Взаимовръзка между различните валути (Пазарна Корелация)

Мястото за ежедневни дискусии. Текущи сделки и прогнози. Вижте как се прилагат техниките за анализ на forex пазара в реално време.

Взаимовръзка между различните валути (Пазарна Корелация)

Мнениеот dragster » 23 Юни 2013, 19:09

Нека развиеме една тема за начина по който си влияят различните валути (пазарна корелация). :write: Когато една валута поскъпва кои валути ще поскъпнат с нея и кои ще намалят стойността си и защо? Темата ми се струва много важна, а не се коментира никъде. Струва ми се хубаво да знаеш на къде ще тръгне примерно gbp/znd при появата на добри новини за американския долар например!

Споделете вашите знания, съвети и идеи!

Забелязвам че при важни новини за определена валута, почти всички валути започват да се движат с новините в определени посоки. До колкото разбирам коефициента на корелация показва в каква посока ще се движат съответните валути.

Напримен - излизат добри новини за долара(usd) и австралиеца (aud) губи сила.
Също забелязах, че и новозеландеца(znd) отслабва при набиращ сила долар.

Също така ще е хубаво ако споделите и защо е тази взаимовръзка за определените валути!

Например- до колкото съм разбрал, когато долара поскъпва, златото поевтинява и понеже Австралия е един от основните износители на злато, валутата им поевтинява (правилно ли съм разбрал и има ли и други взаимовръзки?)

Също така съм чел, че ако петрола поскъпне канадския долар ще започне да повишава стойността си спрямо щатския долар, защото канадците били основния вносител на петрол за САЩ! (?)

Та ако може да съберем обоснована информация (имам в предвид не само да казвате ако долара расте австралиеца ще пада, ами и да се обосновете защо) за различните валути в една тема, мисля ще е доста полезна за всички!

Попаднах на тази статия и се опитвам да си я преведа, но ме мъчи нещо. Ако има някой желаещ да я преведи или да синтезира по-важната информация на български ще е полезно:
http://www.csidata.com/ua/CorrelationInstructions_wcorr/Instructions.html
---------
Някой ще може ли да обясни как се чете тази таблица? Котировките по хоризонталната и вертикалната скала как се засичат и тн...? :
http://www.myfxbook.com/forex-market/correlation
-------------------------------------------

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F
---
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD_%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7
---
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%BD%D0%BE-%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B0_%D0%B2%D1%80%D1%8A%D0%B7%D0%BA%D0%B0
---
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20090912141927AArnxbc

Бонус: 12.5 лв.
Благодарности: 5

Re: Взаимовръзка между различните валути (Пазарна Корелация)

Мнениеот САПИ » 23 Юни 2013, 20:21

"Някой ще може ли да обясни как се чете тази таблица? Котировките по хоризонталната и вертикалната скала как се засичат и тн...? :
http://www.myfxbook.com/forex-market/correlation"
Едва ли ще стане дискусия, понеже корелационния анализ, не е на мода..и май само аз се занимавам с него във форума...това не са котировки, а измененията при съответните валутни двойки, за нещастие са във проценти..а при мен са във пипсове :wink: ..тези изменения се натрупват от 00 часа всеки ден и за база се взема стойноста на валутните двойки към този момент,така двойките получават стойност, която ми позволява да изчисля вход и посока със доста голяма точност...,а не да гадая и да предполагам :grin:
САПИ

Бонус: 10 лв.
Благодарности: 4

Мнениеот p_dim » 23 Юни 2013, 22:59

Може да използваш за анализ и джаджата на Делтасток:
http://www.deltastock.com/bulgaria/resources/currency-relation.asp

Виждаш как напоследък долара е акумулирал значителна преднина в сравнение с кошница от валути от което може да се заключи че тенденцията е трайна и е на страната на долара. Стълбчетата на "плюс" означават че експозициите в долари са нараснали за съответната двойка. Остава на база Технически Анализ да търсиш удобен момент за откриване на къси позиции (ако долара е втора валута в инструмента разбира се като EURUSD), т.е чакаш някоя хубава корекция нагоре :smile:
Аватар
p_dim

