Някой да облече стратегия в ЕА?

Как се създава и тества forex система. Expert Advisors и бектестове на системи за автоматична търговия.
kompira
Регистриран: 09 юни 2010, 12:20
47 получени
5 дадени

Re: Някой да облече стратегия в ЕА?

Мнение от kompira » 14 мар 2015, 19:56

Това за период от 15 години ли е, ако смятам правилно. :smile:
Иначе да, RSI без стоп... трябва рейнджова двойка за тази статегия. На EURUSD "умира права", няколко пъти за година, то няма как да е иначе.
Нищо де, нека разцъква колегата, лека полека ще му се изяснат доста неща и ще си надгражда идеите, пък докъде ще стигне само времето ще покаже.

goldrun
Регистриран: 09 фев 2014, 14:46
4 получени
4 дадени

Мнение от goldrun » 14 мар 2015, 20:21

Приемам подаръка с благодарност! За блока разбрах. Експерта не е кой знае колко печеливш за сега. Теста тука е от 2000г до 2014г. За този период и от банкова лихва сякаш пак могат да се постигнат същите и по-добри резултати. Е ако началния депозит във форекса е по-големичък ше бием бамката :) ама пусто страх и недоимък. Принципно всичко което съм научил за форекса е тук в този форум. Зад тия 6 блокчета стоите всички, които не се свените да поствате ценна информация. Аз само съм се помъчил да пречупя всичко което съм попил през моята призма.

goldrun
4 получени
4 дадени

Мнение от goldrun » 14 мар 2015, 20:27

Компир благодаря, че отново се включи! За евро/долар съм наясно, че умира прав експерта :) Кажи моля те ако си го тестнал на австралиеца и при теб ли е така позитивно?

kompira
47 получени
5 дадени

Мнение от kompira » 14 мар 2015, 20:40

goldrun написа:Компир благодаря, че отново се включи! За евро/долар съм наясно, че умира прав експерта :) Кажи моля те ако си го тестнал на австралиеца и при теб ли е така позитивно?
Няма причина да е различно при мен, доколкото разбрах ползваме историята на един брокер. Гледаш щом качеството на моделиране ти е ок и нула чарт грешки, значи може да се довериш. Това за такива екперти като този де, защото има едни други агресивни скалпери, с плаващи стопове, времево зависими, които на стандартен бектест правят луди писове, но този резултат е фалшив, за защото едноминутния бар се моделира едно към гьотере от тестера... Тук вече идва тиковият бектест с 99.9% качество, за който доста пъти съм разправял...
Иначе в момента не съм я теглил за тая двойка, че сега правя реформи по харда си и наново ще инстлирвам всичко... Преди време ги бях насвалял за 20 валутни двойки, едни баскети разцъквах, некво мазало беше. :grin: Занимавки за в свободното време. Па не дойде тая пролет най-накрая, да ръгна малко из природата...

goldrun
4 получени
4 дадени

Мнение от goldrun » 14 мар 2015, 21:33

Как се тества баскет?

kompira
47 получени
5 дадени

Мнение от kompira » 14 мар 2015, 21:49

Под "баскет" имах предвид да отвориш едновременно няколко валутни двойки и след това да ги затвориш пак едновременно/или частично. Идеята е с корелациите между тях (така да са подбрани), че целия баскет да ти излезе на плюс по някое време. Наскоро имаше една такава дискусия във форума.
В МТ4 не може да се тестват многовалутни експерти, на бектест имам предвид. Само визуално на графиката си смятах бангиите. :grin: Има такива скриптове и индита, които чертаят нова графика - смесица от няколко валутни двойки (ако имаш желание за тях, ще ги потърся из колекцията)... ае играчки си търсех просто ..иначе положението като цяло хич не е розово.

goldrun
4 получени
4 дадени

Мнение от goldrun » 14 мар 2015, 22:06

Компир имам огромно желание за тест на баскет от три валути EUR/USD/AUD. Това е положението при EUR/USD :wink:
Прикачени файлове
test-eur-usd.png
test-eur-usd.png (63.11 KБ) Видяна 1929 пъти

kompira
47 получени
5 дадени

Мнение от kompira » 16 мар 2015, 15:24

Щом ти се играе баскет, ето един индикатор, който генерира баскет графика.
Зареждаш го на някоя графика и според това, колко и кои инструмента си избрал, той ги сумира и чертае нова офлайн графика, която пък може да бъде отворена от менюто File > Open Offline и тъсиш името BSKT...
Ако искаш да си правиш баскет с твои си двойки, трябва да отвориш файла и да ги промениш, там където отговаря на бройката ти двойки:

