Икономика и икономическа теория

Мястото за ежедневни дискусии. Текущи сделки и прогнози. Вижте как се прилагат техниките за анализ на forex пазара в реално време.

Re: Търговия с bitcoin и други криптовалути

Мнениеот aaangelll » 17 Юни 2017, 07:34

S.Zhelev написа:
ndimitrov73 написа:Както казах и аз, че плоския данък не донесе очакваните резултати по простата причина, че в България има високо ниво на курупция. Добре ни сравняваш с Румъния, но Румъния е на водещо място в Европа по борба с корупцията там е разликата.

Точно това казвам и аз. Само че не е само корупцията. Ако има тежка бюрокрация, дори да няма корупция, пак не е лесно. Ако няма квалифицирана работна ръка, ще идват инвеститори, на които им трябва неквалифицирана и нископлатена такава. Бавното правораздване (дори да няма корупция), политическата несигурност, демографските проблеми - всичко това прави България непривлекателна. Данъците имат значение, но то не трябва да се абсолютизира.

Напълно съм съгласен. Ето нещата който ни спъват.
1. Фрапантна и ненаказана корупция
2. Много тежка бюрокрация, което е свързано с корупцията. За да станат нещата трябва да дадеш
3. Бавно и двойствено правораздаване, пак е свързано с точка 1
4. Поставяне на личните интереси, над интересите на държавата от политиците и висшите чиновници.
aaangelll

Бонус: 936.5 лв.

Re: Икономика и икономическа теория

Мнениеот K_W » 17 Юни 2017, 08:32

Корупцията я има навсякъде. Навсякъде на юг и на изток от нас тя е в по-големи размери. В западните държави също я има но е на по-високите етажи. Нещата при обществените поръчки в Европа не стават много по-различно, само комисионните са по-малки.

Както кзваше един холандец с който работех преди "В България най-хубавото, е че от корупцията може да се възползва и обикновения гражданин" :grin:

Аз смятам, че трябва да се оплакваме по-малко защото си живеем чудесно в БГ и имаме много повече от по-голямата част от света.

Желев ти май пътуваш често, не знам по какви дестинации но предполагам си видял за какво става дума.

Тази година аз успях да посетя някои места в Азия и Африка. Само ще кажа, че затвърдих впечатленията си и съм сигурен, че всеки който попътува малко повече извън ЕС ще осъзнае, колко е привилегирован да е българин и европеец.

Не казвам, че всичко е идеално, има какво да се желае, но се движим в правилната посока и то с добри темпове.
Аватар
K_W

Бонус: 439.5 лв.
Благодарности: 37

Мнениеот jssj » 17 Юни 2017, 08:52

Така е Кирчо! Много неща се промениха през последните 27 години. ... И главата вече не е в пясъка. :lol:

15109398_1346048165427114_6313611359568841109_n.jpg
15109398_1346048165427114_6313611359568841109_n.jpg (47.94 KiB) Прегледано 235 пъти
http://www.forexjssj.com
"Ваша жизнь на 10% зависит от того, что с вами происходит, и на 90% от того, как вы реагируете на эти события."
jssj

Бонус: 482.5 лв.
Благодарности: 112

Мнениеот aaangelll » 17 Юни 2017, 09:37

jssj написа:Така е Кирчо! Много неща се промениха през последните 27 години. ... И главата вече не е в пясъка. :lol:

15109398_1346048165427114_6313611359568841109_n.jpg

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Хубава карикатура. :wink: А и алегория :wink:
aaangelll

Бонус: 936.5 лв.

Мнениеот bvg » 17 Юни 2017, 10:08

S.Zhelev написа:
Само едно нещо пропускаш. Всеки има избор. Може да живее в на спокойствие и тишина в някое селце, може да живее в столицата, може да живее в областен град. Е, множеството хора явно предпочитат столиците, където имат най-добър достъп до стоки и услуги.

Играл ли си монопили като дете? Как завършва всяка игра?
bvg

Бонус: 157 лв.

Мнениеот S.Zhelev » 17 Юни 2017, 10:32

K_W написа:Аз смятам, че трябва да се оплакваме по-малко защото си живеем чудесно в БГ и имаме много повече от по-голямата част от света.

