted:

Потребителски аватар
katilarium
Регистриран: 17 апр 2010, 23:57

Re:

Мнение от katilarium » 08 яну 2012, 23:29

phillips написа:
katilarium написа:Хехе,почваш да поддаваш и при по-засилен натиск мога да те пречупя в мисленето си...
:grin: къде точно подадох... щото до сега не виждам промяна в мненията си...

катилариум, да ме пречупиш в мисленето... WTF?!... можеш ли да пречупиш вода?...
аз съм търговец и за мен не е никакъв проблем да си сменя мнението, при промяна на течението... така че моля, заповядай, аргументирай се защо трябва да си променя мнението и готово ;)...
E,надявах се да избегнем тоя момент,но.... и на теб ще го задам Въпросът - "Ползваш ли ММ?"
Има и следващ въпрос ...досещаш ли се,логически,какъв е :wink:
Страхът трудно се преодолява само със знания
"Незагубеният 1 лев днес е по-важен от спечелените 2 лева утре"

Потребителски аватар
anonimen komardjia

Мнение от anonimen komardjia » 09 яну 2012, 00:43

Фииицкааааааа опорочи задачата.
Викаш, че ако бяхме русокоски и ако ме питаш: „Муцка ква кола ти взе мъжо за ЧНГ“ и аз ти отговоря „Ох Бубе ...... червена“ , няма да ти е достатъчно. Как бе Фицка, какво значение имат коне, скорости, ускорение от 0 до 100, като колата не ми 'оди на тоалетчето т.е. на цветовите ми предпочитания.

Ще бъда откровен.
Фицка днес ми бе полезен ден. Първоначално аз сложих в надпреварата Ферарито и лимузината, в последствия за да включа дамите пуснах и дракстера и полското фиатче... те пък дамите излязоха по-отворени отколкото ги мислих и включиха си и те техен състезател. От това се разсеех и си казах „аз залагам на дракстера, щото сигурно е че ще издуха Ферарито“..... обаче до кривата. Фицка, не отчетох че пистата има криви – самонадеяно пропуснах факта.... усетих се чак като прочетох твоите доводи. Благодаря, че екипно решихме проблема, който днес се прояви - самонадеяността ми ..... хубу че е неделя.
.... и ко викаш при теб нещата са кристално ясни след направата на така наречения анализ .... ами като почнахме да си говорим за шофьори и др., отклонявайки се от идеята ми за АСОЦИАТИВНОТО МИСЛЕНЕ....... ок Фицка казваш че „всичко е ясно“ (ако не си казал това, то ме остави да си мисля, че си казал, за да си доизкажа мисълта :lol: )... кво правим ако заложим на Ферарито карано от Алонсу и след ъгъла то спре, щото бензина му свършил.... ко прайм ако пукне гума, ко прайм ако му се счупи скоростната кутия .... и т.н.т. ........ значи Фицка и колкото точно да си ги изказал доводите, има още фактори, които могат да се случат от старта (входа) до финала (изхода).

За мое съжаление, аз утре трябва да чакам, дали „конче“ ще излезе СЛЕД като аз съм влязъл, заложил на "червена + ниска = Ферари" и евентуално да добавя, ако излезе "кончето" и внимателно, да проследя дали СЛЕД като съм добавил ще излезе Ф от Ферари или требе да бегам.
--------------------------------

Интуиция +Логика = Асоциативното мислене

мислите ли, че горното равенство е вярно.

Креативност.
Един учен може цял живот да си остане един никому неизвестен ХАХО, независимо че IQ-то му е на макс, щото главата му е гола логика във рамка и нищо друго.
-----------------------------
phillips написа:..... и аз като теб все питам: кое точно е сигурното в търговията?... техниката ли, логиката ли, анализа ли, кое?...

и ако нито едно тези не е, защо отричаме нещо, което също "изглежда" несигурно...
Филипс, тази дискусия за мен бе интересна, защото видях хората как мислят.
Това което ми направи впечатление е че тези които са за здравата мисъл – вярващи че всичко са предвидели, градят тезата си върху предположение (клише) надграждайки го логически. При мен е обратно аз първоначално започвам логически, търсейки несигурните моменти и завършвам с предположение - Нашия резултат е предположение, а техния логически извод, но как може един извод да е логически, като в началото си е базиран на предположение.

