Как се правят големи пари

Мястото за ежедневни дискусии. Текущи сделки и прогнози. Вижте как се прилагат техниките за анализ на forex пазара в реално време.
emonik
Регистриран: 18 фев 2010, 21:24
19 получени
8 дадени

Re: Как се правят големи пари

Мнение от emonik » 18 апр 2018, 12:59

Mateev написа:
18 апр 2018, 12:47
Големите пари се правят с акъл и с късмет. Определящ е късмета. Акъла в повечето случаи е необходим само за да се разпознае кога птичето на късмета ти каца на рамото, за да не го прогониш в думите "къш птицо граблива".

След като говорим за късмет, то това автоматично означава, че говорим за вероятности. Познаването на вероятностите е необходимо, но не и достатъчно условие за направата на големи пари. Познаването на математиката също е необходимо условие. Хората, които са скарани с математиката, вземат емоционални, а не икономически оправдани решения. А в бизнеса емоциите са възможно най-лошия съветник, който бавно но славно ви източва събрания с много труд начален капитал.
На първо място бих сложил постоянството и желанието за успех. Липсата на акъл и късмет може да се компенсира с постоянство.

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
132 получени
238 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 18 апр 2018, 18:23

Mateev написа:
18 апр 2018, 12:47
Големите пари се правят с акъл и с късмет. Определящ е късмета. Акъла в повечето случаи е необходим само за да се разпознае кога птичето на късмета ти каца на рамото, за да не го прогониш в думите "къш птицо граблива".

След като говорим за късмет, то това автоматично означава, че говорим за вероятности. Познаването на вероятностите е необходимо, но не и достатъчно условие за направата на големи пари. Познаването на математиката също е необходимо условие. Хората, които са скарани с математиката, вземат емоционални, а не икономически оправдани решения. А в бизнеса емоциите са възможно най-лошия съветник, който бавно но славно ви източва събрания с много труд начален капитал.
Наскоро четох точно за това как средностатистическите хора вземат решения т.е. какъв е психологическия механизъм, който сработва при вземането на някакво решение и каква е ролята на риска в този процес. Книгата е издадена на български под заглавието "Мисленето", автор е Даниел Канеман, Нобелов лауреат, така че смятам може да се има доверие на цитираните експерименти.

Та какъв е експериментът, който ми направи впечатление? Предлагат на участниците да заложат на ези-тура $100, ако познаят, печелят $150. Сигурен съм, че ти с удоволствие би приел залога, също както и аз - в не малка степен повлиян от споделеното от теб през годините. Но средностатистическият човек отказва да поеме риска да загуби $100. В експеримента повечето участници приемат да заложат $100, само ако възможната печалба е не по-малка от $200.

При това от тях не се изисква нищо повече от това да приемат залога, без да полагат елементарно усилие, какво да говорим ако се изискваше ежедневно такова.

Оказва се, че хората, склонни към риск, са относително малка част от населението. Ако човек в средите на предприемачи, трейдъри или комарджии, може да остане с впечатлението, че емоциите пречат на хората да направят много пари, защото ги подтикват да поемат твърде много риск. Всъщност е тъкмо обратното, повечето хора просто отказват да поемат какъвто и да било риск и това предотвратява както големите загуби, така и възможността да реализират големи печалби. Т.е. повечето хора не правят "големи пари", защото поемат твърде малко риск, а не твърде много.

bvg
Регистриран: 06 май 2014, 21:33
42 получени
9 дадени
Контакти:

Мнение от bvg » 19 апр 2018, 10:00

не рядко и аз разсъждавам над този казус, наистина са много малко хората готови да поемат риск за първото си бизнес начинание и колкото повече остарява човек, толкова повече играе на сигурно. Други от които съм и аз прекалено дълго обмислят преди да вземат решение, макар да виждат потенциала в много възможности. Преди години когато акаунт мениджъра ми от Нетера(един унграрец) водеше преговори с мен да му стана клиент ми каза нещо което ми се е запечатило до ден днешен "Ако няма шутове няма да има и голове." Т.е. неможем да очакваме, че всеки опит ще е успешен. Живота и бизнеса е една борба за надмощие, ако ти спечелиш малко повече ощетяваш някой друг, другите също се опитват да те ощетят (макар не непременно целенасочено). И още една велика мисъл не мога да се сетя на кого беше, май на Марк Твен "Сприятелили се косатката и сафрида и косатката казала: "В океана има два вида риби, малки и големи, като големите винги изяждат малките." А сафридчето отговорило: "Така е. Обаче къде са тея малки риби?"

