Икономика и икономическа теория

Мястото за ежедневни дискусии. Текущи сделки и прогнози. Вижте как се прилагат техниките за анализ на forex пазара в реално време.
Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
41 получени
115 дадени
Контакти:

Re: Икономика и икономическа теория

Мнение от S.Zhelev » 24 юли 2017, 13:51

bvg написа:
24 юли 2017, 13:35
Дори и в Германия не са много за завиждане. Прослойката която е високо образована, не живее в лукс, а в комфорт, те са единствените, оттам надолу средната класа се е озъбила и живее месец за месец, цените на имотите всички знаем какви са и разходите за отглеждане и образование на 2 деца примерно. За средна класа поставям хората със средно образование, шофьори, ватмани, медицински сестри, касиерка в хипермаркет.
Гастърбайтерите им изядоха хляба и заеха ниши като строителство, транспорт (пълно е с поляци шофьори в гр. транспорт), ремонти, обща работа и хамалство и в същото време живеят на 4 кв. метра, как ще се конкурираш с такива хора. Работят 5-10 години и се прибират и идва ред на следващата вълна.
Само че това не е средна класа, това си е основата на социалната пирамида - шофьори, сервитьори, строители, касиери и т.н. Средна класа са специалисти, инженери, лекари и т.н. Пак служители, но квалифицирани.
Модератор

jssj
Регистриран: 08 юни 2011, 20:07
32 получени
2 дадени
Контакти:

Мнение от jssj » 24 юли 2017, 13:54

Желев, силно си противоречиш, но не го осъзнаваш. Излизам от разговора. :)
http://www.forexjssj.com
"Ваша жизнь на 10% зависит от того, что с вами происходит, и на 90% от того, как вы реагируете на эти события."

Потребителски аватар
S.Zhelev
41 получени
115 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 24 юли 2017, 13:56

jssj написа:
24 юли 2017, 13:54
Желев, силно си противоречиш, но не го осъзнаваш. Излизам от разговора. :)
Както си решиш. Нормално е, като нямаш аргументи :wink:
Модератор

Марио Димитров
Регистриран: 10 авг 2010, 18:08
1 получени

Мнение от Марио Димитров » 24 юли 2017, 16:39

Мисля,че тук ще намерите данни за спора(работна заплата).
http://ime.bg/
Разликите в доходите между областите в България
http://ime.bg/bg/articles/razlikite-v-d ... bylgariya/
Прикачени файлове
phpThumb_generated_thumbnailjpg.png
phpThumb_generated_thumbnailjpg.png (165.94 KБ) Видяна 235 пъти
Търгувайте това, което виждате на графиките

Марио Димитров
1 получени

Мнение от Марио Димитров » 25 юли 2017, 10:13

vgc написа:
24 юли 2017, 10:35
А ако съм в грешка и е толкова огромна далаверата от инвестиции у нас защо "лошите" капиталисти ни заобикалят упорито като надеждно място за производство на огромни купища от финикийски знаци :?:
Здрасти,
Извинявам се,че използвам цитат от разговора ви с jssj.

Прочетох тази статия и видях отговор на въпроса:
За суджук няма прошка, за милиони няма закони
https://kafeneto.wordpress.com/
Но кой е създал хранителната среда за суджучената история – това също е факт, който не трябва да се пропуска.

jssj
32 получени
2 дадени
Контакти:

Мнение от jssj » 25 юли 2017, 10:49

Марио, излизаме извън политкоректното говорене и никой няма да се включи в разговора. :smile: Виж ако започнем " правилно " да цитираме ИПИ, Лъчо Богданов, Георги Ангелов, Владимир Каролев и най-паче Красен Станчев тогава темата ще живне. :smile:
"Ваша жизнь на 10% зависит от того, что с вами происходит, и на 90% от того, как вы реагируете на эти события."

bvg
Регистриран: 06 май 2014, 21:33
14 получени
2 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 25 юли 2017, 11:17

С ирония...
Това е хубавото на демокрацията, че като тези не ти харесват можеш да гласуваш за други и да се сърдш на себе си за избора.

