Как стои въпроса с данъците върху доходи от Forex?

Мястото за ежедневни дискусии. Текущи сделки и прогнози. Вижте как се прилагат техниките за анализ на forex пазара в реално време.
veto
Регистриран: 04 яну 2013, 08:52

Re: Как стои въпроса с данъците върху доходи от Forex?

Мнение от veto » 31 мар 2015, 12:27

vgp написа:
Георги Георгиев написа: Когато купуваш било акции,валута,злато и т.н. с търговска цел,а не да притежаваш реално актива,дължиш данък независимо от сумата в размер на 10%.Ти тука с тия 3600лв. си имал предвид нещо като необлагаем минимум,който тук не съществува.Питаш предполагам от любопитство,защото наистина това наистина ти е най-малкия проблем,пък и дори да наболее,варианти има доста,дори и брокерите са наясно.
Да, питам от любопитство. Който и познат да питам дали си плаща данъка от FOREX, отговора е един и същ: "Ти луд ли си?!" Никой обаче не казва каква е схемата.
не знам кой луд ама от данъчното като ти се обадят че имаш задължения с лихви щеш не щеш ще ги платиш.брокера ти праща служебна бележка за доходите и те подава в НАП .А те от своя страна те чакат да декларираш за да го обвържат.Ако се изтарикатиш и не го декларираш после ще плащат първо данъка после лихвите че и глобата за неподадена декларация мисля че е 500лв. Всеки сам си преценява. Друг е въпроса че в традер казали че ако си на минус предни години а сега си на плюс докато не се занулиш няма да те подават ама не си спазвали казаното.

stefan_lv
Регистриран: 13 юни 2013, 16:16
1 дадени

Мнение от stefan_lv » 01 апр 2015, 14:09

veto или който има желание да отговори...
Понеже до сега не съм декларирал доход, защото ми е бил неофициален разбира се. :)
Да питам, за да декларираш доход трябва от мястото от където си го получил да го потвърдят също пред НАП и да имаш документ(договор, служебна бележка и т.н.), в противен случай и 1 млн. да съм изкарал, ако брокера(примерно) не го потвърди(т.е. не "докладва" до НАП) или не ми издаде документ, който да доказва, че съм изкарал/спечелил тези пари, дори и да ги декларирам няма да ми ги признаят така ли?

vgc
Регистриран: 10 дек 2009, 10:18
27 получени
5 дадени

Мнение от vgc » 01 апр 2015, 18:34

Гледам сте завихрили дискусия за данъци и сие та да споделя моето виждане:
1. На сайта на НАП има един автоматичен PDF който помага на всеки средно интелигентен човек да си сметне сам данъците. Името на файлчето е "Годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2014 г. с БАРКОД (образец 2001) за доходите на физическите лица"
2. Не може да декларирате нещо за което нямате официален документ. Ако ставаше номера то примерно всички наркотрафиканти щяха да подават форекс-декларации само и само за да сдобият с легален (изпран) доход.
3. Ако сте през бг-брокер и той ви е издал удостоверение за приложение 6 то попълвате приложение 6, а ако удостоверението е за приложение 5 то попълвате приложение 5 и няма какво да се чудите.

п.п. Тази година в удостоверението което е раздадено само на един от сто трейдъра (щото само около 1 процент избутват годината на плюс) трябва да ви пише и кода на дохода по който ще се ориентирате лесно за попълваното приложение стига да влизате във въпросният един процент трейдъри :hi:
Форексът е полезен като ХОБИ

Георги Георгиев
Регистриран: 08 сеп 2014, 21:43
3 дадени

Мнение от Георги Георгиев » 01 апр 2015, 18:58

Можеш да декларираш всичко,стига да си извънземен(съвестен).Оставете ги тези декларации,когато някой стигне до декларации,да сменя брокера.Търгоското право гласи :всеки актив с цел препродажба се облага,чл.13 от ЗДДФЛ посочва кой доходи не се облагат,не знам кой чете иначе ще ви кажа и още.....,защото пишате малко наизуст за тези декларации...

