Справяне със загубите във форекса

Мястото за ежедневни дискусии. Текущи сделки и прогнози. Вижте как се прилагат техниките за анализ на forex пазара в реално време.

Справяне със загубите във форекса

Мнениеот good mood » 06 Авг 2016, 11:53

Здравейте. Както знаете загубите са неизбежна част от валутната търговия и каквото и да си говорим те винаги ни носят неприятни емоции. При мене специално обаче това е ужасен проблем и търсейки отчаяно помощ пускам тази тема. Надявам се вие да споделите вашия подход за справяне със загубите. Определено всяка нова техника и тактика ще е полезна за повечето участници във форума. Но да кажа с две думи как се случва при мен? Няма да говоря с конкретни суми, защото това е много относително. Ще спомена принципа. Започвам и обикновено в началото печеля добре. Това ми създава отлично настроение и импулс за още и още успешни сделки. Обаче идва определен момент, когато надценявам положението и идват големи загуби. Неприятно. Много неприятно. Все пак в сметката ми са останали повече пари от началото, често в пъти повече. За съжаление положителната емоция я няма и инерцията вместо към нови печалби ме води по стръмната урва на загубите. Вече не мисля какво ми е останало като печалби, а се ядосвам за загубеното и не само че търся начини да си го върна, но искам това да стане с една-две сделки едва ли не. Това води до влизане в поръчки с огромен риск, страх, треперене, нерви и нови загуби или в най-добри случай тъпчене на място. От сряда съм така - спечеля 180 долара, после загубя 150, после пак печалба и пак загуба и т.н. Изобщо излизам от баланс и се губи удоволствието от търговията, а без него няма смисъл. Мога да споделя още много неща, но доста се разпрострях и сега оставям за вашето мнение по този интересен проблем. :wink: :grin:
good mood

Бонус: 57.5 лв.

Re: Справяне със загубите във форекса

Мнениеот audia6 » 06 Авг 2016, 12:14

Знам това чуство примерно имаш 100лв. от тея 100лв. правиш 250лв. радостен си търгуваш търгуваш стават 1000 след това прекаляваш с обема-а и ако не ти е всичко в сметката(късметлия си) оставаш с 300лв., но вместо да си радостен чустваш се кофти, но какво ще стане ако загубиш всичко, което си инвестирал (пърованачалните 100лв), тогава слагаш още пари, за да избиеш пак тези 100лв. депозираш пще 100 губиш ги след това още 100 пак ги губиш и ето, че накрая с последните 100 идва твоя момента хващаш тренда избиваш всички загуби (500лв.) и даже печелиш 300лв. отгоре същата ситуация като в началото, само че сега си радостен, а преди нещастен. Като цяло това ми се случи в последната седмица не споменавам точните цифри, тъй като те са различни за всеки, но принципа е един и същ :)
На света две марки автомобили и те са Мерцедес и всички останали!
$50 Forex No Deposit Bonus Phone Verification only | Easy Directory Submission
audia6

Бонус: 112.5 лв.
Благодарности: 2

Мнениеот emonik » 06 Авг 2016, 12:28

Здравей good mood , отговор на твоя въпрос е правилно управление на капитала . Другия ти проблем е претъргуване . Аз търся една печеливша сделка на ден и спирам , ако толкова ми се търгува имам и демо сметка . Вчера имах два ударени стопа , от третата получих печалба по голяма от предвидената . И тая работа с сто лева не става .
emonik

Бонус: 249 лв.
Благодарности: 9

Мнениеот emonik » 06 Авг 2016, 12:39

http://www.varchevbrokers.com/%D0%BF%D0 ... %80%D0%B8/
Това ми излезе първо , сигурно има още статии по въпроса .
emonik

Мнениеот good mood » 06 Авг 2016, 12:48

emonik написа:Здравей good mood , отговор на твоя въпрос е правилно управление на капитала . Другия ти проблем е претъргуване . Аз търся една печеливша сделка на ден и спирам , ако толкова ми се търгува имам и демо сметка . Вчера имах два ударени стопа , от третата получих печалба по голяма от предвидената . И тая работа с сто лева не става .