"А ако не вярвате, че политическата система е така направена, че в управлението да може да участва само най-богатия слой от обществото. Опитайте се да се кандидатирате и ще разберете. "
КМ

Потребителски аватар
S.Zhelev
41 получени
115 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 25 юли 2017, 11:20

jssj написа:
25 юли 2017, 10:49
Марио, излизаме извън политкоректното говорене и никой няма да се включи в разговора. :smile: Виж ако започнем " правилно " да цитираме ИПИ, Лъчо Богданов, Георги Ангелов, Владимир Каролев и най-паче Красен Станчев тогава темата ще живне. :smile:
Статистика цитирай, jssj, статистика :smile:

Казах ти и ти доказах с числа и факти, че цитираната от теб статия е пълна само е единствени с грешно представена информация. И сега и двамата с Марио бягате по тъча. Коментирайте факта, че заплатите са развни на това, което всеки един от нас е произвел т.е. на БВП на глава от населението.
Модератор

Марио Димитров
1 получени

Мнение от Марио Димитров » 25 юли 2017, 12:11

S.Zhelev написа:
25 юли 2017, 11:20
jssj написа:

Казах ти и ти доказах с числа и факти, че цитираната от теб статия е пълна само е единствени с грешно представена информация. И сега и двамата с Марио бягате по тъча. Коментирайте факта, че заплатите са развни на това, което всеки един от нас е произвел т.е. на БВП на глава от населението.
Много моля,
Не ме намесвайте в спора си.Чета темата,но не влизам в спорове.
Коментирах само факта,че не би било лошо да се въведе почасово заплащане.
Направих една калкулация на минималната работна заплата и показах защо мисля,че за мен тя е абсурдна.
Само толкова.
Не ми вменявайте неща,които не съм казвал/казал.

Ето и въпросния коментар:
===================================
Марио Димитров написа:
22 юни 2017, 10:50
S.Zhelev написа: Това "всеки според възможностите, всекиму според потребностите" не е ли лозунг от един обществен строй, който ненавиждаш?
Да съм писал нещо подобно??

Понеже темата е за икономика,предложих и у нас да се въведе почасово заплащане,както е например в САЩ.
Това според мен ще изкара на светло,"сивата" част от доплащането над минималната заплата,от което ще се повишат и събраните данъци и ще се повиши като цяло заплащането във всички сфери.
Повече пари,повече оборот и да се завърти "мелницата".

От чисто човешка гледна точка,тази минимална заплата е някаква сума,която е абсурдна.
460 лв.
Не зная дали се облага с данък общ доход?
Но осигурителните вноски трябва да се плащат и те са
Ставки на осигурителните вноски
Фонд от работник от работодател всичко
За фонд „Пенсии” 5.7 % 7.1 % 12.8 %
За фонд „Допълнително задължително пенсионно осигуряване” 2.2 % 2.8 % 5 %
За фонд „Общо заболяване и майчинство” 1.4 % 2.1 % 3.5 %
За фонд „Безработица” 0.4 % 0.6 % 1 %
За фонд „Трудова злополука и професионална болест” от 0.4 до 1.1 % 1.1 % макс.
Здравно осигуряване 3.2 % 4.8 % 8 %
едни 13%.
Ако 1 човек изразходва 10 лв. на ден за храна = 30*10=300лв.
Ако използва градския транспорт(отиване/връщане) = 20*2=40лв.
Ако си плати сметката за ток е 40лв.(1 хладилник;бойлер;печка).
Ако си плати водата 3лв.
Ако си купи хигиенни консумативи(сапун;паста за зъби;шампоан;тоалетна хартия;перилен препарат;препарат за миене и др) = 20лв.

Ако трябва да си купи обувки,за да ходи на работа ... ами то не останаха пари Станимире.

За мен тази сума,определена от хората,които трябва да изпълняват функциите на държавата е подигравка!!
Човещина??
Но има ли човеци?

Бизнеса ще фалира казваш.Хм,добре,да пазим бизнеса тогава.
Американците да не ги мислим,те отдавна са фалирали(в следствие на това) и се чудят къде да имигрират.

