FOREX - Подкрепи и съпротиви

Какво представляват и как се ползват подкрепите, съпротивите, трендлиниите и каналите.
admin
Site Admin
Регистриран: 08 яну 2009, 11:49
3 получени
1 дадени

FOREX - Подкрепи и съпротиви

Мнение от admin » 09 май 2009, 22:21

Подрепи и Съпротиви

Подкрепата и съпротивата са едни от най-широко използваните концепции във форекс търговията. Но изглежда, че всеки си има собствена представа за това как трябва да бъдат определяни подкрепите и съпротивите.

Нека за начало да погледнем основното:

Изображение

Нека погледнем горната диаграма. Както можете да видите, развива се възходящ зигзаг (бичи пазар). Когато пазарът се покачва, а след това се понижава, най-високата точка, достигната преди понижението вече е съпротива.

Когато пазарът отново тръгне нагоре, най-ниската точка достигната при низходящото движение вече е подкрепа. По този начин подкрепи и съпротиви се образуват последователно през цялото време. Обратното важи при низходящ тренд.

Определяне на подрепа и съпротива

Трябва да запомните, че подкрепата и съпротивата не са точни числа. Често ще виждате подкрепи и съпротиви, които изглеждат пробити, но след това ще откриете, че пазарът просто ги е тествал. На кендълстик графики тези „тестове” на подкрепи и съпротиви обикновено се виждат като сенки.

Изображение

Обърнете внимание как сенките на свещите тестват 1.2782 нивото. В тези моменти изглежда, че пазарът е пробил съпротивата. Обаче в ретроспекция можем да видим, че пазарът просто е тествал това ниво.

Как да разберем, че подкрепата или съпротивата действително е пробита?

Няма точен отговор на този въпрос. Някои биха казали, че подкрепата или съпротивата е пробита, когато пазарът затвори отвъд това ниво. Обаче ще видим, че това не винаги е валидно. Нека да вземем горния пример и да погледнем какво се е случило, когато цената е затворила над 1.2500.

Изображение

В този случай цената е затворила два пъти над съпротивата на 1.2500, но и двата пъти пада обратно под нея. Ако бяхте повярвали, че това са истински пробиви и бяхте купили, щеше да е доста болезнено. Гледайки графиката в момента, можем да видим, че съпротивата не е пробита, а продължава да важи и дори е по-силна.

За да филтрирате тези фалшиви пробиви, трябва да мислите за нивата на подкрепа и съпротива повече като за зони, отколкото като за конкретни числа. Един от начините да откриете тези зони е като определите нивата на подкрепа и съпротива на line графика вместо на кендълстик графика. Причината е, че line графиката показва само цената на затваряне докато кендълстик графиката добавя към картинката и екстремумите. Тези екстремуми могат да бъдат заблуждаващи, тъй като често представляват нещо като рефлексно изправяне на крака при удар под капачката на коляното.

Когато определяте нивата на подкрепа и съпротива, не ви интересуват рефлексите на пазара. Интересуват ви само преднамерените движения.

На графиката долу виждаме нивата на подкрепа и съпротива са там, където цената е образувала няколко върха или дъна.

Изображение

Още интересни факти за нивата на подкрепа и съпротива

1. Когато пазарът пробие ниво на съпротива, то се превръща в ниво на подкрепа. И обратното, пробитото ниво на подкрепа се превръща в ниво на съпротива.
2. Колкото по-често цената тества ниво на съпротива или подкрепа без да го пробие, толкова по-силна става тази зона на покрепа или съпротива

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
150 получени
250 дадени
Контакти:

Re: FOREX - Подкрепи и съпротиви

Мнение от S.Zhelev » 14 май 2009, 22:02

admin написа: Изображение

...........

1. Когато пазарът пробие ниво на съпротива, то се превръща в ниво на подкрепа. И обратното, пробитото ниво на подкрепа се превръща в ниво на съпротива.
2. Колкото по-често цената тества ниво на съпротива или подкрепа без да го пробие, толкова по-силна става тази зона на покрепа или съпротива

Това е чудесен пример за това как работи цялата индустрия, свързана с това да се обясняват неща, които изобщо не работят и често изобщо не съществуват.

Нарича се "проектиране на реалност".

Когато някой ви "проектира реалност", той ви казва как да възприемате заобикалящата действителност. Това работи само когато ви липсват впечатления от собствен опит. Точно такъв е случаят, когато току що сте се захванали с нещо ново, примерно с валутна търговия. След като сте прочели горния урок (или друг подобен нему), вече знаете, че съществува такова нещо като подкрепа и съпротива. В следващите уроци ще научите за съществуването на трендлинии, канали, индикатори и т.н. Докато не сте чували за тях, те не съществуват за вас.