Бонус: 98 лв.
Благодарности: 22

Мнениеот p_dim » 24 Юни 2013, 00:17

Да не забравяме и Долар индекса разбира се:

http://forexforum.bg/viewtopic.php?f=39&t=111&p=7459#p7459
Аватар
p_dim

Мнениеот dragster » 28 Юни 2013, 23:25

Да вземем AUDCAD - първата валутна двойка. Корелацията му с AUDCHF е 90%, което означава, че в 90% от времето тези двойки се движат заедно - било то надолу или нагоре.

В същото време корелацията AUDCAD - GBPAUD е -96%, което означава, че през 96% от времето тези двойки се движат в обратни посоки. Поскъпване на AUDCAD отговаря на понижение на GBPAUD и обратното.

Благодарско! :good:
Аватар
dragster

Мнениеот dragster » 28 Юни 2013, 23:41

Едва ли ще стане дискусия, понеже корелационния анализ, не е на мода..и май само аз се занимавам с него във форума...това не са котировки, а измененията при съответните валутни двойки, за нещастие са във проценти..а при мен са във пипсове :wink: ..тези изменения се натрупват от 00 часа всеки ден и за база се взема стойноста на валутните двойки към този момент,така двойките получават стойност, която ми позволява да изчисля вход и посока със доста голяма точност...,а не да гадая и да предполагам :grin:

1) Къде мога да ги гледам и аз в пипсове тези изменения?

2) Кажи нещо повече за тези изчисления, които правиш.
Дай малко насоки и съвети за корелацията, разкажи за твоите стратегии и системи свързани с корелационните сметки. Няма да си само ти, който се занимава с корелацията! И аз искам да се занимавам с нея. Въобще с всичко, което би ми боло полезно да търгувам, бих се позанимавал малко с него. (От мода не се интересувам имам собствено мнение за нещата! :wink: -тава в кръга на шегата, въпреки че си е така;)
Аватар
dragster

Мнениеот p_dim » 29 Юни 2013, 02:31

И коя валутна двойка ще ползвате като индикатор за коя друга двойка? Нещо като въпроса: кое е по-първично, яйцето или кокошката? Губите си времето. Дори в някакъв период от време две двойки да са следвали някаква синхронност, то този период ще е кратък, после всяка двойка си хваща "нейния си път". То ако не беше така - на практика никакъв пазар нямаше да има. Истината е точно обратната - всяка валутна двойка си има собствен характер на поведение, точно както е с хората. Когато търгуваш дълго време (с години) на една двойка, ти и изучаваш характера, знаеш какво да очакваш от нея и се научаваш кога е добър момент да си отхапеш...Обаче при всяка двойка е различно - не може така както играеш на AUDUSD да играеш на GBPUSD. Кабела да врътне едно тигелче от 400 пипса дневно му е играчка и корекции от порядъка на 70% са нещо обикновено, докато Австралиеца се движи стройно в тренд (по принцип). За каква корелация може да се говори изобщо...Зад всяка валута стои отделна държава, която следва своите собствени икономически цикли, управлява се кадърно или некадърно, привлича капитали или инвестициите бягат надалече от нея.
Ще ви дам най-простия пример за който се сещам: Разгледайте валутната двойка NOK/SEK (Норвежка крона/Шведска крона). Две съседни скандинавски държави, с близка структура на икономиките и подобни в толкова много отношения и еднакво обвързани с Еврото - би трябвало да се очаква че двойката NOK/SEK ще се движи в тесен рендж, ама я вижте графиката дали е така: Тцъ, дисбалансите са повече от сериозни и продължат месеци или като почне да се катери едната спрямо другата - то не се знае къде ще се спре накрая.
За мене единствения корелационен анализ който може да покаже "нещо" е тоя в съпоставянето на една валута спрямо кошница от валути както дадох пример в предишните постове - т.е. да се види дали въпросната валута е привлекателна за инвестиции или не и после да се мисли на коя валутна двойка да се отиграе ситуацията.
Аватар
p_dim

Мнениеот dragster » 29 Юни 2013, 13:36

Губите си времето.

