Тема за размисъл и дискусия: Какво в действителност е форекс търговията?

Мястото за ежедневни дискусии. Текущи сделки и прогнози. Вижте как се прилагат техниките за анализ на forex пазара в реално време.
Потребителски аватар
momchev
Регистриран: 22 юли 2010, 11:26
7 получени

Re: Тема за размисъл и дискусия: Какво в действителност е форекс търговията?

Мнение от momchev » 25 окт 2017, 07:10

Всъщност Матеев явно не съм се изказал достатъчно ясно, защото и ти не си разбрал какво съм искал да кажа. 99,9% от ритейл трейдърите се фокусират в 99,9% от времето върху това да са "прави" за пазара и да имат позиция. Колкото повече човек вдига фрейма на търговия, толкова по-ясни и по-рядки са сигналите. Толова по-ясен е и фундаментът и съответно толкова повече може да наклони везните в своя полза (>50% успеваемост). Ако след изграждането на ясна представа за посоката на база даден вид анализ, който е усвоен, заемането на позиция минава през ясно дефиниран филтър - риск/печалба > 1/2 при познаване на волатилността на инструмента, който се търгува това ще доведе до по-малко търговия, по-ясно структурирани сделки и съответно по-голяма вероятност за дългосрочен успех.
Ако приемем процеса на търговия като една мисловна верига според мен би изглеждала така:
Наблюдение на пазар --> намиране на потенциална възможност за сделка (фундамент) --> подбиране на тайминг (ТА) ---> изследване на волатилност (сравнение между implied и historical volatility) --> подбиране на подходящ стоп на база волатилност --> изчисление на risk/reward --> решение за или против сключването на сделка.

П.С.Към мисловната верига чорек може да добавя и още филтри на база на proprietary индикатори за сентимент, позициониране и т.н.

Съвсем друга е темата,че Форекс като пазар има доста недостатъци, защото е много по-трудно да се ограничава така наречената бета. Докато на фондовите пазари можеш да разбиеш риска най-общо в 3 категории - пазарен, секторен и фирмен (Idiosyncratic) и да търсиш чрез хедж изолирането на пазарен и секторен за да останеш изложен само към idiosyncratic риск и след филтър ФА,ТА, вола нещата изглеждат много по-завършени.

Потребителски аватар
Abadaebadababada
Регистриран: 10 май 2014, 09:54
1 получени
13 дадени

Мнение от Abadaebadababada » 26 окт 2017, 19:37

От около 5г експериментирам, ето един текущ резултат. Лотовете винаги са еднакви, успешните сделки варират между 85-88%. Статистиката е за не по-малко от 500 сделки (правил съм и за 5000), и не по малко от 6 месеца. Печалбата на годишна база е между 50-80%. Въпроса ми е - това случайност , късмет или система е?
П.П. Честит празник на именниците и наздраве! :smile:
07.11.2016_26.10.2017г.jpg
07.11.2016_26.10.2017г.jpg (90.55 KБ) Видяна 322 пъти
Водата дълбае камъка не със сила, а с постоянство.

Потребителски аватар
Abadaebadababada
1 получени
13 дадени

Мнение от Abadaebadababada » 26 окт 2017, 19:46

Mateev написа:
24 окт 2017, 10:49
За да се оттърси от всички трейдерски митове и самозаблуди, трейдера трябва ДА ОСЪЗНАЕ следните няколко точки и да повярва в тях. Тогава и само тогава той може да разчита на някакви шансове за успех.

