Форекс и Данъци ?

Мястото за ежедневни дискусии. Текущи сделки и прогнози. Вижте как се прилагат техниките за анализ на forex пазара в реално време.
joroiliev
Регистриран: 03 яну 2017, 22:50

Форекс и Данъци ?

Мнение от joroiliev » 19 яну 2017, 19:20

Понеже , като нов трейдър търгувам само на демо към момента и се замислих какви ли данъци ги ловят трейдърите . Четох из нета мнения , които по-скоро приличат на разтягане на локуми :-? и информацията някак си заобикаля СЪЩЕСТВЕНАТА част ,а именно как се формират данъците на трейдинг пазара , ако някой може да даде личен (деиствителен) пример , също и каква ще е разликата между физическо и юридическо лице ? Все пак мисля , че темата ще е от помощ за новите които встъпват в този вид дейност :smile: . Моля отговаряйте насочено на въпросите ми без странични хипотези ( Не късаещи темата ) . Също ме интересува въпроса с данъчните декларации ( нещо характерно и за тях ).

mmm
Регистриран: 19 май 2017, 19:27
3 получени
1 дадени

Re: Форекс и Данъци ?

Мнение от mmm » 20 май 2017, 17:20

На мен също ми е интересна частта с данъците, но не открих нищо конкренто във форума.
По улица "По късно" се излиза на площад "Никога".

Потребителски аватар
ndimitrov73
Регистриран: 17 яну 2016, 23:05
70 получени
32 дадени

Мнение от ndimitrov73 » 21 май 2017, 05:10

В България поне всичко е просто. В края на годината на 31 декември си виждаш резултата от трейдинга през годината. Мисля, че и брокера ти изпраща справка. Само да уточня резултата се взема за всички затворени(приключени сделки) към 31 декември. Отворените сделки към 31 декември не се вземат под внимание. Когато се затворят на следващата година резултата от тях влиза за следващата година. И така ако резултата е положителен към 31 декември т.е. имаме печалба(дай боже всеки му) се плаща 10% данък върху печалбата, ако сте на загуба пиете една студена вода и продължавате напред.
Ако греша някъде моля да ме поправите.
Познавам две човешки качества които нямат граница. Това са глупостта и алчността.

mmm
Регистриран: 19 май 2017, 19:27
3 получени
1 дадени

Мнение от mmm » 21 май 2017, 22:33

Благодаря.
По улица "По късно" се излиза на площад "Никога".

reniemilova5
Регистриран: 31 окт 2016, 19:11
1 получени

Мнение от reniemilova5 » 22 май 2017, 13:01

Началото на всяка година брокера с които работиш е длъжен да ти даде декларация каква печалба имаш през изминалата година.Подаваш си декларацията в НАП и си плащаш 10 % върху печалбата.Доколкото знам всеки регулиран брокер е длъжен да подава същата информация към НАП така че не можеш да ги метнеш .

Потребителски аватар
good mood
Регистриран: 24 юли 2016, 15:03
15 получени
54 дадени

Мнение от good mood » 10 юли 2017, 10:04

А как стоят нещата ако човек иска да се самоосигурява и посочи за свободна професия трейдър? :-? :shock:

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
71 получени
167 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 10 юли 2017, 13:58

good mood написа:
10 юли 2017, 10:04
А как стоят нещата ако човек иска да се самоосигурява и посочи за свободна професия трейдър? :-? :shock:
Не вярвам някой да те спре да се самоосигуряваш. Дали има смисъл, е друг въпрос.

bvg
Регистриран: 06 май 2014, 21:33
29 получени
5 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 10 юли 2017, 14:10

good mood написа:
Можеш единствено да си внасяш здравните осигуровки, те са фиксирани.
За пенсионните те са % от дохода, а дохода се доказва, някой трябва да ти издаде сл. бележка колко пари си взел или ти да издадеш на някой ф-ра че си извършил някаква дейност. Иначе не става. Допуска се т.н. купуване на стаж, но то беше нещо от сорта на година, неможеш да си купиш 20 години стаж. Иначе с удоволствие бих се осигурявал в Италия или Швейцария сам, ама не дават и там.

П.П.
Може в частен фонд примерно NN, съгласие, алианс, доверие и др.

