Как стои въпроса с данъците върху доходи от Forex?

Мястото за ежедневни дискусии. Текущи сделки и прогнози. Вижте как се прилагат техниките за анализ на forex пазара в реално време.
Hack0
Регистриран: 02 яну 2010, 14:09

Как стои въпроса с данъците върху доходи от Forex?

Мнение от Hack0 » 16 яну 2010, 17:48

Как стои въпроса с данъците ?
Плащат ли се данъци върху печалбите от форекс? Ако да - кога и какви данъци се плащат? И по-интересното - може ли да не се плащат? :D

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
111 получени
220 дадени
Контакти:

Re: Как стои въпроса с данъците върху доходи от Forex?

Мнение от S.Zhelev » 17 яну 2010, 01:04

ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА
изм. ДВ. бр.95 от 1 Декември 2009г.

Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;

Доходите от търгувия с чуждестранна валута изрично са изключени от необлгаемите доходи и за тях се дължи 10% данък. Ето как се изчилява и облагаемият доход:

чл. 33 (3) Облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и от търговия с чуждестранна валута е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка.

bobicz
Регистриран: 17 яну 2010, 12:42

Мнение от bobicz » 17 яну 2010, 12:43

шибана работа, а как ще разберат кой колко ...

Потребителски аватар
S.Zhelev
111 получени
220 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 17 яну 2010, 16:49

Никак не би било трудно да се разбере кой колко е спечелил от търговия с валута, особено ако е извършена през български инвестиционен посредник. Има десетина инвестиционни посредика в България, които предлагат търговия с валута, не е трудно да бъдат проверени всичките им клиенти.

Ако търговията е извършена през чужд посредник, данъчната проверка е доста по-трудно осъществима. Но в момента, в който печалбата бъде преведена по банкова сметка в България, отново възниква въпроса за данъчното й облагане.

Аз съм на мнение, че при настоящата данъчна ставка от 10% най-разумното решение е доходът да бъде деклариран и данъкът платен. 10% не са висока цена човек да разполага с доходи с доказан произход. Тази ставка е може би най-ниската в ЕС и ние като трейдъри би трябвало да се възползваме от това, вместо да укриваме доходи и данъци.

Потребителски аватар
StoneHeart
Регистриран: 05 авг 2009, 12:00
1 получени
1 дадени
Контакти:

Мнение от StoneHeart » 23 яну 2010, 18:21

Интересно ми е как бихте коментирали следната ситуация. В рамките на 1 година :
1. Внесъл съм някаква сума при брокера.
2. Имам увеличен баланс (от приключени сделки), но намален текущ баланс ( от отворени позиции );
Крайния ми баланс ( ако сега закрия всички позиции) е по-нисък от вноската. (реализирана загуба)
А вноската разбира се е направена с пари , който вече са били обложени ( миналата година ) .
И това е положението, към датата, когато трябва да декларирам доход. :?:
Е, дължа ли данък ? .... текущата загуба/печалба ( drawdown ) НЕ е реализирана загуба/печалба. :!:
А ето как е регламентиран въпроса в някой Европейски държави :
Tax free profits(1)
All spread trading profits are recognised as the winnings of a bet, and are therefore free of Capital Gains and Income Tax.
(1) For residents of UK & Sweden. Please check your local tax laws. Tax law can change

шрек
Регистриран: 02 юни 2009, 06:29

Мнение от шрек » 25 яну 2010, 12:55

Hack0 написа:Как стои въпроса с данъците ?
Плащат ли се данъци върху печалбите от форекс? Ако да - кога и какви данъци се плащат? И по-интересното - може ли да не се плащат? :D
--------------------

Приятелю ,
що ми се струва,че си пресен традер ;)
Потъргувай поне година , не усреднявай минусите , ще ти дам моето правило , което може да ти бъде индикатор,а ако не ти харесва-зарежи го и създай свое правило,по което да си успешен и спокоен!
според мен , когато правиш четири позиции месечно , със стоп не по-дълъг от 30 пипса и профит мин. фигура и това в продължение на година - въпросът за данъците ще изгуби първостепенно значение , не че няма значение , но не е приоритетен (според мен)

