FOREX - Числа на Фибоначи

Числа на Фибоначи. Нива на Фибоначи - определяне и ползване.
admin
Site Admin
Регистриран: 08 яну 2009, 11:49
6 получени
1 дадени

FOREX - Числа на Фибоначи

Мнение от admin » 09 май 2009, 23:11

Фибоначи... Кой?

Често ще използваме отношенията на Фибоначи в търговията си, така че е най-добре да се запознаете с него и да го обикнете като собствената си майка. Фибоначи е обширна материя и има много различни приложения със странни имена, но ние ще се спрем на двете най-популярни – корекции и проекции.

Позволете ми първо да ви представя самия Фибоман - Леонардо Фибоначи.

Леонардо Фибоначи е известен италиански математик, който открил прости редици от числа, отношенията между които описват естествените пропорции на нещата във вселената.

Отношенията възникват от следната редица: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144...

Редицата се образува от числа, всяко от което е сбор от предишните две. 3=2+1, 5=2+3 и т.н.

Отношението между две последователни числа в редицата клони към 0.618. Например 34 разделено на 55 е равно на 0.61818.

Това отношене е известно като „златната пропорция”.

Стига толкова числа и сметки. Ето отношенията, които трябва да знаете:

Корекции на Фибоначи
0.236, 0.382, 0.500, 0.618, 0.674

Проекции на Фибоначи
0, 0.382, 0.618, 1.000, 1.382, 1.618

Всъщност не е необходимо да смятате на ръка тези отношения. Търговската ви платформа най-вероятно ще свръши тази работа вместо вас. Но винаги е добре да сте запознати поне в най-общи линии с теорията зад индикатора.

Трейдърите използват корекциите на Фибоначи като нива на подкрепа и съпротива. Доколкото много трейдъри следят тези отношения и поставят ордери на съответните нива, то наличието на подкрепа или съпротива на тези нива се превръща в самоосъществяващо се предсказание.

Трейдърите използват проекциите на Фибоначи като нива за прибиране на печалби. Доколкото много трейдъри поставят лимитите си на тези нива, то те се превръщат в нива на подкрепа и съпротива по силата на самоосъществяващо се предсказание.

Повечето платформи включват инструменти за изчисляването на нивата на Фибоначи. За да бъдат приложени тези инструменти, трябва да бъдат установени началната и крайната точка, отношението между които ще се смята. За установяването на началната и крайната точка могат да бъдат използвани различни методи, но един от най-практичните са фракталите на Бил Уилямс.

В следващия урок ще разгледаме по-внимателно корекциите на Фибоначи

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
158 получени
252 дадени
Контакти:

Re: FOREX - Числа на Фибоначи

Мнение от S.Zhelev » 14 май 2009, 22:54

. написа:Вгледайте се в листенцата на слънчогледовия цвят, в структурата на ананаса, в мидената черупка, в различните части на насекомото, на делфина и в самото човешко тяло. Ако вземете точните си мерки от главата до петите и след това от пъпа до пода и разделите тези две числа, какво, мислите, ще се получи? Или опитайте се да измерите дължината от рамото до върха на пръстите си и после от лакътя пак до върха на пръстите, разделете тези числа и ето че отново ще се появи числото 1618. Пръстите на ръцете, на краката, прешлените, лицето, пропорциите на ДНК – навсякъде ще срещнем златната пропорция. Тя е математическа формула на Твореца, формула на хармонията и красотата, математически стожер на Вселената.
Ето такива неща са написани за числата на Фибоначи.
Дали са верни - няма кой да ми каже. Но италиянският математик от XIIIв. определено няма място на финансовите пазари. Нивата на Фибоначи са като всяко друго ниво - пазарът по всяко време е идеално балансиран. Те не действат като нива на подкрепа и съпротива. Всъщност те не действат изобщо.