Желев ти май пътуваш често, не знам по какви дестинации но предполагам си видял за какво става дума.

Тази година аз успях да посетя някои места в Азия и Африка. Само ще кажа, че затвърдих впечатленията си и съм сигурен, че всеки който попътува малко повече извън ЕС ще осъзнае, колко е привилегирован да е българин и европеец.

Не казвам, че всичко е идеално, има какво да се желае, но се движим в правилната посока и то с добри темпове.

Ако се сравняваме със страни от Африка и Азия - да, каквото и да си говорим, България е бяла държава. Дали темповете на развитие са добри - твърдо не. БВП на глава от населението е същия като през 2008 г. Това е загубено десетилетие. За същото време БВП на глава от населението в Китай се е удвоил.

Това са и моите впечатления от Азия - млади, динамични общества с огромен потенциал, който тепърва ще се развива. Там да работиш по 12 часа на ден и да живееш в една стая с жената и трите си деца си не е никакъв проблем. Европа е като луксозен старчески дом, обитаван от щастливи старци, които не намират смисъл да си дават много-много зор и предпочитат да се радват на живота сред архитектурните паметници от 19 век.

Това са фактите. Мен няма кой да ме обвини в мрънкане, бих казал, че си се справям доста добре. Но щом се отнася до икономическото развитие на обществото ни като цяло, статистиката показва нещо съвсем различно.
Oбида или подигравка се наказва с бан. Всеки, който отговори на обида с обида също ще бъде баннат.
Аватар
S.Zhelev

Бонус: 290 лв.
Благодарности: 2

Мнениеот S.Zhelev » 17 Юни 2017, 10:37

bvg написа:
S.Zhelev написа:
Само едно нещо пропускаш. Всеки има избор. Може да живее в на спокойствие и тишина в някое селце, може да живее в столицата, може да живее в областен град. Е, множеството хора явно предпочитат столиците, където имат най-добър достъп до стоки и услуги.

Играл ли си монопили като дете? Как завършва всяка игра?

На теб от монополи ли ти е формирало икономическите разбирания? Малко по-сериозно - ако може. Без числа и икономически параметри разговорът става безмислен.
Oбида или подигравка се наказва с бан. Всеки, който отговори на обида с обида също ще бъде баннат.
Аватар
S.Zhelev

Мнениеот bvg » 17 Юни 2017, 11:18

още не сте узряли за очевидни неща, числата няма да ги разберете.
bvg

Мнениеот jssj » 17 Юни 2017, 11:45

Индонезия праща много поздрави на Африка. :smile: Лукс, суета и .... мизерия. Две в едно.Природата обаче си я бива. /Всички прилики с България не са случайни, дори и маймуните са се научили да преджобват туристите.Казват,че било придобито от средата социално поведение. / :lol:

Bali.png
Bali.png (239.13 KiB) Прегледано 199 пъти
"Ваша жизнь на 10% зависит от того, что с вами происходит, и на 90% от того, как вы реагируете на эти события."
jssj

Мнениеот Liberty1791 » 17 Юни 2017, 11:48

От известно време следя форума, но този тази тема ме провокира да се регистрирам.
Първо за растежа на Румъния - факт, обаче сериозна част от него е за сметка на бюджетен дефицит. От 2008 до сега дълга им е нарастнал над 3 пъти. За сравнение нашият също е нарастнал, но значително по малко. Естествено борбата с корупция помага, стига да не се превърне в лов на вещици и да се използва за разправа с политически опоненти.