Hack0

Мнение от Hack0 » 25 яну 2010, 20:19

Не пресен, ами супер пресен съм :)
Изобщо не смея да правя прогнози дали след няколко месеца сметката ми ще съществува, пък какво остава за след година. Стажът ми като трейдър се състои от 3 дни с демо сметка и ден и половина с реална такава. Правилата, които съм си създал не са популярни сред успешните трейдъри. Стоп не съм слагал досега, а фигура не знам на кое се казва. :D
Абе като цяло съм доста зелен и въпроса с данъците не ми е чак толкова важен, просто се сетих и реших да попитам. ;)

шрек
Регистриран: 02 юни 2009, 06:29

Мнение от шрек » 26 яну 2010, 05:53

Hack0 написа:Не пресен, ами супер пресен съм :)
Изобщо не смея да правя прогнози дали след няколко месеца сметката ми ще съществува, пък какво остава за след година. Стажът ми като трейдър се състои от 3 дни с демо сметка и ден и половина с реална такава. Правилата, които съм си създал не са популярни сред успешните трейдъри. Стоп не съм слагал досега, а фигура не знам на кое се казва. :D
Абе като цяло съм доста зелен и въпроса с данъците не ми е чак толкова важен, просто се сетих и реших да попитам. ;)
------------------------------------------------------------

дано си някакъв шегаджия :D (след три дни демо на реалния пазар) ,
-------------
всъщност.......добър хумор,поздравления :lol:

Потребителски аватар
S.Zhelev
111 получени
220 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 26 яну 2010, 09:09

Всички сме започнали по подобен начин. Аз търгувах 2 седмици на демо преди да си открия първата реална сметка. Но действително е препочително демо търговията да продължи поне 3-6 месеца.

Hack0

Мнение от Hack0 » 26 яну 2010, 09:31

Демото е сто пъти по-различно от реалната сметка. По-добре 200 лева вътре и каквото сабя покаже. :)

Старите кучета във форума нещо се ослушвате и не искате да коментирате ситуацията описана от StoneHeart. Да не сме пропускали момента с данъците досега ? :D

Потребителски аватар
S.Zhelev
111 получени
220 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 26 яну 2010, 10:44

StoneHeart написа:Интересно ми е как бихте коментирали следната ситуация. В рамките на 1 година :
1. Внесъл съм някаква сума при брокера.
2. Имам увеличен баланс (от приключени сделки), но намален текущ баланс ( от отворени позиции );
Крайния ми баланс ( ако сега закрия всички позиции) е по-нисък от вноската. (реализирана загуба)
А вноската разбира се е направена с пари , който вече са били обложени ( миналата година ) .
И това е положението, към датата, когато трябва да декларирам доход. :?:
Е, дължа ли данък ? .... текущата загуба/печалба ( drawdown ) НЕ е реализирана загуба/печалба. :!:
Според мен не дължиш данък.
Физическите лица трябва да подадат годишната данъчна декларация до 30 април, като в нея декларират приходите си от миналата година. Важен е текущия баланс към края на миналата година.

TAZZ
Регистриран: 28 авг 2009, 00:07

Мнение от TAZZ » 22 фев 2010, 14:22

Привет!
Първо адмирации за страхотната тема която разисквате!
Моят случай е следния и ако има кой да отговори и на мен ще сам му изкренно благодарен. Така: от две години търговия на валутните пазари чрез посредник (брокер) имам натрупани известни печалби. През тези две години съм реинвестирал всичко което спечеля и фактически нямам изтеглени суми от сметката си така че въпроса ми е при това положение дължа ли някакви данъци на държавата и съответно лихви по тях?
Благодаря предварително!

Потребителски аватар
S.Zhelev
111 получени
220 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 22 фев 2010, 16:12

Логично е да дължиш данъци дори върху печалбата, която не си изтеглил. Все пак тя е по твоята сметка и е на твое разпореждане.