Не мисля така.

Може би не отворих правилно темата.
Исках да поговорим не за корелацията между две двойки валути (и за това е хубаво да поговорим- табличката към която съм дал линк е за това),
Ами исках да поговорим по-подробно за единични корелации (ако мога да се изразя така)!

Например както казах - когато долара расте, златото намалява стойността си (една корелация) и съответно Австралийския долар също ще понижи стойността си, защото са основен производител на злато (още една корелация).
Също имаше нещо между петрола и канадския долар.

-Скоро разбрах че има нещо общо между йената и австралийския долар. Ако йената поевтинява, австралиеца щял да поскъпва (тука имало нещо общо с лихвените проценти, но не разбрах точно какво, нещо за инвестирането в австралиец спрямо йена...)

Ей за такива взаимовръзки (корелации) между отделни валути и други там неща като петрол, злато и каквото още има ще е полезно да говорим.

Ще се радвам ако някой напише нещо по въпроса, но и да обясни защо се получават тези взаимоотношения между валути, метали и тн... радвам се че взимате участие в темата, но по-добре дайте някакво полезно инфо, вместо да се опитвате да ме откажете от разучаването на корелациите. Ако наистина не ви се занимава, дайте поне някой полезен линк, ако ще на китайски да е, ще се мъчиме с преводи, ако не ще грабвам лопатата и ще започвам да копая в нета докато ми гръмне главата. :(

Не знам дали изразявам правилно това което ми е в главата, но тези въпроси ми се струват важни.
Аватар
dragster

Мнениеот godim » 29 Юни 2013, 14:43

Вероятността две случайни събития да настъпят едновременно е равна на произведението на техните вероятности.
Вероятността доларът да поскъпва е 50%. Казваш има корелация със златото. Да речем, че е 80%. Вероятността златото да поевтинява (според корелацията) е 50% х 80% = 40%. Е аз предпочитам чистата вероятност, която е 50 на 50.
Тук нещата са по-сложни. Трябва да знаеш кое е водещото, кога ще е водещо и други такива. Това се превръща във фундаментален анализ.
Успехи!
Аватар
godim

Бонус: 90 лв.
Благодарности: 36

Мнениеот godim » 29 Юни 2013, 14:55

Няма корелации и тинтири минтири има точни математически зависимости. Да речем тези три валутни двойки:
eur/usd, gbp/usd и eur/gbp.
Двете са мейджъри, а третата е крос. Кростът се получава при деление на eur/usd на gbp/usd. Точно и ясно. Тук има колеги, които разработват EA на тази база. Нямам време да пиша подробно. Виж какво става с тези три двойки на 18 и 19 този месец и после сряда, четвъртък и петък миналата седмица.
Пиповете в евро/паунд са 1,5 пъти по-скъпи от евро/долар или паунд/долар.Защо ли е така? Ами курсът на паунда спрямо долара е 1,5.
Успехи!
Аватар
godim

Бонус: 90 лв.
Благодарности: 36

Мнениеот Gosho1991 » 29 Юни 2013, 14:59

Здравейте, и аз ще задам моя глупав въпрос тук, тъй като съм доста нов в търговията с валути.Някой може ли да ми каже дали EUR/CHF зависи от някоя друга валутна двойка или само една валута?Питам, защото знам, че в момента франка е стопиран от швейцарската централна банка спрямо еврото и ми е интересно дали все пак няма някоя валута/валутна двойка която може да срине рязко EUR/CHF поне до 1.20-1.21, защото знам, че стигне ли 1.20 банката започва да изкупува адски много евро и ще го вдигне спрямо своята валута.
Извинявам се, ако върпоса ми е твърде глупав и благодаря предварително.
Приятен уикенд ви пожелавам.
Never look down on anybody unless you are helping them up.
Аватар
Gosho1991

Бонус: 122.5 лв.
Благодарности: 49

Мнениеот p_dim » 29 Юни 2013, 22:28

dragster написа:Например както казах - когато долара расте, златото намалява стойността си (една корелация) и съответно Австралийския долар също ще понижи стойността си, защото са основен производител на злато (още една корелация).
Също имаше нещо между петрола и канадския долар.