Потребителски аватар
S.Zhelev
158 получени
252 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 14 май 2009, 23:46

Средновековният търговец-математик Леонардо Фибоначи от Пиза е автор на загубеният трактат "Kнига за абака"(книга за изчисления), който определя развитието математиката в Европа за няколко столетия. Именно в този трактат европейците се запознали с индуските (арабските) цифри.

Днес Леонардо от Пиза е известен благодарение на френския математик Люка, който нарекъл на името на Фибоначи числовата последователност, възникнала в една доста тривиална задачка от легендарния трактат:

"Някой си поместил двойка зайци на накакво място, обградено от всички страни със стена, за да разбере колко двойки зайци ще се родят в течение на година, ако природата на зайците е такава, че след месец двойката зайци ще възпроизведе на бял свят друга двойка, а зайците ще могат да раждат други зайчета от втория месец след своето раждане".

http://wmileva.hit.bg/Fractals/Pages/Fibonacci.htm

Grisha_Kovachki
Регистриран: 04 юни 2012, 10:09

Мнение от Grisha_Kovachki » 04 юни 2012, 10:11

Доста често я използвам тая схема в покера и като залагам на футбол.. доста печалби съм направил с нея

Потребителски аватар
heavencloser
Регистриран: 23 сеп 2010, 02:08

Мнение от heavencloser » 04 юни 2012, 14:45

S.Zhelev написа:Средновековният търговец-математик Леонардо Фибоначи от Пиза е автор на загубеният трактат "Kнига за абака"(книга за изчисления), който определя развитието математиката в Европа за няколко столетия. Именно в този трактат европейците се запознали с индуските (арабските) цифри.

Днес Леонардо от Пиза е известен благодарение на френския математик Люка, който нарекъл на името на Фибоначи числовата последователност, възникнала в една доста тривиална задачка от легендарния трактат:

"Някой си поместил двойка зайци на накакво място, обградено от всички страни със стена, за да разбере колко двойки зайци ще се родят в течение на година, ако природата на зайците е такава, че след месец двойката зайци ще възпроизведе на бял свят друга двойка, а зайците ще могат да раждат други зайчета от втория месец след своето раждане".

Да си дойдем на думата-златното сечение 8-) ,един от инструментите с които е изградена вселената и по-точно е направена -динамичната матрица за развитие-основната програма или уиндоуса :lol: ,оттам нататък са ''посадени''множество програми....абе интересно е -и то доста,ама от към начина на действие и правилата -законитте по ,които дестват програмите-мен тва ми харесва,шоглавите учени чоплат в устройството ама има неща до които няма да бъдат допуснати колкото и да чопкат,щото :!: ,знанието трябва да се споделя :!: -друг основен принцип-да ама нали разбирате за кво ползват простосмъртните знанието-ЗА ОРЪЖИЯ :evil: :( ,затуй....нема да го бъде колайдеря...аз знам кво ще стане с колайдеря:ще има посещение от един ''организъм'',много силен с много енергия и потенциал в него,и колайдерът ша се чупи сам...много лошо и то в цялаото му величие от софтуер до камерите за сблъсъка на частиците... :lol: ,той хаивана нищо няма да прай на физичеко ниво-на енергийно ниво е всичко,а когато в една система се увеличи многократно енергията-защото това ще е неизбежно....слабите звена здават багажа първи ,а повярвайте ми -ускорителят има много такива :lol: ........яяяяххххуууууууууууу :lol: :lol: :lol: :grin: :twisted:

той отговора на въпросите им се мота тук пред очите им няколко хиляди години ама аре.....толкова за ся
After the pullback...
Яздя вълната без много да расъждавам....
universal scalper...
официално се отказвам от начисляването на бонус,ако може желая да бъде премахнат !!!

