Как стои въпроса с данъците върху доходи от Forex?

Мястото за ежедневни дискусии. Текущи сделки и прогнози. Вижте как се прилагат техниките за анализ на forex пазара в реално време.
Потребителски аватар
B-52
Регистриран: 30 юли 2012, 13:12
3 получени

Re: Как стои въпроса с данъците върху доходи от Forex?

Мнение от B-52 » 16 окт 2012, 22:29

Ето една консултация на заинтересован!! Ама и отговорът си го бива!!
Въпрос:
Какви са дължимите данъци при търговия с ценни книжа на Българската Фондова Борса (БФБ), при търговия с валута (FOREX) и при търговия с Договори за разлика(ДЗР) на чуждестранни ценни книжа. Много брокери предлагат тези услуги но има неясноти по въпроса, как се облагат отделните видове сделки: Филчев

Отговор:
Данъчните задължения /и облекчения/ при изброените от Вас сделки варират в зависимост дали субектът е физическо лице/едноличен търговец/ или търговско дружество и са материя, която не би следвало да се коментира на страниците на рубрика, ориентирана към подпомагане на гражданите в ежедневните им съприкосновения с правната материя. При една консултация на живо срещу съответна такса бихте могли да получите яснота и да се ориентирате в практиката на данъчната администрация при гореизброените сделки.
[b]Всекиму своето!!![/b]

Потребителски аватар
йосиф
Регистриран: 25 май 2009, 09:50

Мнение от йосиф » 17 окт 2012, 10:44

Кретените в България за разлика от нормалните хора в нормалните страни губим енергия и хвърляме неимоверни услилия в това да мислим как да НЕ плащаме данъци ( независимо от неговия минимален % - 10 ) , вместо да се фокусираме в/у по полезното и рационално мислене КАК да изкарваме повече и повече и повече пари.... Представяте ли си при тяхните данъчни ставки ако се държаха кретенски като нас ..Ами целия съвременен свят щеше да е в руини , а нас нямаше да ни има.... Пичове мислете как да изкарвате пари , а не какви данъци бихте платили ако ги изкарате ....
видях и някакво идиотско послание на един колега ,че до края на годината щял да си нулира текущата печалба само и само да не платял данък... от това по идиотско мнение не бях чел отдавна....

jssj
Регистриран: 08 юни 2011, 20:07
98 получени
18 дадени
Контакти:

Мнение от jssj » 17 окт 2012, 10:52

"нормалните хора в нормалните страни"
Много искам да съм нормален човек в нормална страна.Готов съм да давам 90% от дохода си за данъци, ако с останалите 10 % мога да живея нормално, но не съм съгласен да давам и 5% ако с останалите 95 % ще живея като куче. :idea: :!:
http://www.forexjssj.com
"Ваша жизнь на 10% зависит от того, что с вами происходит, и на 90% от того, как вы реагируете на эти события."

Потребителски аватар
Georgi
Регистриран: 23 яну 2011, 13:39

Мнение от Georgi » 17 окт 2012, 11:13

jssj написа:
"нормалните хора в нормалните страни"
Много искам да съм нормален човек в нормална страна.Готов съм да давам 90% от дохода си за данъци, ако с останалите 10 % мога да живея нормално, но не съм съгласен да давам и 5% ако с останалите 95 % ще живея като куче. :idea: :!:
Те нормалните хора са си измислили офшорните зони. Дето се пращат само такси за първоначална регистрация.., и никакви данъци в последствие. И как да докажа какво съм спечелил, когато брокера чести хисторито след третия месец. И вече никой не може да докаже оджеба какво е било преди три месеца. Каквото и да декларираш, всеки ще ти каже че лъжеш! 8-)

Потребителски аватар
B-52
3 получени

Мнение от B-52 » 17 окт 2012, 13:00

йосиф написа:Кретените в България за разлика от нормалните хора в нормалните страни губим енергия и хвърляме неимоверни услилия в това да мислим как да НЕ плащаме данъци ( независимо от неговия минимален % - 10 ) , вместо да се фокусираме в/у по полезното и рационално мислене КАК да изкарваме повече и повече и повече пари.... Представяте ли си при тяхните данъчни ставки ако се държаха кретенски като нас ..Ами целия съвременен свят щеше да е в руини , а нас нямаше да ни има.... Пичове мислете как да изкарвате пари , а не какви данъци бихте платили ако ги изкарате ....
видях и някакво идиотско послание на един колега ,че до края на годината щял да си нулира текущата печалба само и само да не платял данък... от това по идиотско мнение не бях чел отдавна....
Тук въпросът е: дали се дължат данъци при Форекс търговията? Много ясно, че ако се дължат-ще се платят!!! Просто искаме да изясним:
-дължим ли данъци?
-върху какви суми?
-ако в края на годината си вкарал евентуалната печалба в позиция, дължиш ли данък?
-и др. подобни
[b]Всекиму своето!!![/b]

