Блог на Ангел

Потребителски аватар
aaangelll
Регистриран: 19 мар 2016, 08:30
11 получени
16 дадени

Блог на Ангел

Мнение от aaangelll » 20 яну 2017, 20:31

Тук смятам да си копирам важни мнения, който могат да ми послужат в бъдеще

Потребителски аватар
aaangelll
11 получени
16 дадени

Re: Блог на Ангел

Мнение от aaangelll » 20 яну 2017, 20:37

vgc написа:Привет,
В тази тема ще се опитам да пиша за неща които искам да не забравя във времето :smile: а и си мисля, че мога да покажа лесна за овладяване техника, която според мен е много по-добро решение от това човек да използва стандартен инвестиционен фонд. Последният е подходящ само за най-мързеливите ...

Първо - защо европейски публични компании:
- Темпото с което ЕЦБ помпа инфлация ще доведе/вече води, до европейско рали подобно на щатското - т.е. знаем посоката
- Търгуването на реални европейски акции на регулиран европейски пазар/борса поне за сега е освободено от данъци (леко изключение са дивидентите) с което минимизираме разходите.
- Горе-долу покрай принадлежността ни към ЕС имаме индиректно и чисто субективно усещане за общността.

Второ - по какъв начин да получим достъп до европейските борси:
- През една доста сериозна платформа Global Trader
- Или чрез един силно семпъл швабско-български вариант EFOCS
(Лично на мен предложенията от останалите български ИП не ми харесаха по една или друга причина, така че тези двете са повече от достатъчни, като плюса на втората са доста ниските транзакционни разходи)

Трето - на кои акции, кога и как да обърнем внимание:
- За начало трябва да отстраним ненадеждните с прост поглед върху техните показатели (в момента е изключително лесно това да се направи)
- След това ще си намерим любимци
- През тази и следващата година стратегията е лесна - купуваме и продаваме на печалба чисто технически (по любима за нас техника за "рисуване")
- Има вероятност разбира се човек да се озове с някоя и друга позиция като дългосрочен инвеститор, вместо да бъде активен спекулант, но пък поне ще се е забавлявал :wink:

Четвърто - от къде да получим информация:
- Двата достоверни източника са официалният сайт на борсата където се търгува съответната акция, примерно във Франкфурт имаме възможност за избор измежду точно 237 броя швабски акции в момента: Börse Frankfurt и разделът за инвеститори в корпоративният сайт на съответната компания.
- Това е един сайт, който ще ни е от полза, а и информацията в него е достоверна: http://www.quotenet.com/ има го и на немски в оригинал: http://www.finanzen.net/

За пример една от компаниите които лично мен ме интересува в момента:
- Корпоративният и сайт ISRA VISION AG
- Борса за търгуване ISRA_VISION-Share
- Малко повече информация в www.quotenet.com
Последното срещу някой и друг лев месечно го има и по-подредено в първата посочена от мен платформа, но в тази тема по-нататък ще ползвам само общодостъпна информация:
ISR.png
vgc написа:До тук знаем:
1. Как да получим достъп до европейските борси
2. Каква ще е посоката през тази и евентуално следващата година за европейските акции.
3. Как да отсеем ненадеждните компании

Остава:
4. Да определим кога да купим една акция.
5. Кога да продадем притежавана от нас акция.

4. В примера който дадох за ISRA VISION AG за определяне момента на вход за мен са важни две стойности:
- Earning per share = 4.01 за миналата и 3.39 за поминалата година - взимам по-високото от двете, умножавам по 20 и получавам цена от 80.20 евро като подходящо ниво за покупка. Никога не бих си взел тази акция ако P/E коефициента е над 30 - т.е. за цена над 120.30 за мен в този случай би била спекулативна.
- Book value per share = 37.80 за 2016-та и 32.78 от 2015-та. Този показател е доста субективен за конкретна компания обаче никой не може да ме накара да платя повече от 3 пъти счетоводната стойност на нещо, независимо какви патенти и други чисто виртуални екстри притежава фирмата. Т.е. по този показател имам лимит от 3 * 37.80 = 113.50 евро като цена.

От двата показатели получихме съвсем грубо нивата 80.20, 113.50, 120.30. Аз понеже обичам да рисувам от картинката във вторият ми пост съм си харесал диапазона 82 - 88 евро за тази компания - т.е. тук някъде ще се сдобия с нейни акции, а докато чакам ще си намеря доста алтернативи.

По последната точка 5 - кога да продадем/забравим за една акция:
1. Ако видите 50% увеличение на цената в рамките на годината го вземете - по-всяка веоятност ще има корекция и ако искате може да възобновите позицията си по-късно или догодина.
2. Ако компанията получи оферта за изкупуване от по-голям конкурент - вземете си печалбата и забравете за нея.
3. АКО бъде нарушено 6-то правило от третият ми пост в тази тема - продайте дори и на загуба и забравете за тази компания.
4. Ако видите P/E над 35 или P/B над 4 си вземете печалбата.
5. В останалите случаи ще се превърнете от спекулант в инвеститор за съответната акция и евентуално ще разчитате за постъпление от някой и друг дивидент.

Общо взето това беше което исках да отметна и се надявам да е полезно четиво :smile: Ако някой иска нещо да пита ще се опитам да му отговоря, а ако не, то предлагам за напред в тази тема да обсъждаме EU корпорации и техните продукти, пък току виж хванем навреме някоя подобна изгряваща звезда :smile:
А защо не стават за покупка в момента който иска може да посмята: http://www.quotenet.com/balance-sheet/Pandora

Потребителски аватар
aaangelll
11 получени
16 дадени

Мнение от aaangelll » 26 фев 2017, 13:29

тъпото копеле написа:
aaangelll написа:Откъде могат да се свалят икономически данни брутен вътрешен продукт и прочее за страните от европейския съюз? Като графики или най-добре като екселски таблици

В трейдингвю графиките имат връзка с Quandl базата и там има много данни.
Иначе тук:
http://data.worldbank.org/indicator/NY. ... cations=EU
https://data.oecd.org/gdp/gross-domesti ... ct-gdp.htm
http://ec.europa.eu/eurostat/data/database

Потребителски аватар
aaangelll
11 получени
16 дадени

Мнение от aaangelll » 28 фев 2019, 17:11

На пазара трябва да се гледа комплексно. Като на едно цяло. Ето как виждам металите като цяло. Цената е коригирана спрямо инфлацията.
Изображение

Отговори

Върни се в “ЛИЧНИ FOREX БЛОГОВЕ”