FOREX срещу FUTURES

Какво е FOREX? FOREX vs STOCKS & FUTURES. Какво е пип, лот, ливъридж, марджин? Как да изберем боркер?
Потребителски аватар
Cvetan Radoslavov
Регистриран: 23 авг 2012, 12:28
1 получени

Re: FOREX срещу FUTURES

Мнение от Cvetan Radoslavov » 04 авг 2013, 11:40

danielfx написа: Много благодаря колега за отговорите и бързината.Би ли казал как да мерим обема и съответно неговото прилагане :smile:
Тия дни ще кача по - подробно примери
и скрийншотове, и ще ги обсъдиме :Р
Единственият проблем (заразлика с Форекса е),
който срещам при фючърсите
и не мога да намеря решение на него
е с опционни нива върху тях.
Не мога да намеря седмични опционни нива с
с дати на падеж и ценови бариери...
Така информацията е малко непълна и се губи важна част от
подкрепи и съпротиви, които се явяват опционните нива.

gambletrade
Регистриран: 24 апр 2010, 11:35

Мнение от gambletrade » 04 авг 2013, 11:52

admin написа:FOREX срещу FUTURES

Предимства на FOREX срещу FUTURES

Предимство Forex Фючърси
24 часова търговия Да Не
Търговия без комисионни Да Не
Ливъридж до 400:1 Да Не
Сигурност на цената Да Не
Гарантирано лимитиран риск Да Не

На спот FOREX пазара се търгуват почти $2 трилиона дневно, което го прави най-големия и ликвиден пазар в света. Този пазар може да обсорбира обеми, пред които всеки друг пазар на света изглежда джудже. На пазара на фючърси се търгуват едва 30 милиарда дневно. 30 млрд?!! Джобни пари! Пазарът на фючърси не може да се конкурира с неговата ограничена ликвидност. FOREX пазарът е винаги ликвиден, което означава, че позиции могат да бъдат отваряни и затваряни и стоповете изпълнявани без слипидж освен при особено волатилен пазар.

24 часов пазар
Първи отварят Сидни и Сингапур. След това отваря Токио. След това Лондон. И накрая отваря Ню Йорк. Докато затворят пазарите в Ню Йорк, пазарите в Сидни са вече отворени. На вас като трейдър, това ви дава възможност да реагирате незабавно на благоприятни или неблагоприятни новини. Ако важни данни излязат от Англия или Япония докато пазарът в САЩ е затворен, отварянето на слеващия ден може да е лудница. Има пазари на фючърси, които функционират през нощта, но те са много тънки, не особено ликвидни и са трудно достъпни за обикновения инвеститор.

Търговия без комисионни
Знаете ли какво е добото при валутната търговия? Вие НЕ плащате комисионни! Понеже сключвате сделки директно с маркет-мейкър по електронна онлайн система, вие елиминирате едновременно и комисионните за брокера и борсовите такси. Цената на сключване на сделка е отразена в спреда, но спред има и при търговията на акции и фючърси. FOREX брокерите печелят от спреда вместо от комисионни.

Сигурност на цената
Когато търгувате FOREX, вие получавате бързо изпълнение и гарантирана цена при нормални пазарни условия. Обратно, при пазарите на фючърси и акции никой не гарантира цената или незабавно изпълнение. Дори при електронното търгуване цената на изпълнени на пазарите на акции и фючърси е далеч от гарантирана. Цените, котирани от брокери често представляват цената на последната сделка, а не цената, на която ще бъде изпълнен ордерът.

Гарантирано лимитриран риск
За целите на риск мениджмънта съществуват ограничения за поддържане на отворени позиции при FOREX брокерите. Рискът на валутните пазари е минимизиран, тъй като онлайн платформта автоматично ще затвори съществуващите позиции, когато текущия баланс по сметката падне под определен % от изискуемия марджин. Така никога не можете да загубите повече, отколкото сте депозирали при боркера. При търговията с фючърси загубата от позицията може да превишава депозита при брокера и вие ще сте отговорни за разликата. Доста гадно.