По отношение на данъците и "справедливостта". Изключително съм изненадан, че във форум, който се предполага че е за хора с интерес към финансовите пазари има открити фенове на марксизма и комунизма.

bvg, осъзнаваш ли, че ако идеята ти за 99.5% данък върху големите компании беше факт, то е почти сигурно, че днес нямаше да можеш да пишеш във форуми и това не се остася специално за теб, а за всички останали. Сам се сети защо. Елиминираш ли стимула за печалба, се елиминира и стимула за развитие. Има причина комунистическите общества да са най-изостанали и да тънат в мизерия. Вместо да даваш смешни примери с монополи, където условията са точно обратното на свободен пазар, нека погледнем реални примери - Венецуела и Чили. Венецуела пое по пътя на тежкия социализъм и в момента хората там тънат в мизерия, храна липсва по супермаркетите, инфлацията гони четирицифрени стойности на годишна база. В същото време това е най-богатата страна на петролни залежи в света!
От другата страна Чили - страна, която успя да се спаси от комунизма, има висока лична свобода, частната собственост се уважава, данъчната тежест е сравнително ниска. Чили е най-бързо развиващата се икономика в Южна Америка.
Друг пример, който няма нужда от обяснения - Северна и Южна Корея. При равен старт от пълна мизерия през 50-те години на XX век, виж кой къде е сега.

Плоският данък е най-"справедлив", до колкото въобще може данъците да бъдат справедливи. Причината за това е, че всеки плаща равен дял от дохода си. Прогресивните данъци наказват точно частта от населението, която движи прогреса - с идеите си и предприемаческият си дух.
Liberty1791

Бонус: 6 лв.

Мнениеот bvg » 17 Юни 2017, 12:08

Liberty, тук не говорим за комунизъм, а за икономика която вече е много близо до монополизъм. Всъщност точно това помага на комунизма през 20 век застрашително да навлезе и в 17 век да се зароди във Франция, защото всички блага са били концентрирани в т.н. аристокрация, която е съставлявала под 1% от населението.

Много е жалко че мериш качеството на живот във възможности за писане във форуми, социални мрежи, смартфони или бмв-та. Много е трудно да осъзнаеш още колко неща ще бъдат открити, но това кара ли те да се чувстваш зле, да си подтиснат или нещастен, защото в момента ги нямаш, същото е и с хората живяли преди 20 години, отсъствието на интернет не ми е пречило да си намирам други интересни занимания.

Държавите са абдикирали от районите с население под 4000 души на кв. км и отказват да развиват инфраструктурата им, образованието, болници, охрана. За тва всички селяндури ми се домъкнаха и ги чакам по 2 часа на ден в задръствания или ако избера да се движа в метрото да ми се отъркват от чатала. Сутрин хората които пътуват за работа в метрото, пътуват при условия в които са карали евреите към концлагерите. Това че технологиите се развиват не подобряват комфорта ни, само ни помагат да работим на още по-бързи обороти, като във филма на Чарли Чаплин модерни времена.
bvg

Мнениеот jssj » 17 Юни 2017, 12:24

За Чили и Венецуела можете да се консултирате със Наоми Клайн. Нейната книга " Шоковата доктрина " сме я обсъждали още преди три години в този форум. http://solidbul.eu/?p=7262

Никой тук не е срещу пазарната икономика, и не иска връщане на комунизма, а само да не се абсолютизират нещата. Политкоректното говорене сега, много прилича на безрезевната подкрепа за правата линия на " партията " преди.
jssj

Мнениеот Liberty1791 » 17 Юни 2017, 12:42

bvg написа:Много е жалко че мериш качеството на живот във възможности за писане във форуми, социални мрежи, смартфони или бмв-та. Много е трудно да осъзнаеш още колко неща ще бъдат открити, но това кара ли те да се чувстваш зле, да си подтиснат или нещастен, защото в момента ги нямаш, същото е и с хората живяли преди 20 години, отсъствието на интернет не ми е пречило да си намирам други интересни занимания.

Нима твърдиш, че хората преди 100 години са имали по-високо качество на живот, понеже не са имали достъп до Интернет и други стоки/услуги, които днес се приемат за даденост? Представи си свят, където няма електричество, канализация, не можеш да осъществиш контакт с никой, който се намира на повече от няколко километра от теб, няма лекарства и медикаменти, с които човек да се лекува, липсва апаратура за диагностика на болести и т.н. В Праисторията човешкият живот е имал средна продължителност 18 години. Сега е над 4 пъти по-висока и продължава да расте. Причината за това е именно технологичното развитие на човечеството.
И тук идва момента с откритията. Факт е, че не всеки може да си позволи всяка стока и услуга, която желае. Това е и напълно невъзможно - икономиката е именно наука, която се занимава с разпределението на иначе оскъдните ресурси. Огромното предимство на развития свят, където пазарът е що-годе свободен е именно възможността да се изкачиш по социалната стълба до високите етажи. Естествено за това се изисква талант, хъс и упоритост. Много от милиардерите в САЩ са self-made. Това да си подтиснат и нещастен от чуждите постижения, за съжаление е заложено в характера на много хора. От там идва и комунизма. Не е важно на мен да ми е добре, важното е на Вуте да му е зле. Хората, които успяват не са тези, които завиждат и гледат да отнемат чуждото благо, а тези, които вземат пример от чуждият успех и се стараят да приложат принципите на вече успели хора.