veto

Мнение от veto » 01 апр 2015, 22:40

stefan_lv написа:veto или който има желание да отговори...
Понеже до сега не съм декларирал доход, защото ми е бил неофициален разбира се. :)
Да питам, за да декларираш доход трябва от мястото от където си го получил да го потвърдят също пред НАП и да имаш документ(договор, служебна бележка и т.н.), в противен случай и 1 млн. да съм изкарал, ако брокера(примерно) не го потвърди(т.е. не "докладва" до НАП) или не ми издаде документ, който да доказва, че съм изкарал/спечелил тези пари, дори и да ги декларирам няма да ми ги признаят така ли?
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, С ИЗКЛЮЧЕНИЕ на:
а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;
Т.Е ДОХОДИ ОТ ТЪРГОВИЯ С ВАЛУТА СЕ ОБЛАГАТ.Иначе защо ще правят приложение 5 с код 509 ако няма да се ползва :wink:
ако брокера не те подаде естествено че няма да декларираш.но получил ли си бележка за доходите служебна бележка значи че те чакат в НАП.

Георги Георгиев
3 дадени

Мнение от Георги Георгиев » 01 апр 2015, 23:56

veto,някъде да съм написал, че не се облагат,друга е врътката като какви ще бъдат декларирани и кога и дали въобще,дори и че си подписал някакъв фиктивен договор че не притежаваш актива(договор за разлика) пак става.ИНАЧЕ ВСИЧКО С ЦЕЛ ПРЕПРОДАЖБА СЕ ОБЛАГА.

veto

Мнение от veto » 02 апр 2015, 00:28

Георги Георгиев написа:veto,някъде да съм написал, че не се облагат,друга е врътката като какви ще бъдат декларирани и кога и дали въобще,дори и че си подписал някакъв фиктивен договор че не притежаваш актива(договор за разлика) пак става.ИНАЧЕ ВСИЧКО С ЦЕЛ ПРЕПРОДАЖБА СЕ ОБЛАГА.
аз си получих бележката попълних си приложенията и декларацията даже си внесох и данъка.ако не го бях направил щях освен данъка и глобата да си платя.щом са ме подали какво да направя.да не мислиш че ми е хубаво :grin:

Георги Георгиев
3 дадени

Мнение от Георги Георгиев » 02 апр 2015, 08:24

veto написа:
Георги Георгиев написа:veto,някъде да съм написал, че не се облагат,друга е врътката като какви ще бъдат декларирани и кога и дали въобще,дори и че си подписал някакъв фиктивен договор че не притежаваш актива(договор за разлика) пак става.ИНАЧЕ ВСИЧКО С ЦЕЛ ПРЕПРОДАЖБА СЕ ОБЛАГА.
аз си получих бележката попълних си приложенията и декларацията даже си внесох и данъка.ако не го бях направил щях освен данъка и глобата да си платя.щом са ме подали какво да направя.да не мислиш че ми е хубаво :grin:
Радвай се,че си от %печеливши.

bvg
Регистриран: 06 май 2014, 21:33
38 получени
8 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 02 апр 2015, 12:05

veto написа:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;
а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;
Т.Е ДОХОДИ ОТ ТЪРГОВИЯ С ВАЛУТА СЕ ОБЛАГАТ.Иначе защо ще правят приложение 5 с код 509 ако няма да се ползва :wink:
ако брокера не те подаде естествено че няма да декларираш.но получил ли си бележка за доходите служебна бележка значи че те чакат в НАП.
правите ли разлика между търговия с валута и CFDs или Договори за разлика
Търговеца на валута има сигруна печалба курс купва и курс продава който е по-висок и му е гарантирана печалбата това е търговия, договора за разлика не е търговия и носи огромни рискове. Облагат се и доходите от дивиденти 5% те се облагат още при самото изплащане и не се декларират. Обаче някой ще бъде ли така добър да ми подчертае къде в закона пише че се облагат с данък договорите за разликата. Ако това беше вярно всеки който има депозит в банка в долари и курса се повиши накрая на годината трябва да иде да декларира разликата в курса като доход. Спрете да говотите глупости.

