Как стои въпроса с данъците върху доходи от Forex?

Мястото за ежедневни дискусии. Текущи сделки и прогнози. Вижте как се прилагат техниките за анализ на forex пазара в реално време.
Потребителски аватар
dabaw
Регистриран: 05 фев 2014, 00:13
2 дадени

Re: Как стои въпроса с данъците върху доходи от Forex?

Мнение от dabaw » 09 май 2014, 18:43

Колеги , след всяка печалба се замисля за данъците които не са никак малко ... Как се процедира , къде трябва да ходя да ги внася , трябва ли ми счетоводител , абе всичко как се прави къде се ходи и тн . 8-)

Потребителски аватар
sakral
Регистриран: 23 юли 2013, 15:34

Мнение от sakral » 09 май 2014, 20:07

dabaw написа:Колеги , след всяка печалба се замисля за данъците които не са никак малко ... Как се процедира , къде трябва да ходя да ги внася , трябва ли ми счетоводител , абе всичко как се прави къде се ходи и тн . 8-)
Само при трейдър.бг ли търгуваш? За там мога да ти кажа как стоят нещата :wink:

Потребителски аватар
dabaw
2 дадени

Мнение от dabaw » 09 май 2014, 20:09

sakral написа:
dabaw написа:Колеги , след всяка печалба се замисля за данъците които не са никак малко ... Как се процедира , къде трябва да ходя да ги внася , трябва ли ми счетоводител , абе всичко как се прави къде се ходи и тн . 8-)
Да , доколкото разбирам се отчита на годишна основа , и може би като четох мнения и със теб е станало , на декември 31 печелиш , на 1 вече е нова година и плащаш за старата , нищо че на 1 си на загуба .

Потребителски аватар
sakral

Мнение от sakral » 09 май 2014, 20:39

dabaw написа:
sakral написа:
Да , доколкото разбирам се отчита на годишна основа , и може би като четох мнения и със теб е станало , на декември 31 печелиш , на 1 вече е нова година и плащаш за старата , нищо че на 1 си на загуба .
Да, така беше. На годишна база се смята каква ти е печалбата (спечелената сума минус внесената). Издават ти бележка и след това трябва да подадеш данъчна декларация и да внесеш сумата. Както вече си разбрал най-добре е да си приключиш годината (имам предвид да си изтеглиш печалбата) и януари да си заредиш отново сметката, така ще си касирал печалбата и ще плащаш данък само върху реалната печалба. Освен това като заредиш сметката си януари тези пари ще ти се извадят при следващата бележка, която ще ти дадат. :wink:
Идеята е, че не е зле да заделяш по някой друг лев за данъците :wink:

Потребителски аватар
dabaw
2 дадени

Мнение от dabaw » 09 май 2014, 20:44

sakral написа:
dabaw написа:
sakral написа:
Да, така беше. На годишна база се смята каква ти е печалбата (спечелената сума минус внесената). Издават ти бележка и след това трябва да подадеш данъчна декларация и да внесеш сумата. Както вече си разбрал най-добре е да си приключиш годината (имам предвид да си изтеглиш печалбата) и януари да си заредиш отново сметката, така ще си касирал печалбата и ще плащаш данък само върху реалната печалба. Освен това като заредиш сметката си януари тези пари ще ти се извадят при следващата бележка, която ще ти дадат. :wink:
Идеята е, че не е зле да заделяш по някой друг лев за данъците :wink:

А къде се подава , какво представлява , какво трябва да се вписва и тн , абе цялата процедура която си изпълнил . :grin:

Потребителски аватар
sakral

Мнение от sakral » 09 май 2014, 20:53

Ти работеше, нали така? Вземаш си значи една бележка за доходите от работодателя, отиваш до НАП и си вземаш една данъчна декларация - там попълваш данните си и сумите от двете бележки (тази от работодателя и тази от трейдъра). Накрая като направиш сметките ти излиза една сума за плащане (10 % от сумата, която си спечелил според трейдър.бг) тази сума трябва да внесеш след като си подал данъчната декларация. Това е накратко, като му дойде времето пак питай. Дано да имаш да внасяш 4 цифрена сума като данък 8-) (това значи, че си спечелил 5 цифрена сума :grin: ) Пък ако подадеш данъчната декларация по навреме има и допълнително малка отстъпка :wink:

