Икономическа дискусия: Защо поскъпва еврото?

Мястото за ежедневни дискусии. Текущи сделки и прогнози. Вижте как се прилагат техниките за анализ на forex пазара в реално време.
Потребителски аватар
good mood
Регистриран: 24 юли 2016, 15:03
15 получени
54 дадени

Икономическа дискусия: Защо поскъпва еврото?

Мнение от good mood » 27 юли 2017, 10:34

Ще е интересно да се дискутира по тази тема. Аз лично не мисля, че положението в ЕС е много розово. Просто от САЩ идват лоши сигнали и Тръмп дроби каша след каша. На второ място имам чувството, че интересът към двойката евро-долар е поспаднал и при тази ниска ликвидност определени играчи се възползват и движат курса както им скимне. Дали обаче е добре за Европа скъпо евро и какво ще предприеме ЕЦБ? Не е ли време Марио Драги да си ходи вече? Вие какво мислите по тази тема? :smile:

Liberty1791
Регистриран: 17 юни 2017, 12:34
8 получени
1 дадени

Re: Икономическа дискусия: Защо поскъпва еврото?

Мнение от Liberty1791 » 27 юли 2017, 11:15

Поздравления за темата.
Поскъпването на еврото, според мен се дължи на няколко фактора.
1. Изборът на Макрон до голяма степен намали политическия риск или поне явния такъв, Меркел се счита, че няма да има проблеми на есен в Германия (с което съм склонен да се съглася).
2. Има някакви сигнали за възстановяване в Еврозоната.
3. Очакването за затягане на монетарната политика.
По принцип пазарните участници се опитват да вземат предимство, реагирайки предварително въз основа на очакванията си (както доларът започна да поскъпва още преди ФЕД да прекратят количествените улеснения през 2014).

Защо обаче не мисля, че поскъпването ще продължи (като цяло, спрямо долара е възможно заради политическият риск в щатите). Най-вече има скрит, подценен политически риск.
1. Италия - пет звезди водят в проучванията, а постоянно увеличаващите се нелегални имигранти допринасят за нарастване на подкрепата им. Спечелят ли изборите е доста възможно да видим референдум за еврото в Италия. Изборите там са през 2018.
2. Полша/Вишеградската четворка. Макар тези страни да не са в Еврозоната, конфликтите в ЕС между Запад/Изток биха се отразили негативно на еврото. А страните от Източна Европа (без нас естествено) все повече надигат глас и изразяват несъгласия с политиката на Брюксел.
3. Брекзит, евентуално, макар там е от общ интерес да се стигне до споразумение, което да включва свободна търговия.

Икономически също има скрити рискове - безработицата в периферията все още е висока, вдигане на лихвите или дори спиране на количествените улеснения ще дойде в голяма тежест на периферията, особено на Италия и Гърция. Дисбалансите продължават да се трупат - търговският излишък на Германия е до някаква степен за сметка точно на периферията.

Това в средносрочен план, в дългосрочен очаквам въобще Еврозоната да се разпадне, тоест еврото отива в канала. Стойноски като от Преди 2014 не мисля че ще видим някога.

За щатите проблемът е Тръмп или по скоро липсата на подкрепа от собствената му партия. Това е доста вероятно да осуети данъчната реформа. ФЕД също не вярвам догодина да вдигнат лихвата повече от два пъти.

Та в момента скъсяването на евро/долар е малко рисково (макар да имам малко къси) - възможно е да видим още няколко фигури нагоре, но ще има и корекция.

Потребителски аватар
good mood
15 получени
54 дадени

Мнение от good mood » 27 юли 2017, 12:11

Liberty1791 написа:
27 юли 2017, 11:15
Поздравления за темата.
1. Изборът на Макрон до голяма степен намали политическия риск или поне явния такъв, Меркел се счита, че няма да има проблеми на есен в Германия (с което съм склонен да се съглася).
2. Има някакви сигнали за възстановяване в Еврозоната.
3. Очакването за затягане на монетарната политика.
По принцип пазарните участници се опитват да вземат предимство, реагирайки предварително въз основа на очакванията си (както доларът започна да поскъпва още преди ФЕД да прекратят количествените улеснения през 2014).