Съжалявам за това дълго обяснение.
Не се заяждам с никой,само споделих какво мисля.
Това беше твоя отговор(Станимир Желев),който ме обезсърчи(тъмния шрифт):
==============================
S.Zhelev написа:
22 юни 2017, 14:34
Марио Димитров написа: Бизнеса ще фалира казваш.Хм,добре,да пазим бизнеса тогава.
Американците да не ги мислим,те отдавна са фалирали(в следствие на това) и се чудят къде да имигрират.
Марио, кое друго ни е като на американците, че и минималната ни заплата да е същата? Видяла жабата, че подковават вола... Аз не твърдя, че заплатите са високи, тъкмо обратното. Но просто като увеличаваме нормативно минималната работна заплата, нищо не правим.

Минималната заплата расте с доста по-бързи темпове, отколкото средната заплата, която всъщност би трябвало да ни интересува. Тази година е 460 лв, догодина ще е 510 лв, 2020 - 610 лв. Това са 33% за 3 години.
Повече не коментирам.

bvg
14 получени
2 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 25 юли 2017, 12:19

S.Zhelev написа:
jssj написа:

ето малко формули: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1 ... 0%BA%D1%82

Трябва да се вземе под внимание, че всички променливи, които формират БВП, измерват разходи за крайни стоки и услуги.

т.е. във брутния продукт влизат и разходите за заплата. Така че, не каквото сме произвели това ни е платено, а каквото са ни платили от това се формира брутния вътрешен продукт. С други думи виновни сме, че не сме си искали повече, по-високи заплати => по-висок БВП.

А дали можем да си искаме повече е друг въпрос, при нарастващо предлагане, на работна ръка цената на труда пада, а предлагането тепърва ще става все по-голямо.

Liberty1791
Регистриран: 17 юни 2017, 12:34
8 получени
1 дадени

Мнение от Liberty1791 » 25 юли 2017, 13:32

bvg написа:
25 юли 2017, 12:19
S.Zhelev написа:
jssj написа:

ето малко формули: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1 ... 0%BA%D1%82

Трябва да се вземе под внимание, че всички променливи, които формират БВП, измерват разходи за крайни стоки и услуги.

т.е. във брутния продукт влизат и разходите за заплата. Така че, не каквото сме произвели това ни е платено, а каквото са ни платили от това се формира брутния вътрешен продукт. С други думи виновни сме, че не сме си искали повече, по-високи заплати => по-висок БВП.

А дали можем да си искаме повече е друг въпрос, при нарастващо предлагане, на работна ръка цената на труда пада, а предлагането тепърва ще става все по-голямо.
По-високи заплати = по висок БВП??? Венецуела наскоро увеличиха МРЗ с 50%. Да разбирам ли че очакваме БВП да им се повиши с 50%? Нищо подобно! Ако има повишение на БВП, то ще е номинално, а то е без абсолютно никакво значение. Важното е какво става с реалния БВП. Ако равнището на цените скочи (заплата=цената на труда, а от там и на другите стоки/услуги), а производителността остане непроменена, то увеличението на БВП ще е номинално, а в реални стойности почти сигурно ще има спад.
Във формулата, която си предоставил (макар според мен да не е най-акуратната за измерване на БВП, но това е отделна тема), променливите са свързани по-между си. Тоест ако увеличиш С (ако предположим, че по-високи заплати=повече потребление), то това ще е за сметка на I –(инвестициите). Същото е и с кейнсянската мантра за държавните разходи - те винаги са за сметка на инвестициите и потреблението в средносрочен и дългосрочен план. За да имаш устойчив растеж в дългосрочен план, той трябва да се основава на увеличаване на реалните спестявания, които се инвестират през капиталовите пазари. В момента икономиките растат основно благодарение на дълговете които трупат и скоро балона ще се спука. В момента световният дълг е 327% от световният БВП и не само няма индикации за намаление, но продължава да се увеличава. http://www.zerohedge.com/news/2017-06-2 ... on-327-gdp

Що се отнася до МРЗ, измерена като съотношение от БВП на глава от населението, то България е на челни позиции - http://ekipbg.com/niska-li-e-mrz/

А увеличаването на МРЗ със закон, очаквано води до повишаване на безработицата, както наскоро установи поредно проучване http://www.hbs.edu/faculty/Publication% ... 95b679.pdf

Иначе вместо да гледаш с насмешка на екипа на ИПИ и малкото останали про-пазарно мислещи икономисти, опитай да вникнеш в това което казват. Сайтове като барикада и производните и са анти-икономически и залагат предимно на чувства, а в малкото случаи които цитират някакви данни, то обикновено са манипулирани или неправилно тълкувани.