1. Пазарът е СЛУЧАЕН
2. Следователно върху него се правят СЛУЧАЙНИ СДЕЛКИ
3. Резултатът от тези случайни сделки винаги КЛОНИ КЪМ НУЛА при достатъчно дълга игра. Тоест акаунта нито нараства, нито намалява.
4. Разходите за брокера обаче го правят този резултат да стане ОТРИЦАТЕЛЕН, което вече води до нулиране на акаунта при достатъчно дълга игра
5. Не съществува метод за управление на капитала, който да може да превърне случайната игра (с нулево математическо очакване) в печеливша игра.
6. Единственият начин за печеливша търговия е НАМИРАНЕТО НА ЗАКОНОМЕРНОСТ в потока от случайност на пазара
7. При търговията с тази закономерност се гледа САМО И ЕДИНСТВЕНО ПАЗАРА, а не СЪСТОЯНИЕТО НА КОНКРЕТНАТА СДЕЛКА.
8. Всеки опит за проследяване, модифициране, добавяне, изваждане или хеджиране на конкретната сделка води до НУЛЕВО МАТЕМАТИЧЕСКО ОЧАКВАНЕ.
9. Единственият правилен начин за вход и изход от сделка е на базата на решения, взети от АНАЛИЗА НА ПАЗАРА.

Аз дори препоръчвам въобще да не се гледа какво е състоянието на дадена сделка дотогава, докато не я затворите. Това е така защото ако погледнете, веднага ще ви се активират емоциите, и вие вече няма да можете да вземете правилно решение, обусловлено САМО И ЕДИНСТВЕНО ОТ ПАЗАРА.

С точки 7,8,9 не съм съгласен. Можеш ли да аргументираш?
т.1 Пазара е случаен
и т.9 "АНАЛИЗА НА ПАЗАРА" са в противоречие според мен. Как може да анализираш случйността?

Mateev
Регистриран: 02 окт 2017, 10:04
24 получени
27 дадени

Мнение от Mateev » 26 окт 2017, 20:30

Пазарът е случаен за тези, които не знаят нито една негова зависимост, а такива са преобладаващото болшинство от трейдерите.

Понятията СЛУЧАЙНОСТ и ЗАКОНОМЕРНОСТ са ОТНОСИТЕЛНИ и зависят от гледната точка. За Господ всичко е закономерно, защото той го е създал. За нас обаче светът е пълен със случайности, и само една малка част от тях са разгадани от науката.

За собственика на едни зарчета с изместен център на тежеста в тях има закономерност, която той я знае. За другите играещи с тези зарчета те дават напълно случайни резултати, и откриването на закономерноста изисква хиляди хвърляния и после анализ на числовите редици. И ако някой от хилядите играчи го направи този анализ, той ще се прехвърли от групата на случайно играещите в групата на играещите върху ЗАКОНОМЕРНОСТ, които играещи със сигурност вече имат стратегия с ПМО, която постепенно ще им увеличи печалбата.

Колкото до точки 7, 8 и 9 - аргументи за тяхното написване е цялата Теория на вероятностите. Няма как да ти го обясня с 2 изречения така, че да го разбереш. Може би в двучасов телефонен разговор ще успея .........

Mateev
24 получени
27 дадени

Мнение от Mateev » 26 окт 2017, 20:43

Abadaebadababada написа:
26 окт 2017, 19:37
От около 5г експериментирам, ето един текущ резултат. Лотовете винаги са еднакви, успешните сделки варират между 85-88%. Статистиката е за не по-малко от 500 сделки (правил съм и за 5000), и не по малко от 6 месеца. Печалбата на годишна база е между 50-80%. Въпроса ми е - това случайност , късмет или система е?
П.П. Честит празник на именниците и наздраве! :smile:
07.11.2016_26.10.2017г.jpg
Таз стратегия е бомба със закъснител. Виж Expected Payoff че е по-малко от 1-ца. Броя на печелившите ти сдели е голям, но те са с малка печалба, която много лесно може да бъде изядена от малкото на брой губещи сделки, но с голям размер на загубите. Вероятно играеш с близък TP и далечен SL, което те е подвело с голям брой дребни печалби и малък брой едри загуби.

Аз лично не бих заложил на такава стратегия дори и 5 стотинки. Постарай се да вдигнеш Expected Payoff над 8 или дори над 10 и да изгладиш кривата на Equity-to.

