Правила и тяхното значение

Мястото за ежедневни дискусии. Текущи сделки и прогнози. Вижте как се прилагат техниките за анализ на forex пазара в реално време.

Правила и тяхното значение

Мнениеот Марио Димитров » 15 Апр 2011, 10:16

Заради един спор,бих искал да задам няколко въпроса на участниците в този форум.
Въпросите ми са следните:
Каква е ролята на правилата в една стратегия?
Могат ли те да се нарушават?
Вярвате ли в интуицията,респективно в интуитивна търговия?
Тълковен речник:
интуиция-усет, способност за несъзнателно проникване в същността на явленията,прозрение.
Търгувайте това, което виждате на графиките
Марио Димитров

Бонус: 322 лв.
Благодарности: 58

Re: Правила и тяхното значение

Мнениеот anonimen komardjia » 15 Апр 2011, 10:36

Рефлекс.

Преди месец/два запитаха един многоуважаван от мен човек (аз го смятам за спекулант, а той себе си за търговец): как го прави?
Отне му известно време да го дефинира.
Извода, който аз за себе си направих е, че правилата му са в главата построени в алгоритъм, който е известен главно на подсъзнанието му.

Рефлекс.
Аватар
anonimen komardjia

Мнениеот emonik » 15 Апр 2011, 10:48

Здравей Марио.Правилата са всичко в една стратегия.Нарушаването означава инпровизация с съмнителен ефект.Позволявасе на демо.Някои бърка опита с интуиция.Ако търговеца има доказала се в времето печеливша стратегия с ясни провила нему трябва нито интуиция нито импровизация.Скучно но печелившо.
Поздрави Емил
emonik

Бонус: 239.5 лв.
Благодарности: 9

Мнениеот vgc » 15 Апр 2011, 11:16

Марио Димитров написа:Каква е ролята на правилата в една стратегия?

Правилата спомагат за формирането на очакван достоверен резултатен модел и за определяне на съответен допуск за отклонение от него. Без модел не може да имаме адекватен контрол над поетия риск. Без контрол на риска следва фалит.

Марио Димитров написа:Могат ли те да се нарушават?

За можене - може, но резултатът е неконтролиран риск и следователно фалит.

Марио Димитров написа:Вярвате ли в интуицията,респективно в интуитивна търговия?

Силно вярвам в собствената си интуиция която от време на време ми носи безумна радост и разбира се предварително си предплащам за удоволствието :smile: - казано с други думи използването на интуиция е равно на непредвиден риск, което пък води рано или късно до фалит, но по пътя човек може да се забавлява подобаващо. За да съм съвсем ясен: интуитивната търговия е чудесно средство за убиване на времето и за забавление, но не и за нещо друго.
Форексът е полезен като ХОБИ
vgc

Бонус: 305 лв.
Благодарности: 89

Мнениеот fickata » 15 Апр 2011, 11:23

emonik написа:Здравей Марио.Правилата са всичко в една стратегия.Нарушаването означава инпровизация с съмнителен ефект.Позволявасе на демо.Някои бърка опита с интуиция.Ако търговеца има доказала се в времето печеливша стратегия с ясни провила нему трябва нито интуиция нито импровизация.Скучно но печелившо.
Поздрави Емил

Здравей Емо. Съгласен съм, че правилата трябва да се спазват, но едно правило може да отмени друго. Тоест, при силно волатилен пазар, не можем да очакваме правилата на дадена стратегия да ни носят постоянна доходност. Пазарът,менейки се постоянно ни задължава да меним стратегиите, закономерно правилата. Тук вече идва опита и бързината на нашият мозък, анализиращ случващото се. :smile:
Най-голямото престъпление е да се признаеш за виновен, за престъпление, което не си извършил.
Аватар
fickata

Мнениеот aienou » 15 Апр 2011, 11:33

fickata написа:Здравей Емо. Съгласен съм, че правилата трябва да се спазват, но едно правило може да отмени друго. Тоест, при силно волатилен пазар, не можем да очакваме правилата на дадена стратегия да ни носят постоянна доходност. Пазарът,менейки се постоянно ни задължава да меним стратегиите, закономерно правилата. Тук вече идва опита и бързината на нашият мозък, анализиращ случващото се. :smile:

+1 :hi:
Аватар
aienou

Бонус: 58 лв.
Благодарности: 10

Мнениеот anonimen komardjia » 15 Апр 2011, 11:36

Правилата са илюзия.

След изпълнението на поръчката оставаш сам със стопа си и надеждата, че сетъпа ще излезе, а правилата ти остават някъде зад гърба ти.

Има натрупване на сигнали, които те предразполагат към решение.
Правила бих казал, че няма.
Аватар
anonimen komardjia

Мнениеот fickata » 15 Апр 2011, 11:59

anonimen komardjia написа:Правилата са илюзия.