Не е вярно! Само един от фючърите на еврото 6Е е с обем около 30 млрд., а той е един от многото фючърси , които съществуват.

24 часов пазар
Не е вярно! CME(една от фючърсните борси) работи 23ч. в денонощието и има добра ликвидност при валутните фючъри, доставена от маркет мейкърите.

Търговия без комисионни
Не е вярно! Комисионните(във вид на разширен спред) при ритейл брокерите са в пъти по големи от тези на фючърсните брокери.

Сигурност на цената
Тук не е ясно, за какво става въпрос, защото цената на изпълнение на лимит ордерите е гарантирана, а на маркет ордерите не е гарантирана по дефиниция.

Гарантирано лимитриран риск
Не е вярно! Брокера затваря служебно позицията, ако баланса по сметката ти не покрива интрадей/овърнайт марджина.

Желев, не се заяждам, ама .....?

Потребителски аватар
Svilen
Регистриран: 10 юли 2012, 15:29

Мнение от Svilen » 04 авг 2013, 12:18

Cvetan Radoslavov написа:
danielfx написа:
Привет,
аз ги търгувам като сиефдита,
.........................
И "е мини"тата фи има като сиефдита при различните брокери.
.......... :Р
Погледнах Барчарта и ще го имам в предвид, а тези СФД-та къде ги търгуваш или поне какви са минималните условия ?

Потребителски аватар
Cvetan Radoslavov
Регистриран: 23 авг 2012, 12:28
1 получени

Мнение от Cvetan Radoslavov » 05 авг 2013, 18:50

Svilen написа:
Cvetan Radoslavov написа:
danielfx написа:
Привет,
аз ги търгувам като сиефдита,
.........................
И "е мини"тата фи има като сиефдита при различните брокери.
.......... :Р
Погледнах Барчарта и ще го имам в предвид, а тези СФД-та къде ги търгуваш или поне какви са минималните условия ?
Привет, аз друго имах предвид, че си правя анализа по фючърсите на регулираните борси, но ги търгувам като сиефдита на нерегулираните борси, защото сметките ми за трейд са съвсем обикновенни и ми е нужен по малък обем и по висок ливъридж, та риска от загуба по една сделка да е малък и поносим и за джоб и за психика :Р.
Като цяло фючърси с маржин от 1:20 до 1:200 има в Бенчмарк, Елана(Саксо терейдър платформата)-ако не ме лъже паметта, както и в Карол Дилинг(при други маржин изисквания и изусквания за обем), също и в Актив Трейдс, от нашите бг брокери. Тук трябва да се внимава за друго, с кой брокер работи брокерът с който търгуваме, тоест кой изнасся сделките му, защото примерно кафето се търгува и на борсите в Америка, и на борсите в Лондон.
Тоест да не се окаже, че гледаме цената на кафето в СМЕ, а сме изтъргували кафе на Лондонската борса и съвсем нормално се случва съвсемн друго с нашата сделка, не както очакваме ... :grin:
Сиефдитата ги търгувам и в платформата на народа(Трейдър.бг), и в Делтасток.
Направил съм си две таблици с изчисления, колко марж, на колко обем в Трейдъра и Делтата, ше ги потърся, ше ги щракна и ще ги кача като снимки.
Така, човек мн лесно може да се ориентира, примерно петрол с маржин 1:100, обем 10 барела(минимума) или повече в Трейдър.бг- 15$ марж за сделка с мин. обем.
И според времето на трейд 1$-1.5$ риск на 5$ таргет(за брой), значи ЗА 10$ мин. обем 10до15$ риск на сделка."Х" сделки по "х"риск-водят до примерно толкова. Ето пример16$ риск на 16$ маржин за 16 сиефдита на петрол. Ако сме с 5% риск за сделка и 500лева(съвсем обикновенна сметка), значи за 25лева можем да влезем с 16$ риск за 16 сиефдита на 16барела, като рискуваме рискуваме 25лева загуба срещу печалба от 80$(120лева) в рамките на седмица до 10 дена.
По абсолютно същия начин е и в Делтасток, те много си промениха уебплатформата и е доста приятна. Там даже няма минимум за обем, тоест при примера с петрола можем да сме със всякакво число и добавки с най различни числа като обем. Но за някои от стоките Делтасток имат изисквания за по - голям ливъридж, това е единствената разлика като цяло.
Та това е - лесно и семпло :Р
Поздрави :Р

