FOREX - Какво трябва да съдържа планът ви за търговия?

Plan Your Trade and Trade Your Plan. Защо ни е необходим план за търговия и какво трябва да включва той.

Re: FOREX - Какво трябва да съдържа планът ви за търговия?

Мнениеот visitor » 20 Ное 2013, 12:19

И аз спрях да използвам стопове, защото винаги ми ги удряше, а след това цената отново се връща а на мен коремЪТ ми се обръща. Според мен всеки трябва а има свой мислен стоп и да знае кога да затвори позицията си.
Аватар
visitor

Бонус: 88 лв.
Благодарности: 1

Мнениеот Naysmith » 20 Ное 2013, 13:18

Tiguanic написа:
Naysmith написа:Е... чисто технически е по-бързо да напиша ЕА, която да отваря ордери непрекъснато и да ги затваря веднага. Вероятно мога да губя по няколко десетки спреда в секунда, което при достатъчно големи лотове би трябвало да е в състояние да види сметката на прилична сметка. :grin: Но иначе съм съгласен с теб.

Naysmith, това ме заинтригува. Ако не е шега, би ли дал малко повече информация относно тази идея. Не се нуждая от ЕА, мога да си го напиша и сам. Благодаря предварително.

Никаква шега не е. Отваряш позиция (без значение в коя посока) и я затваряш веднага. Понеже купуването винаги е на Ask, а продаването винаги е на Bid, губиш по един спред за всяка такава операция, т.е. в зависимост от двойката по 10-20-30 или повече долара на стандартен лот, с който го правиш. Допълнително може да губиш още от слипване. В някакъв момент може да има проблем с ликвидността, но пък можеш да използваш повече от една двойка едновременно за да се пребориш с този проблем. Онова, което не разбирам е защо точно си заинтригуван. Решението на задачата е очевидно, също толкова очевидно не може да се "обърне", освен ако не уговориш брокера да ти продава на Bid и да купува от теб на Ask. :grin:
Naysmith

Бонус: 10 лв.
Благодарности: 4

Мнениеот Tiguanic » 20 Ное 2013, 15:58

Naysmith написа:
Tiguanic написа:
Naysmith написа:Е... чисто технически е по-бързо да напиша ЕА, която да отваря ордери непрекъснато и да ги затваря веднага. Вероятно мога да губя по няколко десетки спреда в секунда, което при достатъчно големи лотове би трябвало да е в състояние да види сметката на прилична сметка. :grin: Но иначе съм съгласен с теб.

Naysmith, това ме заинтригува. Ако не е шега, би ли дал малко повече информация относно тази идея. Не се нуждая от ЕА, мога да си го напиша и сам. Благодаря предварително.

Никаква шега не е. Отваряш позиция (без значение в коя посока) и я затваряш веднага. Понеже купуването винаги е на Ask, а продаването винаги е на Bid, губиш по един спред за всяка такава операция, т.е. в зависимост от двойката по 10-20-30 или повече долара на стандартен лот, с който го правиш. Допълнително може да губиш още от слипване. В някакъв момент може да има проблем с ликвидността, но пък можеш да използваш повече от една двойка едновременно за да се пребориш с този проблем. Онова, което не разбирам е защо точно си заинтригуван. Решението на задачата е очевидно, също толкова очевидно не може да се "обърне", освен ако не уговориш брокера да ти продава на Bid и да купува от теб на Ask. :grin:

Благодаря. Искаш да кажеш, че това е стратегия за генериране на загуба, а не на печалба. Нещо не бях схванал правилно смисъла на фразата "да види сметката на прилична сметка". Затова се заинтригувах. Не бях се събудил напълно.
Аватар
Tiguanic

Бонус: 15 лв.
Благодарности: 6

Мнениеот visitor » 21 Ное 2013, 14:06

Един въпрос: Кога разбираме,че трябва да изоставим нашия план за търговия - тогава, когато генерираме загуба, когато имаме поредица от загуби или когато занулим сметката
Аватар
visitor

