FOREX - Водещи и Изоставащи индикатори – обобщение

Осцилатори и моментум индикатори.

FOREX - Водещи и Изоставащи индикатори – обобщение

Мнениеот admin » 10 Май 2009, 18:50

Водещи и Изоставащи индикатори – обобщение

Въпрос за 1 милион долара

Как да разберем кога по дяволите да ползваме осцилатори, кога – трендследващи индикатори и кога – и двата вида? На всичкото отгоре се знае, че те не винаги работят заедно.

Това може би е най-голямото предизвикателство в техническия анализ. Затова го наричам въпрос за 1 милион долара.

Отговорът за 1 милион долара ще дадем в следващите уроци.

Засега просто имайте предвид, че когато сте способни да определите типа на пазара, ще знаете кои индикатори ви дават верни сигнали и кои са безполезни към дадения момент.

Това не е проста работа. Това е умение, което бавно ще усъвършенствате с увеличаването на опита ви.

Обобщение

• Имам два вида индикатори: водещи и изоставащи
• Водещият индикатор дава сигнал преди обръщането и новият тренд да са факт
• Изоставащият индикатор дава сигнал след като трендът вече е започнал
• Техническите индикатори попадат в една от следните 2 категории: осцилатори и трендследващи индикатори
• Осцилаторите са водещи индикатори
• Трендследващите индикатори са изоставащи индикатори
• Ако можете да определите на какъв тип пазар търгувате, ще знаете кои индикатори дават верни сигнали и кои са безполезни към даден момент момент.

<<<Изоставащи индикатори (momentum indicators) <<
admin
Site Admin

Re: FOREX - Водещи и Изоставащи индикатори – обобщение

Мнениеот VertVect » 24 Юли 2010, 12:32

Благодаря ти за добрата статия ! Сега "поникнах" на този форум. Това, което разказа ми помогна да се "осъзная " (макар и съвсееем малко) сред купчината предлагани идеи за технически анализ.
VertVect

Мнениеот WGann » 24 Юли 2010, 17:18

Да кажа и аз нещо за разликата между следящи и изпреварващи индикатори на базат на собствени наблюдения:
1.Следящите дават по-малко сигнали за сделки като цяло и относително по- малко грешни сигнали,но при по-малък risk/reward ratio.Примерно класическия ADX е следящ индикатор и закъснява спрямо тренда и за единица време ще даде по-малко сигнали за трейд от стохастик осцилатора например при един и същи тайм фрейм.
2.Изпреварващите дават по-ранни сигнали за влизане,но много от тях са грешни.Ранния сигнал позволява за сметка на това плитък стоп и от там подобряване на риск/възвръщаемост показателя.Осцилаторите ще дават много грешни сигнали при тесен рейндж и може да се стигне до голяма поредица губещи сделки,но ако хванат началото на зараждащ се тренд(дъно/връх) при добро управление на позицията може да се постигне много добър резултат.
WGann

Мнениеот John Last » 26 Юли 2010, 09:13

greedforsuccess написа:
John Last написа:Много е трудно да се пренастрои човек от трендова в рейджова търговия. Именно това е причина за загубата на опитните трейдъри.

Не съм съгласен. Не е нужно човек да се пренасочва. Ако се опитва да го прави, нищо няма да направи. На пазара, реално погледнато насочено движение има винаги, абсолютно винаги, дори ако ще да е с 0.1 пипс на час, но го има. Има състояния в които тези 0,1 пипс нарастват до доста по-големи стойности, но отново е насочено движение. Искам да кажа че пазарните движения са едно цяло и е редно да се разглеждат като едно цяло, а не да се отделят едно от друго, защото именно тогава се създава едно състояние на неопределеност. Дали ще гледаш ези или тура на една монета, монетата си е едно цяло, не се отделя.
А опитните трейдъри знаят какво правят, а когато не знаят какво да правят, не го правят. Защото много често има ситуации поради намалена волатилност просто от скука да да пуснеш ордер. Това са състояния в които забравяш за себе си. Поражда се липса на самонаблюдение и усещане и на себе си и на пазара :)
Техниката в търговията е една много малка част от самата търговия. Качествата на търговеца са в пъти по-важни и те са тези които предразполагат към едно действие или друго :)

Това е интересен възглед. но ще те помоля да задълбочиш разсъжденията, за да мога да вникна по - добре. Всъщност се засягат в този пост няколко много сложни теми, които са свързани една с друга. Но аз сега ще се огранича поради липса на време. Относно това, че на 'пазара насочено движение има винаги, ако ще и да е 0.1 пипс на час'.