Код: Избери всички

switch (NumOfPairs)
      {
      case 1:  Pair[0] = "GBPJPY" + Pair_suffix;
               Factor=0.0;
               break;
      case 2:  Pair[0] = "GBPUSD" + Pair_suffix;
               Pair[1] = "EURUSD" + Pair_suffix;
               Factor=200.0;
               break;
      case 4:  Pair[0] = "GBPUSD" + Pair_suffix;
               Pair[1] = "EURJPY" + Pair_suffix;
               Pair[2] = "EURUSD" + Pair_suffix;
               Pair[3] = "GBPJPY" + Pair_suffix;
               Factor=400.0;
               break;
      case 5:  Pair[0] = "AUDJPY" + Pair_suffix;
               Pair[1] = "NZDUSD" + Pair_suffix;
               Pair[2] = "EURJPY" + Pair_suffix;
               Pair[3] = "GBPJPY" + Pair_suffix;
               Pair[4] = "GBPUSD" + Pair_suffix;               
               Factor=500.0;
               break;         
      case 6:  Pair[0] = "GBPUSD" + Pair_suffix;
               Pair[2] = "AUDUSD" + Pair_suffix;
               Pair[3] = "EURUSD" + Pair_suffix;
               Pair[4] = "GBPJPY" + Pair_suffix;
               Pair[5] = "NZDUSD" + Pair_suffix;
               Factor=600.0;
               break;
      case 7:  Pair[0] = "USDJPY" + Pair_suffix;
               Pair[2] = "GBPJPY" + Pair_suffix;
               Pair[3] = "NZDJPY" + Pair_suffix;
               Pair[4] = "AUDJPY" + Pair_suffix;
               Pair[5] = "CHFJPY" + Pair_suffix;
               Pair[6] = "CADJPY" + Pair_suffix;               
               Factor=700.0;
               break;          
      case 8:  Pair[0] = "GBPUSD" + Pair_suffix;
               Pair[2] = "AUDUSD" + Pair_suffix;
               Pair[3] = "NZDJPY" + Pair_suffix;
               Pair[4] = "EURUSD" + Pair_suffix;
               Pair[5] = "GBPJPY" + Pair_suffix;
               Pair[6] = "NZDUSD" + Pair_suffix;
               Pair[7] = "AUDJPY" + Pair_suffix;
               Factor=800.0;
               break;
      case 10: Pair[0] = "GBPUSD" + Pair_suffix;
               Pair[1] = "EURGBP" + Pair_suffix;
               Pair[3] = "CADJPY" + Pair_suffix;
               Pair[4] = "NZDUSD" + Pair_suffix;
               Pair[5] = "EURUSD" + Pair_suffix;
               Pair[6] = "USDJPY" + Pair_suffix;
               Pair[7] = "AUDUSD" + Pair_suffix;
               Pair[8] = "NZDJPY" + Pair_suffix;
               Pair[9] = "GBPCHF" + Pair_suffix;
               Factor=1000.0;
               break;
      case 12: Pair[0] = "GBPUSD" + Pair_suffix;
               Pair[3] = "CADJPY" + Pair_suffix;
               Pair[5] = "AUDJPY" + Pair_suffix;
               Pair[6] = "EURUSD" + Pair_suffix;
               Pair[7] = "USDJPY" + Pair_suffix;
               Pair[8] = "AUDUSD" + Pair_suffix;
               Pair[9] = "NZDJPY" + Pair_suffix;
               Pair[10] = "GBPCHF" + Pair_suffix;
               Pair[11] = "CHFJPY" + Pair_suffix;
               Factor=1200.0;
               break;
      case 14: Pair[0] = "GBPUSD" + Pair_suffix;
               Pair[3] = "USDCHF" + Pair_suffix;
               Pair[5] = "AUDJPY" + Pair_suffix;
               Pair[6] = "EURJPY" + Pair_suffix;
               Pair[7] = "EURUSD" + Pair_suffix;
               Pair[8] = "USDJPY" + Pair_suffix;
               Pair[9] = "AUDUSD" + Pair_suffix;
               Pair[10] = "NZDJPY" + Pair_suffix;
               Pair[11] = "GBPCHF" + Pair_suffix;
               Pair[12] = "CHFJPY" + Pair_suffix;
               Pair[13] = "EURCHF" + Pair_suffix;
               Factor=1400.0;
               break;
Прикачени файлове
Basketv8.mq4
(9.79 KБ) Свален 37 пъти