Потребителски аватар
godim
Регистриран: 23 юли 2010, 10:57

Мнение от godim » 17 окт 2012, 13:30

Аз веднъж вече отговарях на този твой въпрос.
1. Дължат се данъци.
2. Всяка отделна сделка се описва подробно, но най-важното е резултатът печалба със знак плюс и загуба със знак минус. Сумират се всичките резултати и получаваш някава печалба или загуба за годината. Ако си на загуба нищо не дължиш. Ако си на печалба от сумата на печалбата вадиш 10% признати разходи. Това ако си сключил договор като физическо лице. Ако си ЕТ - си вадиш всички разходи: за ток, за телефон, интернет, канцеларски материали, счетоводител (всичките с разходни документи на ЕТ) и т.н. По нататък е осигуряването. Трябва, получената разлика да я разделиш на 12 месеца и за всеки месец да платиш социално и здравно осигуряване. Максималният осигурителен доход е 2000 лв. Над тази сума за месец не внасяш осигуровки. Вадиш и осигуровките и получавах данъчната основа. За физическо лице плащаш 10% данък, а за ЕТ 15%.
3. Данъчните не ги интересува колко ти е сметката, каква ти е текущата позиция защото това не са елементи от сделка. Само вече приключили сделки участват.
4. задавай конкретен въпрос.
Успехи!

Потребителски аватар
godim

Мнение от godim » 17 окт 2012, 13:40

Приложение 5. Таблица 5.
TABLICA_06.png
TABLICA_06.png (37.59 KБ) Видяна 2899 пъти
Успехи!

Потребителски аватар
B-52
3 получени

Мнение от B-52 » 17 окт 2012, 13:50

godim написа:Приложение 5. Таблица 5.
TABLICA_06.png
Ясно. Мерси! То си имало и приложение към данъчната декларация. Не ми е трябвало, затова съм го прескачал...Но има... :hi:
[b]Всекиму своето!!![/b]

Потребителски аватар
godim

Мнение от godim » 17 окт 2012, 13:54

Излиза, че няма 10% признати разходи.
TABLICA_06.png
TABLICA_06.png (14.35 KБ) Видяна 2892 пъти
Успехи!

Потребителски аватар
godim

Мнение от godim » 17 окт 2012, 13:57

B-52 написа:
Ясно. Мерси! То си имало и приложение към данъчната декларация. Не ми е трябвало, затова съм го прескачал...Но има... :hi:
Мога да ти покажа всички таблици, които трябва да попълниш. Но ако е достатъчно и ще продължиш сам аз ще спра да си губя времето...
Успехи!

Потребителски аватар
B-52
3 получени

Мнение от B-52 » 17 окт 2012, 14:06

godim написа:
B-52 написа:
Мога да ти покажа всички таблици, които трябва да попълниш. Но ако е достатъчно и ще продължиш сам аз ще спра да си губя времето...
Попълвам са данъчни декларации, но с други приложения. Но е добре към края на годината да се отвори такава тема, в която да се покаже точно, какво и как да се направи.
[b]Всекиму своето!!![/b]

Потребителски аватар
Georgi

Мнение от Georgi » 17 окт 2012, 14:11

godim написа:Аз веднъж вече отговарях на този твой въпрос.
1. Дължат се данъци.
2. Всяка отделна сделка се описва подробно, но най-важното е резултатът печалба със знак плюс и загуба със знак минус. Сумират се всичките резултати и получаваш някава печалба или загуба за годината. Ако си на загуба нищо не дължиш. Ако си на печалба от сумата на печалбата вадиш 10% признати разходи. Това ако си сключил договор като физическо лице. Ако си ЕТ - си вадиш всички разходи: за ток, за телефон, интернет, канцеларски материали, счетоводител (всичките с разходни документи на ЕТ) и т.н. По нататък е осигуряването. Трябва, получената разлика да я разделиш на 12 месеца и за всеки месец да платиш социално и здравно осигуряване. Максималният осигурителен доход е 2000 лв. Над тази сума за месец не внасяш осигуровки. Вадиш и осигуровките и получавах данъчната основа. За физическо лице плащаш 10% данък, а за ЕТ 15%.
3. Данъчните не ги интересува колко ти е сметката, каква ти е текущата позиция защото това не са елементи от сделка. Само вече приключили сделки участват.
4. задавай конкретен въпрос.
А ако съм ООД. Ако имам назначен персонал с някакви измислени длъжности и заплати.
Или пък в края на годината вкарам цялата печалба в акаунта. Логично е да ми се води като актив. Но не и като печалба! Щото аз със този актив оперирам да речем. 8-)