emonik
Регистриран: 18 фев 2010, 21:24
19 получени
8 дадени

Мнение от emonik » 19 апр 2018, 11:11

За мен истината е че трябва да се търсят възможности, а риск винаги има. В момента съм купил акции на фирми отглеждащи и търгуващи с марихуаната. Има ли риск, има но възможностите за растеж са огромни. Нелегалния пазар в САЩ е оценен на петдесет милиарда долара, световния на триста милиарда . А тук не влиза използването на марихуаната за лечебни цели. В какво се състои риска. Може да не съм уцелил точното време или точните фирми. Готов ли съм да загубя, да готов съм, но съм готов и да повторя и портрети.

Потребителски аватар
gangosan
Регистриран: 14 яну 2018, 15:55
11 получени
33 дадени

Мнение от gangosan » 19 апр 2018, 14:16

emonik написа:
19 апр 2018, 11:11
За мен истината е че трябва да се търсят възможности, а риск винаги има. В момента съм купил акции на фирми отглеждащи и търгуващи с марихуаната. Има ли риск, има но възможностите за растеж са огромни. Нелегалния пазар в САЩ е оценен на петдесет милиарда долара, световния на триста милиарда . А тук не влиза използването на марихуаната за лечебни цели. В какво се състои риска. Може да не съм уцелил точното време или точните фирми. Готов ли съм да загубя, да готов съм, но съм готов и да повторя и портрети.
Много добре сте направил. Пожелавам ви късмет. Много е вероятно да спечелите.
http://www.visualcapitalist.com/9-thing ... ould-know/

Mateev
Регистриран: 02 окт 2017, 10:04
73 получени
57 дадени

Мнение от Mateev » 21 апр 2018, 04:01

Аз по-скоро исках да намекна, че непознаването на вероятностите доста често води до ГРЕШНИ РЕШЕНИЯ, и ако това се прави в бизнеса, води до ЗАГУБА НА ПАРИ.

Ето един пример от живота:
Ако на летище София катастрофира самолет, следващите 1-2 месеца пътникопотока силно намалява. Това поради страх от летене. В действителност именно през първите 1-2 месеца след катастрофата мерките за безопасност са много по-жестоки и стриктно се спазват, и поради тази причина вероятноста за нова катастрофа е много по-малка от нормалното.

А ето един пример от бизнеса:
Добре е да се застрахова една лека кола, но ако имаш 100, то тогава застраховката им е най-голямата бизнес глупост, която може да се направи. Това важи например за големите таксиметрови фирми. Много по-евтино ще им излезе всяко едно катастрофирало такси да го ремонтират за собствена сметка или директно да го изхвърлят на боклука спрямо алтернативата ежемесечно да дават големи суми за премии на някой застраховател.

Застрахователите не са глупави. Те са наясно с реалната вероятност и определят премията си така, щото получените пари да са по-много от това, което ще заплатят за застрахователни събития. Следователно един собственик на таксиметрова фирма ще заплати повече пари на застрахователя спрямо алтернативата сам да си е застраховател (тоест сам да си поема щетите по катастрофите).

От тука бизнеса може да извлече и обратна полза. Например ако не знае каква е вероятноста за някакво събитие, нека просто да провери каква е застрахователната премия, и спрямо нея да си изчисли истинската вероятност на събитието. И след това да прецени струва ли си въобще да прави застраховка за това събитие или на каквото и да било друго.

