Какво всъщност е форекс

Мястото за ежедневни дискусии. Текущи сделки и прогнози. Вижте как се прилагат техниките за анализ на forex пазара в реално време.
weedkid
Регистриран: 01 ное 2016, 09:34
1 получени
2 дадени

Какво всъщност е форекс

Мнение от weedkid » 15 окт 2017, 17:39

Здравейте преди година научих за форекс и твърдо реших , че това НЕ е начина по които искам да печеля.

С риск да прозвуча смешно ,задавам въпроса, какво е форекс и като цяло този тип търгуване? Може ли някой на максимално прост език да го обясни.

Изчел съм "достатъчно теми и книги" и все още не си го обяснявам
Реално купуваш валута , злато, петрол и т.н, но в същото време не съществуват. Объркан съм, помогнете

mmm
Регистриран: 19 май 2017, 19:27
3 получени
2 дадени

Re: Какво всъщност е форекс

Мнение от mmm » 15 окт 2017, 18:29

Няма какво да те обърка. Форекса е нещо, от което, НЕ искаш да печелиш. Толкова е просто.
По улица "По късно" се излиза на площад "Никога".

weedkid
1 получени
2 дадени

Мнение от weedkid » 15 окт 2017, 18:42

Интересувам се от обща култура

jssj
Регистриран: 08 юни 2011, 20:07
63 получени
10 дадени
Контакти:

Мнение от jssj » 15 окт 2017, 21:42

weedkid » 15 окт 2017, 16:39
Здравейте преди година научих за форекс и твърдо реших , че това НЕ е начина по които искам да печеля.

С риск да прозвуча смешно ,задавам въпроса, какво е форекс и като цяло този тип търгуване? Може ли някой на максимално прост език да го обясни.

Изчел съм "достатъчно теми и книги" и все още не си го обяснявам
Реално купуваш валута , злато, петрол и т.н, но в същото време не съществуват. Объркан съм, помогнете
След като си изчел "достатъчно " книги, задай си другия въпрос-" Какво би станало ако нямаше форекс". :-?
http://www.forexjssj.com
"Ваша жизнь на 10% зависит от того, что с вами происходит, и на 90% от того, как вы реагируете на эти события."

weedkid
1 получени
2 дадени

Мнение от weedkid » 15 окт 2017, 22:46

Много ми е сложно да го разбера и може би причината че не съм разбрал същноста на този вид търговия беше повод за тази тема.

Потребителски аватар
ndimitrov73
Регистриран: 17 яну 2016, 23:05
71 получени
33 дадени

Мнение от ndimitrov73 » 16 окт 2017, 05:52

Накратко Форекс е игра с нулев резултат. Какво е това? Печалбата на един или няколко играча е загуба за един ли няколко играча. Т.е. тука парите просто сменят собственика. Правилно си разбрал, че реално ти не притежаваш актива който си купил или продал. Просто сключваш договор с брокер който е посредник между теб и реалния пазар и според тази спогодба ти печелиш или губиш от разликата в цената. Ако сключиш сделка за продажба на даден актив ти закриваш или затваряш сделката с обратната операция продажба. И обратно ако продадеш даден актив затварянето става с покупка. Цената има две посоки поскъпване нагоре или поевтиняване надолу. Когато смятаме, че цената ще расте ние купуваме и обратно когато смятаме, че цената ще пада ние продаваме. Хайде да дам и пример. EURUSD имаме цена 1,18. Прогнозата ми е, че цената ще расте купувам 1000 EUR на цена 1,18. За да затворя сделката трябва да направя продажба на тези 1000 EUR (това е 0.01 лот). Слагам стоп поръчка на цена 1,16 и таргет на цена 1,20. Какво е това? И двете са продажба на тези 1000 EUR. В единия случай (продаваме на по- ниска цена и реализираме загуба) във втория случай реализираме печалба. "Купувай евтино и продавай скъпо" или обратно "Продавай скъпо и купувай евтино". Разходите който плащаме на брокера за това да сме в играта е спреда(разлика между курс купува и курс продава на самия брокер) и суап. Ливерейдж си прочети сам. Това е накратко. Ако някой има да допъни нещо или да ме поправи да пише. Това е най-простото което мога да обясня и както аз го разбирам.
Познавам две човешки качества които нямат граница. Това са глупостта и алчността.

weedkid
1 получени
2 дадени

Мнение от weedkid » 16 окт 2017, 08:45

Вече ми е по-ясна картинката. Но не е ли това чист хазарт?

