Авто-мото парк - ForexForum.bg

Потребителски аватар
p_dim
Регистриран: 12 фев 2013, 17:43
86 получени
75 дадени

Re: Авто-мото парк - ForexForum.bg

Мнение от p_dim » 02 юни 2014, 13:04

vgc написа:Даже ще направя още един жест към форума: ако искате дайте линкове към поне две реални оферти на конкретни автомобили, без значение дали са за нови или стари возила, а аз ще си избера една от тях и ще ви направя доста точен разчет на това какво ще трябва да смените по колата през следващите 5*20,000 километра като части и консумативи, както и какво друго ще ви изтече от джоба покрай нея.
Ти първо сложи допълнителна защита на Кашкая, пък после работи за форума... :grin:
Не може да се разчита в никакъв случай на фабричната защита, сам виждаш че даже БМВ-та Х6 ги крадат. На фабричното му намират цаката, явно си имат канали да докопат електрическите схеми и софта. Аз лично слагам скрито копче което ми прекъсва важна верига от компа на колата. Прави се нова верига през реленце разбира се. Номера го научих от мой познат в БГ, който преди държеше чейнчбюро и четири пъти му разбиваха Поршето да го крадат, но не успяха да го задигнат. Засега не ми е "излизал късмета" да пробват да ми крадат колата, но пък ми е спокойно че и да се пробват, ще се озорят - няма как да знаят какво си прекъснал допълнително, остава само начина да я натоварят в някой ТИР и да я отнесат, ама много загрубява играта така :lol:
Ако имаш доверен човек който разбира от ел. инсталации на колите може да ти го направи супер интелигентно - груб пример: за да запалиш, трябва да си натиснал и бутона за затваряне на някои от прозорците, т.е. няма никъде допълнително монтирани копчета, макар да са на много скришно място.
Честита придобивка! Лека и безаварийна и с кеф да си я караш колата!
jivko78 написа: Много италиански автомобили си излизат със заводска АГУ , така че явно там доста се кара на газ
Фабрично слагат газови/метанови уредби само на коли нисък клас, от рода на Фиат Пунто да кажем. Също на микробуси и ванове, защото ги купуват за фирмени нужди, например скоро гледах една Фиат Мултипла с фабрична метанова уредба.

5-ko
Регистриран: 28 мар 2014, 12:42

Мнение от 5-ko » 02 юни 2014, 14:11

Tiguanic написа:vgc,
Знам, че можеш да смяташ. Но защо не водиш спор, за неща, от които разбираш?
По твои сметки семеен автомобил за една година навърта 20 000 км на цена 0.40лв/км. Това прави разход от 8000лв. годишно или 40 000лв. за 5 години. Сега попитай някой с автомобил на 10 или 15 години дали е дал 40 000 лв за автомобила си през последните 5 години. Иначе казано - дали някой който кара 10 - 15 годишен автомобил, отделя по 667 лв. месечно за него.
Повечето официални сервизи правят по 30% отстъпка от частите и труда, вложени на автомобили на 4 и повече години и пак трудно намират клиенти. Данъкът на автомобил над 5 години е по-малък от този на нов. Разхода на гориво при съвременните дизели почти не се променя с годините. Застраховката обаче пада всяка година.
Нищо не споменахме за разходите по лизинг или финансиране със собствен ресурс. За повечето хора в България е немислимо да блокират такава сума в губещо начинание като покупка на нов автомобил. Или пък да се обвържат с кредит за това рисково занимание.
Дори не обсъждам коректността на вносители на автомобили, застрахователи и лизингови компании. И там нещата са доста различни в България и навън. Това често има цифрово измерение.
Направих си труда да сметна за нашето ситроенче Ц3 2003г 1.4HDI грубо - при годишен пробег от 15000км, с всички разходи като каско, гражданска, гориво, данък, винетка, разходи за ремонт и повече от 250-300 разбито на месец не ги изкарвам, което е 0.2 - 0.24 ст/км. Но това, както казаха колегите са много относителни сметки и не знам въобше защо се заяждате за глупости. Всеки си прави сметката колко може да даде за автомобил, но едва ли всеки си го изчислява в стотинки на километър, глупаво е според мен. Аз лично ако имам възможност да си купя автомобил за 50000лв едва ли ще ми е проблем и ще мисля дали ми излиза 0.4ст/км или 0.6ст/км, колкото е толкова, искаш скъп автомобил плащаш си като не можеш да му покриваш разходите продаваш го и си търсиш по-евтин вариант.