Потребителски аватар
Svilen

Мнение от Svilen » 05 авг 2013, 19:47

Благодаря много за разяснението! Да, за анализа по Барчарта го разбрах още първият път, а това, което се интересувах е това, което си описал по - долу.

Понеже съм начинаещ и основно се опитвам да търгувам форекс, интереса ми към фючърите ми е наистина голям, но признавам, че имам много бели петна, а и не отделям нужното внимание, което смятам да обърна. :roll:

С излизане на книгата на Брукс още повече ми се "подразни" отношението към фючърите :smile:

Признавам си, че се бъркам доста, защото се опитвам да търгувам, следя всякаква информация по отношение почти на всеки аспект от търгуването и в същото време се опитвам да намеря " Правилният път за търгуване " за мен лично.

Краткият ми опит за търгуване на E-mini SP500 ми допадна и от там ми се засили интереса. Естествено от там разгледах условията при известните брокери занимаващи се почти основно само с фючъри и там видях, че се изискват доста средства, които не, че са толкова шокиращи, но рискът им ме притеснява.

Това, което разбрах от поста ти ще се опитам да го пресъздам от моя гледна точка, а се надявам да ме коригираш където бъркам :-? :oops:

=> Фючърите ги търгуваш, като CFD / индекси, валути и стоки /, като използваш Трейдър.БГ и Делтасток.

=> Други предлагащи такива / CFD фючъри, ако мога така да се изразя...? / са Банчмарк, Елана, Карол и Актив. Рамото е 1:20 - 1:200.

=> $500 долара ще бъдат достатъчни поне за минимална търговия ? Тук може да добавиш, ако имаш още информация.

Искам също така да споделя, че и аз мога да погледна какво пише на брокерите на сайтовете, но се омотавам :oops: и не намирам точната информация...

Благодаря предварително!

Потребителски аватар
Svilen

Мнение от Svilen » 05 авг 2013, 20:32

Само да добавя, че се интересувам от Е-мини по - принцип, но не само.

Stefanov
Регистриран: 11 ное 2012, 13:21

Мнение от Stefanov » 06 авг 2013, 08:59

те еминита са няколко,кой точно гледаш или всичките...и бг брокери на това нещо незнам дали предлагат...аз си ги търгувам на фючърсния само на американската сесия :) Мисля,че ти бях написал кои ползвам :)

Потребителски аватар
Svilen

Мнение от Svilen » 06 авг 2013, 09:59

Имам предвид за сега SP500, защото тях съм пробвал, а колкото до споменатите брокери от теб - рано ми е за сега и по - скоро ще пробвам CFD на което предлагат.... :oops:

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
161 получени
253 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 06 авг 2013, 16:32

gambletrade написа:Желев, не се заяждам, ама .....?
gambletrade, това е превод от Babypips.com, не са мои разсъждения.

Ето какви според мен са предимставата и недостатъците на Forex & Futures

Futures: Голямото предимство е прозрачността. Недостатъци - относително високи margin requirements, относително високи изисквания за откриване на сметка. Разходите по търговията (спред и комисионни) не са по-ниски от тези при форекс брокерите.