goldrun
4 получени
4 дадени

Мнение от goldrun » 16 мар 2015, 19:31

Благодаря Компир, ще видя какво мога да направя! При компилирането ми се появи предупреждение. Това нормално ли е?
Прикачени файлове
warning.PNG
warning.PNG (7.87 KБ) Видяна 1836 пъти

goldrun
4 получени
4 дадени

Мнение от goldrun » 16 мар 2015, 19:54

Промених във файла двете двойки които искам да търгувам за начало AUD/USD , EUR/AUD. Заредих индикатора на EUR/AUD H1 след това по описания начин от file-->open offline и там има всички двойки освен BSKT.

kompira
47 получени
5 дадени

Мнение от kompira » 17 мар 2015, 15:31

Да, сега се сетих че имаше проблемация този файл с новите билдове на компилаторите, па ме и мързеше да го редактирвам...
След като си промениш двойките компилирай го с компилатора, който съм закачил по-долу (по-стара версия е). След това го сложи в папката с индикаторите в метата и пробвай пак.
Прикачени файлове
metaeditor.rar
(541.75 KБ) Свален 36 пъти

goldrun
4 получени
4 дадени

Мнение от goldrun » 17 мар 2015, 18:28

Аз ли някъде бъркам или нещо друго не е наред :-?
Прикачени файлове
Capture.PNG
Capture.PNG (27.99 KБ) Видяна 1752 пъти

kompira
47 получени
5 дадени

Мнение от kompira » 17 мар 2015, 20:18

Пробвай да компилираш с тази версия сега, при маен работи екстра (токущо направих тест с 2 двойки). Като си зададеш двете двойки и компилираш, след това при закачнето на индито върху графиката нали не забравяш да зададеш на NumOfPairs стойност 2 (щом искаш да работиш само с тези две двойки които си написал). Също и се надявам да си изтеглил достатъчно история на двете двойки.
Прикачени файлове
Basketv8.mq4
(9.79 KБ) Свален 38 пъти
mql4Editor.build 509.rar
(2.19 MБ) Свален 35 пъти

goldrun
4 получени
4 дадени

Мнение от goldrun » 17 мар 2015, 21:30

Този път всичко е ок! Благодаря! Две думи да кажеш за графиката, която наблюдавам? Виждам, че е на H1 на по-голям фрейм мога ли да я наглася или това е?

kompira
47 получени
5 дадени

Мнение от kompira » 17 мар 2015, 21:38

Една от идеите на тия баскети (която разцкъквах аз) е така да се подбeрат двойките, че сумарнияt чарт да се получи рейнджов. Тогава какво следва? Продаваш всички валутни двойки в горната граница на рейнджа и купуваш в долната. След извесно изследване изоставих и тоя проект аз, пък който види възможност нека се възползва както може. Аз обичам да си правя експерименти разни... Фреймовете ги сменяш от самото начало. Какъвто фрейм искаш, на такава графика закачаш индикатора като в същото време му задаваш кой фрейм да гради с параметъра TF, който по подразбиране е 60, което значи 1 час, ако искаш 5 минути - пишеш 5 и т.н.
То май имах и един друг индикатор, който чертае баскет линия директно върху графиката (нещо като RSI), но ще трябва ровене за да го открия..

goldrun
4 получени
4 дадени

Мнение от goldrun » 25 юни 2018, 20:19

Здравейте! Вдигам темата, че ме осени нова идея :) Ще Ви я споделя и се надявам някой ако му хареса да я изпрограмира и да сподели код. Стратегията е супер тъпа и семпла, но ... аз да си кажа :)
Вход дълги - предходния бар е бичи, текущата цена пробива върха на предходния бар.
Вход къси - предходния бар е мечи, текущата цена пробива дъното на предходния бар.
Таргет: account profit X пипса/долара/
Стоп: account loss Y пипса/долара/
- да може да се пусне на няколко инструмента

Mateev
Регистриран: 02 окт 2017, 10:04
79 получени
58 дадени

Мнение от Mateev » 26 юни 2018, 08:12

За тази "идея" се сеща всеки един начинаещ трейдер още на първия ден от сядането си пред MetaTrader-а. За съжаление идеята не работи. Никога не е работила и никога няма да проработи. Просто ще генерира случайни сделки с нулево математическо очакване, които ще доведат до постепенна загуба на акаунта заради разходите за брокера (спред, слипейдж и т.н.).

