Инвестиционни монети

Мястото за ежедневни дискусии. Текущи сделки и прогнози. Вижте как се прилагат техниките за анализ на forex пазара в реално време.
Потребителски аватар
Lucifer
Регистриран: 06 сеп 2013, 08:57
1 дадени

Инвестиционни монети

Мнение от Lucifer » 04 окт 2013, 01:36

Исках да си купя сребърна хубава монета и попаднах на инвестиционни монети и така и не разбрах за какво са . Преди имах златен пръстен и плащах не само за златото ,но и за обработката и така колкото и да се вдига златото с тези 25 лв отгоре на грам за обработка трудно щях да съм на печалба.Предполагам и инвестиционните монети са така след като различна монета има различна цена ,а еднакъв грамаж . И след като е свързано с банки инвестиции злато или сребро реших ,че може да знаете нещо и да отговорите на следните въпроси .Като купувах пръстена плащах обработка ,а при връщане ми се дава само за грамаж та при инвестиционните монети как стоят нещата ?И ако пробия дупка в монетата колкото да мине през нея верижка да си я нося тя губи ли стойността си ?Мс предварително .
Форекса е като маратон - който бърза в началото често не стига до края.

Потребителски аватар
Gosho1991
Регистриран: 23 юни 2013, 02:37

Re: Инвестиционни монети

Мнение от Gosho1991 » 04 окт 2013, 08:43

Lucifer написа:Исках да си купя сребърна хубава монета и попаднах на инвестиционни монети и така и не разбрах за какво са . Преди имах златен пръстен и плащах не само за златото ,но и за обработката и така колкото и да се вдига златото с тези 25 лв отгоре на грам за обработка трудно щях да съм на печалба.Предполагам и инвестиционните монети са така след като различна монета има различна цена ,а еднакъв грамаж . И след като е свързано с банки инвестиции злато или сребро реших ,че може да знаете нещо и да отговорите на следните въпроси .Като купувах пръстена плащах обработка ,а при връщане ми се дава само за грамаж та при инвестиционните монети как стоят нещата ?И ако пробия дупка в монетата колкото да мине през нея верижка да си я нося тя губи ли стойността си ?Мс предварително .
Тези моменти са ''физическо'' злато.Това което се търгува на борсата е ''фалшиво'' или просто хартия, демек ти не притежаваш реално злато, а просто хартия която казва, че притежаваш злато.Монетите са много по-добрия вариант.Истинските инвеститори в злато обикновено купуват такива монети когато имат възможност и си ги складират някъде.Това е много добра инвестиция.Не знам дали се плаща за изработка, предполагам, че се плаща, но си струва.Разликата в цената на две монети с един и същ грамаж идва от качеството на златото, дали е 16 карата, дали е 17 и т.н.(24 карата не може да бъде, защото това е течно злато).

Късмет!
Never look down on anybody unless you are helping them up.

laz0
Регистриран: 08 юли 2013, 17:54

Мнение от laz0 » 04 окт 2013, 09:09

Инвестиционните монети са от чисто злато(сребро) с 99.99% чистота или 24 карата(не са течни), другите не ги признавам. Разликата в цената идва от различните продавачи и различното тегло на монетата. По-големите излизат по-изгодно. Цените са малко над тези на борсата.

линк
линк

Цените по сайтовете не са актуални, защото се променят всеки ден в зависимост от цената на златото на борсата. При запитване в някой офис могат да ти дадат актуална цена към момента. На различните места ти предлагат и различни начини за съхраняване ако искаш. Съхраняването вкъщи си е риск. Има много информация в интернет, стига да те интересува ще си намериш още подробности. Ако имаш достатъчно средства си е красива инвестиция :smile:

Потребителски аватар
Gosho1991
Регистриран: 23 юни 2013, 02:37

Мнение от Gosho1991 » 04 окт 2013, 09:18

laz0 написа:Инвестиционните монети са от чисто злато(сребро) с 99.99% чистота или 24 карата(не са течни), другите не ги признавам. Разликата в цената идва от различните продавачи и различното тегло на монетата. По-големите излизат по-изгодно. Цените са малко над тези на борсата.