Всъщност, те изобщо не съществуват, освен като част от трейдъркия жаргон. Какво представлява една подкрепа на седмична графика? Това е дъно отпреди няколко месеца. Имаме ли дори най-малко основание да смятаме, че факторите, които са обърнали пазара в онзи момент, ще сработят оново? Ни най-малко.

cuneooo
Регистриран: 22 авг 2009, 19:20

Мнение от cuneooo » 07 юни 2010, 03:41

Абе господа, някой забелязал ли е до колко часа или дена ''гап'' играе роля на съпротива или подкрепа ? :geek:

Потребителски аватар
S.Zhelev
150 получени
250 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 07 юни 2010, 10:29

Аз лично предпочитам да го играя за затваряне, еднократно между 00.00 и 1.00 часа в понеделник.
След това трябва да се не се съобразявам с него.

cuneooo

Мнение от cuneooo » 17 юни 2010, 10:55

S.Zhelev написа:Аз лично предпочитам да го играя за затваряне, еднократно между 00.00 и 1.00 часа в понеделник.
След това трябва да се не се съобразявам с него.
Аз при ясно изявен гап на 4h и D1 в демо сметкаta търгувам с две позиции по 0.11 лота. Едната позиция когато отвори пазара и другата, когато пазара направи корекция до ниската цена на свеща за да може да се изтреля обратно в посоката си.
От 4 месеца насам нямам загуба с този начин на търговия и се чудя дали и с реални сметка ще мога да постигна печалба от средно 150 пипа. Ти какво мислиш, дали пазара и брокера ми ще си направят шега с мен ?

Все пак говорим за възмоността за елементарна търговия веднъж с месечно с високи средства :o много лесно ми се вижда, а съм свикна в живота ми всичко да е againts me when its come about the money. дали най- накрая е дошло и моето време ?!;]

Потребителски аватар
S.Zhelev
150 получени
250 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 17 юни 2010, 11:21

Здравей, Cuneooo

Какво ще рече "ясно изявен гап на 4h и D1"?
Пусни моля те един скрийншот .

cuneooo

Мнение от cuneooo » 17 юни 2010, 18:18

S.Zhelev написа:Здравей, Cuneooo

Какво ще рече "ясно изявен гап на 4h и D1"?
Пусни моля те един скрийншот .
untitled11.JPG
untitled11.JPG (42.03 KБ) Видяна 8387 пъти

Графиката, която виждаш е на 4 ч. тайм фрейм.

Останах с впечатлението, че гап който си личи само на 15мин. и 30мин. графика много не може да се вярва.
за това си мисля, че само на 1ч., 4ч., 1д. повече може да се вярва.

Потребителски аватар
S.Zhelev
150 получени
250 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 17 юни 2010, 19:42

На графиката не се виждат нито цени, нито време и е малко трудно да се ориентирам за коя валутна двойка става въпрос.

Но гаповете, които си посочил са седмични и са едни и същи на всеки таймфрейм - от 1 минута до 1 седмица.

В последно време игра както за запълване на гапа, така и в неговата посока е добър вариант за тъговия. Никой обаче не може да каже до кога ще продължи това. При тази търговия няма начин брокерът да си направи шега с теб, само трябва да прецениш какъв брокер ти е нужен - такъв, който отваря в 00.00 часа българско време или такъв, който отваря в 1.00 часа българско време.

Виж, пазарът обича да се шегува със всички.

cuneooo

Мнение от cuneooo » 17 юни 2010, 22:23

Въпросната валута е Британец/Йена !

Мисля да се възползвам от този начин на търговия... до когато може. Само не знам до какъв брой лотове не влиая на пазара..това за мен е другата тема за притеснение след тази за брокера...

Потребителски аватар
S.Zhelev
150 получени
250 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 17 юни 2010, 22:42

cuneooo написа:Само не знам до какъв брой лотове не влиая на пазара..това за мен е другата тема за притеснение след тази за брокера...
Не се притеснявай за това. Множество брокери изпълняват поръчки до 100 лота (10 милиона) автоматично. За да повлияеш на пазара дори в тези слаболиквидни часове ще са ти необходими стотина милиона кеш.