Знаеш ли какво се получава? В началото търгувам по-спокойно и умерено. Когато обаче се получи загуба аз бързам да я "избия" и ми тежи като воденичен камък.
Уж съм мързел, но в такива моменти се проявявам като луд работохолик. Дори сега тия събота и неделя ми се виждат черни, защото аз мисля само как да се върна на печелившия път във форекса и нищо друго не ме интересува. Може би не умея да губя. Как се възпитава това качество, мамка му? :( :o :oops:
good mood

Мнениеот emonik » 06 Авг 2016, 13:05

Вчера писа че си професионалист , а това което описваш съм го изживявал и аз но в началото . С течение на времето и натрупване на някакъв опит разбираш че не може да си сто процента прав , но не може и постоянно да грешиш дори да търгуваш на случаен принцип . Ако управляваш правилно капитала си и имаш стратегия много трудно ще излезеш на загуба . Дори в началото да имаш няколко ударени стопа , това не трябва да те притеснява , капитала трябва да е разчетен така че сметката да издържи до печеливша сделка . Проблема ти е в главата и само ти можеш да го решиш .
emonik

Мнениеот good mood » 06 Авг 2016, 13:31

emonik написа:Вчера писа че си професионалист , а това което описваш съм го изживявал и аз но в началото . С течение на времето и натрупване на някакъв опит разбираш че не може да си сто процента прав , но не може и постоянно да грешиш дори да търгуваш на случаен принцип . Ако управляваш правилно капитала си и имаш стратегия много трудно ще излезеш на загуба . Дори в началото да имаш няколко ударени стопа , това не трябва да те притеснява , капитала трябва да е разчетен така че сметката да издържи до печеливша сделка . Проблема ти е в главата и само ти можеш да го решиш .

Професионалист съм, защото само с това се занимавам и друга професия нямам. Да не навлизаме в лични подробности защо така ми се е получило. Знаеш ли кое ме дразни най-много? Имам чувството, че нямам грам късмет във форекса. Верно че късмета не трябва да е водещ, но е обезсърчително когато с много труд и денонощно киснене пред графиките натрупаш печалби после загубите да идват с лекота почти от нищото. Например вчера избързах с късите при евро/долар и една минута преди 15.30 часа те ми бяха на 3 пипса загуба. Не исках да ги затварям, но и слагането на стопове в такива моменти е глупаво, защото може да се получи гап и съответно слипидж над 50 пипса. Затова просто отворих обратна поръчка, за да огранича загубата до 3 пипса. Последва як спад и ако се бях въздържал от тази поръчка щях да гушна добра печалба, но как мога да бъда сигурен? Другия вариант беше шиш нагоре и съответно фалит. :grin: :lol: :wink:
good mood

Мнениеот emonik » 06 Авг 2016, 13:51

Най вероятно нямаш ясна стратегия а действаш по интуиция . Влизане в позиция с цял акаунт е по близо до хазарта . Ще се повторя но проблема е в теб , пазара е еднакъв за всички . Това с късмета колкото по рано го забравиш толкова по добре за теб . Вместо да зацикляш на това на това колко си умен но нямаш късмет , помисли върху това как правилно да управляваш капитала си .
emonik