Потребителски аватар
housecatFX
Регистриран: 05 юни 2012, 02:14

Мнение от housecatFX » 05 юни 2012, 03:18

heavencloser написа:
S.Zhelev написа:Средновековният търговец-математик Леонардо Фибоначи от Пиза е автор на загубеният трактат "Kнига за абака"(книга за изчисления), който определя развитието математиката в Европа за няколко столетия. Именно в този трактат европейците се запознали с индуските (арабските) цифри.

Да си дойдем на думата-златното сечение 8-) ,един от инструментите с които е изградена вселената и по-точно е направена -динамичната матрица за развитие-основната п........простосмъртните знанието-ЗА ОРЪЖИЯ :evil: :( ,затуй....нема да го бъде колайдеря...аз знам кво ще стане с колайдеря:ще има посещение от един ''организъм'',много силен с много енергия и потенциал в него,и колайдерът ша се чупи сам...много лошо и то в цялаото му величие от софтуер до камерите за сблъсъка на частиците... :lol: ,той хаивана нищо няма да прай на физичеко ниво-на енергийно ниво е всичко,а когато в една система се увеличи многократно енергията-защото това ще е неизбежно....слабите звена здават багажа първи ,а повярвайте ми -ускорителят има много такива :lol: ........яяяяххххуууууууууууу :lol: :lol: :lol: :grin: :twisted:

той отговора на въпросите им се мота тук пред очите им няколко хиляди години ама аре.....толкова за ся

Числата на Фибоначи всъщност не са негово откритие а конкретно математическо приложение на златното сечение намерено от човечеството в различни етапи на развитие в изкуството, техниката, биологията и др. Зависимостта на златната пропорция е развита като идея още от Питагор, Архимед и насам ...
Не бива да умаловажаваме постигнатото до сега, и нещата не идват от зайци а от хора :) макар че много вероятно е да се самозатриим отново щото някой ненаяден гъз няма да му стигне пак нещо :-? но това е друга тема.
най-интересното е че нещата в търговията и сериозната математика са много свързани а именно с намирането на модели и систематизирането им..
реално погледнато всички напъни при алгоритми за "пресмятане на бъдещето" писани в какъвто и да е вид се опитват да направят точно това..
Ще бъде интересно ако някой, който експлоатира по-детайлно въпроса да сподели иформация, смятам че това е сериозна тематаика и не е хвърляне на боб и местене на чертички по позициите.

Чудесен форум адмирации към всички които са се постарали да съберат и качат толкова информация на български. Много полезно!

こんにちは

pri6aleca
Регистриран: 30 май 2011, 22:46

Мнение от pri6aleca » 08 юни 2012, 23:13

4ислата на фибона4и могат да бъдат приложени в хазартни стратегии тип мартингел, аз поне не виждам друго тяхно разумно приложение,не 4е мартингел е разумно

Потребителски аватар
heavencloser
Регистриран: 23 сеп 2010, 02:08

Мнение от heavencloser » 09 юни 2012, 00:04

естествено ,че не са негово откритие,и какво означава думата откритие изобщо?...
а за гадаене на бъдещето... :lol: всъщност какво е времето изобщо? това ,че ние го възприемаме по този начин-праволинейно,не означава ,че то така протича,аз честно казано го възприемам различно -като едно цяло-минало-настояще-бъдеще,това е заради моята гледна точка/теорията на Айнщайн/и за мен това е действителността/вярно е за мен/,интересното предстои и то скоро...само да добавя ...за древните гърци...има и още по древни неща...http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D1% ... 0%B5%D1%80

тук е малко инфото ...но като се замисли ,човек....КАК някакви първобитни хора ще ти опишат астероидния пояс след като той не може да се види с просто око :lol: =>ако не пътуваш сред звездите няма как да го знаеш този факт....или във времето...,но дали сме сами във вселената? :shock: ,по-голяма тъпотия не съм чувал :lol: :lol: :lol: :lol:
After the pullback...
Яздя вълната без много да расъждавам....
universal scalper...
официално се отказвам от начисляването на бонус,ако може желая да бъде премахнат !!!