Mateev
73 получени
57 дадени

Мнение от Mateev » 21 апр 2018, 04:17

Иначе примера на Желев силно ме впечатли. Все си мислех, че хората остават бедни защото са скарани с математиката, но никога не съм предполагал, че те са бедни защото не са склонни да поемат рискове дори и тогава, когато имат доказано ПМО в тяхна полза. Това силно променя нещата. Причината вече не е математическа, а психологическа.

От вероятностна гледна точка обаче няма оправдание. Иска или не, всеки един човек задължително е подложен на всякакви вероятности, с които живота неминуемо ще го сблъска. Тези вероятности ще подмятат финансовото му състояние насам-натам, и само късмета му ще определи какъв ще е неговия статус на стари години. Ако обаче образователната ни система му беше набила в главата, че има такова нещо, наречено ПМО, което ще му помогне да надделее на превратностите, предизвикани от вероятностите, то тогава с една единствена елементарна формула той можеше да постигне много повече в този живот.

Примера на Желев:
(150 - 100) / 2 = 25 USD Положително Математическо Очакване. При такава разценка 100% от анкетираните трябваше с радост да се съгласят на сделката .... :)

Потребителски аватар
me4a_kryv
Регистриран: 02 авг 2010, 16:41
5 получени
6 дадени

Мнение от me4a_kryv » 22 апр 2018, 12:28

Аз от отдавна не обичам да чета сигурно се дължи на алкохолизма но обичам да зяпам филмчета за мозъка https://www.youtube.com/watch?v=r2XEh06DUeg
https://www.youtube.com/watch?v=7vRsSW4Cv4Q

Ако човек добре прецени риска това не е гаранция за успех но поне ще знае колко ще загуби :wink:
Когато разумът се намеси интуицията отлита.

Потребителски аватар
saxsten
Регистриран: 04 апр 2010, 23:16
12 получени
4 дадени

Мнение от saxsten » 23 апр 2018, 21:32

FOREX-а е голяма чума.zip
(3.99 KБ) Свален 49 пъти
Специално за Матеев пускам едно материалче да го прочете да се поограмоти малко и да спре да да фантазира за вероятности ,ценови сегменти и бог знае още що
Най добре е да наблегне на пчеличките ,че те реално дават медец а форекса не дава :grin: :grin: :grin: :lol:
Форекса е оръжие за масово поразяване

Потребителски аватар
S.Zhelev
Регистриран: 13 май 2009, 20:34
132 получени
238 дадени
Контакти:

Мнение от S.Zhelev » 24 апр 2018, 00:55

Mateev написа:
21 апр 2018, 04:17
Иначе примера на Желев силно ме впечатли. Все си мислех, че хората остават бедни защото са скарани с математиката, но никога не съм предполагал, че те са бедни защото не са склонни да поемат рискове дори и тогава, когато имат доказано ПМО в тяхна полза. Това силно променя нещата. Причината вече не е математическа, а психологическа.

От вероятностна гледна точка обаче няма оправдание. Иска или не, всеки един човек задължително е подложен на всякакви вероятности, с които живота неминуемо ще го сблъска.
Всъщност нещата се оказват малко по-сложни, тъй като в реалния живот имаме комбинация от статистически (обективни) и психологически (субективни) фактори, които влияят върху нашите решения, дори да не си даваме сметка за това. Нещо повече, те влияят и когато сме ги осъзнали.

Ако вземем твоя пример:
Mateev написа:
21 апр 2018, 04:01
Добре е да се застрахова една лека кола, но ако имаш 100, то тогава застраховката им е най-голямата бизнес глупост, която може да се направи.
Всъщност ако трябва да сме пунктуални, еднакво нелогично е да се застрахова колата, пък била тя и само една. Ако приемем, че притежаваме лична кола около 50 години от нашия живот и съберем платените застрахователни премии, повечето от нас ще са платили повече, отколкото са получили като обезщетения. Но въпреки това дори ти казваш, че е добре да застраховаме колата :)

Това си има психологическо обяснение. Една от основните идеи на горецитираната книга е, че нашият мозък работи много зле с малките вероятности и им отдава непропорционално голямат тежест. Ето два примера:

1. Хората предпочитат да застраховат колите си и с удоволствие биха платили примерно 5% премия, за да елиминират 1-2% риск.
2. Хората си купуват билетчета от националната лотария и плащат 5 лв. за шанс 1 на 1 000 000 да спечелят 2 млн (примерно).