Forex: Предимства - практически нямаш никакви изисквания за да започнеш търговия - при някои брокери можеш да си откриеш сметка с $1 и да търгуваш с $1, което предоставя гъвкавост и възможност за контролна риска. Имаш висок leverage, които е особено атрактивен за начинаещите трейдъри. Недостатъци - липса на прозрачност. При положение че мнозинството брокери предлагат търговия при спред около 1.5 пипса, не виждам какво повече ще ти предложат фючърсите.

Относно обемите - на forex са по-големи, можеш да си сигурен. Цитираш 30 млрд. на Е6, но е хубаво да кажеш и за какъв период е изтъргуван този обем. Според BIS дневният форекс оборот e около 5 трилиона и около 1.5 трилиона от него са в EUR/USD. Това е 50 пъти повече от оборота на Е6.

И накрая - при фючърсите можеш да загубиш повече отколкото си депозирал и да дължиш пари на брокера. Дали ще е поради гап в следствие на новини или гап през уикенда, няма значение. При повечето форекс брокери това е невъзможно, негативен баланс няма и няма начин да дължиш пари на брокера след като си загубил своите.

Който иска, е свободен да търгува фючърси, но се съмнявам, че това само по себе си ще го направи успешен трейдър.

Потребителски аватар
Svilen

Мнение от Svilen » 06 авг 2013, 17:48

И аз го прочетох това, но тази част, където се казва, че може да дължиш пари на брокера не ми се вижда възможно от където и да го погледнеш.

Stefanov

Мнение от Stefanov » 07 авг 2013, 08:51

По принцип е възможно да задлъжнеещ при марджин кола ако има голям гап :)

Потребителски аватар
Svilen

Мнение от Svilen » 07 авг 2013, 09:16

Аз не казвам, че теоретично е невъзможно, но когато влезеш с определена сума/ сключили сте договор с даден брокер не вярвам той да очаква, че при такава ситуация ти ще му приведеш пари ?!
---------------------------------------------------
Някой търгували Е-мини, примерно на SP500 на реална и ако "Да" можели да ми обясни къде ? / ако не иска на всеослушание може на лични /
Благодаря предварително :smile:

ПП. Ще бъда благодарен на всеки, който ми обясни малко по - вече, за това каква е разликата между няколко фючъра на златото примерно и/ или примерно Емини на СП500 и същото обаче миникап.

Също така виждам, че има подобни инструменти на няколко борси, но по принцип в нета се споменават само конкретен фючър на конкретна борса ? Малко май тъпо прозвуча, но мисълта ми е, че основно се споменават две борси с техните инструменти, а другите ? Знам, че най - вероятно е подобно, като при форекс - много брокери с техните условия, но и там ли е такава идеята ?

danielfx
Регистриран: 26 юни 2013, 13:14

Мнение от danielfx » 07 авг 2013, 15:55

Stefanov написа:По принцип е възможно да задлъжнеещ при марджин кола ако има голям гап :)
От трейдър.бг казват че такава загуба я покриват от тяхна страна :-?

Потребителски аватар
Svilen

Мнение от Svilen » 07 авг 2013, 16:42

Tова мисля, че показва достатъчно добре що за брокер са ! :good:

Stefanov

Мнение от Stefanov » 07 авг 2013, 17:57

Ами възможно е но не всеки брокер би го направил...предполагам като търгуваш с малки обеми да задлъжнееш 10 долара не е фатално...ама примерно 1000-ка ако търгуваш с по големи...незнам не съм чувал за такъв случай в Бг поне :)

Потребителски аватар
Svilen

Мнение от Svilen » 07 авг 2013, 18:26

И аз така - чета от една година по форумите и не съм попадал на такъв случай :-?
==========================
Отново да питам някой търгува ли E-mini на SP500 / ES / на реална за да попитам някои неща "от изворът" дето се казава?

gambletrade

Мнение от gambletrade » 07 авг 2013, 20:11

Желев, приеми моите извинения. Babypips.com са за еб..е, защото няма нищо вярно в драсканиците им.