Защо обаче не мисля, че поскъпването ще продължи (като цяло, спрямо долара е възможно заради политическият риск в щатите). Най-вече има скрит, подценен политически риск.
1. Италия - пет звезди водят в проучванията, а постоянно увеличаващите се нелегални имигранти допринасят за нарастване на подкрепата им. Спечелят ли изборите е доста възможно да видим референдум за еврото в Италия. Изборите там са през 2018.
2. Полша/Вишеградската четворка. Макар тези страни да не са в Еврозоната, конфликтите в ЕС между Запад/Изток биха се отразили негативно на еврото. А страните от Източна Европа (без нас естествено) все повече надигат глас и изразяват несъгласия с политиката на Брюксел.
3. Брекзит, евентуално, макар там е от общ интерес да се стигне до споразумение, което да включва свободна търговия.

Икономически също има скрити рискове - безработицата в периферията все още е висока, вдигане на лихвите или дори спиране на количествените улеснения ще дойде в голяма тежест на периферията, особено на Италия и Гърция. Дисбалансите продължават да се трупат - търговският излишък на Германия е до някаква степен за сметка точно на периферията.

Това в средносрочен план, в дългосрочен очаквам въобще Еврозоната да се разпадне, тоест еврото отива в канала. Стойноски като от Преди 2014 не мисля че ще видим някога.

За щатите проблемът е Тръмп или по скоро липсата на подкрепа от собствената му партия. Това е доста вероятно да осуети данъчната реформа. ФЕД също не вярвам догодина да вдигнат лихвата повече от два пъти.

Та в момента скъсяването на евро/долар е малко рисково (макар да имам малко къси) - възможно е да видим още няколко фигури нагоре, но ще има и корекция.
Браво за обстойния, много интересен и полезен коментар. :wink: Бих добавил само, че наистина избирането на Макрон беше много силен коз и като, че ли точно тогава еврото се отласна от дъното, което копаеше. Дори технически се получи прецедент - имаше гап, който така и си остана незапълнен. Също така си мисля, че едно евентуално предсрочно сваляне на Тръмп може да даде криле на долара. Това обаче е още в сферата на предположенията. :grin:

bvg
Регистриран: 06 май 2014, 21:33
29 получени
5 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 27 юли 2017, 12:12

И САЩ и ЕС правят огромни усилия да вкарат икономиката обратно в инфлация. А инфлацията не е нито повече нито по-малко от обезценяване на местната валута. И на САЩ първи започнаха да дават резултати усилията затова и започна да се обезценява долара говори се за 1,7-1,9 достигната инфлация, но все пак успехите са крехки и не бързат да се радват, в ЕС резултата е с променлив успех, един месец има надежда, следващия нещата се връщат на изходна позиция. Допълнително всички суровини газ, петрол, метали и стоки внос които основно се търгуват в долари, ще внесат допълнително поевтиняване на продукцията и нов дефлационен натиск, петрола който си е сериозно перо в икономиката също така или иначе поевтинява. Така че средната перспектива е долара да поскъпва спрямо еврото чисто технически и еврото доста голям спад направи от 1,60 до 1,03. Аз не бих залагал повече на къси позиции за интервали по-дълги от ден, т.е. някакви падащи ножове да хващам.

i6On
Регистриран: 11 юни 2017, 21:22
9 получени
14 дадени

Мнение от i6On » 27 юли 2017, 13:51

bvg написа:
27 юли 2017, 12:12
Така че средната перспектива е долара да поскъпва спрямо еврото чисто технически и еврото доста голям спад направи от 1,60 до 1,03. Аз не бих залагал повече на къси позиции за интервали по-дълги от ден, т.е. някакви падащи ножове да хващам.
принципно съм съгласен с това мнение.