Потребителски аватар
B-52
3 получени

Мнение от B-52 » 17 окт 2012, 14:31

Тук като гледам, доста хора търгуват от доста време,от няколко години. Та те не са ли декларирали предишни години? Или не са били на печалба? Ама то стана ясно, май, че трябва да се декларират. Въпросът ми е, че когато една фирма дори и да не е осъществявала дейност през годината-е длъжна да пусне данъчна декларация, макар и празна. Ако е била на загуба-пак пуска! Та ние къде сме в тази система. Печалба-загуба...все сме търгували. Да попитаме съответните брокери за инфо все пак...
[b]Всекиму своето!!![/b]

Потребителски аватар
godim

Мнение от godim » 17 окт 2012, 14:47

Georgi написа:
А ако съм ООД. Ако имам назначен персонал с някакви измислени длъжности и заплати.
Или пък в края на годината вкарам цялата печалба в акаунта. Логично е да ми се води като актив. Но не и като печалба! Щото аз със този актив оперирам да речем. 8-)
Става въпрос не каква фирма имаш, а как си сключил договора с доставчика (брокера) ти. Не вярвам да си сключил договор като ООД. Но да предположим. ООД-то освен друго плаща данък печалба. Ти печалбата от сделките може да си я сложиш, като актив, като резерв или и аз не знам... Ако не я превърнеш в загуба, т.е. да направиш разходи, които да намалят печалбата, ще трябва да си платиш данък печалба, а той пак е 10%.

За актив. Да предположим, че с печалбата увеличаваш актива на ООД-то като му увеличаваш сметката към брокера. Ако сметката е валутна трябва да преизчислиш стойността и поне в края на годината. От края на миналата година имаш положителна промяна на количеството валута и ако имаш и положителна промяна на курса получаваш печалбата от валутни сделки. Това е част от баланса, от където ще ти дойде и в счетоводната печалба - плащаш данък печалба.
Успехи!

Потребителски аватар
godim

Мнение от godim » 17 окт 2012, 14:51

А, забравих за дивидента. Ако искаш да си го вземеш трябва да платиш данък дивидент. А той колко беше? Мисля, че е 5%. И така фирмата 10% и ти 5% става 15% - колкото ЕТ. Но ти се признават всички разходи на фирмата.
Успехи!

Потребителски аватар
Georgi

Мнение от Georgi » 17 окт 2012, 16:00

godim написа:
За актив. Да предположим, че с печалбата увеличаваш актива на ООД-то като му увеличаваш сметката към брокера. Ако сметката е валутна трябва да преизчислиш стойността и поне в края на годината. От края на миналата година имаш положителна промяна на количеството валута и ако имаш и положителна промяна на курса получаваш печалбата от валутни сделки. Това е част от баланса, от където ще ти дойде и в счетоводната печалба - плащаш данък печалба.
Малко сложно става всичко. А ако брокера ти изчиства хисторито след третия месец, как да докажеш че точно толкова ти е печалбата. 8-)

Потребителски аватар
godim

Мнение от godim » 17 окт 2012, 16:16

Ти за фирма ли говориш или за физическо лице?
Фирмата си има счетоводство и там всичко трябва да се записва. Всяка сделка. И всяка седмица, примерно, да призчисляваш валутната сметка с курса на БНБ.
А за физическо лице. Моят брокер ми изпраща на e-mail дневен очет за всеки ден когато е имало сделки. Така, че за мен остава само да ги съхранявам. После имам и месечен отчет и така. Брокерите са чисти пред закона - дали са ти отчетите. Ти трябва да ги декларираш.
Успехи!

Потребителски аватар
Georgi

Мнение от Georgi » 17 окт 2012, 16:40

Нямам проблем и като фирма да работя, и като физическо лице също.
Въпроса, кое е по-удачно. Ако им пльосна на бюрото дневните отчети на традер.бг, едва ли някой в данъчното ще разбере за какво става дума! 8-)

Потребителски аватар
godim

Мнение от godim » 17 окт 2012, 16:50

Пак не мога да разбера какво питаш? Воденето на счетоводство е задължение на фирмата. Никой от данъчното не се интересува от дневните отчети на традер.бг. Теб те интересува. Идва ти проверка - ти трябва да имаш първични и вторични счетоводни документи.
Декларирането на доходите е задължение на физическото лице. Никой от НАП не се вълнува от дневните отчети на традер.бг. Теб те интересува. Правиш си една таблица подобна на онази таблица 5 от приложение 5 и записваш всичко. Накрая в декларацията записваш крайния резултат.
Престани да ме изпитваш. Постъпи както смяташ, че е редно. Но да знаеш, че здълженото и отговорното лице си ти.
Успехи!

Потребителски аватар
B-52
3 получени

Мнение от B-52 » 17 окт 2012, 17:59

Едва ли от НАП ще ти приемат дневните отчети, изпратени по мейла. Ще трябва официална справка от брокера май. На годишна основа. Иначе кой ще ти признава разни твои разпечатки
[b]Всекиму своето!!![/b]

Отговори

Върни се в “FOREX - ТЪРГОВИЯ С ВАЛУТА”