Държавите са абдикирали от районите с население под 4000 души на кв. км и отказват да развиват инфраструктурата им, образованието, болници, охрана. За тва всички селяндури ми се домъкнаха и ги чакам по 2 часа на ден в задръствания или ако избера да се движа в метрото да ми се отъркват от чатала. Сутрин хората които пътуват за работа в метрото, пътуват при условия в които са карали евреите към концлагерите. Това че технологиите се развиват не подобряват комфорта ни, само ни помагат да работим на още по-бързи обороти, като във филма на Чарли Чаплин модерни времена.

Проблеми с придвижването нямат нищо общо със свободния пазар, а с голямата концентрация на хора. Сигурен съм, че и в Пхенян има блъсканици в автобусите. Само дето там освен да ползваш автобус нямаш много избор. В свободният свят можеш да избираш между повече видове транспорт, включително личен. Винаги имаш и избор да се преместиш на по тихо и спокойно място, ако животът в големия град не ти харесва.
По-бързи обороти не е точната фраза. По ефективно е много по точно. Производителността на труда нараства с много бързи темпове в края на XX и началото на XXI век именно благодарение на технологиите. Това прави все повече продукти и услуги достъпни за по широк кръг хора. В първата половина на XX век притежанието на автомобил се е считало за изключителен лукс, сега се приема за даденост. Образованието никога не е било по-достъпно. В Интернет има безброй ресурси с безплатен достъп, включително лекции от топ университетите в света.

По отношение на монополите. До голяма степен те са възможни именно благодарение на държавата. Субсидирането на дадени отрасли и специалните протекции за определени компании противоречат на принципите на свободния пазар. Колкото повече разрешителни се изискват за даден бизнес, толкова по-висок е шанса за формиране на бизнеси с протекция в съответния отрасъл. Ако приемем, че при свободен пазар се формира монопол, то това означава, че никой друг не може да предложи дори близки по конкурентноспособност стоки/услуги. Пазарът не е нещо абстрактно - пазарът са всички хора.
Liberty1791

Мнениеот Liberty1791 » 17 Юни 2017, 12:51

jssj написа:За Чили и Венецуела можете да се консултирате със Наоми Клайн. Нейната книга " Шоковата доктрина " сме я обсъждали още преди три години в този форум. http://solidbul.eu/?p=7262

Никой тук не е срещу пазарната икономика, и не иска връщане на комунизма, а само да не се абсолютизират нещата. Политкоректното говорене сега, много прилича на безрезевната подкрепа за правата линия на " партията " преди.

Наоми Клайн бие яко на марксизъм, както и този сайт солидарна България, между другото. Солидарността и щедростта с чужди пари е най-лесна.
Че има проблем със съвременната финансова система е факт, но това не е свободния пазар! Проблемът е паричната система. Когато ЦБ може да емитира неограничено количество пари, кеоте води до кредитна експанзия, през определен от време има балони, които се пукат. Повече за това тук https://mises.org/library/austrian-busi ... xplanation
Liberty1791

Мнениеот S.Zhelev » 17 Юни 2017, 12:53

jssj написа:Никой тук не е срещу пазарната икономика, и не иска връщане на комунизма, а само да не се абсолютизират нещата. Политкоректното говорене сега, много прилича на безрезевната подкрепа за правата линия на " партията " преди.

jssj, напълно съм съгласен за това. Политкоректното говорене е нов болшевизъм. Но решението на съществуващите проблеми не е 99% данък, а конкретни политики и механизми, които да стимулират предприемчивостта и иновациите.
Аватар
S.Zhelev