veto

Мнение от veto » 02 апр 2015, 12:37

по принцип който има депозит в валута и я продава то би трябвало да се обложи.ако му стой в валута нищо че курса на долара се е вдигнал не дължи нищо.друг е въпроса че НАП или спи или пропуска тези които обръщат доларите си в лева през банката защото са дребни или защото го правят 1-2 в годината. Но когато това се прави всеки ден се възприема по друг начин.А в служебната бележка пише само доходите от търговия с валута а не от акции или индекси и т.н

Георги Георгиев
3 дадени

Мнение от Георги Георгиев » 02 апр 2015, 13:25

bvg написа:
veto написа:
правите ли разлика между търговия с валута и CFDs или Договори за разлика
Търговеца на валута има сигруна печалба курс купва и курс продава който е по-висок и му е гарантирана печалбата това е търговия, договора за разлика не е търговия и носи огромни рискове. Облагат се и доходите от дивиденти 5% те се облагат още при самото изплащане и не се декларират. Обаче някой ще бъде ли така добър да ми подчертае къде в закона пише че се облагат с данък договорите за разликата. Ако това беше вярно всеки който има депозит в банка в долари и курса се повиши накрая на годината трябва да иде да декларира разликата в курса като доход. Спрете да говотите глупости.
Нещо сте се омотали тука доста здраво,ако имаш долари в банката с ЦЕЛ ПРЕПРОДАЖБА печалбата от тази дейност би следвало да се обложи,ако в годината продадеш повече от 2пъти колата си или жилището,то и тук следва да се обложи,защото ще се води търговска дейност,какви договори,какви щуротии.Ако придобиваш актив с цел употреба няма облагане,с кой член на закона ще го докажеш зависи от много фактори.

stefan_lv
Регистриран: 13 юни 2013, 16:16
1 дадени

Мнение от stefan_lv » 29 апр 2015, 13:39

До днес ли се подават декларациите или и утре може? И се чудя дали заради 1 граждански договор с мизерна сума трябва задължително да подам тъпата декларация.
А за дохода от брокера ми понеже не е в бг ми казаха, че не трябва да подавам. 8-)

yasen_ovcharov
Регистриран: 05 фев 2015, 22:25

Мнение от yasen_ovcharov » 15 авг 2015, 23:58

При закупуване на акции на американски компании как стои въпросът с данъците? Питам, понеже нали САЩ бяха малко по-бамбашка в това отношение...

GeppyTrader
Регистриран: 13 юли 2015, 10:09

Мнение от GeppyTrader » 18 авг 2015, 09:35

yasen_ovcharov написа:При закупуване на акции на американски компании как стои въпросът с данъците? Питам, понеже нали САЩ бяха малко по-бамбашка в това отношение...
здравей, отново облагането е с 10% върху печалбата, за всички инстеументи без акции от ес и еип се дължи данък

Потребителски аватар
visitor
Регистриран: 08 авг 2013, 12:36

Мнение от visitor » 06 сеп 2015, 13:22

Ако общият баланс по сметката е на минус дължа ли данъци върху текущите печалби или трябва да излезе на плюс. Пример: в миналото съм за хранила сметката с 5к и съм ги загубила - съответно общият баланс ми е -5к. Сега съм за хранила да кажем с 1к и съм изтеглила 100 дължа ли данък върху тези 100 лв?