линк
линк

Цените по сайтовете не са актуални, защото се променят всеки ден в зависимост от цената на златото на борсата. При запитване в някой офис могат да ти дадат актуална цена към момента. На различните места ти предлагат и различни начини за съхраняване ако искаш. Съхраняването вкъщи си е риск. Има много информация в интернет, стига да те интересува ще си намериш още подробности. Ако имаш достатъчно средства си е красива инвестиция :smile:
Хм, интересно.Бях чувал, че 24 карата е течно злато, но явно са ме излъгали.Благодаря за информацията.Ти някога купувал ли си златни монети или сребърни?Аз преди време се интересувах(преди 2 години), но нещо се отказах.Ще ми е интересно някой да сподели, ако събира такива монети да каже дали за момента е на печалба или загуба(говорим спрямо цената на закупуване и сегашната).

Късмет!
Never look down on anybody unless you are helping them up.

laz0

Мнение от laz0 » 04 окт 2013, 09:38

Gosho1991 написа: Хм, интересно.Бях чувал, че 24 карата е течно злато, но явно са ме излъгали.Благодаря за информацията.Ти някога купувал ли си златни монети или сребърни?Аз преди време се интересувах(преди 2 години), но нещо се отказах.Ще ми е интересно някой да сподели, ако събира такива монети да каже дали за момента е на печалба или загуба(говорим спрямо цената на закупуване и сегашната).

Късмет!
Интересувах се преди няколко месеца. Много рових насам натам за да видя какви са условията и какво се предлага. Проблема е малко при обратното изкупуване, имаше малко места, на които да ги продадеш и на не много изгодна цена. На едно място предлагаха изкупуване на добра цена, но условието беше да се съхранява в техен сейф в Швейцария, ти получаваш просто нещо като договор, че си го купил и те се задължават после да ти го купят на прилични цени, самото злато така и не го виждаш. Ако не искаш да ти го съхраняват не приемат после да им го продадеш. Малко е кофти с обратното изкупуване, но се очаква скоро време да се променят нещата. Чакам да падне повече цената за да си купя, ако не друго са доста красиви :smile:

Потребителски аватар
B-52
Регистриран: 30 юли 2012, 13:12
3 получени

Мнение от B-52 » 04 окт 2013, 09:48

''Течно злато" :grin: Има се пред вид, че 24 каратовото злато е много мек метал. За това се добавят примеси, за да стане по-твърдо и му падат каратите. Нали се гледал по филмите, как се пробва златна монета, дали е от чисто злато? Със зъбите. Ако остане отпе4атък-злато, ако не-менте. :wink:
А относно инвестиционните монети съм се интересувал. В цената им има включена изработка, иначе нямаше 1 грам да струва над 100 лева, при цена на инвестиционното злато около 65-70 лева. Но ако купиш монета, трябва да я пазиш като очите си, защото всяко надраскване, повреда и т.н., да не говорим за продупчване и сваля драстично цената.
[b]Всекиму своето!!![/b]

Потребителски аватар
K_W
Регистриран: 04 авг 2013, 22:07
4 получени

Мнение от K_W » 04 окт 2013, 10:31

Монетите за разлика от другото инвестиционно злато имат и номизматична стойност, което е + при дългосрочна инвестиция. Тази особеност на монетите може да доведе до доста по-добра възвръщаемост на инвестицията. Разбира се трябв да държиш монетите с години, друго тяхно предимство е по-високата ликвидност. Монетите губят значителна част от стойността си, ако бъдат извадени от опаковката си. Да не говорим че чистата проба 99.99% злато е толкова меко, че дори пръстови отпечатъци го нараняват.

