Как стои въпроса с данъците върху доходи от Forex?

Мястото за ежедневни дискусии. Текущи сделки и прогнози. Вижте как се прилагат техниките за анализ на forex пазара в реално време.
tanewa
Регистриран: 03 сеп 2013, 22:54

Re: Как стои въпроса с данъците върху доходи от Forex?

Мнение от tanewa » 11 юли 2014, 08:47

docata написа:Значи, колеги, ако съм разбрал правилно, ако не си теглиш печалбата не е нужно да декларираш нищо?
При Трейдър.бг със сигурност дължиш данък,дори и да не си теглил печалбата.Това е риск да я загубиш в следващите дни и пак да дължиш данък,но...както и да е.При Бенчмарк не дължиш данък докато не теглиш от сметката си.Това е което аз знам със сигурност :wink:
Казахме го 100 пъти,но мненията в тази тема станаха доста и се намират трудно!
Успех на всичи!
Сбогом и благодаря за рибата

stefan_lv
Регистриран: 13 юни 2013, 16:16
1 дадени

Мнение от stefan_lv » 11 юли 2014, 11:29

sakral написа:
stefan_lv написа:...трейдър.бг ...
На мен ми изпратиха служебна бележка за да платя данък върху нереализирана печалба :wink:
Какво значи нереализирана печалба. Дай пример?
Благодаря!

stefan_lv
Регистриран: 13 юни 2013, 16:16
1 дадени

Мнение от stefan_lv » 11 юли 2014, 11:41

Доообре Танева :P Може и да е казано, но наистина не всичко може да се прочете. Мерси :wink: Я кажи кога засичат горе долу разликата в баланса. Предполагам, че не за всяка печалба дължиш данък. Примерно правя сега 100 лв. след няколко месеца стават 500 лв. след още 1 месец губя 700 лв. т.е. цялата печалба та и част от депозита. При това положение не се дължи нищо предполагам? Или как стоя нещата :-?

Потребителски аватар
dabaw
Регистриран: 05 фев 2014, 00:13
2 дадени

Мнение от dabaw » 11 юли 2014, 11:48

stefan_lv написа:Доообре Танева :P Може и да е казано, но наистина не всичко може да се прочете. Мерси :wink: Я кажи кога засичат горе долу разликата в баланса. Предполагам, че не за всяка печалба дължиш данък. Примерно правя сега 100 лв. след няколко месеца стават 500 лв. след още 1 месец губя 700 лв. т.е. цялата печалба та и част от депозита. При това положение не се дължи нищо предполагам? Или как стоя нещата :-?
Дължиш на края на годината до 31,12,2014 , ако си на печалба , а на 01,01,2015 , вече си на загуба , трябва да платиш данъка . Така е при трейдър.бг .

tanewa
Регистриран: 03 сеп 2013, 22:54

Мнение от tanewa » 11 юли 2014, 11:50

stefan_lv написа:Доообре Танева :P Може и да е казано, но наистина не всичко може да се прочете. Мерси :wink: Я кажи кога засичат горе долу разликата в баланса. Предполагам, че не за всяка печалба дължиш данък. Примерно правя сега 100 лв. след няколко месеца стават 500 лв. след още 1 месец губя 700 лв. т.е. цялата печалба та и част от депозита. При това положение не се дължи нищо предполагам? Или как стоя нещата :-?
Според обясненията от Трейдър,сметката се засича на 31 декември.Данък се дължи само върху реализираната печалба по сметката.Ако няма печалба,няма данък.Как се движи сметката през месеците няма значение-важен е резултата в края на годината.Четох,че рибоците правели номера,като в края на годината откриват губещи позиции,за да не отчетат печалби.За това има интересни движения в края на годината.Лично наблюдение. :wink:
Сбогом и благодаря за рибата