Потребителски аватар
Lucifer
Регистриран: 06 сеп 2013, 08:57
1 дадени

Мнение от Lucifer » 06 сеп 2015, 22:20

visitor написа:Ако общият баланс по сметката е на минус дължа ли данъци върху текущите печалби или трябва да излезе на плюс. Пример: в миналото съм за хранила сметката с 5к и съм ги загубила - съответно общият баланс ми е -5к. Сега съм за хранила да кажем с 1к и съм изтеглила 100 дължа ли данък върху тези 100 лв?
Честито ,че си стигнала до стъпката с данъци .
Иначе под " преди " какво имаш предвид ? Ако е във същата финансова година то значи не дължиш ,но ако тази загуба си е била за предишния период ,то за този си на печалба .
Форекса е като маратон - който бърза в началото често не стига до края.

StoychoPetrovv3
Регистриран: 06 сеп 2015, 17:55

Мнение от StoychoPetrovv3 » 07 сеп 2015, 00:45

Ако не вадите кой знае какви доходи, няма смисъл да се занимавате.

Потребителски аватар
good mood
Регистриран: 24 юли 2016, 15:03
15 получени
57 дадени

Мнение от good mood » 03 мар 2018, 12:39

Здравейте, колеги.
Получих бележка ( извлечение от сметката) от Традер.бг за 2017 година и се оказва, че съм реализирал печалба.
Това не е изненада за мене, но създава известни неудобства, защото ще се наложи да подам декларация в НАП.
Нещо, което по принцип не се е налагало да правя. Говорих със счетоводител и дори му показах бележката.
Каза ми, че самата бележка не съдържа достатъчно информация като кодове, основания и други атрибути, които да
подскажат как да си попълня декларацията. Посъветва ме да посетя офиса на Традер.бг, за да получа нужните насоки.
Само че оттам категорично ми отказаха. Не давали такава информация, не било такава практиката и т.н.
Хем предложих да си заплатя за услугата. Мога само да коментирам, че така за пореден път се убедих, че това не е
брокер, с който си заслужава да се работи. Казаха ми да отида с бележката в НАП и там знаели какво се прави.
Една хвърчаща бележка без подпис и печат. Ами аз мога да си нарисувам поне 100 такива и дори ще изглеждат
по-достоверно. Ок. Да се върнем на моите въпроси. Надявам се тук да четат хора, които печелят от форекс и
подават подобни декларации в НАП. Моля ги да ми дадат някакви насоки как се процедира.
:wink:
Още повече, че при мене нещата се усложняват, защото аз сам си плащам здравните осигуровки и както чета ще
се налага да подавам декларация образец 7 за годишно приравняване на осигуровките.
Самият факт, че счетоводител с опит, работещ с много фирми ми каза - "Твоят случай е доста сложен и не мога без
допълнителна информация да ти помогна". Имаше предвид информация от Традер.бг, но както вече стана ясно те
отказаха да съдействат. Благодаря на тези, които ще се включат. Аз иначе другата седмица ще ходя в НАП, за да видя
те какво ще предложат. Вълкът му е дебел врата, защото сам си движи всички неща! :grin: :lol:

Потребителски аватар
p_dim
Регистриран: 12 фев 2013, 17:43
38 получени
48 дадени

Мнение от p_dim » 04 мар 2018, 13:58

Така, първо честито за печалбите, давай все така и да са все повече! Ще ти кажа как стоят нещата, после ти си преценяваш какво да правиш.
Подготви се психически, че закона ако искаш да го спазиш, то яко ще се озориш и това е причината поради която почти никой брокер не се наема да дава напътствия и съвети. Аз съм чувал само за Elana.net че помагат с каквото могат, ама нека караме по ред. Първо, по закон Инвестиционните Посредници (Брокерите) са длъжни да докладват в НАП всички печеливши акаунти, като цифрите в тая бележка която си получил съответстват на справката която са пратили в НАП. Забележи, че само за печелившите акаунти се изпраща инфо в НАП. Ако имаш акаунти на загуба при други брокери, си изправен пред следната дилема:

1. Да си платиш данъка от 10% върху печелившата сметка, така че всичко да съвпада с инфото което имат в НАП и да знаеш, че най-вероятно никой няма да те търси, защото всичко изглежда наред.
ИЛИ
2. Да си подготвен с извлечения от губещите акаунти, счетоводител и адвокат, та да се защитиш при евентуална проверка.