Върви на сайта MQL5.com. Там срещу дребно заплащане ще намериш много кандидати да ти напишат експерт за всяка една твоя идея, каквато и да е тя.

https://www.youtube.com/watch?v=zo_WweS ... HAwqfQpcFs

goldrun
4 получени
4 дадени

Мнение от goldrun » 26 юни 2018, 08:24

Mateev можеш ли да се аргументираш малко по-обстойно защо няма да работи, примерно да споделиш един бърз тест на стратегията за период от една година на инструмента EUR/USD период м15 позиция 0.1лот таргет профит 10USD. Моля не ме пращай да вървя на май...си в сайта на MQL5.com, тука си ми е добре!

Mateev
79 получени
58 дадени

Мнение от Mateev » 26 юни 2018, 10:38

Вече ти казах защо - ще генерира сделки с нулево математическо очакване, което ще стане отрицателно заради спреда на брокера. На Български език - сумата от печалбата/загубата на всички сделки, разделена на техния брой, ще даде отрицателно число при достатъчно голям брой сделки. При малко сделки в 50% от случаите ще наблюдаваш някаква временна печалба, но това е защото чистата случайност има свойството да се колебае около нулата.

Опитите да търсиш подходящо съотношение на X и Y (на SL и TP) ще доведат до това, че наистина ще намериш някакво добро съотношение, което измамно ще изглежда, че е печелившо. Ако обаче в бъдеще започнеш да търгуваш по него, пак ще си загубиш парите. Причината за този феномен се нарича НАСТРОЙВАНЕ НА СТРАТЕГИЯТА КЪМ ДАННИТЕ.

За да стане една стратегия печеливша, тя трябва да се базира на някаква ЗАВИСИМОСТ. Тази зависимост трябва да си има някаква първопричина, която да може да бъде обяснена с думи. Също така тази зависимост трябва да е стабилна във времето, и не на последно място - тази стабилност трябва да бъде доказана с исторически тестове.

За да можеш да разпознаеш псевдозависимостите от истинските зависимости, ще се наложи с някакъв математически метод да докажеш, че ПМО-то на зависимоста не е плод на флуктуациите на чистата случайност. Подходящ такъв метод например е намирането на доверителния интервал на ПМО-то и проверка дали неговата долна граница е положителна. Ако това е така, тогава и само тогава имаш шанс за в бъдеще с 95% вероятност стратегията ти да продължи да бъде печеливша.

Та това е накратко защо тази стратегия ще е губеща. Защото цялата математика е против нея, и защото такива стратегии през годините съм тествал хиляди, и всичките те се проваляха на тези тестове.

Mateev
79 получени
58 дадени

Мнение от Mateev » 26 юни 2018, 10:52

Ако ти е мерак да пробваш някакви стратегии, изтегли си тази програма:
https://strategyquant.com/introduction/

При нея можеш с мишката да разцъкваш някакви правила за вход и изход от позиция, и после програмата автоматично ти генерира експерт с тези правила. Също така можеш да накараш програмата сама да си измисля и пробва различни стратегии, като само и дадеш груби насоки какво да ползва. След това програмата започва да прави различни комбинации и да проиграва хиляди тестове. Дето се казва - само с няколко часа разцъкване на мишката и ще се сдобиеш с "печеливша" стратегия, и експерт за нея.

Програмата е платена, но за времето на Trial периода можеш да си намериш една камара стратегии и да си направиш една камара "печеливши" експерти. Друг е въпроса дали те наистина ще печелят във бъдещето ...... но това вече е друга тема, по която съм изписал хиляди постинги из форумите.

Отговори

Върни се в “FOREX СИГНАЛИ, СИСТЕМИ И СТРАТЕГИИ”