Потребителски аватар
StoneHeart
Регистриран: 05 авг 2009, 12:00
1 получени
1 дадени
Контакти:

Мнение от StoneHeart » 09 май 2014, 21:28

sakral написа: ... Както вече си разбрал най-добре е да си приключиш годината (имам предвид да си изтеглиш печалбата) и януари да си заредиш отново сметката, така ще си касирал печалбата и ще плащаш данък само върху реалната печалба.
Това , въпреки че документира реализирания доход,
е пълна глупост ... ( може да е законно, но не е логично ).
Кой прекратява дейността си в края на годината,
за да започне отново, от нищото, в на началото на следващата ???

Потребителски аватар
sakral

Мнение от sakral » 09 май 2014, 21:33

StoneHeart написа:
sakral написа: ... Както вече си разбрал най-добре е да си приключиш годината (имам предвид да си изтеглиш печалбата) и януари да си заредиш отново сметката, така ще си касирал печалбата и ще плащаш данък само върху реалната печалба.
Това , въпреки че документира реализирания доход,
е пълна глупост ... ( може да е законно, но не е логично ).
Кой прекратява дейността си в края на годината,
за да започне отново, от нищото, в на началото на следващата ???
И аз това казах, но от трейдър-а не се съгласиха, издадоха ми бележка според техните си правила и трябваше да си платя данъците върху нереализираната печалба. Така, че всеки тук трябва да има едно наум ако има сметка при тях. Според горчивият ми опит за мен това е начина - да касираш всичко в края на годината, запразняваш и в началото на януари почваш отначало.

Потребителски аватар
StoneHeart
Регистриран: 05 авг 2009, 12:00
1 получени
1 дадени
Контакти:

Мнение от StoneHeart » 09 май 2014, 22:03

Това е ПРИЧИНАТА, да не се ползват Български брокери

Потребителски аватар
sakral

Мнение от sakral » 09 май 2014, 22:08

StoneHeart написа:Това е ПРИЧИНАТА, да не се ползват Български брокери
Ти кой ползваш? Ако искаш пиши на лично :wink:

Dusty
Регистриран: 12 фев 2014, 12:09
2 дадени

Мнение от Dusty » 09 май 2014, 22:25

sakral написа:
Ти кой ползваш? Ако искаш пиши на лично :wink:
Няма логика, ако си изтеглиш печалбата в края на годината, нещо да се случи.Тя си е печалба и дали после ще я внасяш пак или не, няма значение :smile:
Впрочем, тя си е печалба и при танзанийски брокер, ако решиш. Друг е въпросът къде я декларираш, там данъкът може да е повече. А ако няма и СДДО с Танзания, пак дължиш 10-те, ако искаш да са ти чисти парите :smile:

Потребителски аватар
dabaw
2 дадени

Мнение от dabaw » 09 май 2014, 22:34

Явно грешно разбрахте колегата , мисля че искаше да каже , теглиш всичко по сметката на последния работен ден от годината , след това при първия работен ден на новата година ги внасяш отново всичко което си изтеглил и пак продължаваш , но май от това намазва и банката някое левче , но по добре да дам някой лев на банката отколкото след това да ме начислят да плащам нови данъци . А при областния НАП ли трябва да отида или в кметството на града в който живея и съм записан на лична карта ? За първи път в живота ми ще се налага да плащам данъците , иначе от работата няма да как да взема бележка , сещайте се сами защо , няма да напиша точно за да не привлека някой данъчен да ме оскуби . :grin:

Dusty
2 дадени

Мнение от Dusty » 09 май 2014, 23:08

По-скоро ти не разбра. Дали ще си теглиш парите, или не, няма никакво отношение към печалбата.

Потребителски аватар
sakral

Мнение от sakral » 09 май 2014, 23:25

Dusty написа:По-скоро ти не разбра. Дали ще си теглиш парите, или не, няма никакво отношение към печалбата.
Има отношение обаче към печалбата от следващата година. Ако изтеглиш сумата и я внесеш следващата година ще ти я приспаднат при определянето на печалбата :wink:

Потребителски аватар
dabaw
2 дадени

Мнение от dabaw » 10 май 2014, 11:35

А при областния НАП ли трябва да отида или в кметството на града в който живея и съм записан на лична карта ?
А нещо за това ? :grin:

Потребителски аватар
B-52
Регистриран: 30 юли 2012, 13:12
3 получени

Мнение от B-52 » 10 май 2014, 11:43

Доходите на физически лица от продажба или замяна на виртуалната валута биткойн се декларират с годишната данъчна декларация и върху тях се дължи данък върху общата годишна данъчна основа (10%).