Шанса като при футболни залози е под 50 процента, заради разликата на брокера. И във футбола има проучвания,анализи и като цяло по-голямата информираност ти дава по-голям шанс за точна прогноза. Форекса не е ли хазарт по тази логика?

Потребителски аватар
ndimitrov73
71 получени
33 дадени

Мнение от ndimitrov73 » 16 окт 2017, 15:11

weedkid написа:
16 окт 2017, 08:45

Шанса като при футболни залози е под 50 процента, заради разликата на брокера. И във футбола има проучвания,анализи и като цяло по-голямата информираност ти дава по-голям шанс за точна прогноза. Форекса не е ли хазарт по тази логика?
Първо преди да ти отговоря на този въпрос ще допълня, че в зависимост колко продължително държим сделките си отворени има три категории трейдинг: скалпиране, суйнг и инвестиране. Няма да ти описвам всеки един ще намериш в нета.

Та на въпроса. Всеки сам трябва да си отговори на него в зависимост от знания и опит. Този въпрос за мене е равнозначен на философския въпрос "Кое е първичното? Яйцето или кокошката" :grin:

И аз ще ти отговоря философски. Всичко което описвам така погледнато звучи като хазарт,НО.....За едни хора форекса е бизнес за други хоби за трети хазарт. Много е важно какво знаем, какво можем и какво правим когато търгуваме. Статистиката казва, че 95% от трейдърите са губещи. Не знам кой я води тази статистика и как са получени тези резултати. Има друга подобна тема "Какво е форекс....". Там съм дал линк към едно световно състезание за трейдъри което се провежда с реални сметки т.е. реални пари и състезанието трае 1 година. И така там описват победители с 800% или 700% възвращаемост на капитал има и графики как е вървяла сметката на учасниците. Прегледай всичко това и после си дай мнението тук. Ето го и въпроса: Дали е късмет или хазарт всичко това и това състезание?

Не знам регламента на състезанието, но не виждам лица които са участвали да дублират резултати. Според мен на това състезание отбират най-добрите, а по графиките ще видиш, че сравнение с другите участници първите имат с пъти по-голяма ефективност. Та тези първи отиват в някой инвестиционен фонд и управляват милиарди долари и заплатата вече е процент от това което си спечелил и сам си предтави дали ще ти мине наум пак да участваш в състезание, Това е мое лично мнение. И все пак как е продължил живота на тези победители лично аз не знам. Дали с късмет са спечелили или със знания и опит пак не мога да кажа, но лично за мен резултатите им са впечатляващи. Дано да са винаги така. Трябва да отбележим и факта, че не всяка година е еднаква от финансова гледна точка. Имаме времена на възход и времена на кризи така, че всичко е много относително за успеха ни според мен. Една година може да завърши с 20% следващата да е на 15% и повече загуба.
Познавам две човешки качества които нямат граница. Това са глупостта и алчността.

weedkid
1 получени
2 дадени

Мнение от weedkid » 16 окт 2017, 17:02

ndimitrov73 написа:
16 окт 2017, 15:11
weedkid написа:

Първо преди да ти отговоря на този въпрос ще допълня, че в зависимост колко продължително държим сделките си отворени има три категории трейдинг: скалпиране, суйнг и инвестиране. Няма да ти описвам всеки един ще намериш в нета.

Та на въпроса. Всеки сам трябва да си отговори на него в зависимост от знания и опит. Този въпрос за мене е равнозначен на философския въпрос "Кое е първичното? Яйцето или кокошката" :grin:

И аз ще ти отговоря философски. Всичко което описвам така погледнато звучи като хазарт,НО.....За едни хора форекса е бизнес за други хоби за трети хазарт. Много е важно какво знаем, какво можем и какво правим когато търгуваме. Статистиката казва, че 95% от трейдърите са губещи. Не знам кой я води тази статистика и как са получени тези резултати. Има друга подобна тема "Какво е форекс....". Там съм дал линк към едно световно състезание за трейдъри което се провежда с реални сметки т.е. реални пари и състезанието трае 1 година. И така там описват победители с 800% или 700% възвращаемост на капитал има и графики как е вървяла сметката на учасниците. Прегледай всичко това и после си дай мнението тук. Ето го и въпроса: Дали е късмет или хазарт всичко това и това състезание?