Това обаче са относително простички ситуации, които имат математическо решение. За разлика например от търговските преговори, които практически нямат такова - въпреки, че Теорията на игрите твърди обратното.

Потребителски аватар
saxsten
Регистриран: 04 апр 2010, 23:16
12 получени
4 дадени

Мнение от saxsten » 01 май 2018, 01:24

Всъщност си мисля че основната причина е в така наречената психологическе инерция
Какво е това ?
Човек цял живот разполага с някякви средства
Внимателно ги пести и разпределя, с цел за да преживее той и семейството му месец за месец
И изведнъж идват големи пари Старата схема вече не работи защото парите са много големи и с малка част от тях могат да се удовлетворят всички нужди
Да ама дебит кредита става огромен и как ще го балансиламе ,когато не сме сигурни в нови изключително големи постъпления .....а да Матеве ни обяснява за някакво математическо очакване ...как то щяло да ни храни :shock:
Ами ако нещо се обърка :twisted: :evil:
Бе ,я..маата му на нововъденията и да си я караве както си знаеме, поне си бяхме бедни ,но шастливи :(
Форекса е оръжие за масово поразяване

Mateev
73 получени
57 дадени

Мнение от Mateev » 01 май 2018, 13:19

Както богатството, така и щастието, е в твоята глава. Няма абсолютни норми - има само вътрешно чувство, което може да те запрати както в едната, така и в другата крайност. А най-добре е да има баланс, но ти това вече го знаеш ... :grin:

Когато бях беден, но изпълнен с амбиции, имах повече щастие от сега - уж богат, но преливащ от стрес и отговорности.

stormy
Регистриран: 28 апр 2018, 02:04
2 дадени

Мнение от stormy » 03 май 2018, 19:05

Има и още една подобна книга, на която пак Канеман е съвтор (другият е Тверски) - за взимането на решения в риск и неопределеност.
Също дава много интересни хипотези и статистики колко от хората взимат решенията си, базирани аа емоции и на контекстови ефекти.
Като цяло, всичко на Канеман е много интересно.

Потребителски аватар
ndimitrov73
Регистриран: 17 яну 2016, 23:05
98 получени
66 дадени

Мнение от ndimitrov73 » 06 май 2018, 04:56

Започнах да чета темата и още отначало разбрах, че е тролска работа. Автора е пълна измислица. Всичко за мен е лъжа и измама с това което започва темата. После този автор се преименува с ново име и пак повдига темата. Това мисля аз за цялата тази история тук. Почвам вече да ги надушва троловете. Отдалеч смърдят.
Винг Чун, Ип Ман https://www.youtube.com/watch?v=SSQtBvT6s-Y
ПА, ndimitrov73

КОЙТО ОТ ФОРЕКС РАЗБИРА, ТУК СЕ СПИРА.

Познавам две човешки качества които нямат граница. Това са глупостта и алчността.

Потребителски аватар
good mood
Регистриран: 24 юли 2016, 15:03
16 получени
58 дадени

Мнение от good mood » 06 май 2018, 09:27

ndimitrov73 написа:
06 май 2018, 04:56
Започнах да чета темата и още отначало разбрах, че е тролска работа. Автора е пълна измислица. Всичко за мен е лъжа и измама с това което започва темата. После този автор се преименува с ново име и пак повдига темата. Това мисля аз за цялата тази история тук. Почвам вече да ги надушва троловете. Отдалеч смърдят.
Нищо лично, но ти е много грешна преценката и за темата и за автора. Вземи се запознай какво е точно Трол и какви са целите му и после коментирай, защото се излагаш. Има достатъчно информация в Гугъл. Дори ще си позволя да кажа, че ти много повече мязаш на Трол от въпросния автор. Не си писал повече от 4 месеца тук и изведнъж се активира и почна да раздаваш съвети, оценки и акъл по всички теми. Защо ли?