Потребителски аватар
housecatFX
Регистриран: 05 юни 2012, 02:14

Мнение от housecatFX » 15 юни 2012, 15:28

heavencloser написа:естествено ,че не са негово откритие,и какво означава думата откритие изобщо?...
а за гадаене на бъдещето... :lol: всъщност какво е времето изобщо? това ,че ние го възприемаме по този начин-праволинейно,не означава ,че то така протича,аз честно казано го възприемам различно -като едно цяло-минало-настояще-бъдеще,това е заради моята гледна точка/теорията на Айнщайн/и за мен това е действителността/вярно е за мен/,интересното предстои и то скоро...само да добавя ...за древните гърци...има и още по древни неща...http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D1% ... 0%B5%D1%80

тук е малко инфото ...но като се замисли ,човек....КАК някакви първобитни хора ще ти опишат астероидния пояс след като той не може да се види с просто око :lol: =>ако не пътуваш сред звездите няма как да го знаеш този факт....или във времето...,но дали сме сами във вселената? :shock: ,по-голяма тъпотия не съм чувал :lol: :lol: :lol: :lol:

.....така е темата за знанието е невероятно голяма и интересна :o

Потребителски аватар
Georgi
Регистриран: 23 яну 2011, 13:39

Фибоначи

Мнение от Georgi » 27 юни 2012, 14:06

Не можах да открия тема по този въпрос ат форекса и за туй отварям темата. Аз не съм от спецовете по въпроса. По-скоро съм лаик. Но това не ми пречи да експериментирам.
Изображение
На графиката съм нанесъл две експозиции по Фибоначи. В момента се опитваме да пробием съпротивата на 38.2 по втората, локална. С цел 61.8. Подчертал съм ги в червено.
Интересно ми е и последното дъно. дали е случайно. Щото при първата експозиция, съм се съобразил с предишното дъно!
Ще ми е интересно коментарите на разбиращи!

Потребителски аватар
Georgi

Re: Фибоначи

Мнение от Georgi » 27 юни 2012, 14:09

Дори ясно се открояват формирането на глава и рамене. Сега то забелязах. 8-)

Потребителски аватар
soros
Регистриран: 14 ное 2010, 14:24

Мнение от soros » 27 юни 2012, 15:51

Georgi написа:Дори ясно се открояват формирането на глава и рамене. Сега то забелязах. 8-)
Георги, поздрави.
1. По първия пост- голямата ти корекция на Фибоначи е обърната(постави горе на върха 0-та). Малката ти корекция е правилно ориентирана, друг е въпроса дали е трябвало да я поставяш по средата на вълната.
2. По втория пост- Рано е да се каже дали е "глава и рамене". Може да стане, а може и да не стане. В момента се прави така нареченото рамо. Дадена фигура, дали ще е тази или някоя друга, трябва да е изцяло звършена, за да твърдиш, че е тя.
Последна промяна от soros на 27 юни 2012, 16:12, променено общо 1 път.
Авторът не препоръчва извършването на спекулативни действия, в съответствие с прогнозите направени в тази публикация и не носи отговорност.

Потребителски аватар
S.Zhelev
158 получени
252 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 27 юни 2012, 16:04

Георги, преместих мненията ти за фибоначи в тази тема.

jssj
Регистриран: 08 юни 2011, 20:07
98 получени
18 дадени
Контакти:

Мнение от jssj » 27 юни 2012, 16:06

:smile: Виждам че soros вече е обяснил, затова пускам само графиката, с уточнението че тук търсим само корекциите, а фибопроекциите са нещо друго.
Успех !
644.gif
644.gif (19.84 KБ) Видяна 8818 пъти
http://www.forexjssj.com
"Ваша жизнь на 10% зависит от того, что с вами происходит, и на 90% от того, как вы реагируете на эти события."