Колега, първо долара не може сам за себе си да расте, той може да расте в сравнение с нещо друго, трябва да има нещо за сравнение. Същото важи и за Австралийския долар и т.н. :smile: От друга страна котировките на златото са в долари (за една тройунция) защото златото е просто една стока и се търгува централизирано на COMEX. T.e. златото и долара са винаги в двойка "XAU/USD" и очевидно когато златото поскъпва то долара поевтинява или с други прости думи - ще ти трябват повече долари за да си купиш поскъпнало злато :grin:
Нека разгледаме сега Австрал. долар ама базиран на US долара (AUD/USD), щом ще сравняваме злато и Австрал. долар - те трябва да са базирани на едно и също нещо за да има адекватна база за сравнение. Отваряш си двете графики една под друга XAU/USD и AUD/USD и гледаш дали се движат по същия начин. Очевидно далеч не се движат по същия начин, по простата причина, че Австралия може и да е най-големия производител на злато, обаче пък най-големия потребител на злато в света е Китай (и Индия в периода на сватбите). А това пък е така поради малко известния факт, че най-големия консуматор на злато е НЕ бижутерията както си мислят всички, а електрониката и съответно предприятията на електронните гиганти са основно в Китай.
Въобще не съм си и помислял да те отказвам да търсиш корелации, те съществуват, само че НЕ там където ги търсиш ти. Корелации в движението ще намериш например при: Кока-кола >< Пепси кола, ДауДжонс >< S&P500, Exxon Mobil >< Chevron Corporation, BRENT <> WTI (West Texas Intermediate), Dell >< Hewlett-Packard и много други, забележи че трябва да са подобни по характер стоки или компании.
И в крайна сметка: Какво от това, че са в корелация? Къде е тук изпреварващата информация, която ще ти помогне при взимане на търговско решение?
Приятно копане желая! Само не забравяй че "информацията" в нет-а е оскъдна, а "дезинформацията" просто в изобилие.
П.П. Доколкото си спомням платформата ти е МТ5. Щом ще търсиш корелации повече работа ще ти свърши БенчмаркТрейдъра (SaxoBank), защото позволява да наслагваш директно една графика върху друга, така най ясно се виждат корелациите.
Аватар
p_dim

Мнениеот p_dim » 29 Юни 2013, 22:53

Gosho1991 написа:Здравейте, и аз ще задам моя глупав въпрос тук, тъй като съм доста нов в търговията с валути.Някой може ли да ми каже дали EUR/CHF зависи от някоя друга валутна двойка или само една валута?Питам, защото знам, че в момента франка е стопиран от швейцарската централна банка спрямо еврото и ми е интересно дали все пак няма някоя валута/валутна двойка която може да срине рязко EUR/CHF поне до 1.20-1.21, защото знам, че стигне ли 1.20 банката започва да изкупува адски много евро и ще го вдигне спрямо своята валута.

Движението на двойката EUR/CHF зависи от новини за Еврозоната и икономиката на Швейцария. Друго не влияе пряко. Така е - падне ли близо до 1.20 купуваш смело, но никога не забравяй да сложиш стоп. Решенията на Централната Швейцарска Банка може да са изненадващи. Точно така изненадващо за всички на 6-ти септември 2011г. взеха решение за контролиране на цената на франка към еврото (да е по-висока от 1.20, т.е да не поскъпва повече франка от това ниво защото прави тяхните стоки неконкурентни) и цената изхвърча с 430 пипса за около една минута и аз лично хлътнах с €1200 щото съм "много печен" и не му слагам аз стоп на франка :shock:
Аватар
p_dim

Мнениеот Gosho1991 » 30 Юни 2013, 00:10

p_dim написа:
Gosho1991 написа:Здравейте, и аз ще задам моя глупав въпрос тук, тъй като съм доста нов в търговията с валути.Някой може ли да ми каже дали EUR/CHF зависи от някоя друга валутна двойка или само една валута?Питам, защото знам, че в момента франка е стопиран от швейцарската централна банка спрямо еврото и ми е интересно дали все пак няма някоя валута/валутна двойка която може да срине рязко EUR/CHF поне до 1.20-1.21, защото знам, че стигне ли 1.20 банката започва да изкупува адски много евро и ще го вдигне спрямо своята валута.