Потребителски аватар
ndimitrov73
98 получени
66 дадени

Мнение от ndimitrov73 » 06 май 2018, 13:23

good mood написа:
06 май 2018, 09:27
ndimitrov73 написа:
06 май 2018, 04:56
Нищо лично, но ти е много грешна преценката и за темата и за автора. Вземи се запознай какво е точно Трол и какви са целите му и после коментирай, защото се излагаш. Има достатъчно информация в Гугъл. Дори ще си позволя да кажа, че ти много повече мязаш на Трол от въпросния автор. Не си писал повече от 4 месеца тук и изведнъж се активира и почна да раздаваш съвети, оценки и акъл по всички теми. Защо ли?
Имах съмнения, че ти стоиш зад цялата работа и се оказах прав хвана се на въдицата. Аз мога да си пиша където искам ама не се крия и използвам един Ник навсякъде за разлика от теб. Вече си ми ясен като бял ден. Замисли ли се защо никой друг не се хвърли да защитава въпросния автор, а само ти. много е просто автора, този който повдигна темата и ти сте един и същи човек. Вече не съм новак във форумите и такива като теб ги надушва. Мен не можеш ме излъга повече.

P.S. Колкото и ника да имаш стилът ти остава един и същ и не можеш да избягаш от себе си. И това е добре значи си нормален, в противен случай...... Гледай филма "Самоличност" на английски Identity (2003) Малко е старичък, но филма е страхотен. Хайде късмет. Там ще разбереш за болесната форма на твоя случай.
ПА, ndimitrov73

Познавам две човешки качества които нямат граница. Това са глупостта и алчността.

Потребителски аватар
good mood
Регистриран: 24 юли 2016, 15:03
16 получени
58 дадени

Мнение от good mood » 06 май 2018, 14:20

ndimitrov73 написа:
06 май 2018, 13:23
Имах съмнения, че ти стоиш зад цялата работа и се оказах прав хвана се на въдицата. Аз мога да си пиша където искам ама не се крия и използвам един Ник навсякъде за разлика от теб. Вече си ми ясен като бял ден. Замисли ли се защо никой друг не се хвърли да защитава въпросния автор, а само ти. много е просто автора, този който повдигна темата и ти сте един и същи човек. Вече не съм новак във форумите и такива като теб ги надушва. Мен не можеш ме излъга повече.

P.S. Колкото и ника да имаш стилът ти остава един и същ и не можеш да избягаш от себе си. И това е добре значи си нормален, в противен случай...... Гледай филма "Самоличност" на английски Identity (2003) Малко е старичък, но филма е страхотен. Хайде късмет. Там ще разбереш за болесната форма на твоя случай.

Абсолютно грешни са ти съжденията. Параноята те гони яко. Нямам нищо общо с автора на темата и дори не съм го защитил. Безобидна тема, в която не видях нищо тролско преди ти да се включиш съвсем неуместно. Казах ти, че се излагаш, но ти верно си тролски настроен и тръгна да обиждаж, което е много лоша практика и показва наслоени комплекси.

Потребителски аватар
ndimitrov73
98 получени
66 дадени

Мнение от ndimitrov73 » 06 май 2018, 14:24

good mood написа:
06 май 2018, 14:20
ndimitrov73 написа:
06 май 2018, 13:23

Абсолютно грешни са ти съжденията. Параноята те гони яко. Нямам нищо общо с автора на темата и дори не съм го защитил. Безобидна тема, в която не видях нищо тролско преди ти да се включиш съвсем неуместно. Казах ти, че се излагаш, но ти верно си тролски настроен и тръгна да обиждаж, което е много лоша практика и показва наслоени комплекси.
Защо ли не ти вярвам. Приключвам с теб прави каквото щеш. Само ти доказах, че си ми ясен. Форума е за форекс и ще пиша за форекс. Ти приключи за мен. Върши си твоята работа и ме остави аз да си върша моята. В твоите теми повече няма да пиша и няма да ти се вързвам на акъла.
ПА, ndimitrov73

Отговори

Върни се в “FOREX - ТЪРГОВИЯ С ВАЛУТА”