В заключение, повече ЕКИП и по-малко барикада.

bvg
14 получени
2 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 25 юли 2017, 13:49

:)
Глей са аз си гледам свинки на село, тва между другото докато трейдвам :). И БВП не ме вълнува, вълнува ме моя продукт. Давам 200 лв за смески, 50 лв на ветеринар, малко дъски и пирони за кочината 20лв. и слагам там едни 10 лв труд на ден. Та всичко ми излиза за 2 свиннки 3650+200+50+20=3950 на година. Но от догодина съм решил да си увелича благосъстоянието си и ще си пиша по 20 лв за труд.

Но статистиката си е статистика, формулите са си формули срещу тях недей да скачаш.

А ако трябва да подходим сериозно, на целия свят е забранено да търгува с Венецуела и тя не е добър пример, пък и аз не живея във Венецуела, а в България и ако в България увеличат заплатите с 50% понеже продаваме продукцията си на пазарни цени, вместо ОМВ, ВЕОЛА, КАУФЛАНД и ЧЕЗ да изнесат 5 милярда зад граница ще трябва да изнесат 5 милярда минус 50%-то увеличение на заплатите, а ние с теб за тия пари можем да си купим друго 20 годишно БМВ нов внос от Германия иначе ше трябва тва да го търкаляме още 5.

jssj
32 получени
2 дадени
Контакти:

Мнение от jssj » 25 юли 2017, 15:28

1150783_607183396038863_2024103308_n.jpg
1150783_607183396038863_2024103308_n.jpg (34.4 KБ) Видяна 157 пъти
Иначе вместо да гледаш с насмешка на екипа на ИПИ и малкото останали про-пазарно мислещи икономисти, опитай да вникнеш в това което казват.
Абониран съм за техните материали /на ИПИ / и ги получавам на пощата си още от създаването им. Не мога да спра да се смея. Това са хора които познават материята само от учебниците. Това са слепци. Нямат дори въображение за да си представят какво би станало ако се премахне МРЗ, ако се махне клас прослужено време, ако отпаднат праговете за осигуряване, ако здравеопазването стане изцяло частно, ако солидарността изчезне.Ако парите решават всичко, включително и правосъдието. Тогава сме аз и ти един срещу друг. Имаш пари .... много важно, една брадва в тиквата, и...аз имам пари, а тебе те няма даже на този свят. Не искаш да ме лекуваш щото нямам пари?.... една брадва в тиквата и ще ме лекуваш докато ти кажа да спреш. /циганетата вече го правят, и не им пука щото няма какво да загубят/ Хората си налагат ограничения в поведението когато има какво да губят.Някой там искал да му работят за 200 лв/100Е? ...да го духа, свят широк. Някой там искал да вкарва прошляци от други държави?... да вкарва, ако си мисли че всички са глупаци и ще работят за без пари.Голяма каша си забъркаха глобалистите.Със свободното движение на хора , стоки и капитали, силно се ограничава възможността от експлоатация. Националните държави са се утвърдили като такива именно със зараждане и утвърждаване на капиталистическите отношения. И ограничавайки свободното придвижване на работната сила са имали възможност да максимизират печалби за сметка на заплащането. Сега стана трудно . Затова тъпите парчета започнаха да търсят начини за ограничаване на движението на работната сила. Ако си учил в България, трябва да си отработиш поне 5 години. Много важно, значи няма и да се учи в България, ще се учи в чужбина. А университетите ще ги правим хотели, и хосписи. Все се надявам,че един ден ще се събудим и ще видим,че тези 27 години е било само лош сън. Щото то това не прилича на друго ,а на лош сън в който подсъзнанието ти подрежда простотия до простотия, тъпня до тъпня, Бойко Борисов до Делян Пеевски, Хр. Бисеров до Й. Цонев, Валери Симеонов до Волен Сидеров, суджуци до филета, и т.н и т.н.

Марио Димитров
1 получени

Мнение от Марио Димитров » 25 юли 2017, 16:22

Това е само статия,която прочетох!
Не е коментар!