Мнениеот K_W » 06 Авг 2016, 14:05

Психологически я аспект на трейдинга е най-труден за овладяване и няма гаранция, че някога ще се постигне успех.
Това, към което трябва да се стремите е да притъпите емоциите и да се стремите да сте винаги еднакво близо до неутрално емоционално ниво както при загуби така и при печалби.
Как се постига това?
1. Намалете обема. Нямате никакъв шанс да постигнете баланс в емоциите ако търгувате с голям за сметката си обем. Забравете за удвояване на сметката за месец. За седмица и дни дори няма смисъл да говорим. Няма да се задържите дълго в играта ако търгувате с тази цел. Може да обобщим с правилото риск на сделка 1-2% от сметката, консервативно от 0.05% надолу, високорисково 5% .
2. Запомнете, че това е дългосрочна игра, т.е. една, две, пет даже 10 губещи сделки не са проблем защото вие ще правите още стотици. Разбира се това няма как да стане беЗ да се съобразите с т.1.
3. Винаги имайте стоп. Дори и той да е поставен на място където сте сигурни, че няма да бъде достигнат. Винаги се спи спокойно когато знаеш, че загубата е лимитирана. Без това правило ще ви е трудно да приложите точка едно.
4. Стискайте зъби и продължавайте напред. Трябва време и постоянство. Ако приложите нещата от горните точки и търгувате месец след месец и година след година постепенно ще претръпнете и загубите и печалбите вече няма да влияят.
5. Живейте балансиран живот. Имайте ходи, излизайте сред природата ит.н. не висете постоянно пред графиките.
Аватар
K_W

Бонус: 438.5 лв.
Благодарности: 37

Мнениеот Георги Георгиев » 06 Авг 2016, 14:19

K_W написа:Психологически я аспект на трейдинга е най-труден за овладяване и няма гаранция, че някога ще се постигне успех.
Това, към което трябва да се стремите е да притъпите емоциите и да се стремите да сте винаги еднакво близо до неутрално емоционално ниво както при загуби така и при печалби.
Как се постига това?
1. Намалете обема. Нямате никакъв шанс да постигнете баланс в емоциите ако търгувате с голям за сметката си обем. Забравете за удвояване на сметката за месец. За седмица и дни дори няма смисъл да говорим. Няма да се задържите дълго в играта ако търгувате с тази цел. Може да обобщим с правилото риск на сделка 1-2% от сметката, консервативно от 0.05% надолу, високорисково 5% .
2. Запомнете, че това е дългосрочна игра, т.е. една, две, пет даже 10 губещи сделки не са проблем защото вие ще правите още стотици. Разбира се това няма как да стане беЗ да се съобразите с т.1.
3. Винаги имайте стоп. Дори и той да е поставен на място където сте сигурни, че няма да бъде достигнат. Винаги се спи спокойно когато знаеш, че загубата е лимитирана. Без това правило ще ви е трудно да приложите точка едно.
4. Стискайте зъби и продължавайте напред. Трябва време и постоянство. Ако приложите нещата от горните точки и търгувате месец след месец и година след година постепенно ще претръпнете и загубите и печалбите вече няма да влияят.
5. Живейте балансиран живот. Имайте ходи, излизайте сред природата ит.н. не висете постоянно пред графиките.

Харесва ми как мислиш,ама не е толкова просто,всеки когато влезе в позиция,навлиза и емоцията,това е практически неизбежно,трябва да си без чувство за самосъхранение.Все пак,пазарите се движат от емоции.
Георги Георгиев

Бонус: 24 лв.

Мнениеот good mood » 06 Авг 2016, 14:39

K_W написа:Психологически я аспект на трейдинга е най-труден за овладяване и няма гаранция, че някога ще се постигне успех.
Как се постига това?

Добре казано, но трудно осъществимо. Съгласен съм, че при форекса най-важното е психологията. Много хора вече го твърдят и затова често на пазара оцеляват и са успешни не най-умните, а тези с подходяща психика. При мене проблема е, че когато вляза с нищожен обем винаги хващам добри движения, но заради малкото пари съответно и печалбата е срамно малка. Това е много демотивиращо. Влезна с по-голям обем и близък стоп, то задължително от нищото се получава някакъв шиш, колкото да ми удари стопа и после котировките се изстрелват в моята посока. Това като ти се получи всеки път и почваш да вярваш във врачки и магии. Нямам едно лесно движение хванато, всяка печалба ми е по-трудния начин и затова е показателно, че въпреки това пак правя добри печалби. Лесна сметка показва, че ако имах поне малко късмет да прибирам част от така наречените пропуснати ползи, то вероятно щях вече да съм милионер. Съвсем сериозно. Аз точно това целя. Да натрупам солидна сметка и с нея да търгувам по правилата, които си описал горе. Защото почвайки с 50 долара е ясно, че ще ми трябват 100 години да ги направя 10 000, ако пазя поведение.
good mood

Мнениеот kompira » 06 Авг 2016, 15:04

good mood написа:При мене проблема е, че когато вляза с нищожен обем винаги хващам добри движения, но заради малкото пари съответно и печалбата е срамно малка. Това е много демотивиращо. Влезна с по-голям обем и близък стоп, то задължително от нищото се получава някакъв шиш, колкото да ми удари стопа и после котировките се изстрелват в моята посока.