Потребителски аватар
Georgi

Мнение от Georgi » 27 юни 2012, 16:22

soros написа:
Georgi написа:Дори ясно се открояват формирането на глава и рамене. Сега то забелязах. 8-)
Георги, поздрави.
1. По първия пост- голямата ти проекция на Фибоначи е обърната(постави горе на върха 0-та). Малката ти проекция е правилно ориентирана, друг е въпроса дали е трябвало да я поставяш по средата на вълната.
2. По втория пост- Рано е да се каже дали е "глава и рамене". Може да стане, а може и да не стане. В момента се прави така нареченото рамо. Дадена фигура, дали ще е тази или някоя друга, трябва да е изцяло звършена, за да твърдищ, че е тя.
sorosе, проекцията е поставям по посока на тренда. За туй в първия случаи палзувам върха за 0-та.
Втората проекция е локална. И можеш да видиш че за ориентир ползувам един локален връх за 100! Поне това го научих от руските анимации.
Колкото за "главата и раменете", според мен трябва да търсим формациите в зародиш. В момента гледам прави "Хайл!" с едната си ръка. Все пак, това са вероятностни конфигурации. Така че влиза в действие резрвния вариант. Стопа или ръчната!! :evil:

Потребителски аватар
Georgi

Мнение от Georgi » 27 юни 2012, 16:25

S.Zhelev написа:Георги, преместих мненията ти за фибоначи в тази тема.
Приемам го! Всичко е О"кей.

jssj
Регистриран: 08 юни 2011, 20:07
98 получени
18 дадени
Контакти:

Мнение от jssj » 27 юни 2012, 17:17

:smile:
646.gif
646.gif (13.17 KБ) Видяна 8771 пъти
http://www.forexjssj.com
"Ваша жизнь на 10% зависит от того, что с вами происходит, и на 90% от того, как вы реагируете на эти события."

vgc
Регистриран: 10 дек 2009, 10:18
37 получени
6 дадени

EURUSD

Мнение от vgc » 27 юни 2012, 21:34

Графиката понякога се движи хармонично в ритъма на златното сечение било то по време било то по цена или и по двете, но в останалите случаи рисува просто нещо друго. Напоследък еврото се движи хармонично и по тази причина миналата седмица пуснах графика в момента в който тя правеше неуспешна пета според вълновиците, а според фиботата беше просто дошло време за екстремум по времевите зони и заедно с това бяхме в зоната на горният лъч. Картинката би била шедьовър ако зиг-загът надолу завърши едновременно и с атака на средният лъч и с изпълнение на 261.8%-ния таргет (162-та процента бяха филнати с хирургична точност вчера). Шедьоври трудно стават ама поне е готино да порисува човек :smile:
sunbird.gif
sunbird.gif (18.56 KБ) Видяна 8719 пъти
Форексът е полезен като ХОБИ

Потребителски аватар
Georgi

Мнение от Georgi » 27 юни 2012, 23:34

vgc, едно голямо тенкс! за експерта при Е/Швейцярец при рейндж. Един от малкото успешни експерти дето съм ползувал. Прилагал съм го и при йената, и при кабела. Вдигал съм му ТП на 8 и 10 пипса. В рейндж ли е една двойка, или умерен тренд на север, машинката работи!

Потребителски аватар
druster
Регистриран: 14 авг 2011, 20:13
2 получени

Мнение от druster » 28 юни 2012, 07:28

Georgi написа: vgc, едно голямо тенкс! за експерта при Е/Швейцярец при рейндж. Един от малкото успешни експерти дето съм ползувал. Прилагал съм го и при йената, и при кабела. Вдигал съм му ТП на 8 и 10 пипса. В рейндж ли е една двойка, или умерен тренд на север, машинката работи!
Никога не съм ползвал експерти. :grin: Трябва да пробвам да видя как е :smile:
Information is the most dangerous weapon of all the world.

Отговори

Върни се в “Нива на Фибоначи”