Движението на двойката EUR/CHF зависи от новини за Еврозоната и икономиката на Швейцария. Друго не влияе пряко. Така е - падне ли близо до 1.20 купуваш смело, но никога не забравяй да сложиш стоп. Решенията на Централната Швейцарска Банка може да са изненадващи. Точно така изненадващо за всички на 6-ти септември 2011г. взеха решение за контролиране на цената на франка към еврото (да е по-висока от 1.20, т.е да не поскъпва повече франка от това ниво защото прави тяхните стоки неконкурентни) и цената изхвърча с 430 пипса за около една минута и аз лично хлътнах с €1200 щото съм "много печен" и не му слагам аз стоп на франка :shock:

Прав си, че е хубаво да има стопове, но швейцарската централна банка заседава веднъж на 3 месеца, така че имаме още 2 месеца и половина до следващото им събрание.Мисля, че това е достатъчно време да се изкарат добри пари от дълги когато цената на тази двойка падне по-драстично.
Never look down on anybody unless you are helping them up.
Аватар
Gosho1991

Бонус: 122.5 лв.
Благодарности: 49

Мнениеот dragster » 30 Юни 2013, 18:05

Щом ще търсиш корелации повече работа ще ти свърши...

Все още не търся нищо! Просто разучавам нещата едно по едно, малко по-подробно. И след като придобия по-добра представа за нещата като цяло, ще се ориентирам да търся нещо конкретно.

Само не забравяй че "информацията" в нет-а е оскъдна, а "дезинформацията" просто в изобилие.

Това от опит го знам, не само в тази сфера, но и в други, и точно затова задавам въпроси тук, за да получа някакви отговори на въпросите, които са ми в главата и евентуални насоки. Ясно ми е че и тук няма да науча това което искам - трябва да си събера нужната информация с най-различни методи, но винаги най-добрия е с питане. Чувал съм че "с питане и до Цариград се стига"! Та и аз се опитвам чрез тази руска поговорка да го видя тоя "царски град" , в който живеели успешните трейдъри :grin:

Колега, първо долара не може сам за себе си да расте, той може да расте в сравнение с нещо друго, трябва да има нещо за сравнение.

Исках да кажа - да си повиши стойността.
------------
Въобще не съм си и помислял да те отказвам да търсиш корелации, те съществуват, само че НЕ там където ги търсиш ти.

Значи както казах съм нов и не възприемай всичко което питам и мисля дословно, защото може да не съм изразил тава което мисля или искам да разбера поради липса на достатъчно познание на материята. Точно за това отварям теми и задавам въпроси в други, за да започне да ми се избистрят нещата. Както каза в нета Дезориентацията е в изобилие и там не се получават нещата както ни се иска.
?????????????
Исках да разбера предимно,
едни добри новини за долара, как ще се отразят на другите валутни двойки в които не е включен долара! например gbp/znd, eur/jpy, aud/jpy и тн.
Как ще повлияе едно силно повишаване на стойността на долара на стойността на йената, лирата, австралиеца, евро....... и защо би повлияло положително или отрицателно за съответната валута.
-Или друг пример - ако Япония реши да вдигне стойността на валутата си как ще се отрази това на отделните валути, а не на определени валутни двойки.
Очевидно далеч не се движат по същия начин, по простата причина, че Австралия може и да е най-големия производител на злато, обаче пък най-големия потребител на злато в света е Китай (и Индия в периода на сватбите). А това пък е така поради малко известния факт, че най-големия консуматор на злато е НЕ бижутерията както си мислят всички, а електрониката и съответно предприятията на електронните гиганти са основно в Китай.