понеже съм далеч от икономиката като цяло, ще помоля, ако има някой с по-големи познания в областта, да обясни точно защо на Европа й е нужно евтино евро.
в смисъл, знам че ок за експорта на стоки, но не ми е ясно, какви точно стоки изнася еврозоната та да е в такава крещяща нужда от слабо евро?
все си мисля, че всичко е отдавна установено и канализирано (стокооборор, услуги и т.н.) и това, че еврото е скочило с 10 фигури спрямо долара, едва ли има чак такова значение. някои услуги ще се оскъпят, това ще се отрази на някои стоки в САЩ, да речем и толкова ...
не знам, може би разсъжденията ми са в абсолютно погрешна посока, затова и ще се радвам да прочета мнения от хора с икономичексо образование.

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
71 получени
167 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 27 юли 2017, 15:12

Liberty1791 написа:
27 юли 2017, 11:15
Поздравления за темата.
...
Абсолютно съм съгласен с написаното
i6On написа:
27 юли 2017, 13:51
bvg написа:
Така че средната перспектива е долара да поскъпва спрямо еврото чисто технически и еврото доста голям спад направи от 1,60 до 1,03. Аз не бих залагал повече на къси позиции за интервали по-дълги от ден, т.е. някакви падащи ножове да хващам.
принципно съм съгласен с това мнение.

понеже съм далеч от икономиката като цяло, ще помоля, ако има някой с по-големи познания в областта, да обясни точно защо на Европа й е нужно евтино евро.
в смисъл, знам че ок за експорта на стоки, но не ми е ясно, какви точно стоки изнася еврозоната та да е в такава крещяща нужда от слабо евро?
все си мисля, че всичко е отдавна установено и канализирано (стокооборор, услуги и т.н.) и това, че еврото е скочило с 10 фигури спрямо долара, едва ли има чак такова значение. някои услуги ще се оскъпят, това ще се отрази на някои стоки в САЩ, да речем и толкова ...
не знам, може би разсъжденията ми са в абсолютно погрешна посока, затова и ще се радвам да прочета мнения от хора с икономичексо образование.
Ето я структурата на експорта за миналата година - типична развита икономика, която изнася преди всичко машини, превозни средства и други manufactured goods.

14 фигури са 13.5% поскъпване, което не чак толкова малко. Еврото не поскъпва само срещу долара, а и срещу практически всички останали валути и оскъпява европейския износ за целия свят. Примерно ако тайландски мобилен оператор сменя оборудването си, една разлика от 13% би го накарала да се замисли дали да предпочете Huawei или Siemens като доставчик. Разбира се, цената не е единствения фактор, който влияе на търсенето, но определено има значение.
Прикачени файлове
eu-export-structure-2016.png
eu-export-structure-2016.png (82.6 KБ) Видяна 1170 пъти

Потребителски аватар
Малкия Кондор
Регистриран: 14 окт 2016, 15:52
55 получени
8 дадени

Мнение от Малкия Кондор » 27 юли 2017, 15:31

bvg написа:
И САЩ и ЕС правят огромни усилия да вкарат икономиката обратно в инфлация. А инфлацията не е нито повече нито по-малко от обезценяване на местната валута. И на САЩ първи започнаха да дават резултати усилията затова и започна да се обезценява долара говори се за 1,7-1,9 достигната инфлация, но все пак успехите са крехки и не бързат да се радват, в ЕС резултата е с променлив успех, един месец има надежда, следващия нещата се връщат на изходна позиция. Допълнително всички суровини газ, петрол, метали и стоки внос които основно се търгуват в долари, ще внесат допълнително поевтиняване на продукцията и нов дефлационен натиск, петрола който си е сериозно перо в икономиката също така или иначе поевтинява. Така че средната перспектива е долара да поскъпва спрямо еврото чисто технически и еврото доста голям спад направи от 1,60 до 1,03. Аз не бих залагал повече на къси позиции за интервали по-дълги от ден, т.е. някакви падащи ножове да хващам.
Всичко -ок.....
Само последното нне можах да разбера.........
Как хем ще поскъпва , хем не би играл '' късо'' (за повече от ден )

i6On
Регистриран: 11 юни 2017, 21:22
9 получени
14 дадени

Мнение от i6On » 27 юли 2017, 15:34

S.Zhelev написа:
27 юли 2017, 15:12

Ето я структурата на експорта за миналата година - типична развита икономика, която изнася преди всичко машини, превозни средства и други manufactured goods.