След изпълнението на поръчката оставаш сам със стопа си и надеждата, че сетъпа ще излезе, а правилата ти остават някъде зад гърба ти.

Изникна ми в главата образът на Василий Зайцев. :grin: :grin: :grin:
Най-голямото престъпление е да се признаеш за виновен, за престъпление, което не си извършил.
Аватар
fickata

Мнениеот BaBa_dJeVrIe » 15 Апр 2011, 13:33

anonimen komardjia написа:Рефлекс.

нещо като реакция ама от най бързите :grin:

anonimen komardjia написа:Правилата са илюзия.

надява се ефенди да резрешава АЗ да се съгласява наПЪЛНО :grin:
...тясната специализация в широкия смисъл на думата е широка идиотизация в тесния смисъл на думата...
Аватар
BaBa_dJeVrIe

Мнениеот phillips » 15 Апр 2011, 14:11

Марио Димитров написа:...Каква е ролята на правилата в една стратегия?...

правилата в една стратегия съществуват, за да се изпълняват... ако не се изпълняват, значи не се следва стратегията... ако не се следва стратегията, значи търговецът е слаб... и в дъглосрочен план не го чака нищо хубаво... приемам че за всички нас фалитът не е нищо хубаво :grin:

Марио Димитров написа:...Могат ли те да се нарушават?...

да се нарушават могат, но със съответните последствия... т.е. не трябва да се нарушават... нарушаването е признак на слабост, т.е. виж първи въпрос...

Марио Димитров написа:...Вярвате ли в интуицията,респективно в интуитивна търговия?...

за съжаление не базирам решенията си на вяра, само на числа.
в този смисъл, отговорът ми на този въпрос е: абсолютно да ;)

за последните 7 години (откогато имам печеливша статистика), "интуитивните" ми сделки са в пъти по-печеливши (като пари) от "неинтуитивните". при мен конкретното разделение е на леви и десни сделки (идва от ляво и дясно полукълбо), но смисълът е същия...
така че отговорът е твърдо да ;)... и за мен, разликата между добрите резултати (финансови) и отличните резултати е именно интуицията...
pink martini every day keeps the doctor far away
Аватар
phillips

Мнениеот Марио Димитров » 15 Апр 2011, 15:20

Стигнахме до следното.
От коментарите-повечето са съгласни,че трябват правила за всяка стратегия и че те не трябва да се нарушават.

Какво е интуиция-
(ж., само ед. Усет, способност за несъзнателно проникване в същността на явленията; прозрение.
Вярвам на интуицията си. Разбирам по интуиция. Женска интуиция.).

Всеки един от участниците в този форум,преполагам търгува съзнателно,с цел печалба.

Въпрос към philips:
Може ли,в съзнателна дейност като тази,да се прилага несъзнателно действие,с което да се нарушават предварително написани правила,предназначени за начина на изпълнение на тази дейност?

"за съжаление не базирам решенията си на вяра, само на числа."
Как в света на цифрите,се вписва стойността интуиция?

несъзнателно-
http://bg.wiktionary.org/wiki/%D0%BD%D0 ... 0%BD%D0%BE
Марио Димитров

Мнениеот Марио Димитров » 15 Апр 2011, 15:24

anonimen komardjia ,
Рефлекс- Непреднамерено реагиране на организма в отговор на външно влияние при участие на централната нервна система.
Синоними на непреднамерен
- неумишлен
- случаен
- непредвиден
- неволен
- машинален
- механичен
- механически
- автоматичен
- непредумишлен
- спонтанен
- импровизиран
- свободен
- непринуден
- естествен
- неочакван
- инцидентен
Интересни са и значенията на английски
http://bg.w3dictionary.org/index.php?q= ... 0%B5%D0%BD

Понеже знам,че много се бъзикаш,не ти приемам отговора :grin:
Марио Димитров

Мнениеот anonimen komardjia » 15 Апр 2011, 17:10

Марио Димитров написа:
Понеже знам,че много се бъзикаш,не ти приемам отговора :grin:

:grin:
------
Марио, къде са бъзици, къде са истина
-------
Сега ... може би, ако ми се прииска да напиша някой стих, бих се обърнал за синоними към въпросните източници. В нашия случай обаче разговора ни е от друго естество. В тази връзка бих си позволил да насоча вниманието ти към статии с подобен характер. Пример:

http://bulgarian-psychology.com/rechnik/termini3/317-usloven-refleks.html
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD_%D1%80%D0%B5%D1%84%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D1%85%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC

Схващаш ли мисълта ми ???

