Как стои въпроса с данъците върху доходи от Forex?

Мястото за ежедневни дискусии. Текущи сделки и прогнози. Вижте как се прилагат техниките за анализ на forex пазара в реално време.
tanewa
Регистриран: 03 сеп 2013, 22:54

Re: Как стои въпроса с данъците върху доходи от Forex?

Мнение от tanewa » 10 май 2014, 22:37

dabaw написа:И така след доста търсене за информация , тъй като за първи път в живота ми се налага да плащам данъци 8-) , намирам това мнение на колега от друг форум ( няма да посочвам форума за да не стане спам ) :
Пич, в една друга тема много обстойно бях обяснил, не Форексът не е облагаем по текущия закон, защото според този закон:

Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;

Тоест, въпросният член касае чейндж бюрата и други юридичедски лица, които пряко оперират с валута и извършват реални сделки с валута, докато във Форекса ние вършим виртуални сделки с виртуални валутни суми, разбираш ли ? Ти просто натискаш едно бутонче Buy и правиш покупка на някакво виртуално количество от дадена валута, така че в случая няма никаква реална търговия с чуждестранна валута и съответно не можеш да плащаш данък по тоя закон! С други думи, Форексът е една фикция, тоест мисловна операция от рода "какво би станало, ако бях купил 1000 евро в близкото чейндж бюро", а специфичното на тая фикция е, че резултатът от тази мисловна операция ти се добавя или отнема от реалната ти сметка.
Аз се занимавам с Форекс от 6-7 години и не съм платил нито стотинка данък, няма и да плащам, докато в закона изрично не се запише, че Форексът е облагаем, тоест нещо от рода:

в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, доходите от търговия с чуждестранна валута, както и доходи от виртуални операции на Форекс пазара;

Така че, моят съвет е да си търгуваш спокойно, да си прибираш печалбите, ако имаш такива и да си живееш живота, а данъчните да духат супата, спокойно им показвай среден пръст, ако ти дойдат на гости
Дали и аз да не направя същото . :grin:
Колега,същото мнение ги има няколко пъти в тази тема,но най-важното е,че след всяко от тези мнение компетентни колеги обясняват разликата между търговия с валута и форекс.Аз не се чувствам толкова компетентна и бих препоръчала ровичкане из темата за точна формулировка :wink:
При мен въпреки голямото желание и тази година не се очертава да плащам данък печалба :grin: :grin: :grin: :grin: по разбираеми причини :lol: :lol: ,но ще припомня едни велики думи-само смъртта и плащането на данъци е неизбежно на този свят.Справка-Ал Капоне :grin: :grin: :grin:
Успех в начинанията 8-)
Сбогом и благодаря за рибата

Dusty
Регистриран: 12 фев 2014, 12:09
2 дадени

Мнение от Dusty » 10 май 2014, 22:42

dabaw написа:И така след доста търсене за информация , тъй като за първи път в живота ми се налага да плащам данъци 8-) , намирам това мнение на колега от друг форум ( няма да посочвам форума за да не стане спам ) :
Пич, в една друга тема много обстойно бях обяснил, не Форексът не е облагаем по текущия закон, защото според този закон:

в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;

Тоест, въпросният член касае чейндж бюрата и други юридичедски лица, които пряко оперират с валута и извършват реални сделки с валута, докато във Форекса ние вършим виртуални сделки с виртуални валутни суми, разбираш ли ? Ти просто натискаш едно бутонче Buy и правиш покупка на някакво виртуално количество от дадена валута, така че в случая няма никаква реална търговия с чуждестранна валута и съответно не можеш да плащаш данък по тоя закон! С други думи, Форексът е една фикция, тоест мисловна операция от рода "какво би станало, ако бях купил 1000 евро в близкото чейндж бюро", а специфичното на тая фикция е, че резултатът от тази мисловна операция ти се добавя или отнема от реалната ти сметка.
Аз се занимавам с Форекс от 6-7 години и не съм платил нито стотинка данък, няма и да плащам, докато в закона изрично не се запише, че Форексът е облагаем, тоест нещо от рода:

в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, доходите от търговия с чуждестранна валута, както и доходи от виртуални операции на Форекс пазара;

Така че, моят съвет е да си търгуваш спокойно, да си прибираш печалбите, ако имаш такива и да си живееш живота, а данъчните да духат супата, спокойно им показвай среден пръст, ако ти дойдат на гости
Дали и аз да не направя същото . :grin:
Облагане, деклариране и внасяне не следват директно едно от друго :lol:
По принцип, брокерът известява данъчното ти по местоживеене за получения доход /ако не го направи, той дължи данъка и глобата/.
Това ти е рискът, а решението си е твое :smile:

tanewa

Мнение от tanewa » 10 май 2014, 23:03

Dusty написа: Облагане, деклариране и внасяне не следват директно едно от друго :lol:
По принцип, брокерът известява данъчното ти по местоживеене за получения доход /ако не го направи, той дължи данъка и глобата/.
Точно така :!: Риск печели,риск губи :wink:
Поели сме по американския път на развитие и от там следва,че данъчните престъпления един ден ще станат най-строго наказваните престъпления.
Аз от личен опит мога да потвърдя,че от данъчното нямат основание да си дават зор да събират на момента данъчните задължения.Колкото повече отлежават,толкова повече стават.Лихвата си расте,за какво да бързат :evil: Просто по някое време преди да изтече давността на задължението ти пращат сметката.Единствения шанс е да си напред финансово и да имаш време за съдебни спорове.Ама за простосмъртни-няма спасение.
Всеки сам си решава.И си преценява дали си струва риска.Глобите започват от 500 лв. и задължителното плащане на главница и лихва :mrgreen:

tzekova
Регистриран: 10 май 2014, 23:31

Мнение от tzekova » 10 май 2014, 23:39

Мили Боже! Дано някой не е повярвал на опита за легална дефиниция. :P

Облагаеми са си

Потребителски аватар
dabaw
Регистриран: 05 фев 2014, 00:13
2 дадени

Мнение от dabaw » 10 май 2014, 23:44

Ами прави сте , за 678.40 , няма какво да се правя на герой и да вървя срещу държавата . А и края на годината все още е доста далеч но няма да са по малко от 550 лв 8-) . Не ми се занимава , защото съм доста бос в тази ситуация , а както казвах преди за пръв път в живота ми ще плащам данъци , а и най-лошото е че моят град е малък а областния НАП е на около 100 км , няма кого да питам за съвет къде , как , какво , що и ми се явява проблем . Забелязах че в горните постове има и за плащане по интернет , а дали е възможно за форекса , че работата ми става сложна . Затова попитах дали в кметството в моя град мога да ги платя , но явно няма да стане и или трябва да пътувам , или по някакъв друг начин , а като ги зная колко са компетентни тия от НАП , направо косата ми настръхва дали няма да ме нацакат с още някакви данъци . Благодаря ви за помощта колеги , ще се радвам да ми помогнете отново . :hi:

Потребителски аватар
StoneHeart
Регистриран: 05 авг 2009, 12:00
1 получени
1 дадени
Контакти:

Мнение от StoneHeart » 11 май 2014, 00:27

Dusty написа:Облагане, деклариране и внасяне не следват директно едно от друго :lol:
Аз не отричам, че дохода е облагаем.
Обаче веднъж такава бележка ми извади
ЛИЦЕНЗИРАНИЯ БЪЛГАРСКИ БРОКЕР ХХХХХХХХХХ
( броя Х е равен на броя букви в името му ),
че колкото пъти след това ги попитах нещо свързано с посочения документ,
НЕ ПОЛУЧАВАХ ОТГОВОР.
Абе напрово си беше ДОКУМЕНТ С НЕВЯРНО СЪДЪРЖАНИЕ,
и аз все още притежавам този документ, а те все още имат лиценз.
Но това беше първата и последна година, когато имах сметка при тях.

Потребителски аватар
Wallstreet
Регистриран: 10 апр 2014, 20:09
1 получени

Мнение от Wallstreet » 11 май 2014, 20:23

StoneHeart написа:
Dusty написа:Облагане, деклариране и внасяне не следват директно едно от друго :lol:
НЕ ПОЛУЧАВАХ ОТГОВОР.
И кой е този брокер ? какво точно се случи ? ? ? :shock:

Потребителски аватар
StoneHeart
1 получени
1 дадени
Контакти:

Мнение от StoneHeart » 11 май 2014, 21:34

Те твърдяха че са ми платили, понеже имах положителен Баланс.
А аз не платих данък, защото не съм теглил пари.
А данък се плаща за РЕАЛНО ПОЛУЧЕНИ ПАРИ.
НАЧИСЛЕНИ, но НЕ ИЗПАЛАТЕНИ СУМИ
НЕ СА ОБЛАГАЕМ ДОХОД, ПРЕДИ ДА БЪДАТ ИЗПЛАТЕНИ.

Dusty
Регистриран: 12 фев 2014, 12:09
2 дадени

Мнение от Dusty » 12 май 2014, 13:22

StoneHeart написа:Те твърдяха че са ми платили, понеже имах положителен Баланс.
Почти незащитима позиция в конкретния случай. Принципът е приложим е при неполучено еднократно възнаграждение, което се депонира до пет години при наредителя. Но тук става дума за оперативна сметка.

Потребителски аватар
Lucifer
Регистриран: 06 сеп 2013, 08:57
1 дадени

Мнение от Lucifer » 12 май 2014, 15:52

Wallstreet написа:
StoneHeart написа:
НЕ ПОЛУЧАВАХ ОТГОВОР.
И кой е този брокер ? какво точно се случи ? ? ? :shock:
Да не хвърлям кал по брокера и затова ще го задам като въпрос ,а не отговор .-Да не е елана трейд ?Важно е ,защото проблемите с данъчните никой не иска.
Форекса е като маратон - който бърза в началото често не стига до края.