Ако всеки сподели подобна информация ще е полезно за всички. Но даите и примери как и кога ще се отрази тази информация на съответния инструмент било то злато, долар, йена, петрол...

Например как и кога и при какви условия Китай ще повишава и намалява стойността на златото, чрез това че е най-големия консуматор? Дайте съвети и насоки как да следим тези факти и да се възползваме от тях.

Дайте други примери за други инструменти и корелации свързани с тях. Например за петрола- той има по-голяма зависимост от арабските държави, въпросите в сирия, Канада ....
---
Не мислете за корелацията между валутните двойки, ами за корелацията въобще, като взаимна връзка между две неща. Става нещо с "А" и то се отразява положително или отрицателно на "B", а то пък има по-малка корелация с "C" и му влияе на него.
Корелация е математически термин, с който в общ смисъл се означава мярка за стохастична (вероятностна, нефункционална) зависимост между случайни величини.

А(период на сватби в Индия) --->В(злато)goes up--->С(AUD)goes up

Нека си споделяме подобни зависимости. Факти, събития и всякакви там неща които имат отношение с определен инструмент и биха повлияли на стойността му!
Според мен това са неща по-важни за стойността на даден инструмент и съответно за движенията му по графиките, отколкото какво ще ми каже MAC, RSI, MFI и тн...
-----------
Толкова много изписах, че вече не знам какво исках да изразя след като прочетох отговорите, затова спирам до тук. Може и да съм изпуснал нещо което съм мислел, а може и да съм добавил нещо излишно от толкова писане и умуване какво да напиша и как да се изразя.
По натам още, надявам се да не ви досаждам! Поздрави на всички, и благодарности към p_dim и всички изразили полезно мнение и информация :yes:
Аватар
dragster

Мнениеот p_dim » 01 Юли 2013, 13:17

ОК, ще опитам да обясня максимално ясно.

dragster написа:Исках да разбера предимно,
едни добри новини за долара, как ще се отразят на другите валутни двойки в които не е включен долара! например gbp/znd, eur/jpy, aud/jpy и тн.

Ами изобщо няма да се отразят. Или ще има пренебрежимо малко влияние. На мене знам, че няма да ми повярваш - обаче не може да не повярваш на математиката, защото тя показва нещата такива каквито са, независимо дали ни се харесват :)

Нека разгледаме двойката GBP/NZD. Тя може да се разглежда и като един синтетичен символ създаден от отношението на двойките GBP/USD и NZD/USD. В тези две двойки с участието на долара очевидно при едни силни новини за долара може да предизвикат сериозна, дори рязка промяна в съотношението на силите (цената). От друга страна в синтетичния символ (GBP/USD)/(NZD/USD) резултатът от който е GBP/NZD, влиянието на долара се елиминира тъй като в горната формула долара се съкращава. Пример: В резултат на силни новини за долара - GBP/USD се повишава и достига ст-ст която може да се опише като някакъв коефициент умножен по предишната ст-ст, да кажем цената се е повишила до 1.183 х (GBP/USD предишна ст-ст преди покачването). В същото време така са се развили събитията и при NZD/USD, т.е. цената се е покачила в същата пропорция със същия коефициент 1.183. В резултат нашия синтетичен символ GBP/NZD вече има вида (1.183 x GBP/USD)/(1.183 x NZD/USD) и след съкращенията нищо не се е променило в крайна сметка! Ще има някаква минимална промяна само ако коефициентите са различни, т.е. ако GBP и NZD не са се отместили спрямо долара в пълен синхрон. В резултат нашата формула може да приеме вида да кажем (1.169 x GBP/USD)/(1.132 x NZD/USD) или това е 1.033 х GBP/NZD което е нищожно отклонение. Заради примера коефициентите са подбрани нереално високи просто за демонстрация, в реална обстановка отместванията са много по-малки разбира се.
Още за синтетичните символи може да прочетеш тук:
http://forexforum.bg/viewtopic.php?f=45&t=139&p=139#p139