Не знам регламента на състезанието, но не виждам лица които са участвали да дублират резултати. Според мен на това състезание отбират най-добрите, а по графиките ще видиш, че сравнение с другите участници първите имат с пъти по-голяма ефективност. Та тези първи отиват в някой инвестиционен фонд и управляват милиарди долари и заплатата вече е процент от това което си спечелил и сам си предтави дали ще ти мине наум пак да участваш в състезание, Това е мое лично мнение. И все пак как е продължил живота на тези победители лично аз не знам. Дали с късмет са спечелили или със знания и опит пак не мога да кажа, но лично за мен резултатите им са впечатляващи. Дано да са винаги така. Трябва да отбележим и факта, че не всяка година е еднаква от финансова гледна точка. Имаме времена на възход и времена на кризи така, че всичко е много относително за успеха ни според мен. Една година може да завърши с 20% следващата да е на 15% и повече загуба.
Това е отговора,който исках да чуя. Аз лично за мен си давам отговор, че ако участвам в този тип търговия, ще е чист хазарт, тъй като нямам необходимите умения и информация.

И все пак смятам, че с нищо повече форекс не се разграничава от футболен залог. Разликата е , че форекса е нещо глобално и има милиони фактори, които влияят на това дали цената ще се повиши или понижи. Явно някои хора са се научили да систематизират тази информация и да си извлечат облага. Но същото важи и за футбола . Разликата е там , че ако залагаш на отбори от локално ниво ,информацията е лесно достъпна и при правилен подход можеш също да си извлечеш дивиденти по-много по лесен начин.

Като база за сръвнение ще ти дам себе си. Последната година се занимавам само и единствено с футболни залагания, но съм печеливш сравнение с голямата маса губещи точно поради актуалната информация. Но да отключа следващата тема
А именно:

Тези 5 процента печеливши потребители от форекс късметлии ли са или брокери. Ще се радвам да чуя мнението на вас и на останалите

Mateev
Регистриран: 02 окт 2017, 10:04
30 получени
31 дадени

Мнение от Mateev » 16 окт 2017, 17:22

weedkid написа:
16 окт 2017, 17:02
Тези 5 процента печеливши потребители от форекс късметлии ли са или брокери. Ще се радвам да чуя мнението на вас и на останалите
Навлизаш в мътни води - никой не може да ти каже дали някакъв конкретно постигнат резултат е плод на късмета на дадения човек или на неговите знания, опит и способности. Със сигурност е някаква смесица от двете (късмет+знания), но няма как да разберем какво е процентното им участие. Виж ако едно и също нещо се повтори 20, 50 или 100 пъти, тогава статистиката ще "разшифрова" каква е ролята на късмета и каква - на познанията. Но тъй като ние сме смъртни, нямаме достатъчно време на този свят, за да докажем или отхвърлим едното или другото.

Потребителски аватар
good mood
Регистриран: 24 юли 2016, 15:03
15 получени
54 дадени

Мнение от good mood » 16 окт 2017, 23:20

weedkid написа:
Първо ще ти кажа, че вече има тема с почти същото заглавие и след като си тук от една година си я видял и
е излишно да пускаш нова тема плагиатствайки. :grin:
Като казваш хазарт мога да ти кажа, че всичко в този живот е хазарт! :wink: :shock: :lol:
Например ако поизучиш медицина и разбереш какво става всеки момент в тялото ти ще
осъзнаеш какъв хазарт е, че си жив, защото на практика дори и най-здравия и млад организъм може да умре всеки момент.
Просто така са устроени нещата! :( :shock: :oops: :grin:

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
78 получени
180 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 16 окт 2017, 23:34

weedkid написа:
weedkid, ти си от една година във форума, сигурно си чувал за форекс и преди да се регистрираш. Явно знаеш отговорите на въпросите и буташ темата в някаква посока. Кажи си направо тезата :)

И защо само до форекс трейдърите се ограничаваш? Ако погледнеш процентното разпределение при брокерите, много по-различни ли ще се окажат нещата? Днес четох един white paper, според който в света има 4000 брокера. От тях сто-двеста наистина правят пари, другите са масовка и след година-две фалират без дори да сме чули за тях. Същото е и с всеки друг бизнес.

При форекс трейдърите фалитите са особено много поради една основна причина - огромния левъридж, който брокерите масово предлагат. 1:500, 1:200, 1:100 - това е огромен левъридж и огромен риск. Когато хора с нулева подготовка и опит поемат огромен риск, краят е ясен. Все едно да повериш управлението на самолет на дете.