Бонус: 88 лв.
Благодарности: 1

Мнениеот Lucifer » 22 Ное 2013, 20:11

visitor написа:Един въпрос: Кога разбираме,че трябва да изоставим нашия план за търговия - тогава, когато генерираме загуба, когато имаме поредица от загуби или когато занулим сметката

Според мен ако загубиш част от депозита има проблем . Ако от 500 стигнеш до 550 и после имаш загуби и стигнеш до 505 примерно значи има косури ,но става .Минеш ли примерно на 450 плана неработи и опитите за връщане на парите използвайки този план може да доведе до същите проблеми .Аз мисля така ако има прилични малки печалби (след сумиране на печалба загуба) да си кажа ''какво да подобря'' ако пък има много печалби '' нещо не е наред не може да е толкова лесно '' ,защото едвали някой е започнал с една система и още е с нея без да я промени . Това мислене ми докара 7-8 занулени сметки с привидно отначало добри планове ама не .
Форекса е като маратон - който бърза в началото често не стига до края.
Аватар
Lucifer

Бонус: 113.5 лв.
Благодарности: 5

Мнениеот RTplayer » 30 Ное 2013, 16:16

Част от описаните слабости в темата и аз ги допусках. За 3 месеца можеби 12-13 демо сметки рестартирах. Голям проблем е емоционалната нагласа, но смятам, че вече поне за демо-пари я преодолях :grin: Графиките са ми абсолютно винаги на 1 час - пробвах друго и не ми се получи, 1 час ми е идеално. Рядко държа отворена позиция повече от 1 ден. Максимално съм държал до 3 дена, но гледам щом отворя до няколко часа да съм приключил- каквото такова.
Изчетох много коментари за плюсовете и минусите на стоповете. Имат си чар стоповете - както някой каза - предпазва от внезапни големи сривове. На всяка сделка държа задължително стоп, но той не е никак скромен - до 40-50% от сумата, с която отварям позицията. Това е защото не седя непрестанно да следя накъде вървят нещата, но повечето пъти аз самият съм стоп. Няма лошо от допълнителни мерки за сигурност :wink:
На този етап най-много ми се отдава да хващам пика или дъното (за деня) и тогава играя. Върши работа схемата уж.. доколко, предстои да се види :smile: Другото, което е - чакам поне едно 30-40 пипса да се натрупат. Ако се усетя че не съм избрал подходящия момент за действие затварям преди да е късно. Недостатък можеби е, че разчитам силно на моментната преценка, което все някога ще ми изиграе неприятна шега. :evil:
Несъмнено има какво още да си добавя в подхода и има още мнооого теория да изчета, ама като за 3 месеца толкова :grin:

Равносметката ми засега е : 12 рестарта, текущо спечелени 44 000 лв, общ брой сделки от последния рестарт : 47 - 31 успешни и 16 с лек минус (поради навременна намеса - я моя, я на стопа (1път) )
Аватар
RTplayer

Бонус: 3.5 лв.

Мнениеот stoyangb » 10 Мар 2014, 11:04

visitor написа:И аз спрях да използвам стопове, защото винаги ми ги удряше, а след това цената отново се връща а на мен коремЪТ ми се обръща. Според мен всеки трябва а има свой мислен стоп и да знае кога да затвори позицията си.

Абсолютно съм съгласен с теб, както и с всички останали. Във всяко едно мнение има голяма доза истина, но нека погледнем на въпроса за слагане на СТОП от чисто техническата му страна.
Хайде да си представим следния сценарии: Влезнали сме в някаква позиция и пазарът върви с нас. Чудесно нали?!? И точно, когато сме се загледали в монитора тока спира (някой ще каже: "Аз съм с лаптоп") или доставчика на интернет е решил да направи профилактика за около половин-един час. А застрахован ли ви е компютърът от разваляне по време на работа ...... Допускам в моя сценарии тези катаклизми, но съм сигурен, че ако се замислите може да измислите още доста. Винаги има какво да се "бъгне".
Минава известно време и всичко се нормализира. В най-добрия случай няма да сме успели да си приберем печалбата. А за най-лошия сещате ли се???
Извод: Ако нямате резервен вариант по-добре слагайте някой далечен СТОП. Допълнителната застраховка винаги е от полза.
Никога не се мъча да взема 100% ако мога от 100 места да грабна по 1% ....
Аватар
stoyangb