Само във Фрог: Лимузина за 100 000 лв. си купува „Мини Марица Изток“
http://frognews.bg/novini/samo-vav-frog ... iztok.html
Автомобилът ще се използва за управлението на работния процес на „Мини Марица Изток“ ЕАД, се казва в мотивите на обществената поръчка.

Liberty1791
8 получени
1 дадени

Мнение от Liberty1791 » 25 юли 2017, 16:27

bvg написа:
25 юли 2017, 13:49
:)
Глей са аз си гледам свинки на село, тва между другото докато трейдвам :). И БВП не ме вълнува, вълнува ме моя продукт. Давам 200 лв за смески, 50 лв на ветеринар, малко дъски и пирони за кочината 20лв. и слагам там едни 10 лв труд на ден. Та всичко ми излиза за 2 свиннки 3650+200+50+20=3950 на година. Но от догодина съм решил да си увелича благосъстоянието си и ще си пиша по 20 лв за труд.

Но статистиката си е статистика, формулите са си формули срещу тях недей да скачаш.

А ако трябва да подходим сериозно, на целия свят е забранено да търгува с Венецуела и тя не е добър пример, пък и аз не живея във Венецуела, а в България и ако в България увеличат заплатите с 50% понеже продаваме продукцията си на пазарни цени, вместо ОМВ, ВЕОЛА, КАУФЛАНД и ЧЕЗ да изнесат 5 милярда зад граница ще трябва да изнесат 5 милярда минус 50%-то увеличение на заплатите, а ние с теб за тия пари можем да си купим друго 20 годишно БМВ нов внос от Германия иначе ше трябва тва да го търкаляме още 5.
В грешка си в сметките с твоя продукт. При положение, че работиш за себе си, няма такова нещо като слагам си еди колко си за труд. Когато продадеш свинете и извадиш разходите от приходите, ще получиш брутната си печалба. От там вече като разделиш на 365 ще получиш на ден колко изкарваш. Но съм сигурен, че предвид мащабите на производството ти (2 "свинки") и цената на свинското, то на ден излиза много под 10 лева, пък ти ако искаш и по 100 си ги смятай.
От този пример идва и друг много важен урок - цената на труда не се определя според усилията, които някой полага (както смята Маркс), а на това колко е готов да плати някой за него. Ако правиш пирамида от камъни насред нищото в продължение на 1 година, то не се изненадвай ако никой не иска да плати за този труд, въпреки, че си отделил 1 година от времето си. В същото време ако създадеш например мобилно приложение за същото време, което се радва на голям интерес и е монетизирано по подходящ начин, може да станеш милионер. Естествено за едната дейност (правенето на пирамида от камъни) се изисква само физически труд - тоест почти всеки може да го направи. Докато за второто - мобилното приложение, което да пожъне успех се изисква много по-голям набор от знания и умения.

Абсолютно не е вярно, че на целият свят е забранено да търгува с Венецуела, както може да се види тук http://wits.worldbank.org/CountrySnapshot/en/VEN За сметка на това Венецуела има тарифи на вносните стоки, като истински "загрижени" за родното производство. Ако в България увеличат МРЗ с 50% просто изброените от теб компании ще извършат масирани уволнения и/или ще напуснат България. Погледни проучването от Харвард за връзката между МРЗ и безработицата, което постнах по горе.