Мнениеот K_W » 17 Юни 2017, 16:21

Liberty1791 написа:
bvg написа:Много е жалко че мериш качеството на живот във възможности за писане във форуми, социални мрежи, смартфони или бмв-та. Много е трудно да осъзнаеш още колко неща ще бъдат открити, но това кара ли те да се чувстваш зле, да си подтиснат или нещастен, защото в момента ги нямаш, същото е и с хората живяли преди 20 години, отсъствието на интернет не ми е пречило да си намирам други интересни занимания.

Нима твърдиш, че хората преди 100 години са имали по-високо качество на живот.........

Точно така е аз се учудвам дори, че трябва да пишем такива неща, не е ли очевидно...

Между другото преди няколко месеца нямаше какво да правя един уикенд и реших да се разходим до селата около подбалканския път. Не бях минавал от там години и останах много приятно изненадан, доста европейски пари е глътнал района. Нови пътища , боядисани шарени бордюри стегнати къщи реновирани училища. Има доста места, които се развиват. Често карам оффроу в районите около София, Перник, Радомир. Пълно е с малки селца с все по добре поддържани къщи, спретнати чисти огради, нови изолации и дограма. Това говори не само, че хората имат повече пари, смятам, че и мисленето се променя. Грозното, занемареното, порутеното, мърлявото става все по-малко.

Желев това дали се справяш добре или не няма отношение към мрънкането. Аз имам приятели милионери, които не спира да мрънкат и да се оплакват колко е зле положението. Мрънкането си е стейт ъф майнд.

Наскоро чух и една интересна теория затова защо сме такива мрънкачи.Теорията, е че всичко идва от православието. В православието има два типажа Герои и Мъченици. Средно положение няма.
Аватар
K_W

Бонус: 439.5 лв.
Благодарности: 37

Мнениеот bvg » 17 Юни 2017, 22:26

Liberty1791 написа:

Нима твърдиш, че хората преди 100 години са имали по-високо качество на живот, понеже не са имали достъп до Интернет и други стоки/услуги, които днес се приемат за даденост? Представи си свят, където няма електричество, канализация, не можеш да осъществиш контакт с никой, който се намира на повече от няколко километра от теб, няма лекарства и медикаменти, с които човек да се лекува, липсва апаратура за диагностика на болести и т.н. В Праисторията човешкият живот е имал средна продължителност 18 години. Сега е над 4 пъти по-висока и продължава да расте. Причината за това е именно технологичното развитие на човечеството.
И тук идва момента с откритията. Факт е, че не всеки може да си позволи всяка стока и услуга, която желае. Това е и напълно невъзможно - икономиката е именно наука, която се занимава с разпределението на иначе оскъдните ресурси. Огромното предимство на развития свят, където пазарът е що-годе свободен е именно възможността да се изкачиш по социалната стълба до високите етажи. Естествено за това се изисква талант, хъс и упоритост. Много от милиардерите в САЩ са self-made. Това да си подтиснат и нещастен от чуждите постижения, за съжаление е заложено в характера на много хора. От там идва и комунизма. Не е важно на мен да ми е добре, важното е на Вуте да му е зле. Хората, които успяват не са тези, които завиждат и гледат да отнемат чуждото благо, а тези, които вземат пример от чуждият успех и се стараят да приложат принципите на вече успели хора.

Проблеми с придвижването нямат нищо общо със свободния пазар, а с голямата концентрация на хора. Сигурен съм, че и в Пхенян има блъсканици в автобусите. Само дето там освен да ползваш автобус нямаш много избор. В свободният свят можеш да избираш между повече видове транспорт, включително личен. Винаги имаш и избор да се преместиш на по тихо и спокойно място, ако животът в големия град не ти харесва.
По-бързи обороти не е точната фраза. По ефективно е много по точно. Производителността на труда нараства с много бързи темпове в края на XX и началото на XXI век именно благодарение на технологиите. Това прави все повече продукти и услуги достъпни за по широк кръг хора. В първата половина на XX век притежанието на автомобил се е считало за изключителен лукс, сега се приема за даденост. Образованието никога не е било по-достъпно. В Интернет има безброй ресурси с безплатен достъп, включително лекции от топ университетите в света.