Потребителски аватар
tomsan
Регистриран: 21 авг 2012, 11:40

Мнение от tomsan » 26 окт 2017, 20:51

Предварителните поръчки за iPhone X се отварят за два дни на 27 октомври, а Apple иска да разберете колко е огромна. Уеб сайтът на компанията е изцяло погълнат от iPhone X, а на първата му страница в момента са изброени някои от основните характеристики на новия телефон.

Очертани са новият дизайн, Face ID, новата TrueDepth камера, новите двойни задни камери, чип A11 Bionic и безжичното зареждане.

ВИЖ СЪЩО: Ние имаме ръцете си на iPhone 8 - тук е всичко, което трябва да знаете

IPhone X, който трябва да се появи в магазините на 3 ноември, е най-радикалният iPhone редизайн на Apple, но с екран, който покрива цялата му предна страна (с изключение на прозореца отгоре, където се намират камерите и сензорите). Той също така замества сензора за пръстови отпечатъци на Touch ID на Apple с система за разпознаване на лица за отключване на телефона.

Потребителски аватар
Abadaebadababada
1 получени
13 дадени

Мнение от Abadaebadababada » 26 окт 2017, 20:52

Това , което казваш се вижда от самолет. Ако можеш отговори конкретно - случайност, късмет , система? Ако си прав, значи 5г ми е провървяло, и съм се подвел...

Потребителски аватар
Abadaebadababada
1 получени
13 дадени

Мнение от Abadaebadababada » 26 окт 2017, 20:58

Mateev написа:
26 окт 2017, 20:30
Пазарът е случаен за тези, които не знаят нито една негова зависимост, а такива са преобладаващото болшинство от трейдерите.
Знаеш ли колко са зависимостите на пазара? Не знаеш!
Ако знаеш една зависимост вече не си ли от болшинството? А ако знаеш 10? Или 100?
Колкото и да знаеш, това е част от безкрайност - т.е. нищо.
Аз знам САМО ЕДНА зависимост, която я има и ще я има вечно. И ми е достатъчна. Засега.

Потребителски аватар
Abadaebadababada
1 получени
13 дадени

Мнение от Abadaebadababada » 27 окт 2017, 20:34

Колкото и да си играеш да промениш един от всички показатели, той променя всички останали. Сравни expected payoff, съотношение печеливши/губещи и виж резултата. На годишна база излиза едно и също.
viewtopic.php?f=41&t=124&p=114907#p114907

Will
Регистриран: 26 яну 2012, 15:24
2 получени

Мнение от Will » 30 окт 2017, 15:45

Mateev написа:

1. Пазарът е СЛУЧАЕН
dd.d- /d.d d.d-/d.d
това е така, защото свободните пазари са по дефиниция хаотични. Ако не са хаотични, значи, че не са свободни, т. е. са манипулирани...

Mateev написа:

9. Единственият правилен начин за вход и изход от сделка е на базата на решения, взети от АНАЛИЗА НА ПАЗАРА.
Ако съществуваше правилен начин за анализ на пазара, тогава пазар нямаше да съществува, защото този, който го намери пръв, ще изтрепе всичката риба... 8-) тоест: понеже пазара е хаотичен и динамичен, то такъв метод заанализ на пазара би работил няколко милисекунди, след което би спрял да работи... :twisted:

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
72 получени
172 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 30 окт 2017, 16:14

Will написа:
30 окт 2017, 15:45
Ако съществуваше правилен начин за анализ на пазара, тогава пазар нямаше да съществува, защото този, който го намери пръв, ще изтрепе всичката риба... 8-) тоест: понеже пазара е хаотичен и динамичен, то такъв метод заанализ на пазара би работил няколко милисекунди, след което би спрял да работи... :twisted:
С Матеев явно си имате някакъв стар спор, в който не желая да се меся, но ми стана интересно... Защо няколко милисекунди, а не няколко седмици или няколко месеца?