Liberty1791
8 получени
1 дадени

Мнение от Liberty1791 » 25 юли 2017, 16:41

jssj написа:
25 юли 2017, 15:28
1150783_607183396038863_2024103308_n.jpg
Иначе вместо да гледаш с насмешка на екипа на ИПИ и малкото останали про-пазарно мислещи икономисти, опитай да вникнеш в това което казват.
Абониран съм за техните материали /на ИПИ / и ги получавам на пощата си още от създаването им. Не мога да спра да се смея. Това са хора които познават материята само от учебниците. Това са слепци. Нямат дори въображение за да си представят какво би станало ако се премахне МРЗ, ако се махне клас прослужено време, ако отпаднат праговете за осигуряване, ако здравеопазването стане изцяло частно, ако солидарността изчезне.Ако парите решават всичко, включително и правосъдието. Тогава сме аз и ти един срещу друг. Имаш пари .... много важно, една брадва в тиквата, и...аз имам пари, а тебе те няма даже на този свят. Не искаш да ме лекуваш щото нямам пари?.... една брадва в тиквата и ще ме лекуваш докато ти кажа да спреш. /циганетата вече го правят, и не им пука щото няма какво да загубят/ Хората си налагат ограничения в поведението когато има какво да губят.Някой там искал да му работят за 200 лв/100Е? ...да го духа, свят широк. Някой там искал да вкарва прошляци от други държави?... да вкарва, ако си мисли че всички са глупаци и ще работят за без пари.Голяма каша си забъркаха глобалистите.Със свободното движение на хора , стоки и капитали, силно се ограничава възможността от експлоатация. Националните държави са се утвърдили като такива именно със зараждане и утвърждаване на капиталистическите отношения. И ограничавайки свободното придвижване на работната сила са имали възможност да максимизират печалби за сметка на заплащането. Сега стана трудно . Затова тъпите парчета започнаха да търсят начини за ограничаване на движението на работната сила. Ако си учил в България, трябва да си отработиш поне 5 години. Много важно, значи няма и да се учи в България, ще се учи в чужбина. А университетите ще ги правим хотели, и хосписи. Все се надявам,че един ден ще се събудим и ще видим,че тези 27 години е било само лош сън. Щото то това не прилича на друго ,а на лош сън в който подсъзнанието ти подрежда простотия до простотия, тъпня до тъпня, Бойко Борисов до Делян Пеевски, Хр. Бисеров до Й. Цонев, Валери Симеонов до Волен Сидеров, суджуци до филета, и т.н и т.н.
Ще ги карам едно по едно.
какво би станало ако се премахне МРЗ - заплатите ще се договарят между двете страни на изцяло доброволен принцип. Както например е в Сингапур - страна, която само за половин век от една от най-бедните в Азия се превърна в една от най-богатите, със стандарт по-висок от европейския. Хората са си написали причината за липсата на държавно наложена МРЗ на страницата на министерството http://www.mom.gov.sg/faq/work-permit-f ... -singapore
ако се махне клас прослужено време - Това, че си прекарал Х време на едно работно място по никакъв начин не означава автоматично, че си станал по-производителен. Тоест ако този клас се премахне (това дори в Западна Европа го няма), то заплащането ще се определя отново въз основа на договорните отношения. Ако действително с времето си станал по-производителен и не ти вдигат заплатата - отиваш при друг работодател, който ще те оцени - елементарно.
ако отпаднат праговете за осигуряване И преди съм го писал - изцяло против съм задължителното осигуряване. Всеки трябва да има свободата да направи избора дали и къде иска да се застрахова. Частното здравеопазване би спряло корупцията и направило системата по ефективна.
ако солидарността изчезне Солидарността може да бъде само и единствено доброволна!!! Насилственото вземане от едни за да се даде на други не е солидарност, а кражба.

Нататък това с брадвата в тиквата... Сериозно? Значи според теб, някой е длъжен да ти предоставя труда си под формата на стока/услуга, само защото се нуждаеш от него? Това се нарича робство.

С втората част на мнението ти, за моя изненада съм съгласен. Само дето има сериозно противоречие. Да, хубаво е да има свободна търговия, движение на стоки и капитали (споменатите ИПИ, за които уж си абониран до един са привърженици на тези неща, странно защо не го споменаваш) - това повишава конкуренцията. За българската политическа реалност също си прав, но какво е според теб решението? Повече държава? Държавно определяне на цените? Още регулации? Та именно това са инструментите, благодарение на които изброените от теб политици имат власт и могат да помагат на определени бизнеси - чрез административен натиск над конкуренти или изнудване (скандала със суджуците). Увеличавайки държавната намеса в икономиката дава още повече власт на изброените индивиди и съответно задълбочава вече съществуващите проблеми. Решението е тъкмо обратното - отнемане на тези властови инструменти от политическата класа, чрез изтегляне на държавата от икономиката и намаляване на административната тежест.

bvg
14 получени
2 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 25 юли 2017, 17:13