Потребителски аватар
good mood
15 получени
54 дадени

Мнение от good mood » 10 юли 2017, 20:03

S.Zhelev написа:
10 юли 2017, 13:58
good mood написа:
Не вярвам някой да те спре да се самоосигуряваш. Дали има смисъл, е друг въпрос.
Не искам да навлизам в лични подробности, защото нещата при мене са дълги, широки и сложни. Но имам натрупан над 20 години трудов стаж като са ме осигурявали в НОИ и частен фонд, където си стои натрупана сума и нямам право да я пипам до пенсия. Дори имам две сметки в Доверие. Имам доста време до пенсионна възраст, но вече ми е невъзможно да работя някъде на заплата по ред причини. Нямам ТЕЛК и не бих се унижавал да се моля на държавата за подобни помощи. Смятам, че от форекса вадя достатъчно пари, за да си подновя осигуровките за пенсия. Здравните си ги плащам като безработен и сега и нямам прекъсване. Четох нормативната уредба. Човек може да се самоосигурява или като има фирма с дейност и печалба или като се води на свободна професия (адвокат, архитект, финансов консултант и т.н.). Въпроса е дали мога да го правя като трейдър и как ще си доказвам приходите? Ако някой е запознат ще е чудесно да сподели.

bvg
29 получени
5 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 10 юли 2017, 20:44

good mood написа:
10 юли 2017, 20:03
S.Zhelev написа:
good mood написа:
Не искам да навлизам в лични подробности, защото нещата при мене са дълги, широки и сложни. Но имам натрупан над 20 години трудов стаж като са ме осигурявали в НОИ и частен фонд, където си стои натрупана сума и нямам право да я пипам до пенсия. Дори имам две сметки в Доверие. Имам доста време до пенсионна възраст, но вече ми е невъзможно да работя някъде на заплата по ред причини. Нямам ТЕЛК и не бих се унижавал да се моля на държавата за подобни помощи. Смятам, че от форекса вадя достатъчно пари, за да си подновя осигуровките за пенсия. Здравните си ги плащам като безработен и сега и нямам прекъсване. Четох нормативната уредба. Човек може да се самоосигурява или като има фирма с дейност и печалба или като се води на свободна професия (адвокат, архитект, финансов консултант и т.н.). Въпроса е дали мога да го правя като трейдър и как ще си доказвам приходите? Ако някой е запознат ще е чудесно да сподели.
Брокера който ти изплаща печалбата е длъжен да ти представи служебна бележка, ако е български. Ако е чужд може да поискаш такава. Не съм сигурен дали извлечение от банковия превод с основанието за плащане ще го признят в данъчното, за това по-добре да питаш счетоводител.
Тази служебна бележка я прилагаш към данъчна декларация, приспадаш 30% които ти се признават за нормативен разход, на останалите пари дължиш 10% ДОО, и съответните осигуровки.

Потребителски аватар
ndimitrov73
70 получени
32 дадени

Мнение от ndimitrov73 » 10 юли 2017, 21:03

bvg написа:
10 юли 2017, 20:44
good mood написа:
10 юли 2017, 20:03
S.Zhelev написа:
good mood написа:
Брокера който ти изплаща печалбата е длъжен да ти представи служебна бележка, ако е български. Ако е чужд може да поискаш такава. Не съм сигурен дали извлечение от банковия превод с основанието за плащане ще го признят в данъчното, за това по-добре да питаш счетоводител.
Тази служебна бележка я прилагаш към данъчна декларация, приспадаш 30% които ти се признават за нормативен разход, на останалите пари дължиш 10% ДОО, и съответните осигуровки.
Всички брокери ти пращат на емейла справка. За деня в края на деня и в края на месеца за месеца. Това е официален документ за приходи. Какво включва този нормативен разход?
Познавам две човешки качества които нямат граница. Това са глупостта и алчността.

Потребителски аватар
good mood
15 получени
54 дадени

Мнение от good mood » 10 юли 2017, 21:08

В момента работя с австралийски брокер. Значи никой няма опит в самоосигуряването? Не ме мързи да чета и видях, че се изисква бая бумащина. На практика всеки месец се подават декларации и се плащат осигуровки. Отделно има и документи на тримесечие и годишни. Освен това човек преди да започне трябва да се регистрира, че работи на свободна професия. Срока е до 7 дни след започване. Аз обаче не съм от 7 дни трейдър. По-лесното било човек да си направи фирма с фиктивна дейност или да помоли приятел да го назначи на трудов договор, но заплатата да я връща и да си плаща сам осигуровките. Тая бюрокрация кара хората да стават мошеници.

bvg
29 получени
5 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 10 юли 2017, 21:20

В България данъчната декларация се подава в началото на следващата година до 31.март за периода 01.01 - 31.12 .
Нормативните разходи са разходи за наем, ток, консумативи, гориво, счетоводни или Ай Ти услуги. За частни лица и свободни професии не са дефинирани. Признава ти се 30% разход и толкова, дали си го направил дали не си не ги интересува. При фирмите може разходоте ти да са 100%, дори повече (както често се случва) и корпоративен данък 10 не го плащат, само че там разхода се доказва с фактури, изплатени заплати, брак и т.н.