laz0

Мнение от laz0 » 04 окт 2013, 10:41

K_W написа:Монетите за разлика от другото инвестиционно злато имат и номизматична стойност, което е + при дългосрочна инвестиция. Тази особеност на монетите може да доведе до доста по-добра възвръщаемост на инвестицията. Разбира се трябв да държиш монетите с години, друго тяхно предимство е по-високата ликвидност. Монетите губят значителна част от стойността си, ако бъдат извадени от опаковката си. Да не говорим че чистата проба 99.99% злато е толкова меко, че дори пръстови отпечатъци го нараняват.
Нещо съмнителна ми се вижда компетентността ти. При положение, че има карти за игра със 99.99% злато и изобщо не се нараняват от пръстови отпечатъци :grin: Ти го изкара меко като восък това злато :lol:

Потребителски аватар
K_W
4 получени

Мнение от K_W » 04 окт 2013, 10:52

laz0 написа:
K_W написа:Монетите за разлика от другото инвестиционно злато имат и номизматична стойност, което е + при дългосрочна инвестиция. Тази особеност на монетите може да доведе до доста по-добра възвръщаемост на инвестицията. Разбира се трябв да държиш монетите с години, друго тяхно предимство е по-високата ликвидност. Монетите губят значителна част от стойността си, ако бъдат извадени от опаковката си. Да не говорим че чистата проба 99.99% злато е толкова меко, че дори пръстови отпечатъци го нараняват.
Нещо съмнителна ми се вижда компетентността ти. При положение, че има карти за игра със 99.99% злато и изобщо не се нараняват от пръстови отпечатъци :grin: Ти го изкара меко като восък това злато :lol:
Не ги знам тези карти, ще се радвам да ни осветиш по-въпроса.
Това което съм написал съм го чел, когато съм се интересувал по въпроса. Нали не мислиш че съм си правил експерименти, или че няко би си го позволил.

Потребителски аватар
Lucifer
Регистриран: 06 сеп 2013, 08:57
1 дадени

Мнение от Lucifer » 04 окт 2013, 11:09

До колкото разбрах трябва да ги пазя като очите си ако си ги купя ,но да не ги изваждам от кутията и да стоят на едно място не е ли като да си купя злато на пазара?Така и така няма да го видя или да му се порадвам . Аз лично нося 2 пръстена обикновени без камъни и нищо(метъл история) със сантиментално значение от близо 3 години + 1 герданче от една година ,което за нищо не става вече ,но ми е подарък от много скъп човек и го нося и реших да си взема още нещо пък и за подарък и открих едни страхотни монети и сребърни и златни и са страхотен подарък ,но ако можеш да им се порадваш и след време да припечелиш нещо от тях . Така като ви слушам не е много добра инвестиция заради цената за обработка .100 лв на грам е много и цената трябва да се качи двойно за да мога да го продам на печалба.Съмнява ме банката от която съм ги взел да ми плати и за обработка.Последен въпрос по темата и мисля ,че всичко ще ми се изясни - някои печел ли е ?
Форекса е като маратон - който бърза в началото често не стига до края.

laz0

Мнение от laz0 » 04 окт 2013, 11:30

Картите ги гледах в един сайт, ама ми се сториха скъпички. Може да са със специално покритие да не се износват. :arrow: линк

А относно за подарък няма лошо, въпреки че има различни колекции специално за целта от които се кефя повече на сребърните :arrow: линк.

Но златото както и среброто с времето лесно се изхабява, да не говорим пък ако се ползва като разменна монета всекидневно, доста повече отколкото бижутата, те имат различни примеси за издържливост. Хубаво е да седят някъде за украса и най-добре в кутията си или направо в някой сейф при по-големи количества. А основната идея при инвестиционното злато не е толкова да си на печалба, колкото да се предпазиш от кризи и сривове на валутите. Каквото и да става със световната икономика ти си имаш злато, което се очаква да си е ценен метал и в бъдеще. При малките монети от 1-5 грама надценката е голяма, но примерно ако се ориентираш към кюлчета от по килограм разликата с борсата е в рамките на няколко процента. А за инвестиционното злато не съм чувал да има нумизматична стойност (може и да бъркам). Има лимитирани серии от монети, които се издават от време на време от различни държави и ако ги държиш много години евентуално пра-пра-пра-внуците ти може и да им се нарадват, ако някой преди тях не реши да ги изпие, защото обикновенно новото поколение набързо пропилява оставеното му от старото. Но тези лимитираните не ги броя за инвестиционно злато.