Потребителски аватар
K_W
Регистриран: 04 авг 2013, 22:07
5 получени

Мнение от K_W » 04 юни 2014, 20:23

Изображение
Много яко, такова трябва да е бъдещето :smile:

Потребителски аватар
deampip
Регистриран: 10 юни 2013, 18:06

Мнение от deampip » 04 юни 2014, 21:34

K_W написа:Изображение
Такова ще е със сигурност бъдещето. Петрола ще свърши все пак.
Предпочитам фалирала банка пред рейнджов пазар.

avenger
Регистриран: 03 яну 2014, 11:23

Мнение от avenger » 04 юни 2014, 23:13

deampip написа:
K_W написа:Изображение
Такова ще е със сигурност бъдещето. Петрола ще свърши все пак.

:grin: :grin: , електрическите коли за сега се справят сравнително добре, а след време вероятно ще са незаменими. Обаче проблем остава корабоплаването. По море с кораби се извършва над 90% от световната търговия, а няма начин да бъдат движени както електромобилите. Вариантите са или параходите отново да вземат щафетата или да започнат да им монтират атомни електроцентрали на борда.
В тази насока още не са се появили варианти.

Потребителски аватар
K_W
5 получени

Мнение от K_W » 05 юни 2014, 09:12

avenger написа:
:grin: :grin: , електрическите коли за сега се справят сравнително добре, а след време вероятно ще са незаменими. Обаче проблем остава корабоплаването. По море с кораби се извършва над 90% от световната търговия, а няма начин да бъдат движени както електромобилите. Вариантите са или параходите отново да вземат щафетата или да започнат да им монтират атомни електроцентрали на борда.
Всъщност има, даже два, единия е биодизел (всички кораби са дизел), произвежда се предимно от зърнени култури, така че в бъдеще може да гледате на земеделската земя и нивите като на петролни кладенци :wink: :grin:
Атомните подводници и самолетоносачи от дълги години са стандарт за развитите военни сили. Граждански такива не знам да има, но и това може да стане.

5-ko
Регистриран: 28 мар 2014, 12:42

Мнение от 5-ko » 05 юни 2014, 13:39

K_W написа:
avenger написа:
Всъщност има, даже два, единия е биодизел (всички кораби са дизел), произвежда се предимно от зърнени култури, така че в бъдеще може да гледате на земеделската земя и нивите като на петролни кладенци :wink: :grin:
Атомните подводници и самолетоносачи от дълги години са стандарт за развитите военни сили. Граждански такива не знам да има, но и това може да стане.
Биогоривата-повече вреди, отколкото ползи

Гори и природа ще бъдат унищожавани в огромни мащаби, за да захраним автомобилите си.

За реализацията на националните плановете за увеличаване дяла на биогоривата в Европа до 10% от енергията в транспорта в следващите десет години, ще са необходими между 4.1 и 6.9 милиона хектара нови обработваеми земи, което ще е причина за влошаването на климата. Площ, равняваща се на два пъти повече от тази на Белгия, ще трябва да се конвертира в полета и насаждения.

Масовото превръщане на горите, торфа или пасищата в полета за отглеждане на суровини за биогорива ще освободи повече CO2 от спестените количества. Ако непреките промени в земеползването се вземат под внимание, биогоривата ще емитират допълнително 27-56 мил. тона емисии от парникови газове годишно, което се равнява на допълнителни 12-26 милиона автомобила по пътищата на Европа до 2020 година. В Директива 2003/30/ЕО, която поставя индикативната цел от 10% дял на биогоривата, е заложено ограничаване на парниковите газове в сравнение с емитираните количества при използване на изкопаеми горива.