Потребителски аватар
good mood
15 получени
54 дадени

Мнение от good mood » 10 юли 2017, 21:44

bvg, не става дума за данъчна декларация. Аз искам да се самоосигурявам за пенсия и болест. Това изисква всеки месец да се внасят няколко осигуровки на базата на декларирани доходи. Не ме ли разбираш? Както хората, работещи на заплата всеки месец им се удържат данъците и осигуровките, но ги плаща работодателя, то така има и хора със свободни професии които се самоосигуряват. Ето как изглежда процедурата:https://pravatami.bg/6436

bvg
29 получени
5 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 10 юли 2017, 22:05

Това е някаква новост, по-рано ставаше накуп един път в годината можеше да се внесат. Сега искат да внасяш всеки месец осигуровка върху минималната заплата, а след изтичане на годината да довнесеш разликата, ако има такава, която пак се доказва със данъчна декларация и сл. бележка.

bvg
29 получени
5 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 10 юли 2017, 22:10

Самата данъчна декларация е готова бланка и там си пише всичко, колко се признават за разходи, дефиниции за типа на дейността и към коя група спадаш, колко са за осигуровки, колко за данъци и т.н. не е нужно да ги помниш на изуст

Потребителски аватар
good mood
15 получени
54 дадени

Мнение от good mood » 11 юли 2017, 10:48

Писах тук, защото се надявах, че някой се самоосигурява като трейдър и ще сподели как е действал в детайли. Защото материята е сложна за сам човек да се ориентира и там важи принципа - "Не питай старило, а питай патило".

Потребителски аватар
ndimitrov73
70 получени
32 дадени

Мнение от ndimitrov73 » 11 юли 2017, 15:35

good mood написа:
11 юли 2017, 10:48
Писах тук, защото се надявах, че някой се самоосигурява като трейдър и ще сподели как е действал в детайли. Защото материята е сложна за сам човек да се ориентира и там важи принципа - "Не питай старило, а питай патило".
Ами колега питай НОИ, или ако имаш приятели на свободни професии и се самоосигуряват питай тях. За болнични е добра идея. За пенсия по добре си заделяй сам. Ако си найстина добър в занаята би трябвало да правиш повече доходност от който и да е пенсионен фонд. Ако смяташ да вкарваш в НОИ лично аз съм скептик всички пълнят чувала а после друг го разпределя. Ами ако се гътнеш преди пенсионна възраст ко става. По добре плащай застраховка живот, ако вярваш на БГ застрахователите. Винаги казвам че БГ е на няколко десетилетки след държавата където живея т.е. може да се предвидят някои етапи в развитието на БГ. Например тук допълнителната пенсия си е допълнителен доход и се облага. Много хора напускат работа няколко години преди пенсия живеят с тези пари от допълнителното осигуряване като теглят месечно такава сума че да попаднат в най- ниското ниво на облагана. И после на пенсия. Моя девиз е не е важно колко ти е пенсията а колко време я получаваш. А в Бг както чувам увеличават само минималните пенсии.

В крайна сметка избора е твой.

Потребителски аватар
good mood
15 получени
54 дадени

Мнение от good mood » 12 юли 2017, 15:10

ndimitrov73 написа:
11 юли 2017, 15:35
good mood написа:
11 юли 2017, 10:48
Ами колега питай НОИ, или ако имаш приятели на свободни професии и се самоосигуряват питай тях. За болнични е добра идея. За пенсия по добре си заделяй сам. Ако си найстина добър в занаята би трябвало да правиш повече доходност от който и да е пенсионен фонд. Ако смяташ да вкарваш в НОИ лично аз съм скептик всички пълнят чувала а после друг го разпределя. Ами ако се гътнеш преди пенсионна възраст ко става. По добре плащай застраховка живот, ако вярваш на БГ застрахователите. Винаги казвам че БГ е на няколко десетилетки след държавата където живея т.е. може да се предвидят някои етапи в развитието на БГ. Например тук допълнителната пенсия си е допълнителен доход и се облага. Много хора напускат работа няколко години преди пенсия живеят с тези пари от допълнителното осигуряване като теглят месечно такава сума че да попаднат в най- ниското ниво на облагана. И после на пенсия. Моя девиз е не е важно колко ти е пенсията а колко време я получаваш. А в Бг както чувам увеличават само минималните пенсии.

В крайна сметка избора е твой.
Не ми се иска да загубя парите, които са ми натрупани в НОИ и в частния фонд. За жалост дори не знам колко е сумата в НОИ. :wink: 8-)

Отговори

Върни се в “FOREX - ТЪРГОВИЯ С ВАЛУТА”