Всеки метод си има правила. Правилата са създават една система да функционира оптимално. У форексо, ако се създадат такива правила системата няма да функционира. Няма, защото купувачите не могат да съществуват без продавачите и обратно (т.е. при правила днес всички сме купувачи/продавачи) ..... поради това мога съвсем спокойно да кажа, че във форекса правила няма.
Сигнали има.

пп
не съм специалист по правилата в "ТОТО системите", за това по този въпрос отношение не се наемам да взема. :grin:

:smile:
Аватар
anonimen komardjia

Мнениеот John Last » 15 Апр 2011, 17:20

Бях чел, в една статия мисля, че центъра на мозъка, който е отговорен за интуицията е същия, който е и отговорен за емоциите, като тези на страха и алчността са водещи в търговията.

Аз също вярвам, че интуиуция има, но нейното приложение е така сложно, защото много често може да бъде заглушена както от страха така и от алчността, които се маскират като интуиция. В реални търговски условия в тази връзка интуицията изглежда един доста ненадежден подход и е на моменти.

По - почелившо ми се струва да се ползва интуицията да се създават системи. Там също интуицията е водеща.
Вездесъщият Джон Ласт от Отбора на гадателите (алхимик)
Аватар
John Last

Мнениеот S.Zhelev » 15 Апр 2011, 17:50

Най-големи загуби съм понасял, когато съм се осланял на интуицията си.

Обратното, най-добри печалби съм постигал, когато съм разчитал на стриктни правила. Емо го е казал добре - скучно, но печелившо.
Вземи forex бонус за участие във форума
Oбида или подигравка се наказва с бан. Всеки, който отговори на обида с обида също ще бъде баннат.
Аватар
S.Zhelev

Бонус: 196 лв.
Благодарности: 2

Мнениеот Марио Димитров » 15 Апр 2011, 17:58

Ок-имаме стратегия,изградена на:
1-Безусловен рефлекс. Вроден рефлекс.
Родил си се научен.
2-Условен рефлекс. Придобит рефлекс.
Гледал си пазара и си се научил.

Каква ли би била извадката от изследването на една такава система?

Дали водещи банки,фондове и организации,занимаващи се с такава дейност имат това изискване,при наемане на трейдъри?
Или ги търсят :
http://vbox7.com/play:a33f1a4b

Не-не мога да приема че сте сериозни :lol: :lol:
Ами тогава вярно-няма нужда да гледаш пазар,нищо.
Седиш си и щом те засърби ухото,според това дали е ляво/дясно -купуваш/продаваш .
За какво ли тогава гледаме модели,условия,закономерности.
ТА,ПА-индикатори,гяволии-когато е толкова лесно.
Борси,банки,специалисти.
Марио Димитров

Мнениеот bokogega » 15 Апр 2011, 18:26

anonimen komardjia написа:
Всеки метод си има правила. Правилата са създават една система да функционира оптимално. У форексо, ако се създадат такива правила системата няма да функционира. Няма, защото купувачите не могат да съществуват без продавачите и обратно (т.е. при правила днес всички сме купувачи/продавачи)

Ей в таз голема и кръгла кратуна,имало и мозок :grin: :grin: :grin: :wink:
П.П.Колко истина може да се каже само с 3-4 изречения,без да се влиза в подоробности :oops: :oops:
П.П.1Комарджи,защо,когато започна да пишеш с този ник,искаше да създадеш вчипитление,че си вълновик,а в последните ти постове,почна да си изпускаш ПАтрейдърските си познания.Защо си мисля,че това лице е познато и под друг ник,може и от близкато минало да е,незнам още ровя,да видим дали ще изровя нещо :grin: :grin: :grin: :wink:Дано Владимир Владимирович даде едно рамо :oops: :oops:
"Една от привилегиите на богатия е,че може да си позволи да бъде глупав по дълго време,отколкото бедния"
Аватар
bokogega

Бонус: 40 лв.
Благодарности: 16

Мнениеот alphaomega » 15 Апр 2011, 19:16

Абе трейдинга си е много особена работа. Всеки има различен поглед .
Аз например имам правила за неща които в никакъв случай НЕ трябва да правя когато търгувам. Всичко което не нарушава тези правила е позволено. Така че за мен нещата са 90% интуиция. По принцип когато скалпирам решението дали да вляза на позиция или не ми отнема не повече 4-5 секунди.
Правилата са важни защото предпазват от глупави грешки но според мен ако човек няма усет за пазара не става за трейдър. :wink:
Аватар
alphaomega

Бонус: 5 лв.
Благодарности: 1

Мнениеот ptj » 16 Апр 2011, 08:00

Тъй като много дускутирате все теми от рода на "Кое е по-важно кокошката или яйцето?" ще се опитам да изложа донякъде своите идеи за това как може да се търгува на форекс пазара.