Liberty1791 написа:
25 юли 2017, 16:27

В грешка си в сметките с твоя продукт.
..........
Ако в България увеличат МРЗ с 50% просто изброените от теб компании ще извършат масирани уволнения и/или ще напуснат България. Погледни проучването от Харвард за връзката между МРЗ и безработицата, което постнах по горе.
Естествено, грешката е нарочна, не усещаш иронията. Колкото до компаниите и да напуснат България никой няма да реве за тях, на мястото на ОМВ ще отворят 900 местни бензиностанцийки и конкуренцията наистина ще е истинска, дали ще напуснат ако се увеличат заплатите с 50%? Ми не!
И 10 пъти да ги увеличат пак няма да мръднат защото във Виена работят при същите условия и плащат 10 пъти повече. Ще кажеш ама там бензина е 3 лв. Ако си затворим очите, че преди всичко цената е формирана от акциза, но да приемем, че не е, нямам против щом цената на бензина тук е 67% от цената във Австрия и заплатите да са 67% от заплатите в Австрия. Хайде бе, добре, че е бизнеса им в източна европа, в Автстрия работят на загуба, ние им субсидираме бизнеса. Не просто си ви ебът и вие си ги защитавате. Знаеш ли колко ми дреме, че била, веола или ЧЕЗ ще си тръгнат, това ще е такъв огромен вакум на пазара за нови играчи, ще позволи на стотици хиляди домакинства да стартират бизнес, само че е прекалено хубаво за да е истина и никой няма да пусне кокала. Връзката ти между МРЗ и безработицата може да е вярна за Харвард и за Тутракан, но за София, Пловдив и Варна не е! Незнам на колко години си, но през 92-93 когато още нямаше метро, кауфланд и ШЕЛ, хората докарваха по един камион олио и тоалетна хартия от завода пред блока си и ги продаваха за няколко часа и парите се харчеха обратно в икономиката, а не отиваха навън, гаражните магазинчета и малките семейни бензиностанции цъфтяха и тези пари отиваха при тях, въпреки че потреблението беше десетократно по-ниско, тогава бизнес се стартираше с 100$, а едно павилионче за цигари и семки строеше на хората по една къща и им купуваше по 2 коли на година.

vgc
Регистриран: 10 дек 2009, 10:18
5 получени
1 дадени

Мнение от vgc » 25 юли 2017, 17:36

bvg написа:
25 юли 2017, 17:13
тогава бизнес се стартираше с 100$, а едно павилионче за цигари и семки строеше на хората по една къща и им купуваше по 2 коли на година.
Наистина ли мечтата ти е цял живот да продаваш семки :shock:

Аз пък лично уважавам това което правят и постигат хора като тези седем български хлапета:
Изображение
Форексът е полезен като ХОБИ

bvg
14 получени
2 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 25 юли 2017, 18:12

Бизнеса със семките го взеха лидл, метро и фантастико, иначе да ти кажа съм се наработил вече да правя милионите на някой друг и да ми хвърля трохите. С кеф бих продавал семки и дъвки и в 17:00 слагам катинара и се прибирам с 1000 лева вкъщи, само, че сега клиента иска да стига по ескалатор до магазина, нищо че работи 2 седмици за едни маратонки. Ще му се смее някой, че си е купил дънки от гаража. 7 викаш е добро постижение за 60'000 студента всяка година, който инвестират 17 години в яко учене. Ми да и аз им се възхищавам, но не се възхищавам на системата. 7 от 60'000, е тва е високо КПД, на останалите 59'993 им стрижат вълната всеки месец. ако разбираш метафората ми и по-лошото е че незнаят колко струват. Една посредствена фризьорка която цял живот е имала двойки разделя тези 7 от останалите 59'993 по доходи. Риск/реуарда къде е? :)

vgc
Регистриран: 10 дек 2009, 10:18
5 получени
1 дадени

Мнение от vgc » 25 юли 2017, 18:23

Прочети статията - съотношението е 7/300 някъде за класацията при 7/700 съотношение при участниците.
Компартията навремето уби бъдещето на поколението X, а защо вие "левите" в момента се опитвате на унищожите бъдещето на децата от Y и Z генерацията си го обяснявам основно със Стокхолмски синдром.

п.п. Имаме 10 подраздела, и ако не ти се чете капитал, то заповядай форбс и смятай: https://www.forbes.com/30-under-30-europe-2017
Форексът е полезен като ХОБИ

Отговори

Върни се в “FOREX - ТЪРГОВИЯ С ВАЛУТА”