Потребителски аватар
sakral
Регистриран: 23 юли 2013, 15:34

Мнение от sakral » 11 юли 2014, 12:17

Имайки предвид, че повече от половин година мина, аз тази година няма да се притеснявам за данъци - не виждам как ще направя повече отколкото съм изгубил :wink:

stan_alex
Регистриран: 05 авг 2014, 01:40

Мнение от stan_alex » 05 авг 2014, 19:45

С такава нагласа трудно :)

kompira
Регистриран: 09 юни 2010, 12:20
46 получени
5 дадени

Мнение от kompira » 05 авг 2014, 20:01

stan_alex написа:С такава нагласа трудно :)
С такава офанзива, с ~30 едноредови поста за 1 ден, трудно ще ти осребрят бонуса, ако за това се бориш. :wink:

poppopov
Регистриран: 02 дек 2012, 19:05
3 получени

Мнение от poppopov » 26 мар 2015, 12:19

Колеги, някои попълвал ли е актуалната за таза кампания данъчна декларация? По неофициална информация от НАП притежателите на сметки във валути, различни от лев или евро, трябва да впишат в декларацията всяка сделка, а печалбата или загубата се изчислява по курсът на БНБ за деня. За сметките в евро и лева щяло да има търпимост, и било възможно само да се обобщи годишната печалба, без да се вписват сделките, но вероятно всеки данъчен служител има собствено мнение по въпросът. Ще съм благодарен всеки които е минал по този път и сподели мнение.

veto
Регистриран: 04 яну 2013, 08:52

Мнение от veto » 26 мар 2015, 12:28

poppopov написа:Колеги, някои попълвал ли е актуалната за таза кампания данъчна декларация? По неофициална информация от НАП притежателите на сметки във валути, различни от лев или евро, трябва да впишат в декларацията всяка сделка, а печалбата или загубата се изчислява по курсът на БНБ за деня. За сметките в евро и лева щяло да има търпимост, и било възможно само да се обобщи годишната печалба, без да се вписват сделките, но вероятно всеки данъчен служител има собствено мнение по въпросът. Ще съм благодарен всеки които е минал по този път и сподели мнение.
попълваш декларация по чл 50 . приложение 1 за трудови доходи и приложение 5 таблица 2 код 509 общо като сбор от служебната бележка. цена на придобиване 0

poppopov
Регистриран: 02 дек 2012, 19:05
3 получени

Мнение от poppopov » 26 мар 2015, 13:03

Благодаря за отговорът, това е възможен вариант при сметки в евро и лева. Но при сметка в други валути, печалбата/загубата се изчислява, по курсът на БНБ в денят на затваряне на сделката и това е проблемът. Освен това доходите от CFD инструменти имат код 508, а тези от валута 509.

veto

Мнение от veto » 26 мар 2015, 13:12

имаш ли бележка за доходите? каквото имаш това попълваш.аз никъде не виждам че щом е в лева е така а в долари друго. имаш едно и то е написано на гърба на приложението.

Потребителски аватар
vgp
Регистриран: 27 мар 2015, 16:41
2 получени
7 дадени

Мнение от vgp » 28 мар 2015, 14:47

Здравейте! Нов съм във форума, а във FOREX търговията - все още на демо сметка. Та ми стана любопитно и с зачетах в темата. При средна месечна печалба от около 300лв., сумарно за цялата година печалбата е 3600лв.(изтеглена от даден брокер). Задължително ли е декларирането им и плащане на данъци? Защото нали тръбяха по всички телевизии по едно време, че доходи под 5000лв. годишно, не се декларират? Моля за конкретен отговор, а не за поучаване, как първо трябва да се науча да търгувам, и чак тогава да мисля за печалба и за данъци!

c0c00
Регистриран: 24 мар 2015, 21:33

Мнение от c0c00 » 28 мар 2015, 15:32

vgp написа:Здравейте! Нов съм във форума, а във FOREX търговията - все още на демо сметка. Та ми стана любопитно и с зачетах в темата. При средна месечна печалба от около 300лв., сумарно за цялата година печалбата е 3600лв.(изтеглена от даден брокер). Задължително ли е декларирането им и плащане на данъци? Защото нали тръбяха по всички телевизии по едно време, че доходи под 5000лв. годишно, не се декларират? Моля за конкретен отговор, а не за поучаване, как първо трябва да се науча да търгувам, и чак тогава да мисля за печалба и за данъци!
И 150 да вадиш на месец,пак трябва да ги декларираш. :oops:

Nikola_D
Регистриран: 07 май 2014, 18:44

Мнение от Nikola_D » 28 мар 2015, 19:48

c0c00 написа:
Ако ги вадя от външен брокер, извадил съм си дебитна карта от виртуалните разплащатерни системи. И я ползувам само за плащане в маркетите и бензиностанцийте, какво става!! Или ида на почивка в Гърция или Турция ....и иди доказвай че ............ нямам сестра, ............. :lol: :lol: :shock: :shock:

veto

Мнение от veto » 28 мар 2015, 22:17

мисля че от външен брокер данъка ти го удържат там. няма разминаване.не можеш да го укриеш

c0c00
Регистриран: 24 мар 2015, 21:33

Мнение от c0c00 » 29 мар 2015, 00:54

Nikola_D написа:
c0c00 написа:
Ако ги вадя от външен брокер, извадил съм си дебитна карта от виртуалните разплащатерни системи. И я ползувам само за плащане в маркетите и бензиностанцийте, какво става!! Или ида на почивка в Гърция или Турция ....и иди доказвай че ............ нямам сестра, ............. :lol: :lol: :shock: :shock:
Ако говориш за webwallet,си прав.Там за данъци не те пипат!

Георги Георгиев
Регистриран: 08 сеп 2014, 21:43
3 дадени

Мнение от Георги Георгиев » 29 мар 2015, 15:44

vgp написа:Здравейте! Нов съм във форума, а във FOREX търговията - все още на демо сметка. Та ми стана любопитно и с зачетах в темата. При средна месечна печалба от около 300лв., сумарно за цялата година печалбата е 3600лв.(изтеглена от даден брокер). Задължително ли е декларирането им и плащане на данъци? Защото нали тръбяха по всички телевизии по едно време, че доходи под 5000лв. годишно, не се декларират? Моля за конкретен отговор, а не за поучаване, как първо трябва да се науча да търгувам, и чак тогава да мисля за печалба и за данъци!
Когато купуваш било акции,валута,злато и т.н. с търговска цел,а не да притежаваш реално актива,дължиш данък независимо от сумата в размер на 10%.Ти тука с тия 3600лв. си имал предвид нещо като необлагаем минимум,който тук не съществува.Питаш предполагам от любопитство,защото наистина това наистина ти е най-малкия проблем,пък и дори да наболее,варианти има доста,дори и брокерите са наясно.

Потребителски аватар
vgp
Регистриран: 27 мар 2015, 16:41
2 получени
7 дадени

Мнение от vgp » 29 мар 2015, 16:57

Георги Георгиев написа: Когато купуваш било акции,валута,злато и т.н. с търговска цел,а не да притежаваш реално актива,дължиш данък независимо от сумата в размер на 10%.Ти тука с тия 3600лв. си имал предвид нещо като необлагаем минимум,който тук не съществува.Питаш предполагам от любопитство,защото наистина това наистина ти е най-малкия проблем,пък и дори да наболее,варианти има доста,дори и брокерите са наясно.
Да, питам от любопитство. Който и познат да питам дали си плаща данъка от FOREX, отговора е един и същ: "Ти луд ли си?!" Никой обаче не казва каква е схемата.

reenica
Регистриран: 31 юли 2014, 19:15

Мнение от reenica » 31 мар 2015, 11:58

vgp написа:
Георги Георгиев написа: Когато купуваш било акции,валута,злато и т.н. с търговска цел,а не да притежаваш реално актива,дължиш данък независимо от сумата в размер на 10%.Ти тука с тия 3600лв. си имал предвид нещо като необлагаем минимум,който тук не съществува.Питаш предполагам от любопитство,защото наистина това наистина ти е най-малкия проблем,пък и дори да наболее,варианти има доста,дори и брокерите са наясно.
Да, питам от любопитство. Който и познат да питам дали си плаща данъка от FOREX, отговора е един и същ: "Ти луд ли си?!" Никой обаче не казва каква е схемата.
Няма схема. Питай брокера си при какви условия изпраща уведомителни писма до данъчните :smile:

Отговори

Върни се в “FOREX - ТЪРГОВИЯ С ВАЛУТА”