Админа е отворил чудесна тема по въпроса още месец Май 2009 и досега няма нито един коментар, от което може да се заключи, че на всички материята им е пределно ясна и позната и просто няма какво да кажат :grin: .
Наистина сори ако написаното от мен не е това което си очаквал да чуеш, ма реалността е такава...
На златото е много трудно да му се направи фундаментален анализ. Факторите са толкова много и противоречиви, че просто си е губене на време. Затова се търгува по технически сигнали и с "повишено внимание". Смятам, че колегите ще потвърдят тая моя теза.
Нещо не ми се връзва - ако наистина си нов както казваш, то е все едно току що да си се записал в университета и вече си награбил учебниците за пети курс. Първо изучи техническия анализ, събери опит наблюдавайки пазара на основните валутни двойки, пък после търси корелации и сие...Може и да бъркам разбира се, ти си знаеш. Айде успех и доходна седмица на всички!
Аватар
p_dim

Мнениеот dragster » 01 Юли 2013, 15:08

Ами изобщо няма да се отразят. Или ще има пренебрежимо малко влияние. На мене знам, че няма да ми повярваш - обаче не може да не повярваш на математиката, защото тя показва нещата такива каквито са, независимо дали ни се харесват :)

Добре, как ще обясниш тези две графики които прикачвам? Ще кача само тях, за да не става мазало, но точно в този момент всички валутни двойки пощуряха, независимо има ли долар в тях!

Това взаимодействие ми е интересно защо и как се получава и искам да го усвоя по-добре, защото преди да излезнат тези новини държах къса gbp/nzd и изобщо не предполагах, че новините за долара могат така да повлияят на тази валутна двойка и ми праснаха марджин кол докато съм бил на работа!

Искам да знам какво да очаквам от определени новини. Какво ще се случи с целия пазар от тях.
Все още не мога да се обедя от коментара ти че няма взаимодействие между различните валути при оповестяване на Важни новини за някоя от тях. От скоро наблюдавам съсредоточено графиките и всеки път при Важни новини и разбира се значими изменения в показателите на тези новини, следват силни движения по всички графики. Вярно има някой които се влияят много малко от определени новини, но пък точно nzd, aud u usd според скромните ми наблюдения движенията им са свързани.

Нещо не ми се връзва - ако наистина си нов както казваш, то е все едно току що да си се записал в университета и вече си награбил учебниците за пети курс. Първо изучи техническия анализ, събери опит наблюдавайки пазара на основните валутни двойки, пък после търси корелации и сие...Може и да бъркам разбира се, ти си знаеш. Айде успех и доходна седмица на всички!

Това си е мой "недостатък". Като се захвана с нещо и искам да го разбера напълно. Чета, чета за нещо и започват да изкачат нови, неща. Спирам и започвам да чета за тях, за да разбера първото нещо "изцяло", но от тези неща излизат още нови неща. И така аз отново спирам да чета за тях и започвам 3-то нещо да чета, за да разбера второто и от там да разбера първото.

Като стана въпрос за gbp/nzd отново и пак започна да ме гложде нещо.
Искам да ви питам защо тази валутна двойка е толкова "дива" волантолна ?
Постоянно препуска нагоре надолу и за по 20 минути прави по 40-50 пипса!
Гаповете са ми интересни също и ги разучавам и тях (евентуално дали има зависимост на къде ще прескочат- засега нещо ми се е набило в очите, но има време. Забелязвам че гапа е в посока на последния тренд на 1Н графика! Има ли такова нещо или се заблуждава?). Та както и да е. Забелязах че гапа на gbp/nzd снощи е цели 60 пипса!
Та защо тази двойка е толкова щура?
Много яка двойка, само минималния спред да не ми беше 5 а средния 7-8 щеше да е супер, за да си къцкаш по 10 пипчета.
Прикачени файлове
GBPNZDH1-news.png
GBPNZDH1-news.png (58.69 KiB) Прегледано 3811 пъти
USDJPYH1-news.png
USDJPYH1-news.png (43.08 KiB) Прегледано 3811 пъти
Аватар
dragster

Мнениеот САПИ » 01 Юли 2013, 20:08

dragster написа:

1) Къде мога да ги гледам и аз в пипсове тези изменения?