14 фигури са 13.5% поскъпване, което не чак толкова малко. Еврото не поскъпва само срещу долара, а и срещу практически всички останали валути и оскъпява европейския износ за целия свят. Примерно ако тайландски мобилен оператор сменя оборудването си, една разлика от 13% би го накарала да се замисли дали да предпочете Huawei или Siemens като доставчик. Разбира се, цената не е единствения фактор, който влияе на търсенето, но определено има значение.
Желев, благодаря за мнението! много добре си казал, че цената не е единствен фактор. това остава премълчано в моето мнение. мисълта ми е, че каквото може да се аутсорсне, отдавна е направено. така че в сферата на услугите поне, не би трябвало да има пряко отражение.
в машиностроенето, принципно същото. химически продукти и там така. в смисъл това не са някакви бързо развиващи се сектори, за да се очакват някакви размествания на пластовете.

отделно, ако аз съм голяма фирма, която внася критични за бизнеса си компоненти или каквото и да е, от Еврозоната, не бих пропилял възможността да обменя и да натрупам запаси на евтиното евро. не, че едно бъдещо поскъпване на еврото няма да ми се отрази, но няма да е чак критично.

в крайна сметка, ще вдигна цените, но и останалите конкуренти ще са принудени да направят същото.

Потребителски аватар
ndimitrov73
Регистриран: 17 яну 2016, 23:05
70 получени
32 дадени

Мнение от ndimitrov73 » 27 юли 2017, 15:38

Не случайно Китай държат изкуствено нисък техния юан. За да са конкурентно способни.
Познавам две човешки качества които нямат граница. Това са глупостта и алчността.

Потребителски аватар
good mood
15 получени
54 дадени

Мнение от good mood » 27 юли 2017, 17:58

Трябваше да пусна тема за поскъпващото евро, за да почне да пада. :grin: :wink: Тия дни е много волативно и неприятно за търгуване. Пускаш вчера късно вечерта къси евра, но рано сутринта един шиш ти удря стопа. :shock: Четеш анализи и всички сочат поскъпване към 1.1800 и нагоре. Купуваш, но следва силен спад и пак си аут от играта. :-? :lol:

bvg
29 получени
5 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 27 юли 2017, 20:03

Малкия Кондор написа:
27 юли 2017, 15:31
bvg написа:
Всичко -ок.....
Само последното нне можах да разбера.........
Как хем ще поскъпва , хем не би играл '' късо'' (за повече от ден )
Не бих държал къси позиции в €\$ дългосрочно, за периоди седмица или месец, само в дните когато има предпоставки за корекция бих си позволил бърза къса и максимум до края на деня трябва да съм се чупил.

bvg
29 получени
5 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 27 юли 2017, 20:05

Оставам с впечатление че не знаеш значението на къса/дълга позиция.

Потребителски аватар
Малкия Кондор
Регистриран: 14 окт 2016, 15:52
55 получени
8 дадени

Мнение от Малкия Кондор » 27 юли 2017, 20:29

Знам я, знам я...
По добре от 80% от мислещите, че "я знаят"....
Въпроса ми беше ,заради двусмислието. ....В поста ти....
Така че средната перспектива е долара да поскъпва спрямо еврото

И
Аз не бих залагал повече на къси позиции за интервали по-дълги от ден, т.е. някакви падащи ножове да хващам
Но явно , отговора е в ...."средна перспектива".....
За един е ден , два... За друг месец ........
Разбрахме се. .......

Потребителски аватар
good mood
15 получени
54 дадени

Мнение от good mood » 27 юли 2017, 20:56

Хайде без да се карате в моята тема, че ще ви банна без да ми мигне окото. :grin: :lol:

Потребителски аватар
good mood
15 получени
54 дадени

Мнение от good mood » 28 юли 2017, 10:33

Ще е интересно да се коментира защо съвсем неизвестния Макрон спря спада на еврото? Той ще се окаже откровен социалист щом чета заглавие, че неговото правителство национализира частно предприятие?

http://www.investor.bg/evropa/334/a/neo ... ie-243829/

Марио Димитров
Регистриран: 10 авг 2010, 18:08
4 получени

Мнение от Марио Димитров » 28 юли 2017, 11:33

good mood написа:
28 юли 2017, 10:33
Ще е интересно да се коментира защо съвсем неизвестния Макрон спря спада на еврото? Той ще се окаже откровен социалист щом чета заглавие, че неговото правителство национализира частно предприятие?