Но това ограничение се отнася само за преките емисии, свързани с производството на крайно гориво от първични култури. В тези изчисления не се включват други съществени последици, като например непреките промени в земеползването. Това са вторични ефекти, настъпващи, когато суровините за биогорива, отглеждани на съществуващите обработваема земя, изместят културните растения за производство на храни. Поради постоянното търсене на храни и фуражи, тяхното количество не може да бъде ограничено и нови площи (често трева или гора) ще трябва се пригодят за отглеждане на полските култури.

Май и това не е най-удачният вариант! Преди време мисля, че слушах от някъде, че трябва да се насочим главно към слънчевата енергия, въпреки че трудно може да се захрани такава консумация чрез него и пак ще изисква заемане на големи площи, но поне до голяма степен може да допринесе за по-добра енергоефективност - може би.

avenger

Мнение от avenger » 05 юни 2014, 14:03

5-ko написа:
K_W написа:
avenger написа:
Биогоривата-повече вреди, отколкото ползи

Гори и природа ще бъдат унищожавани в огромни мащаби, за да захраним автомобилите си.

За реализацията на националните плановете за увеличаване дяла на биогоривата в Европа до 10% от енергията в транспорта в следващите десет години, ще са необходими между 4.1 и 6.9 милиона хектара нови обработваеми земи, което ще е причина за влошаването на климата. Площ, равняваща се на два пъти повече от тази на Белгия, ще трябва да се конвертира в полета и насаждения.

Масовото превръщане на горите, торфа или пасищата в полета за отглеждане на суровини за биогорива ще освободи повече CO2 от спестените количества. Ако непреките промени в земеползването се вземат под внимание, биогоривата ще емитират допълнително 27-56 мил. тона емисии от парникови газове годишно, което се равнява на допълнителни 12-26 милиона автомобила по пътищата на Европа до 2020 година. В Директива 2003/30/ЕО, която поставя индикативната цел от 10% дял на биогоривата, е заложено ограничаване на парниковите газове в сравнение с емитираните количества при използване на изкопаеми горива.

Но това ограничение се отнася само за преките емисии, свързани с производството на крайно гориво от първични култури. В тези изчисления не се включват други съществени последици, като например непреките промени в земеползването. Това са вторични ефекти, настъпващи, когато суровините за биогорива, отглеждани на съществуващите обработваема земя, изместят културните растения за производство на храни. Поради постоянното търсене на храни и фуражи, тяхното количество не може да бъде ограничено и нови площи (често трева или гора) ще трябва се пригодят за отглеждане на полските култури.

Май и това не е най-удачният вариант! Преди време мисля, че слушах от някъде, че трябва да се насочим главно към слънчевата енергия, въпреки че трудно може да се захрани такава консумация чрез него и пак ще изисква заемане на големи площи, но поне до голяма степен може да допринесе за по-добра енергоефективност - може би.
Това си е единият напълно основателен минус на биогоривата.
А вариантът с атомни реактори е приложим понастоящем при не повече от 40-80 военни кораба/подводници и 2-4 цивилни ледоразбивача. При цивилният търговски флот наброяващ десетки хиляди кораби няма да се получи.

Потребителски аватар
K_W
5 получени

Мнение от K_W » 06 юни 2014, 00:01

avenger написа: Това си е единият напълно основателен минус на биогоривата.
А вариантът с атомни реактори е приложим понастоящем при не повече от 40-80 военни кораба/подводници и 2-4 цивилни ледоразбивача. При цивилният търговски флот наброяващ десетки хиляди кораби няма да се получи.
Ледоразбивачите ги бях забравил, а даже съ гледал някакви филми за тях. Няма съмнение, че ще продължаваме да рушим природата и електоромобилите не са много "чисти" Въпроса е че технологии има, а съжаление обаче винаги надделява нечии финансов интерес.

vgc
Регистриран: 10 дек 2009, 10:18
35 получени
6 дадени

Мнение от vgc » 01 юли 2014, 18:14

Тъкмо си мислех че автопроизводството в Русия няма никога да мръдне от миналият век - те туй им беше анонса на новият им градски сув:
Изображение

но вече има лъч надежда, че ще правят наистина и нещо с XRay в името си :)
Renault Nissan Take Control of AvtoVAZ
Изображение
Форексът е полезен като ХОБИ