Поне според моя опит добър трейдър не се става за ден, два или година. Аз успях да налучкам правилната посока едва след 3-тата година. Тогава открих дивергенциите на RSI(14), но в интерес на истината отначало не знаех, че и други са писали по-рано за тях. Може би тук е важно да подчертая, че тогава почти не бях чел техническа литература, а сега приемам тази тогавашна необременененост на съзнанието си за "+". Ако беше обратното може би щях да следвам нечии чужди и недотам ясни идеи. В началния си етап се занимавах с вълни на Елиот и макар сега да не вярвам в този апарат, той изигра съществена роля за моето разбиране на механизмите на пазара. По принцип той е един вид черна кутия, затова е най-добре сами да се опитате да потърсите своя граал за него. Според наблюденията ми курсовете се движат най-вече от възможноста за печалба прехвърляйки парични средства от една валута в друга. Целта обикновено е инвестиция във финансов инструмент номиниран в купената валута, а финализирането на операцията и връщането ни към базовата валута се очаква да донесе положителна курсова разлика (кери трейд). Понякога изненадващи геополитически или икономически резултати могат да подтикнат играчите към преждевремно закриване на позициите спрямо горната идея и тогава естествено се получава обратния процес на падане на курса на дадената валутна двойка (поскъпване на заемната валута). Споменатите два фактора са основния двигател на валутните двойки и следейки възможностите за тяхното реализиране може да реализираме печалба директно играейки само с курсови разлики (същността на форекса). Всъщност затова има значение бъдещата промяна на лихвения диференциал между две валути и каквото и да говорим, всичко останало във форекса е свързано само с него. Поради тази естествена причина пазара следи всички фактори касаещи евентуална негова промяна. Това формира пазарни настроения (очаквания) и всяко разминаване с тях води до движения в конкретната валутна двойка.

От друга страна може да оприличим пазара с едно първоначално гладко езеро, а новините с камъни с различна големина хвърляни в него. Естествения процес на образуване на вълни и тяхната големина и посока може да сравним с движението на курса валутните двойки. Попадането на новите камъни според техните големини и точно местоположение може да предизвика подвълни на вече съществуващите. В зависимост от силата и посоката им спрямо вече съществуващите, те могат да предизвикат или усилване или намаляне на вече съществуващите. Това е аналог на трендовете и техните подтрендове. Направих това отклонение не случайно. То е свързано с един от водещите принципи на вълновата теория на Елиот. Като цяло не я приемам, заради субективността и неопределността й, но не мога да си затворя очите пред гениалната и простота. Тя влезе в основата на моята технология за анализ на валутните двойки. И ето най- накрая стигнахме до правилата:

...(ще продължа по-късно)
ptj

Бонус: 5 лв.
Благодарности: 2

Мнениеот Марио Димитров » 16 Апр 2011, 11:38

Поствам резултат на стратегия-демо,forwad test.
Обяснявам-това е стратегия със сигнал за вход,противоположен за изход=нов вход.
Грийди ме попита дали съм сериозен,за таргета и стопа,когато показах негова сделка-стоят си като показание заради сорса.

Без човешка намеса.Изпълнение по правила!
Как би работила една такава система,ако се нарушават нейните правила,прилага се интуиция и се интерпретира според видяното на графиката и очакванията на трейдъра?
Дали резултатите ще са същите?

За всички,които писаха,че може да се използва интуиция и правилата да се променят,според пазарната ситуация,отговар ми е следния:

Една система е обвързана с правила,които не могат да се нарушават.
Нарушаването на правилата,значи че нямате система.

Правилата,хм-представете си пилот от формула едно,пуснат да кара по напълно непозната писта.
Дали на първия завой ще намали и ще го вземе внимателно,защото не знае какво има пред него,или ще го мине на пълна газ,защото интуицията му подсказва,че това е само високоскоростна крива?

Нямате система,следвате сигнали?

Следвате сигнали,които ви карат да взимате решения кое и как да променяте в хода на самата сделка,според интуиция и/или видяното на графиката,според пазарната ситуация,без това да е подкрепено с нито един аргумент(дали е правилно или не е),защото не е проверено дали статистически е така.
Защо не може да се провери интуицията,дали е правилно да се следва или не-защото не може да се опише,защото е несъзнателно действие,вследствие не зверенето пред графиките.

Нещо като да се ремонтира кола в движение??!!
Да взема завой със завързани очи = да използвам интуиция,или да не спазвам правила.
Да карам с пълна газ,разчитайки на рефлексите си.

Приятни почивки.

Не пречи да се поупражнявате в писане на обяснения,колко бъркам.
Прикачени файлове
forward test.rar
(8.65 KiB) 71 пъти
Марио Димитров

Следваща

• Подобни теми
    Автор
    Отговори

Назад към FOREX - ТЪРГОВИЯ С ВАЛУТА