Значи като влизаш с малък обем не слагаш близък стоп, а когато си с голям обем - слагаш? Това са съвсем различни стратегии, ако може така да се нарекат. С малко пари ти е спокойно, не слагаш близък стоп и ти се получава в повечето случаи. С големите обеми ти е спекано и гледаш да не губиш много, и разбира се ти лови стопа... всичко това е нормално развитие.

Съвета ми е да си изградиш стратегия, да я провериш назад във времето доколко е била успешна с константен лот и едва след това да сложиш някакъв разумен ММ. Стратегията и ММ ги следваш стриктно! А не след всяка загуба да се вкарваш в някакви мартингейл емоции, с цел избиване на последната загуба и паралелно с това да променяш стопове и пр... - така вече отиваш на лов за вещици, при който брокито потрива ръчички...

Друг е въпроса за тия шишове дали не ти ги вкарва софта на сървъра, с цел да те прецака. Ако имаш съмнения - сравняваш тези моменти с графика на някой друг брокер и преценяваш има ли повод за претенции от твоя страна...
Аватар
kompira

Бонус: 206 лв.
Благодарности: 56

Мнениеот K_W » 06 Авг 2016, 15:57

good mood написа:
Как се постига това?

Добре казано, но трудно осъществимо. Съгласен съм, че при форекса най-важното е психологията. Много хора вече го твърдят и затова често на пазара оцеляват и са успешни не най-умните, а тези с подходяща психика. При мене проблема е, че когато вляза с нищожен обем винаги хващам добри движения, но заради малкото пари съответно и печалбата е срамно малка. Това е много демотивиращо. Влезна с по-голям обем и близък стоп, то задължително от нищото се получава някакъв шиш, колкото да ми удари стопа и после котировките се изстрелват в моята посока. Това като ти се получи всеки път и почваш да вярваш във врачки и магии. Нямам едно лесно движение хванато, всяка печалба ми е по-трудния начин и затова е показателно, че въпреки това пак правя добри печалби. Лесна сметка показва, че ако имах поне малко късмет да прибирам част от така наречените пропуснати ползи, то вероятно щях вече да съм милионер. Съвсем сериозно. Аз точно това целя. Да натрупам солидна сметка и с нея да търгувам по правилата, които си описал горе. Защото почвайки с 50 долара е ясно, че ще ми трябват 100 години да ги направя 10 000, ако пазя поведение.

Ами това е трейдинга не става много по лесно от това което си описал. Затова трябва постоянство и правила за мъни мениджмънт. Ако ще и Сорос да си ако влизаш с различни обеми няма как да имаш дългосрочен успех. Просто нещата се свеждат до случайност не до резултат на база някакви умения. Също така запомни че няма как да знаеш дали следващата сделка ще епечеливша или губеща. Това дали си печеливш или губещ трейдър се определя на база стотици трейдове. Забрави и до хеджирането с насрещни. Това е абсолютен булшит и води само до създаване на лоши навици.
Съжалявам, че може да ти разбия илюзиите, но това с дребната сметка дето ще я направиш голяма и после ще търгуваш както про, просто няма да се случи. Най вероятно просто няма да успееш и ще прегориш. Ако пък случайно извадиш „късмет” и успееш да се добереш до голямата сметка неминуемо ще се издъниш. Лошите навици чрез които си се добрал до този етап ще ти забият нож в гърба в най-неподходящия момент и тогава така ще се сгромолясаш, че буквално можеш да си съсипеш живота.
Аватар
K_W