По отношение на монополите. До голяма степен те са възможни именно благодарение на държавата. Субсидирането на дадени отрасли и специалните протекции за определени компании противоречат на принципите на свободния пазар. Колкото повече разрешителни се изискват за даден бизнес, толкова по-висок е шанса за формиране на бизнеси с протекция в съответния отрасъл. Ако приемем, че при свободен пазар се формира монопол, то това означава, че никой друг не може да предложи дори близки по конкурентноспособност стоки/услуги. Пазарът не е нещо абстрактно - пазарът са всички хора.

най-големия принос за продължителността на живота идва от откриването на ваксините и антибиотиците, които не са космически технологии и +/- 20 години щаха да бъдат открити, от всяка страна която е имала университет. Втория и третия показател са ниския стрес и културата на хранене. Всъщност кубинците са една позиция пред американците по продължителност на живот. Това как ще го обясниш? Последните 150 години, данъците от 10% са стигнали 50+% в повечето развити държави, в някои скандинавски страни достигат 75% Коя е следващата стъпка? 100? Та тези хора какъв стимул имат да работят? Заплата 10'000€ , чисто след данъци, мита, акцизи и ДДС 2500€
bvg

Мнениеот ndimitrov73 » 18 Юни 2017, 00:20

А замислялили сте се, че в природата има баланс. Човек трябва да знае когато печели нещо, какво губи и обратно когато губи какво печели. Как мислите с новите технологии и увеличаването продължителността на живот до кога ще стигнат ресурсите на нашата красива планета. Парниковия ефект е налице и са налице и климатичните промени и катаклизмите. Въпрос на време е до кога ще оцелее планетата. Въпроса е ще може ли да се намери алтернатива на нашата планета и ще можем ли да напуснем навреме загиващата планета "Земя" това е въпроса. Ще дойде време да се замислим заслужаваше ли си цената която платихме за тези технологии. Две качества на човека винаги съм казвал нямат граница: Глупоста и алчността.

http://vremeto.dir.bg/news/prolet-klima ... d-25930375

Да видим новите технологии ще решат ли проблемите които описах по-горе.
Аватар
ndimitrov73

Бонус: 155 лв.

Мнениеот i6On » 18 Юни 2017, 20:13

опитваме се да намерим някакви окончателни отговори, а истината е, че такива липсват. живял съм и в нашия соц., в момента живея и в европейска демокрация, с тягостно дясно-екстремистко минало, и трябва да ви кажа, че като се отдалечиш и опиташ да разгледаш общата картинка, всичко е същия шит.
управлява ме дясна партия, а корупционните скандали на най-висшо ниво не секват. работата е там, че цялата система е прогнила.
нужни са ни не нови идеологии, партии, политици, а нова, различна форма на управление.
някой по-горе писа за селф мейд милионерите.
не познавам такива, може и да има.
знам обаче за много боклуци, забогатели от обществени "поръчки" и бъркали яко в държавните каси. за щастие, поне тук, по-голямата част от тази измет излежава ефективни присъди.
ами щатите? колко сгради са вдигнати с помощта на нелегални мексиканци? нали се сещате, кой ощетява икономиката им по този начин и в кой джоб е потънала разликата? селф мейд - как ли пък не!
в живота си не бях и помислял да гласувам за социалисти, обаче тукашните десни успяха да ме отвратят от всяка дясна форма на управление.
както казах, всичко е същия шит, сменени са само позициите.
нека не оплюваме социалните политики. даваме за ужасен пример Венецуела, без да сме изцяло запознати със ситуацията - а нищо не е толкова просто, колкото изглежда отстрани - та даваме за пример Венецуела, но забравяме за Китай, който е световна икономическа сила, а също така и за сполучливите социални политики на скандинавските държави.
няма нищо лошо в едно по-равноправно разпределяне на благата! само трябва да се поизчистят бъговете, които позволяват на всякаква мързелива паплач да надиграе системата. а това едва ли е толкова трудно, стига да е налично желанието.
i6On

Бонус: 11 лв.