Потребителски аватар
K_W
5 получени

Мнение от K_W » 01 юли 2014, 18:29

vgc написа:Тъкмо си мислех че автопроизводството в Русия няма никога да мръдне от миналият век - те туй им беше анонса на новият им градски сув:
Изображение

Изображение
Изглежда доста добре.
Относно "новия им градски съв" тоай е като Г класата и Дефендъра, самоче за бедняци :grin:

avenger

Мнение от avenger » 01 юли 2014, 19:02

vgc написа:Тъкмо си мислех че автопроизводството в Русия няма никога да мръдне от миналият век - те туй им беше анонса на новият им градски сув:
Изображение

Изображение

Те от отдавна правят някакви опити да задоволят местното търсене, като че ли всеки път се провалят. Например това чудо https://www.google.bg/search?q=marussia ... 80&bih=923 така и не влезе в производство, но финансираният от държавата проект "кортеж" има бляскаво бъдеще като държавна кола, а по-късно и като основно кола на руските държавни служби.

vgc
35 получени
6 дадени

Мнение от vgc » 16 юли 2014, 13:47

Инфо за машината ми с която за два месеца имам над 3000 километра основно градско каране. Според показанията на борд компютъра това прави 6.1l/100:
m02_3_Display.jpg
m02_3_Display.jpg (243.5 KБ) Видяна 3204 пъти
Според моите разчети разхода е същият, като уточнявам че над 80% от пробега са в рамките на града:
m02_1_Refuels.jpg
m02_1_Refuels.jpg (133.94 KБ) Видяна 3204 пъти
Чисто за гориво се падат около 16 ст. за километър:
m02_2_Runing.jpg
m02_2_Runing.jpg (127.85 KБ) Видяна 3204 пъти
Към тях като се добавят режийни, застраховка и обезценка се получават 56 ст./км при годишен пробег от 20,000 км (=6*3333). При пробег от 25,000, който мисля че ще направя за тази година (тепърва ми предстоят дълги отсечки), себестойността на километър слиза до към 47 ст./км, а при 30,000 км., което съвсем не е невъзможна мисия, отивам към 40 ст./км.

Накратко табличката за първата година е следната:

Код: Избери всички

--------- ------  ------ ----- ----- -------
Г.пробег  Ст./км. Гориво Такси Други Обезц.
 20,000     56    ( 16    10     5    26   )
 25,000     47    ( 14    8      4    21   )
 30,000     40    ( 13    6.5    3    17.5 )

vgc
35 получени
6 дадени

Мнение от vgc » 16 юли 2014, 14:10

Най-"зеленото" ми каране е с рейтинг 80 извън града. В рамките на града е около 70/100 единици. Реално от старт/стоп системата ползата е много малка и дава икономия около половин литър нафта за сто километра градско. Икономисаните от нея стотинки след време ще отидат за ремонт на стартера според мен.
Може да е полезно за каращите Нисан начина по който се стига до сервизното меню на навигационната система (в юзъргайда е пропусната тази информация :smile: ). Описал съм го на картинката:
m02_4_Navigation.jpg
m02_4_Navigation.jpg (227.23 KБ) Видяна 3192 пъти
Иначе машината е супер, за неуверените шофьори спорт режима на волана е много удобен (предпазва от лъкатушене при високи скорости) и единствено скоростният лост и педалите за спирачка и съединител ми идват една-две идеи по-груби, но е въпрос на свикване предполагам, а и машината е в раздела на по-грубите SUV-чета.