Според приходната агенция за целите на данъчното третиране, доходите от продажба на валутата биткойн се третират като доходи от продажба на финансов актив. Облагаемият доход и данъчната основа в тези случаи е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка. Реализираната печалба или загуба се определя, като продажната цена се намалява с цената на придобиване на финансовия актив.

Доходите от сделки с биткойн се декларират в Таблица 5 от Приложение № 5 на годишната данъчна декларация. Законът не предвижда към данъчния формуляр да се прилагат специални документи, доказващи реализирания доход.
Годишната данъчна декларация може да се подаде по пощата или на място в някои пощенски станции, където ще се издава входящ номер. Декларацията може да се подаде и лично в офис на НАП, както и по електронен път, подписана с електронен подпис.

Вече късно е!!!
:wink:
[b]Всекиму своето!!![/b]

jivko78
Регистриран: 06 дек 2012, 23:08

Мнение от jivko78 » 10 май 2014, 12:07

Вярно че като ползваш чужди брокери ,отпада необходимостта да декларираш доходи

Потребителски аватар
B-52
Регистриран: 30 юли 2012, 13:12
3 получени

Мнение от B-52 » 10 май 2014, 12:46

jivko78 написа:
Вярно че като ползваш чужди брокери ,отпада необходимостта да декларираш доходи
Da, ama ne...Plashtash si dan1ka kato pop... Ako ima sporazumenie za izbqgvane na dvoino dana4no oblagane-plashtash si 1 pat...Inache plashtash i tam, i tuk
[b]Всекиму своето!!![/b]

Потребителски аватар
dabaw
2 дадени

Мнение от dabaw » 10 май 2014, 17:25

И така след доста търсене за информация , тъй като за първи път в живота ми се налага да плащам данъци 8-) , намирам това мнение на колега от друг форум ( няма да посочвам форума за да не стане спам ) :
Пич, в една друга тема много обстойно бях обяснил, не Форексът не е облагаем по текущия закон, защото според този закон:

Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;

Тоест, въпросният член касае чейндж бюрата и други юридичедски лица, които пряко оперират с валута и извършват реални сделки с валута, докато във Форекса ние вършим виртуални сделки с виртуални валутни суми, разбираш ли ? Ти просто натискаш едно бутонче Buy и правиш покупка на някакво виртуално количество от дадена валута, така че в случая няма никаква реална търговия с чуждестранна валута и съответно не можеш да плащаш данък по тоя закон! С други думи, Форексът е една фикция, тоест мисловна операция от рода "какво би станало, ако бях купил 1000 евро в близкото чейндж бюро", а специфичното на тая фикция е, че резултатът от тази мисловна операция ти се добавя или отнема от реалната ти сметка.
Аз се занимавам с Форекс от 6-7 години и не съм платил нито стотинка данък, няма и да плащам, докато в закона изрично не се запише, че Форексът е облагаем, тоест нещо от рода:

Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, доходите от търговия с чуждестранна валута, както и доходи от виртуални операции на Форекс пазара;

Така че, моят съвет е да си търгуваш спокойно, да си прибираш печалбите, ако имаш такива и да си живееш живота, а данъчните да духат супата, спокойно им показвай среден пръст, ако ти дойдат на гости
Дали и аз да не направя същото . :grin:

Dusty
2 дадени

Мнение от Dusty » 10 май 2014, 22:33

sakral написа:
Dusty написа:По-скоро ти не разбра. Дали ще си теглиш парите, или не, няма никакво отношение към печалбата.
Има отношение обаче към печалбата от следващата година. Ако изтеглиш сумата и я внесеш следващата година ще ти я приспаднат при определянето на печалбата :wink:
И това не е точно. Веднъж обложена, печалбата се капитализира /ако не я изтеглиш/ и няма отношение към резултата от следващата година :smile:

Отговори

Върни се в “FOREX - ТЪРГОВИЯ С ВАЛУТА”