Потребителски аватар
K_W
4 получени

Мнение от K_W » 04 окт 2013, 11:57

lazo чвече :grin: чети внимателно
Съгласно предоставения от производителя сертификат, картите са изработени от сплав, съдържаща злато 999,9
и са с повишена устойчивост на повърхността
до колкото разбирам стига да съдържат повече от 0,01% злато, рекламата не е подвеждаща.

Нумизматизматика http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D1% ... 0%BA%D0%B0
Разбира се, че инвестиционното злато в суров вид има нумизматична стойност колкото и инвестиционното желязо :grin:
Преди време бях гледал 20 годишни монети точно от тези серии за които си писал и цената им беше двойно по-висока от тези на новата. Скоро не съм се интересувал и не знам как се движат.

laz0

Мнение от laz0 » 04 окт 2013, 12:03

K_W написа:lazo чвече :grin: чети внимателно
Съгласно предоставения от производителя сертификат, картите са изработени от сплав, съдържаща злато 999,9
и са с повишена устойчивост на повърхността
до колкото разбирам стига да съдържат повече от 0,01% злато, рекламата не е подвеждаща.
Значи грешката е моя :grin: но пак ми е съмнително като ги пипаш да им оставя отпечатъци, те наистина трябва да са от восък.

Потребителски аватар
p_dim
Регистриран: 12 фев 2013, 17:43
41 получени
53 дадени

Мнение от p_dim » 04 окт 2013, 13:56

На летището в Бергамо гледах автомат за продажба на злато, имаше монетки и плочки (24 карата, т.е. това си е инвестиционно злато) на цени от 200 евро до около 2500 евро доколкото си спомням. Цените се променят постоянно според цената на борсата. На плочките имаше и дупка за верижка, значи не е съвсем меко, но явно не става да се направи синджирче да кажем защото много лесно ще се скъса ако няма примеси.
Изглежда е някаква германска верига злато-автомати ако се гледа сайта:

http://www.gold-to-go.com/en/purchase-g ... -buy-gold/

В YouTube ги търсете като "gold to go atm" например - пълно е с клипчета. Абе всичко стана вече шир-потреба :grin:

emonik
Регистриран: 18 фев 2010, 21:24
14 получени
7 дадени

Мнение от emonik » 04 окт 2013, 15:31

Купувах на съпругата златни висулки проба 99.99% от Първа Инвестиционна Банка , имаше монети и кюлчета. Вярно че беше преди десетина години .

Потребителски аватар
B-52
Регистриран: 30 юли 2012, 13:12
3 получени

Мнение от B-52 » 04 окт 2013, 17:14

Aз по-рано се интересувах /преди да открия Форекса :wink: / от покупка на злато с цел инвестиция, демек след време да го продам на по-висока цена. Райфайзен банк предлагат избор между монети, кюлчета, плочки разни. Но за инвестиционното злато ми казаха, че най-добре да го държа при тях, те пък от своя страна го пазят във Виена...Няма гаранция, че ако има волатилност на каква цена и дали ще го купят....Доста умувах
[b]Всекиму своето!!![/b]