п.п. Който си взима нова машина задължително да избере оборудване с опция за автоматично спиране. До тук все още машината не е натискала спирачката вместо мен, но пък писна няколко пъти и единият път беше определно полезно при положение че на този пред мен не работеха стоповете и машината разбра поне секунда по-рано, че ще се опитам да му вляза в багажника. Forward Collision Avoidance ситемата на Нисан спира при скорости под 45 км/ч напълно, а при по-високи намалява удара: Euro NCAP | Nissan Qashqai | 2014 | AEB Test Почти всички производители имат собствени разработки и подобно оборудване е задължително според мен за всеки съвременен автомобил независимо от опитността на водача, но разбира се не бива да се разчита само на него.

mishozard
Регистриран: 14 ное 2013, 16:42

Мнение от mishozard » 05 авг 2014, 00:05

От догодина англичаните разрешават автономните автомобили в градски условия и преработват законите си. При това вариантите са два - изобщо без шофьор и с такъв за извънредни случаи. При това целта е Кралството да стане световен лидер в това производство :grin:

ystoilov
Регистриран: 28 авг 2013, 17:24

Мнение от ystoilov » 10 окт 2014, 05:14

Аз си карам корейското возило Chevrolet Epica MT Diesel 2000 / 150 hp и съм много доволен - широк, комфортен, безпроблемен автомобил. Обиколих Европа с него, поочуках го едно хубаво, взех му здравето за 5 години и вече май е време за нещо ново :)

vgc
35 получени
6 дадени

Мнение от vgc » 04 ное 2014, 14:45

Понеже обичам да си играя с числа, пролетта бях нарисувал една табличка за това какво струва на човек шофиращ интензивно (една/четвърт от българските шофьори правят средногодишно поне 20,000 километра), притежаването и експлоатацията на собствен семеен автомобил. Вариант 4-ри е зад гърба ми и при него като теглих чертата накрая се получи, че всеки един изминат километър ми е струвал точно по 45 стотинки:
n.png
n.png (107.29 KБ) Видяна 2961 пъти
При вариант едно си мисля че след петата година като тегля чертата ще получа същата стойност. Своевременно новата ми машина вече е напълно оборудвана и готова за зимата, а освен това днес километража отчете навъртяни и първите 10,000 км :smile:
10k_s.jpg
10k_s.jpg (215.31 KБ) Видяна 2954 пъти
Те ми позволяват да направя една доста точна апроксимация на това колко струва през първата година придобиването и притежаването на нов семеен автомобил от средно ценово ниво:
10k_Stats.png
10k_Stats.png (148.47 KБ) Видяна 2961 пъти
Лично моят разчет е че ще си покрия синята колонка до края на първата годинка, а това което се вижда от двете таблички е, че за хората навъртащи 20к+ километра на година е по-удачно да придобият нов автомобил вместо да си тестват късмета с автомобил на старо. Единственият проблем е че живеем в държава с доста високо ниво на престъпност дори и само по официално отчетените случаи: Crime statistics

vgc
35 получени
6 дадени

Мнение от vgc » 03 дек 2014, 13:20

Бях пропуснал анонса на Тойота: 2014 LA Auto Show : Toyota Mirai Интересното в случая не е толкова водородната клетка задвижваща автомобила, колкото това че моделът отива за серийно производство, а Тойота умеят да налагат новости - за справка е фамилията Prius която вече гони пет милионната си продажба.
Майтап е факта, че феновете на Тесла са се пробвали да сравняват две несравними според мен неща:
TvsT2.jpg
TvsT2.jpg (507.73 KБ) Видяна 2882 пъти
и ето го резултата - Tesla Model S vs. Toyota Mirai Comparison:
TvsT1.jpg
TvsT1.jpg (411.64 KБ) Видяна 2882 пъти
Туй е като да сравняваш навремето Prius с да кажем лъскав последен модел на Кадилак - едните със стартираща технология, а другите полирали до съвършенство последната модна тенденция в автомобилостроенето :smile:

Потребителски аватар
sakral
Регистриран: 23 юли 2013, 15:34

Мнение от sakral » 03 дек 2014, 18:05

Аз съм си фен на тойота и съм си мечтал за приус, но като гледам докато чакам ще пуснат и още по иновативни варианти. Дано да успея да се включа като техен потребител и аз скоро :wink:

Потребителски аватар
Gosho1991
Регистриран: 23 юни 2013, 02:37

Мнение от Gosho1991 » 12 яну 2015, 11:31

Някой случайно да знае добър сервиз в Плевен за смяна на масло, филтри, и цялостно обслужване на автомобила?Говоря за Мазда 6 2006та година.
Never look down on anybody unless you are helping them up.

Отговори

Върни се в “ЛАФЧЕ”