Mateev
24 получени
27 дадени

Мнение от Mateev » 30 окт 2017, 17:52

Нямаме нищо общо един с друг и не се познаваме. Според мене той грешно тълкува точка 9, и вместо да попита за разяснения, тръгва с рогата напред да атакува ..... :)

9. Единственият правилен начин за вход и изход от сделка е на базата на решения, взети от АНАЛИЗА НА ПАЗАРА

В тази точка аз искам да кажа, че са грешни всички методи за отваряне/затваряне/проследяване на сделка, които се базират на състоянието на самата сделка. Такива грешни методи са всички видове мартингейл-и, всички видове гридове, всички видове добавяне или частично затваряне при достигане на някаква печалба/загуба и т.н.

Логиката на това мое твърдение е много близка до ума и е лесно разбираема - ПАЗАРЪТ НЕ СЕ ИНТЕРЕСУВА ОТ ВАШАТА СДЕЛКА. Следователно всяко едно правило за търговия/проследяване/промяна на сделката, което наднича в състоянието на самата сделка (гледа каква е печалбата/загубата), е ГРЕШНО ПО ПРЕЗУМПЦИЯ.

При ръчно-търгуващите трейдери надничането в състоянието на сделката предизвиква емоции, които винаги са много лош съветник. При автоматичната търговия надничането в състоянието на сделката води до НУЛЕВО МАТЕМАТИЧЕСКО ОЧАКВАНЕ, защото това не е свързано с ПМО-то на стратегията. Тоест и в двата случая е най-добре въобще да не се интересуваме какво се случва със сделката. Просто гледаме пазара, и ако преценим, че е за нагоре, отваряме Buy позиция. Когато преценим, че посоката се е обърнала - затваряме тази позиция и чак тогава вече можем да погледнем дали тя е на печалба или загуба. Важното обаче и в двата случая е, че сме отработили правилно пазара, и не сме се повлияли от емоциите с гледането на междинните резултати по време на живота на позицията.

jssj
Регистриран: 08 юни 2011, 20:07
59 получени
7 дадени
Контакти:

Мнение от jssj » 30 окт 2017, 17:59

Според мен ако пазара е напълно хаотичен, шансовете щаха да са 50% на 50%, а те не са. Резултата 95:5 е отчайващ. По скоро става въпрос за детерминиран хаос, тоест чувствителен към първоначалните условия. Като такива /първоначални условия /, аз дефинирам големите ордери на банките, хедж фондовете, големите маркетмейкъри и пр. И се получава така,че всеки път когато се появи голяма ликвидност се появяват големи ордери които я посрещат и "полагат новите условия". В края на краищата се получава "контролиран хаос". А от там и частично манипулиран пазар. Никой няма интерес да контролира напълно пазара, той е нужен, поддържа валутните курсове относително стабилни. Ако го няма, волатилността ще се прехвърли върху цените и ще срива икономики. А и няма практическа възможност да се съберат парите на всички, тъй като хаоса е във действията на тълпата... и так дальше и т.д . :smile:
http://www.forexjssj.com
"Ваша жизнь на 10% зависит от того, что с вами происходит, и на 90% от того, как вы реагируете на эти события."

Will
2 получени

Мнение от Will » 31 окт 2017, 08:47

S.Zhelev написа:
30 окт 2017, 16:14
... Защо няколко милисекунди, а не няколко седмици или няколко месеца?
Защото през този период ще влезе нова информация, която няма как да се знае предварително за да се отрази в модела за анализ и ще го направи невалиден.

С mateev не се познаваме, но според мен при него се губи фокуса към фундаменталния факт, че пазарите са хаотични и следователно непредсказуеми, а той ни залива с информация (която всеки може да получи от книгите по теория на вероятностите и др.), която е в главата му, но не е систематизирана и не е превърната в истинско знание. Моля да не се счита за някакъв вид обида.

Will
2 получени

Мнение от Will » 31 окт 2017, 09:15

Will написа:
31 окт 2017, 08:47
S.Zhelev написа:
Защото през този период ще влезе нова информация, която няма как да се знае предварително за да се отрази в модела за анализ и ще го направи невалиден.