Мнениеот good mood » 06 Авг 2016, 17:40

Няма страшно, просто трябва да си потренирам психиката и ще тръгнат нещата. Дори днес вече получих ясен знак свише, че ще ми се появи късмет. :grin: :lol: :wink:
good mood

Мнениеот K_W » 06 Авг 2016, 19:22

good mood написа:Няма страшно, просто трябва да си потренирам психиката и ще тръгнат нещата. Дори днес вече получих ясен знак свише, че ще ми се появи късмет. :grin: :lol: :wink:

Друго, което мислех да ти напиша е по-добре да забравиш думичката "късмет" :grin: не е до това работата
Аватар
K_W

Мнениеот good mood » 06 Авг 2016, 19:26

K_W написа:
good mood написа:Няма страшно, просто трябва да си потренирам психиката и ще тръгнат нещата. Дори днес вече получих ясен знак свише, че ще ми се появи късмет. :grin: :lol: :wink:

Друго, което мислех да ти напиша е по-добре да забравиш думичката "късмет" :grin: не е до това работата

Аз под късмет, разбирам друго. Да не ми се пречи. Например пускам си поръчка и тъкмо се каня да си наглася стопа и спира интернета, тока или платформата блокира. Нямаш вина, но знаеш, че нищо не можеш да направиш. След няколко часа нещата се нормализират, но ти висиш на жестока загуба, а в началото си бил на прилична печалба. Това как се нарича? Ето това ако мога да го отстраня ще съм, много по-успешен. :-? :lol: :shock: :grin:
good mood

Мнениеот emonik » 06 Авг 2016, 19:33

Това се нарича мал шанс . На мен такова нещо не ми се е случвало . Не ми се вярва да нямаш интернет на GSM ма . Пак почвам да си мисля че си нещо се ебаваш , не може това да ти е проблема .
emonik

Мнениеот Trader90 » 06 Авг 2016, 19:44

Аз друго, не разбирам. Хем си про и с това си изкарваш хляба, хем губиш, хем не знаеш как да се справяш със загубите, хем качваш скрийн на демо сметка и питаш някакви неща?
Trader90

Бонус: 434.5 лв.

Мнениеот good mood » 06 Авг 2016, 20:42

emonik написа:Това се нарича мал шанс . На мен такова нещо не ми се е случвало . Не ми се вярва да нямаш интернет на GSM ма . Пак почвам да си мисля че си нещо се ебаваш , не може това да ти е проблема .

Да, малшанс звучи добре, благодаря ти. Ако се продаваше като стока щях да съм милионер със сигурност, защото имам огромни количества от него. Мисли в друга посока - не всички сме маниаци на тема мобилни телефони. Имам, но почти не си служа с него и е модел от балканската война, защото държа на свободата си. Едва ли има интернет на него. Стига с това ебаване. За какво да го правя? Вече се отказах от бонуса, а и тук сте 5 човека. Ако искам да правя постановки ще си намеря по-широка аудитория в някой спортен или новинарски сайт. Форекса ли те направи толкова мнителен или си ченге? :lol: :grin: :-?
good mood

Мнениеот good mood » 06 Авг 2016, 20:50

Trader90 написа:Аз друго, не разбирам. Хем си про и с това си изкарваш хляба, хем губиш, хем не знаеш как да се справяш със загубите, хем качваш скрийн на демо сметка и питаш някакви неща?

Много анализираш, та чак стигаш до измислици. Никъде не съм качвал скрийн на демо сметка, дори съм противник на качването на каквито и да е графики, защото само ме обърква, но явно това е начин за трупане на бонус при вас. Минавам за про, защото денонощно съм пред графиките и само с това се занимавам. Дори и сега в почивните дни почти не почивам, а гледам видеа от някакъв уебинар. Нищо друго не работя и нямам други доходи. Но сега попаднах в черна серия и губя, което е неприятно. Какво не ти е ясно? До края на август трябва да спечеля, за да си платя здравните вноски (плащам за по 3 месеца накуп). :grin: :shock: :oops: :wink:
good mood

Следваща

• Подобни теми
    Автор
    Отговори

Назад към FOREX - ТЪРГОВИЯ С ВАЛУТА