Това е не е ортодоксалното тълкуване, а то е: Разделянето на индикаторите на водещи и изоставащи и тяхното използване в зависимост от състоянието на пазара.

При едно пазарно състояние работят едни индикатори работят по един начин при друго по - друг начин ( напр. осцилаторите имат различно поведение при рейндж и при тренд, псцилатора при силен тренд нагоре ще си остане неограничено време в свръхкупено или свръхпродадено състояние и това не е сигнал за контрене на тренда,а съвсем друго е поведението на същия осцилатор при един широк рейндж). Разпознаването на състоянието обикновено зависи от опита на търговеце и непрекъснато се тренира.

Състоянието на неопределеност е дълбоката същност на пазарите.

Това, че пазарните състояния следва да се третират като цяло противоречи на основни начала в техическия анализ и следва да бъде много сериозно аргументирано.

Виж и интересния коментар на Wgann за отношението между risk/reward ratio и брой сигнали.

По принцип на този форум се дискутират различни теми и всички се кефят на възгледи противоречащи на взепризнатите начала и противоинтуитивни.

Аз лично имам свои възгледи по въпроса, които съм ги изложил по - подробно в един друг тред.
http://forexforum.bg/viewtopic.php?f=17&t=668&start=20
Вездесъщият Джон Ласт от Отбора на гадателите (алхимик)
Аватар
John Last

Мнениеот PAFICH » 02 Апр 2011, 21:16

Само искам да добавя нещо - едно мое твърдение.. Да вземем StochaStic осцилатора.. казва админа че има водещи (като цяло осцилаторите) и трендследващи индикатори... Стандартно на моята платформа стохастика има параметри 5 - 3 - 3 - бреиии много бърз - за водещ става но ако следваме тренд с него ще затворим позицията много бързо.. Добре ами ако го сменим с 15 - 5 - 5 за 4 часова кендълстик графика или пък 21 - 9 - 9 какво ще стане. Ще сме с тренда максимално дълго дори до връх/дъно ако се появи желаната от мнозина дивергенция.... Какво стана един бърз осцилатор - водещ индикатор се превърна в тренд следващ индикатор... Има много мнения и различни гледни точки в техническия анализ - мнооогоо!

П.П. Ласт наблюдавам ви - от 3 дена съм в този форум - правите ми голямо впечетление с теми за неща който не съм и чувал преди... Много полезни неща - ще опитам да взема максимума от вашите знания и дано някой ден ученика надмине учителя си - както Бъфет надминал своя ментор!!! :)
FoLLow Your DreamS ... Never Give Up ... Never Back DowN !!!!
LiFe Is too ShoRt to stay Like a FooL aNd do Nothing ! ! ! ! ! ! ! ! !
PAFICH

Бонус: 7.5 лв.
Благодарности: 3

Мнениеот Happy68 » 03 Апр 2011, 19:39

PAFICH написа:Само искам да добавя нещо - едно мое твърдение.. Да вземем StochaStic осцилатора.. казва админа че има водещи (като цяло осцилаторите) и трендследващи индикатори... Стандартно на моята платформа стохастика има параметри 5 - 3 - 3 - бреиии много бърз - за водещ става но ако следваме тренд с него ще затворим позицията много бързо.. Добре ами ако го сменим с 15 - 5 - 5 за 4 часова кендълстик графика или пък 21 - 9 - 9 какво ще стане. Ще сме с тренда максимално дълго дори до връх/дъно ако се появи желаната от мнозина дивергенция.... Какво стана един бърз осцилатор - водещ индикатор се превърна в тренд следващ индикатор... Има много мнения и различни гледни точки в техническия анализ - мнооогоо!

П.П. Ласт наблюдавам ви - от 3 дена съм в този форум - правите ми голямо впечетление с теми за неща който не съм и чувал преди... Много полезни неща - ще опитам да взема максимума от вашите знания и дано някой ден ученика надмине учителя си - както Бъфет надминал своя ментор!!! :)

А ка изглежда това: отпередляш тренда по трендследващите, а млизаш по водещите :smile:
Безплатен обяд няма!
Happy68

Мнениеот John Last » 03 Апр 2011, 21:02

Класика, заедно с мулти фрейм анализа по метода на трите прозореца.
Само, че аз:

Вместо тренд следващи индикатори ползвам класификационни алгоритми
Вместо осцилатори ползвам невронни мрежи
Вездесъщият Джон Ласт от Отбора на гадателите (алхимик)
Аватар
John Last

Назад към Водещи и Изоставащи индикатори