TAZZ

Мнение от TAZZ » 23 фев 2010, 09:55

Благодаря за светкавичния отговор С. Желев!
Предполагам, че още днес ще вида какви задължения ще ми начислят, а на брокера ще му вдигна едно хубаво скандалче тъй като дори и в договора ми не ме е предупредил затова. :oops:

Потребителски аватар
StoneHeart
Регистриран: 05 авг 2009, 12:00
1 получени
1 дадени
Контакти:

Мнение от StoneHeart » 24 фев 2010, 23:29

ЗДДФЛ : Придобиване на доходи
Чл. 11. (1) Ако не е предвидено друго в този закон, доходът се смята за придобит на датата на:
1. плащането - при плащане в брой;
2. заверяването на сметката на получателя на дохода или получаването на чека - при безналично плащане;
3. получаването на престацията - за непаричен доход.
Струва ми се, че попадаме в точка 2.

TAZZ

Мнение от TAZZ » 25 фев 2010, 11:56

Е прав си обаче аз не сам си заверявал сметката нито сам теглил нещо от нея. То в моя случей е като да си внесеш някакви пари в банка на срочен депозит и след изтичането му да дължиш данъци върху парите си, че нали затова банката има комисионни!

САПИ
Регистриран: 31 яну 2010, 11:02

Мнение от САПИ » 26 фев 2010, 17:45

Hack0 написа:Как стои въпроса с данъците ?
В долния пост ,колегата е отговорил изчерпателно........но има различни моменти, логично е ,ако не си при български посредник, да декларираш ,като доход - само приведените пари в България
;) ..........но има един момент.....ако минеш границата от 50 000 лева на година, тогава трябва да се регистрираш като юридическо лице ,щото те лови закона по ДДС........но некой от тук не може ,да ми каже дали дължим и още 20 % ДДС :roll: !!!!

Потребителски аватар
S.Zhelev
111 получени
220 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 26 фев 2010, 21:03

САПИ написа: ..........но има един момент.....ако минеш границата от 50 000 лева на година, тогава трябва да се регистрираш като юридическо лице ,щото те лови закона по ДДС........но некой от тук не може ,да ми каже дали дължим и още 20 % ДДС !!!!
ЗАКОН ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ написа: Обект на облагане

Чл. 2. С данък върху добавената стойност се облагат:
1. всяка възмездна облагаема доставка на стока или услуга;
2. всяко възмездно вътреобщностно придобиване с място на изпълнение на територията на страната, извършено от регистрирано по този закон лице или от лице, за което е възникнало задължение за регистрация;
3. всяко възмездно вътреобщностно придобиване на нови превозни средства с място на изпълнение на територията на страната;
4. всяко възмездно вътреобщностно придобиване с място на изпълнение на територията на страната на акцизни стоки, когато получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, което не е регистрирано по този закон;
5. вносът на стоки.
Не мисля че се дължи ДДС, независимо от размера на печалбите. Няма внос, няма придобивна, няма доставка.

САПИ
Регистриран: 31 яну 2010, 11:02

Мнение от САПИ » 28 фев 2010, 13:06

S.Zhelev написа:
САПИ написа: ..........но има един момент.....ако минеш границата от 50 000 лева на година, тогава трябва да се регистрираш като юридическо лице ,щото те лови закона по ДДС........но некой от тук не може ,да ми каже дали дължим и още 20 % ДДС !!!!

ЗАКОН ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ написа:Обект на облагане

Чл. 2. С данък върху добавената стойност се облагат:
1. всяка възмездна облагаема доставка на стока или услуга;
2. всяко възмездно вътреобщностно придобиване с място на изпълнение на територията на страната, извършено от регистрирано по този закон лице или от лице, за което е възникнало задължение за регистрация;
3. всяко възмездно вътреобщностно придобиване на нови превозни средства с място на изпълнение на територията на страната;
4. всяко възмездно вътреобщностно придобиване с място на изпълнение на територията на страната на акцизни стоки, когато получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, което не е регистрирано по този закон;
5. вносът на стоки.

Не мисля че се дължи ДДС, независимо от размера на печалбите. Няма внос, няма придобивна, няма доставка.

http://www.blitz.bg/news/article/71458 ....То хубаво мислиш, ама птичето друго пее...... ;) !!!

Отговори

Върни се в “FOREX - ТЪРГОВИЯ С ВАЛУТА”