С mateev не се познаваме, но според мен при него се губи фокуса към фундаменталния факт, че пазарите са хаотични и следователно непредсказуеми, а той ни залива с информация (която всеки може да получи от книгите по теория на вероятностите и др.), която е в главата му, но не е систематизирана и не е превърната в истинско знание. Моля да не се счита за някакъв вид обида.
Още нещо ми се иска да сповеля с вас, понеже ми станахте симпатични... от опит съм научил, че книгите за форекс и трейдинг са вредни и не бива да се четат от хора, които истински искат да успеят в тази област. Те са чист комерс и са издадени само с цел печалба за авторите.
По-скоро бих препоръчал това:
https://books.google.bg/books?id=WwEwCw ... to&f=false

bvg
Регистриран: 06 май 2014, 21:33
29 получени
5 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 31 окт 2017, 10:57

Will написа:
31 окт 2017, 09:15
Will написа:
S.Zhelev написа:

Още нещо ми се иска да сповеля с вас, понеже ми станахте симпатични... от опит съм научил, че книгите за форекс и трейдинг са вредни и не бива да се четат от хора, които истински искат да успеят в тази област. Те са чист комерс и са издадени само с цел печалба за авторите.
Will за книгите съм съгласен. За пазарите, че са хаотични съм съгласен. Това не означва, че са непредсказуеми. Както казват нашите приятели физици при нас всичко се доказва със степен на достоверност 95%, 98%, 99,995% или 1 сигма, 2 сигма..... 5 сигма. Живеем във вселена в която важи закона за ентропията (закон в който всяка една система се стреми от порядък към безпорядък). Това обаче не ни пречи да застанем на потока на това движение и да черпим енергия, било от вятъра, било от слънцето, било от огъня всичките са системи които разрушават порядъка. Въпреки това погледнато от високо тези системи са хаотични и се стремят да постигнат максимална ентропия и обектите и частиците в нея да се подредят максимално случайно. Въпреки това знаем, че с висока степен на достоверност ще имаме и следващата година 4 сезона и се готвим всяка година както за лятото така и за зимата. Можем с висока степен на достоверност да предсказваме температурите за 4-5 дни напред, валежите, вятъра и облаците. Така и отвреме на време се появява, някой колега който показва или някаква слаба зависимост или показва акаунт от който си личи, че макар и с малко е надвил случайния пазар.

Мисля че Максуел го беше казал. Когато се проваля в някой опит, не го приемем за провал, а за доказателсвто че има още един начин по който неможе да се направи дадено нещо. Когато търсиш непознат път или непознат научен закон, няма пряк път, трябва да закриеш хиляди, дори милиони хпотези докато остане най-достоверната. Тя също може да не е вярна, но да е много добра и да давава добри предсказания. Та хипотезата на Матеев, е единственото смислено нещо което съм виждал публично, превърнал го е кауза на живота си и подхожда изключително сериозно и критично към работата си.

И като за последно незнам дали сте чували за математика Andrew Wiles, възхищавам се на такива хора, посвещава 25 години от живота си, работейки всяка свободна секунда за да докаже аналитично, "Последната теорема на ферма", превръща го в хоби и лична кауза. Простичко твърдение на Ферма което е продължение на питагоровата теорема Z^2=X^2+y^2, Ферма казва няма такова Z^n = X^n+Y^n за n = 3,4,5....... N N>2

Потребителски аватар
S.Zhelev
72 получени
172 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 31 окт 2017, 13:03

Will написа:
31 окт 2017, 09:15
Will написа:
S.Zhelev написа:

Мерси :) На Талеб съм чел "Черния лебед" преди години и твърдя, че мога да синтезирам няколкостотин страници в няколко изречения. Накратко идеята му: Ако търгувате безкрайно дълго, все ще се случи събитие, което не се е случвало никога и не присъства в прогностичния ви модел. Това събитие се нарича "Черен лебед" и ще ви доведе до фалит.

Това безспорно е вярно. В един продължителен период от време е твърде вероятно да се случи нещо абсолютно непредвидимо - и колкото по-дълъг е периодът, толкова по-голяма е вероятността. Но в един много дълъг период от време, фалитът е най-малкото нещо, което може да ни се случи. Както знаем, животът е това, което ни се слува, докато си правим планове.