Сам си преценяваш в такъв случай какво да правиш, като имаш предвид, че ако платиш 10% само върху печелившия акаунт, то е равносилно на платен данък много по-висок от тия 10% върху целия ти капитал (разхвърлян по различни акаунти).
Та продължаваме нататък. Ако трябва да спазиш закона, то всяка сделка трябва да я превалутираш в лева в момента на сключване и също при затваряне на позицията, като разликата в лева е печалбата/загубата. Да, резултата ще е напълно различен от това, което виждаш в Платформата, каквато и ще да е тя, без значение дали е МетаТрейдър или някаква друга. Дори сметката да е отворена в лева, това с нищо не помага. Да, бележката която имаш, всъщност не върши никаква работа от законова гледна точка. Ето виждаш тука един пич е дал пример с GBPAUD и нещата са си точно така, ако искаш да спазиш закона. А ако имаш 3000 сделки през годината, ко' прайм...?
За десерт, след като си прочел интервюто от първия линк, добре е да се уточни, че по закон си е задължително да се пусне декларация по ДДС (след оборот от 50'000лв, което е някакви 0.25 лота EURUSD на МетаТрейдъра). Не дължиш ДДС, защото търговията с финансови инструменти е освободена от ДДС, но това не те освобождава от задължението да пуснеш декларация, иначе глобата е 500лв. Имаш само устното становище на НАП: "Не пускайте безсмислени декларации и ние няма да ви закачаме". Само, че не знаеш кога ще дойде друг шеф на НАП и ще реши да разпрати честитки.
В твоя случай, може да възникне и друг проблем ако направиш тая глупост да пускаш тая декларация образец 7 за осигуровките, защото някой данъчен може да се направи на умен и да ти обяви, че на тебе Форекса ти е основна дейност (т.е. ти извършваш валутни сделки по занятие) и тогава вече дължиш 15% данък. В такъв случай, трябва да си подготвен какво да му отговориш, като прочетеш ей тая статия в Капитал. Всичко е ясно написано на кои нормативни актове да се позовеш.
Умиля ли ти вече? :lol: Моята препоръка е да не се занимаваш с глупости, ами прави като всички: Декларираш с един ред какво дължиш според бележката от брокера, плащаш 10-те процента и забравяш за случая. Най-добре прочети цялата тема в инвестора (втория линк).Ако пък решат да те проверят и не са доволни, че не са описани всички сделки, превалутирани в лева както е по закон, ще ти напишат ревизионен акт и ще те глобят нещо вероятно, голяма работа. Само, че може да се окаже, че си платил повече от колкото трябва или че даже си на загуба и не дължиш нищо. Тогава ще трябва да връщат пари. :grin: Закона е напълно неадекватен при търговия с финансови инструменти.Той е приложим ако си "придобил" чувал с картофи за 10 лева и после си го продал за 15 лева, та после да ти обложат печалбата. По белия свят се облага нарастването на капитала (capital gain), или с прости думи: Ако портфолиото ти в края на годината, което съдържа различни валути и други активи, оценено в местна валута, минус оценката на портфолиото в началото на годината е положително число, то дължиш данък х% или има някаква прогресивна скала.
Ако ходиш да питаш в НАП, други хора са споделяли, че ще те гледат като извънземно и после любезно ще те пратят да си намериш счетоводител. Но ако все пак ходиш, сподели какво са ти казали да знаем.
Лека и доходна и все повече печалби!

Отговори

Върни се в “FOREX - ТЪРГОВИЯ С ВАЛУТА”