2) Кажи нещо повече за тези изчисления, които правиш.
Дай малко насоки и съвети за корелацията, разкажи за твоите стратегии и системи свързани с корелационните сметки. Няма да си само ти, който се занимава с корелацията! И аз искам да се занимавам с нея. Въобще с всичко, което би ми боло полезно да търгувам, бих се позанимавал малко с него. (От мода не се интересувам имам собствено мнение за нещата! :wink: -тава в кръга на шегата, въпреки че си е така;)

Извинявай че ти отговарям, чак сега но,нямам много време .."ДелтаСток" графа промяна..в новата им платформа са едноцветни, ама отрицателната промяна има знак "-"...Теорията ми е проста и май съм я обеснявал поне 4-5 пъти във форума,.
"Също така съм чел, че ако петрола поскъпне канадския долар ще започне да повишава стойността си спрямо щатския долар, защото канадците били основния вносител на петрол за САЩ! (?)" Даже и да е така..гледаш отношението ,на канадския доляр и спрямо паунда...и определяш движението на двойката паунд/американски долар...примерно качил се е спрямо американския долар с 30 пипса, а е паднал от паунда с 10, получава се разлика от 40 пипса, която трябва да се компенсира с движение на двойката паунд/американски долар
САПИ

Бонус: 10 лв.
Благодарности: 4

Мнениеот p_dim » 01 Юли 2013, 23:58

dragster написа:Добре, как ще обясниш тези две графики които прикачвам? Ще кача само тях, за да не става мазало, но точно в този момент всички валутни двойки пощуряха, независимо има ли долар в тях!

Не виждам какво те притеснява колега. На първата графика GBP/NZD днешното движение (1-ви юли 2013) което впрочем не се вижда на снимката е само около 200 пипса което е нищо за тая високо волатилна двойка с дебел спред. Може да видиш предишни дневни движения които са три пъти по-големи от това и са явно в резултат на излязъл фундамент ПРЯКО за GBP или NZD. Впрочем всички кросове на Паунда са такива - високо волатилни, с голям размах.
На втората графика в двойката USD/JPY участват ПРЯКО и долара и йената, а днес излезе фундамент подкрепящ долара и едновременно с това лош за йената. В резултат долара продължи катереното нагоре започнато от предишната седмица.
Аватар
p_dim

Мнениеот dragster » 02 Юли 2013, 00:39

Може би трябваше да напиша за кой момент говоря. Моя грешка. Не говоря за 1 юли , ами за 19.06 / 21:00 периода между сините черти!
Движението между сините черти е по време и след няколко новини за долара и изказването на фед за намаляване на стимулите.

И ме интересува защо например изказването на фед, оказва влияние на останалите валутни двойки (виж в този ден и час по графиките)
и съм дал графиката на gbp/nzd защото тя направи най-голямо движение след тази новина на тези графики, които наблюдавах, а и я бях играл.
Сблъсках се със ситуация, която не ми е ясна, даже пари загубих от нея и искам да разбера защо се получи така, за да не губя отново по този начин.
------------------
Ще пробвам да попитам и по друг начин!
Това движение на gbp/nzd на 19.06 около 21:00 (18:00 GTM) може ли да ми го обясниш от какво е породено? Тогава няма новини за лирата нито за новозеландеца. Не е ли причината точно ФЕД? Ако не е коя е?
Ти ме обърка още повече колега. Даже честно ти казвам последните 4-5 минути и главата започна да ме боли леко, докато се опитвам да разбера какво не ми е ясно и как да питам за него.
---
Нещо имам чувството, че ти не ме разбираш, а и аз май не те разбирам. Карай. Мерси за опита все пак.
Явно ще трябва да продължа да си ровя в нета за късчета информация, които да сглобявам като пъзел.
Аватар
dragster

Следваща

Назад към FOREX - ТЪРГОВИЯ С ВАЛУТА