Потребителски аватар
fickata

Мнение от fickata » 09 яну 2012, 01:21

Комърджи мара :wink: :grin: Ду ся си играя с едни експерти, ама взеха да ма фаштат нервите :evil: :evil: :evil: За 3 години утроявам една сметка със швейкут, ма тва ми е мудно нещо :-? :-? :-?
Слушай ся относно наште залози за Ферариту :-? Шофйора дет му сложи, баш е на място :wink: :grin: Та от таз стартова решетка дет подреди, залагам нон-стоп на кончето , щот веднъш ше пукне гума, 10 пъти ше ги издуха, веднъш ше блокира двигателот, 10 пъти ше ги издуха и так дале и так дале :wink: :grin:

Потребителски аватар
saxsten
12 получени
6 дадени

Мнение от saxsten » 09 яну 2012, 02:44

anonimen komardjia написа:Филипс, тази дискусия за мен бе интересна, защото видях хората как мислят.
Това което ми направи впечатление е че тези които са за здравата мисъл – вярващи че всичко са предвидели, градят тезата си върху предположение (клише) надграждайки го логически. При мен е обратно аз първоначално започвам логически, търсейки несигурните моменти и завършвам с предположение - Нашия резултат е предположение, а техния логически извод, но как може един извод да е логически, като в началото си е базиран на предположение.
Брей Комарджи ,как мислиш, ако изобщо мислиш
:grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
Естествено е ,че като правиш логически модел тръгваш от предположение
И по точно на това предположение му казват изходна хипотеза.
След това с логиката анализираш дали хипотезата е вярна.
Това е нормалният път на разсъжденията.
Прави се хипотеза , тя се синтезира и след това се анализира.
Но има една банда от хора ,която разсъждава точно по обратния начин
Първо разчленява нещата и после ги синтезира.
Първо анализират нещото което ги притеснява, пък после го синтезират
В единия случай е синтез и анализ , а в другия анализ и синтез.
Освен това има хора които аналализират нещата логически а има хара за които е по лесно да анализират нещата интуитивно;
Естествения ход на нещата е анализ /незавсимо какъв ,интуитивен или логически / и синтез / пак независимо какъв интуитивен или логически/ , но както виждаш разни хора разни идеали
:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
.

Потребителски аватар
anonimen komardjia

Мнение от anonimen komardjia » 09 яну 2012, 09:48

Saxsten тъй-тъй... точно тъй :grin: :grin: :grin: . Направил съм заключение от наблюдение, което съм могъл да си го спестя (наблюдението) .... обаче не мога да прикрия учудването си , как един човек който е бил научен работник към БАН, може да каже следното:

След това с логиката анализираш дали хипотезата е вярна.“

Хипотезата освен за вярна трябва да мине и тест за невярна. Това е пълния процес за доказването на хипотезата.
В тази връзка аз отново казвам:
1. Някой приемат някакво изключение (частен случай) за вярно и докрай го надграждат логически, завършвайки го с логическо заключение ..... на базата на частен случай.
2. Други поглеждат, оглеждат и виждат, че се намират в среда на „частни случаи“ и когато описват средата говорят с предположения.
........ засилих се да пиша много но предпочитам да ти отговоря математически.
Група 1 → 1+0=1
Група 2 → 1х0=0

Saxsten моя път бе дълъг.
Когато Филипс заговори за това в началото на лято аз си казах „Гледай го този .... изтървали са го отнякъде“ (Филипс не се обиждай аз така си пиша – не съм буквалист) в последствие в края на лятото Грийди ме отвори на ПСИХО вълна и малко по малко се запознах с Юнг и разбрах, че и той е писал за инт. Написаното ми пасна много добре, .... в последствие се сетих за въпроса който Филипс повдигна ....... минах от отричането до приемането – целия път за приемане на една хипотеза. Колко хора излязоха извън границата на речниците? Аз може да не съм прав в крайното си заключение, но пак питам колко човека са се опитаха да защитят обратната теза ?

Потребителски аватар
saxsten
12 получени
6 дадени

Мнение от saxsten » 09 яну 2012, 11:51

anonimen komardjia написа:Saxsten тъй-тъй... точно тъй :grin: :grin: :grin: . Направил съм заключение от наблюдение, което съм могъл да си го спестя (наблюдението) .... обаче не мога да прикрия учудването си , как един човек който е бил научен работник към БАН, може да каже следното:

След това с логиката анализираш дали хипотезата е вярна.“

Хипотезата освен за вярна трябва да мине и тест за невярна. Това е пълния процес за доказването на хипотезата.

Saxsten моя път бе дълъг.
.......... Колко хора излязоха извън границата на речниците? Аз може да не съм прав в крайното си заключение, но пак питам колко човека са се опитаха да защитят обратната теза ?
Комарджи,
Няма да се разбереме с тебе.
Не че си нещо лош или кофти човек , ами просто при възприемането на света си си от другата страна на медала ,спрямо мен.
Там където аз казвам че е "косено" ти ще разправяш ,че е "стрижено" и обратно, където аз казвам че е "стрижено" ,ще казваш че е "косено"
:grin: :grin: :grin: :grin:
Ако трябва и психологически профил ще ти направя, ама нема нужда.
8-) 8-) 8-) 8-)
Сто години да си приказваме по тая тема ,всеки ще си пее от собствената камбанария ,пак няма да се разберем.
Амо то няма лошо ,както казах :Разни хора разни идеали
Успех !
Последна промяна от saxsten на 09 яну 2012, 12:00, променено общо 2 пъти.

Отговори

Върни се в “Phillips”