Да питам и аз нещо - колко от същите тези хора щяха да фалират, ако последните 8-9 години търгуваха без левъридж валута, злато и особено акции?

И още нещо, което малко ме изненада. Ти защо не искаш да печелиш от форекс, а в същото време твърдиш, че печелиш от футболни залози :-?

weedkid
1 получени
2 дадени

Мнение от weedkid » 17 окт 2017, 08:26

S.Zhelev написа:
16 окт 2017, 23:34
weedkid написа:
weedkid, ти си от една година във форума, сигурно си чувал за форекс и преди да се регистрираш. Явно знаеш отговорите на въпросите и буташ темата в някаква посока. Кажи си направо тезата :)

И защо само до форекс трейдърите се ограничаваш? Ако погледнеш процентното разпределение при брокерите, много по-различни ли ще се окажат нещата? Днес четох един white paper, според който в света има 4000 брокера. От тях сто-двеста наистина правят пари, другите са масовка и след година-две фалират без дори да сме чули за тях. Същото е и с всеки друг бизнес.

При форекс трейдърите фалитите са особено много поради една основна причина - огромния левъридж, който брокерите масово предлагат. 1:500, 1:200, 1:100 - това е огромен левъридж и огромен риск. Когато хора с нулева подготовка и опит поемат огромен риск, краят е ясен. Все едно да повериш управлението на самолет на дете.

Да питам и аз нещо - колко от същите тези хора щяха да фалират, ако последните 8-9 години търгуваха без левъридж валута, злато и особено акции?

И още нещо, което малко ме изненада. Ти защо не искаш да печелиш от форекс, а в същото време твърдиш, че печелиш от футболни залози :-?

Не съм хазартен тип. По моите разбирания, доколкото успехът ,зависи изцяло от късмета за определяне на правилната посока на движение при форекс например, си е чист хазарт. Поне при мен е изцяло на късмет, тъй като нямам необходимото знание да събирам и анализирам такъв тип информация. А за пазар, които не разбирам не бих заложил някакви средства. Конкретно за футболните залагания ,аз не смятам че залагам, а го приемам по-скоро като инвестиция, тъй като преди да заложа пари за някакво събитие, че ще се случи или не, аз правя задълбочени проучвания,дори относно най-нищожните фактори. Разбира се винаги може да се случи нещо непредвидено, но като цяло успевеемоста ми е над 50 процента, което значи печалба.

Тук е и момента да спомена, че с толкова малък риск, следователно и малък процент на печалба, не е типа стратегия за бързо забогатяване , която е цел на мнозинството. Аз влагам огромни средства ,на премерен риск и си докарвам прилични доходи. Но никога , никога не залагам на събитие ,разчитайки изцяло на късмета.

Потребителски аватар
ndimitrov73
71 получени
33 дадени

Мнение от ndimitrov73 » 17 окт 2017, 14:57

weedkid написа:
17 окт 2017, 08:26
S.Zhelev написа:
16 окт 2017, 23:34
weedkid написа:

Не съм хазартен тип. По моите разбирания, доколкото успехът ,зависи изцяло от късмета за определяне на правилната посока на движение при форекс например, си е чист хазарт. Поне при мен е изцяло на късмет, тъй като нямам необходимото знание да събирам и анализирам такъв тип информация. А за пазар, които не разбирам не бих заложил някакви средства. Конкретно за футболните залагания ,аз не смятам че залагам, а го приемам по-скоро като инвестиция, тъй като преди да заложа пари за някакво събитие, че ще се случи или не, аз правя задълбочени проучвания,дори относно най-нищожните фактори. Разбира се винаги може да се случи нещо непредвидено, но като цяло успевеемоста ми е над 50 процента, което значи печалба.

Тук е и момента да спомена, че с толкова малък риск, следователно и малък процент на печалба, не е типа стратегия за бързо забогатяване , която е цел на мнозинството. Аз влагам огромни средства ,на премерен риск и си докарвам прилични доходи. Но никога , никога не залагам на събитие ,разчитайки изцяло на късмета.
Абсолютно всичко което си описал важи и за форекса. Разликата е, че ти не се интересуваш от финансови пазари, а други обратно не се интересуват от футбол. Ти си от 5% които печелят от футбол други са 5% те процента които печелят от форекс. Надявам задоволих любопитството ти как работи форекс. Сега щом нямаш интерес насочи се към занимания които са интересни за теб и ни остави тук да си бъбрим за неща които пък на нас са интересни. Не знам дали има форум за ЕвроФутбол. Регни се там и късмет. Смятам, че темата е приключена.