Мнениеот ElenaS » 10 Мар 2014, 12:31

Срещу форс-мажор няма как да се защитиш, а посочените случаи са по-скоро такива. Доколкото знам, има опция за управление на сметката и само по телефон :smile:
ElenaS

Бонус: 12.5 лв.

Мнениеот stoyangb » 10 Мар 2014, 13:02

ElenaS написа:Срещу форс-мажор няма как да се защитиш, а посочените случаи са по-скоро такива. Доколкото знам, има опция за управление на сметката и само по телефон :smile:

Чисто хипотетично дадох пример, който във всички случаи създава неудобства, притеснения и всява смут. Съгласен съм с теб, че телефонът също може да се окаже изход от ситуацията, но и ти се съгласи с мен, че опреш ли до този вариант, значи нещо не е наред. Най-малкият проблем в случая е, че стоиш в невидение и се ядосваш. Не аз, народът е казал: "Като се обърне каруцата, пътища много." Аз само бих добавил към това, че ако предварително си имаш резервен план за изход от критични ситуации ще си по спокоен. Затова смятам, че един далечен стоп, който мога по всяко време да го преместя където поискам ми дава повече сигурност и ме застрахова от големи рискове. А всеки сам избира за себе си дали да помисли предварително или "да му мисли", когато му дойде времето.
Никога не се мъча да взема 100% ако мога от 100 места да грабна по 1% ....
Аватар
stoyangb

Мнениеот K_W » 10 Мар 2014, 13:59

stoyangb написа:
ElenaS написа:Срещу форс-мажор няма как да се защитиш, а посочените случаи са по-скоро такива. Доколкото знам, има опция за управление на сметката и само по телефон :smile:

Чисто хипотетично дадох пример, който във всички случаи създава неудобства, притеснения и всява смут. Съгласен съм с теб, че телефонът също може да се окаже изход от ситуацията, но и ти се съгласи с мен, че опреш ли до този вариант, значи нещо не е наред. Най-малкият проблем в случая е, че стоиш в невидение и се ядосваш. Не аз, народът е казал: "Като се обърне каруцата, пътища много." Аз само бих добавил към това, че ако предварително си имаш резервен план за изход от критични ситуации ще си по спокоен. Затова смятам, че един далечен стоп, който мога по всяко време да го преместя където поискам ми дава повече сигурност и ме застрахова от големи рискове. А всеки сам избира за себе си дали да помисли предварително или "да му мисли", когато му дойде времето.

Такъв стоп, за какъвто говориш е добър вариант и аз правя така в някои случаи.
Винаги трябва да имаш стоп, ако не искаш да те вадят често слагаш голям и пак е по-добре, защото си определил риска и знаеш, че каквото и да стане, няма да те извадят от играта.
Аватар
K_W

Бонус: 363.5 лв.
Благодарности: 37

Мнениеот Stefanov » 11 Мар 2014, 00:57

Като цяло зависи от конкретната стратегия,но стопове е желателно да има в 99 % от случаите...преди и аз бях фен на тези "мисловни стопове" докато не разбрах всъщност че така прецаквам себе си повече...а в случаи когато може да ти спре ток,нет да не говорим по принцип винаги трябва да имаш бекъп план,ако не винаги стоп ;)
Това че пазара го удрял и после продължавал е в резултат на лоша преценка и техника :)
Stefanov

Бонус: 27.5 лв.
Благодарности: 11

Предишна

Назад към Имате ли план за търговия?