Обемите на форекс многократно превишават тези на фючърсите - тук спор няма.
6Е е един от няколкото фючъра на еврото, които се търгуват на СМЕ. Размера на един контракт е 125000 евро (1,25 лота) с интрадей марджин 500 $ или 1:250 и овърнайт марджин 3300$ или 1:38. В момента, заради летните отпуски се търгуват м/у 150 000 и 200 000 контракта на сесия или 25-32 млрд. $, което е с 50-60% по-малко от нормалното.

Най-малкото възможно отклонение на цената(тик) е 1 пип или 12,5 дол/контракт т. е. спреда е 1 пип. Комисионата при AMP/CQG ми е 3,74$ на раудтрип за вал. фючърси или 0,33 пипса за 6Е. Излиза, че общата комисионната ми е 1,33 пипса/контракт. Да, ама не. Това е така само при вход с маркет ордер, ако входа е с лимит ордер през аск/бид комисионата ти пада на 0,33 пипса. При спред 1,5 - 2 пипса, какъвто предлага масовката сред форекс ритейл брокерите излиза, че комисионната при този фючър е по-малка - както и да го смяташ.

Що се отнася до излизането в минус. Аз не съм виждал 40 пипсов гап по време на новини, та да ти отнесе интрадей марджина. Гап от 264 пипса след уикенда е по възможен, ама и той е само в сферата на теорията.

100 доларови сметки с 1:500 ливъридж в бъкет шоп не си заслужават да ги коментираме.

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
161 получени
253 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 08 авг 2013, 19:40

gambletrade написа:Желев, приеми моите извинения. Babypips.com са за еб..е, защото няма нищо вярно в драсканиците им.
Няма нужда от извинения, не съм приел нещата лично. Като цяло е от полза за форума нещата да са поставени максимално ясно - и за това съм ти благодарен за аргументираните постове.
gambletrade написа:Това е така само при вход с маркет ордер, ако входа е с лимит ордер през аск/бид комисионата ти пада на 0,33 пипса.
Това така ли се получава в действителност? Питам, не се заяждам. Не съм търгувал фючърси, но съм търгувал форекс през истински ECN (Interactive brokers) и мога да ти кажа какво се случва там. Слагаш примерно sell limit на 1.3000, но никой ебава да ти го изпълни преди бид-а да стигне до него. Т.е. все едно е дали влизаш с маркет или лимит поръчка - и в двата случая си плащаш спреда. При стоповете е долу горе същото.
gambletrade написа:...овърнайт марджин 3300$...
Ето тук е заровено кучето... Навремето бях смятал каква е средната сметка при FXCM. Излезе около $4500. При брокерите, които оперират на по-бедни пазари, тази сума е 2-3 пъти по-малка. Е как да търгуват фючърси хората, като не могат да си позволят един контракт да държат през нощта.Какво оства за търговия, която включва добавки или позиции в няколко валутни двойки...

Ритейл брокерите предлагат много повече комфорт за хората, които са заделили $1000 и искат да пробват да търгуват. Поради това винаги ще имат клиенти, дори и услугите им да са малко по-скъпи. Иначе ако някой има намерение да вкара 6-цифрена сума, вероятно е по-добре да търгува фючърси - особено ако внимателно избере подходящия брокер.

gambletrade

Мнение от gambletrade » 09 авг 2013, 12:06

При 6Е на спокоен пазар в повечето случаи се получава. При 6J(е-мини на йената) обаче се получава само в 30-40% процента от входовете. Зависи какво е отношението между ликвидността и обемите.

gambletrade

Мнение от gambletrade » 09 авг 2013, 12:34

Ето пример за вход през бида при 6J
Прикачени файлове
bid entry.PNG
bid entry.PNG (193.01 KБ) Видяна 4640 пъти

Отговори

Върни се в “FOREX - основите”