Mateev
30 получени
31 дадени

Мнение от Mateev » 17 окт 2017, 19:03

Форекса предлага нещо, което другите игри на случайноста не го предлагат, и това е МАЩАБИРУЕМОСТА и ГЪВКАВОСТА.

Всяка една друга игра си има някакви конкретни параметри на нейния собствен ГЕНЕРАТОР НА СЛУЧАЙНОСТ. Например в казиното на рулетката можеш да залагаш само на вероятности 1:2, 1:3, 1:4, 1:6, 1:18 и 1:35. Във форекса можеш да си организираш залагания с плавно регулируем риск от 1:1 до над 1:1 000 000 0000.

Във форекса можеш да си организираш бързи, бавни или дългосрочни сделки. Във форекса можеш да си организираш високо рискови или ниско-рискови или дори дългогодишни инвестиционни и/или хеджиращи сделки. Може да си организираш игра на волатилност или игра с група инструменти (някакъв собствен индекс). Можеш да си правиш и портфейлни инвестиции във всички мащаби на времето и цените.

Тоест форекса е ИГРА НА ИГРИТЕ, като в него можеш да симулираш едва ли не всяка друга игра с нейните най-различни вероятности и мащаби на риска, и скорост на залаганията. И най-хубавото на форекса е, че тази игра наистина дава ШАНС за положително математическо очакване, което не е така с всички други хазартни игри. А те се наричат хазартни, именно защото при тях го няма този шанс, докато във форекса го има, стига човек да се потруди достатъчно много по въпроса.

mmm
Регистриран: 19 май 2017, 19:27
3 получени
2 дадени

Мнение от mmm » 17 окт 2017, 19:25

Успеваемост над 50 % от спортни залози няма как да е печалба, освен ако коефициента не е мин. 2, а при такива коефициенти няма проучих, няма инвестирах. Там вече нещата отиват на хазарт.
Сори, че не е по темата, но не се сдържах. :grin:
По улица "По късно" се излиза на площад "Никога".

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
78 получени
180 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 18 окт 2017, 20:22

Mateev написа:
17 окт 2017, 19:03
И най-хубавото на форекса е, че тази игра наистина дава ШАНС за положително математическо очакване, което не е така с всички други хазартни игри. А те се наричат хазартни, именно защото при тях го няма този шанс, докато във форекса го има, стига човек да се потруди достатъчно много по въпроса.
Матеев, защо само ШАНС за положително математическо очакване да има?

Широко разпостраненото разбиране е, че вероятността една валутна двойка да потегли нагоре или надолу е 50:50. Обаче спредът натежава и превръща нулевото математическо очакване в отрицателн такова.

В същото време обаче имаме не само спред, но и суап, който може да достигне десетина пипа на месец дори при настоящите ниски лихви. Ето ти положително математическо очакване за всяка сделка, отворена по суапа и държана повече от десетина дни.

Друг е въпросът дали и с какъв капитал си струва подобни зависимости да бъдат експлоатирани.

Mateev
30 получени
31 дадени

Мнение от Mateev » 18 окт 2017, 20:34

Разбира се че това е така, но аз визирах ПМО-то, което някои хора могат да го постигнат посредством разработването на качествена стратегия.

При хазартните игри няма как да се разработи стратегия с ПМО, и това е математически доказано. Това е така, защото има пълна яснота за логката на работа на техния генератор на случайност. В резултат на това математиците са го изследвали с най-големи подробности, и са си написали доказателствата, на които ние трябва да вярваме, защото математиката е точна наука.

Когато обаче нямаме яснота за генератора на случайност, винаги има някакъв шанс някои трейдери да го проучат и разберат много по-добре от останалите хора, и така да си разработят стратегия с ПМО. Такива игри са например конните залагания, залаганията на футблни мачове, и разбира се търговията на всички видове финансови пазари.

ШАНСЪТ е за знаещите и можещите, а не за всички играчи на дадената игра. Затова и използвах тази думичка. Знаещите и можещите имат ШАНС да открият стратегия с ПМО, но тяхното знание не им гарантира, че ще успеят. Незнаещите го нямат този шанс, което автоматично означава, че играят ХАЗАРТ дори и на една нехазартна игра, и разчитат само на късмета си.

Отговори

Върни се в “FOREX - ТЪРГОВИЯ С ВАЛУТА”