Потребителски аватар
StoneHeart
1 получени
1 дадени
Контакти:

Мнение от StoneHeart » 12 май 2014, 18:19

Lucifer написа:Да не хвърлям кал по брокера и затова ще го задам като въпрос ,а не отговор .-Да не е елана трейд ?Важно е ,защото проблемите с данъчните никой не иска.
Нямам контакт с този брокер.
Dusty написа:
StoneHeart написа:Те твърдяха че са ми платили, понеже имах положителен Баланс.
Почти незащитима позиция в конкретния случай. Принципът е приложим е при неполучено еднократно възнаграждение, което се депонира до пет години при наредителя. Но тук става дума за оперативна сметка.
Нямам нищо против да дам 100 лева данък, за 1000 лева получени.
Но от къде ще всема 100 лева, ако и един не съм получил ???
А сега ти ми отговори на този въпрос.
Ако направят дохода, ОБЛАГАЕМ ПРИ ИЗТОЧНИКА,
ще стане точно така, както аз го описвам.
... само че тогава хората ще предпочетат други източници,
... по обясними причини : няма да ги хванат изобщо

tanewa

Мнение от tanewa » 12 май 2014, 18:42

Lucifer написа: Да не хвърлям кал по брокера и затова ще го задам като въпрос ,а не отговор .-Да не е елана трейд ?Важно е ,защото проблемите с данъчните никой не иска.
Реално и аз знам само един бг брокер,при който се облага положителния баланс,а не реално изтеглени пари :wink:
Сещате се кой :P

Потребителски аватар
Wallstreet
Регистриран: 10 апр 2014, 20:09
1 получени

Мнение от Wallstreet » 12 май 2014, 18:51

tanewa написа:
Lucifer написа: Да не хвърлям кал по брокера и затова ще го задам като въпрос ,а не отговор .-Да не е елана трейд ?Важно е ,защото проблемите с данъчните никой не иска.
Реално и аз знам само един бг брокер,при който се облага положителния баланс,а не реално изтеглени пари :wink:
Сещате се кой :P
Е кажете кои са тези брокери да знаят хората занапред де :grin:

Потребителски аватар
StoneHeart
1 получени
1 дадени
Контакти:

Мнение от StoneHeart » 12 май 2014, 19:15

Името е в ТОЗИ СПИСЪК Но тъй като не е редно да правя,
нито реклама, нито анти-реклама, не мога да го посоча.
Достатъчно е това , което вече казах
StoneHeart написа: ЛИЦЕНЗИРАНИЯ БЪЛГАРСКИ БРОКЕР ХХХХХХХХХХ
( броя Х е равен на броя букви в името му )
Уточнение :
броя символи в името на интернет сайта му е 8
( без да броим "www." и ".com" ).
А в името му , както се изписва на Български са 11
( сбъркал съм 1 заради това , че специалните символи не се произнасят )

ElenaS
Регистриран: 16 дек 2013, 16:43

Мнение от ElenaS » 13 май 2014, 11:25

Ако редовно губиш, доста ги прецакваш данъчните :lol:

tanewa

Мнение от tanewa » 13 май 2014, 19:48

ElenaS написа:Ако редовно губиш, доста ги прецакваш данъчните :lol:
Аз бих препоръчала редовно да се печели и така да се надцакат данъчните.Така хем вие ще сте доволни,хем те ще се ядосват,че вие печелите,а те трябва да проверяват сметките и да бачкат 8-) :grin: :grin:
Това е наказание според мен :P

stefan_lv
Регистриран: 13 юни 2013, 16:16
1 дадени

Мнение от stefan_lv » 07 юли 2014, 15:41

Понеже съм теглил пари, но не от БГ брокер и не съм декларирал никога нищо, пък и не знам какво и как трябва да правя.... Та никой не ме е търсил за нищо и не знам сега дали дължа данъци за нещо и т.н.
Може ли някак да проверя това? :-?

docata
Регистриран: 28 апр 2014, 21:53

Мнение от docata » 10 юли 2014, 20:57

Значи, колеги, ако съм разбрал правилно, ако не си теглиш печалбата не е нужно да декларираш нищо?

stefan_lv
Регистриран: 13 юни 2013, 16:16
1 дадени

Мнение от stefan_lv » 10 юли 2014, 21:39

docata написа:Значи, колеги, ако съм разбрал правилно, ако не си теглиш печалбата не е нужно да декларираш нищо?
Имало някой от бг брокерите при които дори да не си я изтеглил пак я декларираш, поне аз така разбрах. Само не разбрах при кой брокер щото се говори с недомлъвки все едно кой знае какво обсъждаме, и май е трейдър.бг щом всички така го казват с половин уста. А може и да не са те не знам, някой да каже просто кой е брокера и толкова, какво толкоз не знам.

Потребителски аватар
sakral
Регистриран: 23 юли 2013, 15:34

Мнение от sakral » 11 юли 2014, 08:24

stefan_lv написа:...трейдър.бг ...
На мен ми изпратиха служебна бележка за да платя данък върху нереализирана печалба :wink:

Отговори

Върни се в “FOREX - ТЪРГОВИЯ С ВАЛУТА”