Потребителски аватар
S.Zhelev
150 получени
250 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 21 юни 2010, 11:19

Тази седмица GBP/JPY не направи хубав гап, но системата ти щеше да даде добри резултати на EURUSD.
Игра ли нещо?

cuneooo

Мнение от cuneooo » 21 юни 2010, 13:02

Да ти кажа, честно останах доста изненадан от този гап, очаквах , да е чак следващия месец.
Отиграх го много добре според мен, 2 x 0.11 лота = 42 и 25 пипа сел за около час.
След което в 6 сутринта candle sticka ми се отвори на зелено върху МА 150 и купих още 0.11 лота от които имам печалба 65 пипа. Затворих позицията в 8 сутринта.
След това изчаках цената да мине 135.29 на 4ч тайм фрейм имам стратегия която ми показва дали ще има тренд в определената посока. Тук купих 2 x 0.11 - 33 и 50 пипа. тази стратегия си ми е безпогрешна и ми гарантира печалба поне 45пипа. Но от друга страна ме е и яд защото цената се качва, а аз не мога да разбера кокло още и в повечето случаи излизам рано.
Примерно днес, стана 12 часа, излох от позициите а цената се покачи с още 40пипа. :D в такива моменти изпадам в тиха истерия.

Така, да обобщя, значе благодарение на гапа, който ми подсказа на къде ще потегли пазара, спечелих 215пипа. като максимална ( вероятна) загува или drawdown, незнам как точно да го нарека ми беше -45пипа при търгувията ми от снощи до сега.

Да отбележа, тези печалби са ми на демо версия, ето защо се притеснявам, че като заложа на този начин на игра с такива средста в реалната търгувия, че брокера ми ще ме изиграе. :|

Потребителски аватар
S.Zhelev
150 получени
250 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 21 юни 2010, 13:15

Няма как да те изиграе брокерът при такава търговия.

Просто трябва да избереш правилния брокер. За Trader.bg съм сигурен, че няма дилърска намеса при изпълнението на поръчките и котировките са коректни. Булброкърс също бяха ок, след промяната на условията не знам, тази седмица ще открия сметка и ще пиша. Делтасток също са вариант.

В колко часа отваря демо платформата, на която търгуваш?

cuneooo

Мнение от cuneooo » 21 юни 2010, 13:20

Моя брокер е Булброкърс и отваря в 12ч. както си му е реда според мен.
Макар, че се занимавам от година с търговия, не съм наясно какво прави един брокер по добър от другите. или поне нещо повече от скороста на приемае на поръчката ти, комисионни и спред.

Мисля, че булброкърс са добре, само дето последните ми пъти търгувия забелязах, че цената достига до едно ниво само да ми гепи бай стопа или сел стопа и си сменя посоката. искрено се надявам това да е само случайност.

Daniel
Регистриран: 26 май 2009, 11:54

Мнение от Daniel » 22 юни 2010, 17:45

cuneooo написа:...не съм наясно какво прави един брокер по добър от другите. или поне нещо повече от скороста на приемае на поръчката ти, комисионни и спред.
Какво повече, това са най-важните неща. И да ти плати печалбата, разбира се :D

cuneooo

Мнение от cuneooo » 25 юни 2010, 11:24

Zhelev, мисля да се специализаирам в търгувията с валута, акции и прочие, мислиш ли че МИО-то е добър избор в тази насока ?

Потребителски аватар
S.Zhelev
150 получени
250 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 25 юни 2010, 12:02

МИО или Финанси... за тапията. Няма да ти помогнат с абсолютно нищо за трейдинга.

Ако искаш да се занимаваш сериозно с трейдинг, запиши Информатика, Приложна математика или КСТ

cuneooo

Мнение от cuneooo » 29 юни 2010, 09:48

S.Zhelev написа:МИО или Финанси... за тапията. Няма да ти помогнат с абсолютно нищо за трейдинга.

Ако искаш да се занимаваш сериозно с трейдинг, запиши Информатика, Приложна математика или КСТ
Ц,ц, ако бях запознат с трейдинга още в училище тогава сигурно щях да се амбицирам да уча Информатика вместо да бягам от часовете.

Разбрах, че в МИО-то обобщават и за валутната търговия, инсталирват си програмите и се учат да търгуват. най- вече на новини.

Потребителски аватар
S.Zhelev
150 получени
250 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 29 юни 2010, 10:06

Точно за МИО-то не знам, имах приятелка от друга специалност в УНСС и знам какво ги обучаваха по отношение на финансовите пазари. Ето ви тук един сайт, който позволява съставянето на виртуално портфолио. Купете 10 акции и ги дръжте 1 месец. Накрая вижте резултатите.

Никой не преподава трейдинг в България.

cuneooo

Мнение от cuneooo » 29 юни 2010, 18:20

Не виждам сайта нещо ? :D

Отговори

Върни се в “FOREX - подкрепи и съпротиви, трендлинии и канали”