Не виждам нищо неясно.
Фалирала компания и Франция си защитава активите!?
В момента две трети от акциите на корабостроителницата принадлежат на STX, а останалият дял - на френското правителство. През май южнокорейската компания обяви фалит след няколко години на загуби и акциите от корабостроителницата в Сен-Назер бяха обявени за продажба.
Интерес проявиха няколко компании, но официална оферта подаде само италианската Fincantieri. Тя спечели и търга. В началото на годината властите на Южна Корея одобриха офертата, но преговорите с Франция се оказаха в задънена улица.
Търгувайте това, което виждате на графиките

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
71 получени
167 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 28 юли 2017, 12:00

good mood написа:
Макрон беше министър на икономиката в социалистическото правителство на Оланд, така че нищо чак толова изненадващо. Още повече, че Франция е родината на Liberté, égalité, fraternité и по подразбиране е най-социално ориентираната европейска държава след скандинавските.

Спадът на еврото беше спрян не защото Макрон е ляв или десен, а защото победи националистката Марин Льо Пен. Ако беше победила Льо Пен, имаше голяма вероятност да последва излизане на Франция от Еврозоната и от ЕС (Фрекзит), което щеше да е края на обединена Европа. Ако това се беше случило, еврото в момента щеше да е под паритета.

Liberty1791
Регистриран: 17 юни 2017, 12:34
8 получени
1 дадени

Мнение от Liberty1791 » 28 юли 2017, 12:11

good mood написа:

Макрон си е социалист, макар медиите да го пробутват за центрист. Членуваше в социалистическата партия известно време и беше министър в кабинета на Оланд.
Причините за положителната реакция към него трябва да се търси най-вече в опонентите му. Кандидатите с шансове бяха Макрон, Фийон, Льо Пен и Меланшон (проучванията им даваха около 20 процента)
1. Меланшон - абсолютно открит комунист, който на всичкото отгоре беше и антиевропейски настроен.
2. Льо Пен - пробутвана от медиите като крайно-дясна, въпреки че икономическата и програма беше всичко, но не и дясна. Най-големият и бисер беше може би призивът за "умен" протекционизъм, което само по себе си е оксиморон. Също антиевропейски настроена.
3. Фийон - сочен за фаворит, но за съжаление беше замесен в скандали, което му коства победата. Ако Фийон беше спечелил еврото щеше да отиде още по-нагоре. Икономическата му програма имаше най-много десни елементи в сравнение с тези на опонентите му.

В такава компания (с изключение на Фийон), Макрон се явява не лош избор - а от гледна точка на ЕС направо чудесен, за това и еврото скочи.

Иначе леката корекция на долара от вчера изглежда няма да продължи и днес, след поредното фиаско в Сената.

Потребителски аватар
good mood
15 получени
54 дадени

Мнение от good mood » 29 юли 2017, 11:32

Тия дни се замислих какви лидери има в ЕС? Меркел, Макрон....Това ли са? Една залязваща бабичка и един инфантил, който се е оженил за майка си. Не звучи никак добре, но нима е лъжа? Нищо, че зад океана на власт е един безмозъчен шут. И тия хора държат ядрените куфарчета. Как да заспиваш спокойно? :( :oops: :roll:

Потребителски аватар
ndimitrov73
Регистриран: 17 яну 2016, 23:05
70 получени
32 дадени

Мнение от ndimitrov73 » 30 юли 2017, 16:32

Никога не съм се замислял защо дадена валута поскъпва спрямо друга или съответно поевтинява. Единствения въпрос който ме вълнува е: Как мога да се възползвам и да спечеля от това поскъпване или поевтиняване? :grin:
Познавам две човешки качества които нямат граница. Това са глупостта и алчността.

Отговори

Върни се в “FOREX - ТЪРГОВИЯ С ВАЛУТА”