Мнениеот p_dim » 18 Юни 2017, 22:12

Liberty1791 написа:От известно време следя форума, но този тази тема ме провокира да се регистрирам.
Първо за растежа на Румъния - факт, обаче сериозна част от него е за сметка на бюджетен дефицит. От 2008 до сега дълга им е нарастнал над 3 пъти. За сравнение нашият също е нарастнал, но значително по малко.
...

Леко подвеждащо. Дългът на Румъния (като процент от БВП) е нарастнал от 2008г до сега с 24.4% (от 13.2% до 37.6% в момента) и си е напълно в нормите! А нашия (БГ) е около 27% или десетина процента по-нисък от румънския, никаква "огромна" разлика не виждам. А и дълг/БВП под 40% си е цветя и рози за всяка държава. Така че напредъка на Румъния в сравнение с нас напълно оправдава повишението на бюджетния дефицит, според мене.
А какво да кажем за Белгия, която е с 114.55% дълг, ама за това не се говори защото не върви да се разчува, че Брюксел, символа на обединена Европа е скъсал панталона :lol:

Liberty1791 написа:Плоският данък е най-"справедлив", до колкото въобще може данъците да бъдат справедливи. Причината за това е, че всеки плаща равен дял от дохода си. Прогресивните данъци наказват точно частта от населението, която движи прогреса - с идеите си и предприемаческият си дух.

От индивидуална гледна точка ниския плосък данък изглежда най-изгоден. Но от национална, в смисъл за държавата като цяло да е в полза на просперитета, няма по-добър от прогресивно нарастващия данък. При ниския плосък данък в хазната няма от къде да влезнат достатъчно пари за да се дадат добри заплати на лекари, учители, полицаи и т.н. на хората които видимо нищо не "произвеждат" но от тях пряко зависи просперитета на нацията и така наречения "стандарт на живот" в съответната държава. Писал съм го и други пъти: в белите държави където ще видиш хората да ходят усмихнати и наперени по улиците, няма плоски данъци. С плоския данък само привидно ще минеш тънко. Като ти потрябват медицински услуги и знаеш че държавните не вършат никаква работа, ще отидеш в частна клиника и ще платиш дебело. Като ти разбият склада на фирмата и те окрадат и знаеш че полицая с 600лв заплата няма да си мръдне пръста въобще да търси крадците, ами само ще документира "случката", ще си наемеш частна охранителна фирма за да спиш спокойно и т.н. Дали си спестил от данъци? Ами май - не. Може да минеш тънко ако да кажем си в IT сектора и целия ти бизнес е в лаптопа и само него трябва да опазиш, ама не всички са така. Ниският плосък данък обрича държавата на прошленотия и я вкарва в омагьосан кръг от който няма измъкване. Кадърните ще бягат, корупцията ще цъфти, няма от къде да дойде оправия.
Бързам да уточня, че под прогресивен данък разбирам от 10% до 25% таван, с добро ниво на необлагаемия минимум. Изобщо не говоря за щуротии като 95% данък. Само така могат да се съберат повече пари "безболезнено", а за големите мултинационални компании е ясно че ако искат, нищо няма да платят каквато и да е ставката. Те ще си преточат печалбата в държавата където им най-изгодно да платят данъци, пък и частни споразумения си сключват с правителствата, както например стана ясно за Епъл и Ирландия.
Разбира се сам по себе си прогресивния данък с нищо не гарантира просперитет на държавата където се прилага, защото колкото и данъци да се съберат, като се харчат на принципа "едни наши хора тука трябва да вземат едни пари", то резултата ще е ясен. Като се плащат милиарди долари за ядрена централа (Белене) технологията за която е била морално остаряла още към деня на подписване на сделката, само за може някои хора да си вземат комисионните (па после и правнуците на раята да плащат), каквато и ще да е данъчната ставка - с нищо не променя нещата. Толкова за данъците, че стана много дълъг поста.
Аватар
p_dim

Бонус: 104.5 лв.
Благодарности: 22

ПредишнаСледваща

Назад към FOREX - ТЪРГОВИЯ С ВАЛУТА