Талеб не дава отговор на въпроса кога ще се случи черен лебед и какво можем да направим, просто се задоволява да констатирам многократно, че има събития, които няма как да предвидим.

Книгата нашумя покрай кризата преди почти десет години. Дава материал за размисъл, но не е и някаква откровение и практическата й стойност клони към нула.

Напълно се съгласявам с bvg.

Mateev
24 получени
27 дадени

Мнение от Mateev » 31 окт 2017, 15:01

Това за черния лебед не го знаех, но от позицията на Теорията на вероятностите човек сам може да достигне до същия извод. Колкото и добра стратегия да направим, тя никога няма да достигне до 100% познаваемост. Следователно ще е по-малко от 100%, а това автоматично означава, че ИМА НЯКАКВА ВЕРОЯТНОСТ ЗА ФАЛИТ. А щом ИМА някаква вероятност, колкото и да е малка тя, въпрос на време е тя да се реализира при безкрайна игра.

Същото твърдение изказва и Ралф Винс в книгата си МАТЕМАТИКА НА УПРАВЛЕНИЕТО НА КАПИТАЛА. Там също се казва, че при безкрайна игра на каквато и да било ВЕРОЯТНОСТНА ИГРА е само въпрос на време човек да си изгуби всичките пари. И ако имаме КЪСМЕТА това да не се случи в рамките на живота ни, тогава и само тогава вече си заслужава да говорим за ПМО на стратегията си и за неговото управление посредством OPTIMAL F.

А ако го разширим това твърдение и за реалния живот, където нищо не е 100% сигурно, то тогава ако се измисле хапче за безсмъртие, само въпрос на време е:
1. Човек да се удави
2. Човек да умре от паднала върху главата му тухла
4. Някой да те убие
5. Да се задваиш при ядене и да умреш
6. Да се задавиш при пиене и да умреш
7. Метеорит да унижожи живота на земята
8. Да се удавиш в поредния потоп
9. Да умреш в поредния пожар
...........................................
Списъка продължава с още няколко хиляди точки, които със сигурност ще се активират, ако имахме хапче за безмъртие. Дори съм смятал, че дори и да бяхме безсмъртни, средната продължителност на живота нямаше да надхвърля 800 години.

Потребителски аватар
S.Zhelev
72 получени
172 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 31 окт 2017, 15:29

Ако трябва да бъдем съвсем прецизни, идеята на Талеб е, че можем да изчислим рисковете, за които знаем, но няма как да излислим рисковете, за които не знаем.

По същия начин прасето като не знае, че идва Коледа и че ще угои тези, които са го угоявали. Ако то трябваше да прогнозира бъдещето на база опита си, щеше да има всички основания да мисли, че ще бъде угоявано безкрайно.

bvg
Регистриран: 06 май 2014, 21:33
29 получени
5 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 31 окт 2017, 17:05

Mateev написа:
31 окт 2017, 15:01
....................................
9. Да умреш в поредния пожар
...........................................
Списъка продължава с още няколко хиляди точки, които със сигурност ще се активират, ако имахме хапче за безмъртие. Дори съм смятал, че дори и да бяхме безсмъртни, средната продължителност на живота нямаше да надхвърля 800 години.
В този ред на мисли наскоро смятах каква е вероятността човек да загине в автомобилна катастрофа. Оказа се че риска не е малък около 1% за 75 години средна продължителност на живота. Според КАТ у нас средно годишно загиват в автомобилни катастрофи 1000 човека. при 7'500'000 население излиза точно 1%. Та за 750 години излиза, че само тази вероятност отива на 10%. Около 10 пъти пониска е статистиката т.е.1% за удавяния пожар, убийства.... Не се бях замислял над това, но е интересно предположение за 800 години и звучи реално.

Отговори

Върни се в “FOREX - ТЪРГОВИЯ С ВАЛУТА”