stefan_lv
Регистриран: 13 юни 2013, 16:16
1 дадени

Мнение от stefan_lv » 05 окт 2013, 11:29

Така, всичко написано до тук за инвестиционното злато е вярно само едно нещо, ще до пълня за да се изясни съвсем картината. Всяко КАЧЕСТВЕНО инвестиционно злато има специално херметично покритие(опаковка) поради простата причина че само контакт с въздуха смъква цената му мигновено. Някой тук му беше странно, че отпечатъци, ако имало цената пада, ако има отпечатък на него от допир цената директно пада с 30% ако не е много сериозен отпечатъка. При отваряне на опаковката и контакт с въздуха както всеки друг метал започва окисление, и дори да го затвориш отново въздух вътре ще остане и след 10 год., ще се е окислило толкова че и 50% от цената му няма да вземеш. Естествено това окисление е малко и се вижда само под микроскоп. Та правете си изводи за по сериозни "повреди", ще ти дадат по 20$ на грам колкото да те отърват. Най-трудно е съхранението на такова злато, въпреки че е в опаковка пак си има изисквания за съхранение. Ето за това искат златото да остава при тях, защото ти не можеш да го съхраниш изисква се специално помещение и т.н. Може разбира се да си го държиш у вас никой не те спира, но като ти го изкупуват и го сложат под микроскоп забрави че ще му вземеш парите. Има големи инвеститори който си го държат в тях, но осигуряват и необходимите условия. В интерес на истината е достатъчно да си купиш един такъв сейф за съхранение ама в тоя случа ще трябва да имаш поне 10кг злато иначе сейфа ти, ще струва повече от златото. Може и прозрачен да си го поръчаш като искаш толкова да си го гледаш разбира се, защото не е хубаво да се отваря постоянно. :smile:

Потребителски аватар
sakral
Регистриран: 23 юли 2013, 15:34

Мнение от sakral » 05 окт 2013, 21:15

Аз съм чувал, че има разлика отново между цената, на която ти го продават и тази, на която ти предлагат да го изкупуват. Затова си мисля, че не е много на сметка... но естествено може и да не съм прав.

Потребителски аватар
sakral
Регистриран: 23 юли 2013, 15:34

Мнение от sakral » 05 окт 2013, 21:16

stefan_lv написа:Така, всичко написано до тук за инвестиционното злато е вярно само едно нещо, ще до пълня за да се изясни съвсем картината. Всяко КАЧЕСТВЕНО инвестиционно злато има специално херметично покритие(опаковка) поради простата причина че само контакт с въздуха смъква цената му мигновено. Някой тук му беше странно, че отпечатъци, ако имало цената пада, ако има отпечатък на него от допир цената директно пада с 30% ако не е много сериозен отпечатъка. При отваряне на опаковката и контакт с въздуха както всеки друг метал започва окисление, и дори да го затвориш отново въздух вътре ще остане и след 10 год., ще се е окислило толкова че и 50% от цената му няма да вземеш. Естествено това окисление е малко и се вижда само под микроскоп. Та правете си изводи за по сериозни "повреди", ще ти дадат по 20$ на грам колкото да те отърват. Най-трудно е съхранението на такова злато, въпреки че е в опаковка пак си има изисквания за съхранение. Ето за това искат златото да остава при тях, защото ти не можеш да го съхраниш изисква се специално помещение и т.н. Може разбира се да си го държиш у вас никой не те спира, но като ти го изкупуват и го сложат под микроскоп забрави че ще му вземеш парите. Има големи инвеститори който си го държат в тях, но осигуряват и необходимите условия. В интерес на истината е достатъчно да си купиш един такъв сейф за съхранение ама в тоя случа ще трябва да имаш поне 10кг злато иначе сейфа ти, ще струва повече от златото. Може и прозрачен да си го поръчаш като искаш толкова да си го гледаш разбира се, защото не е хубаво да се отваря постоянно. :smile:
Има решение на проблема с окислението - просто трябва да вкараш азот, той измества кислорода и проблема с окислението отпада. :grin:

Потребителски аватар
p_dim
Регистриран: 12 фев 2013, 17:43
41 получени
53 дадени

Мнение от p_dim » 05 окт 2013, 22:13

За мене лично поста на колегата stefan_lv беше полезен, благодаря за което!
Само предполагах, че нещата стоят така и той ми го потвърди.
sakral написа:Аз съм чувал, че има разлика отново между цената, на която ти го продават и тази, на която ти предлагат да го изкупуват. Затова си мисля, че не е много на сметка... но естествено може и да не съм прав.
Ами пак си има BID и ASK колега :smile: ,ще трябва да се купи в подходящ момент така, че после при продаване по възможност да се надскочи "спреда" плюс разходите за съхранение.

Отговори

Върни се в “FOREX - ТЪРГОВИЯ С ВАЛУТА”